Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Potrzebuję porady

1246711

Komentarz

  • O ja też chętna, żeby się dowiedzieć
  • edytowano czerwiec 2019
    https://www.zawierzanki.pl/ognisko-antoniow.html

    @Ewasz ja też polecam rekolekcje u Zawierzanek. Tobie chyba by było bliżej w Antoniowie. Zobacz. Ofiara co łaska.

    Podziękowali 1Ewasz
  • Jak umieścić w internecie plik ok 1500 zdjęći krótkich filmików? Aby móc przesłać komuś link.
    Polecano mi dropbox. Ale chyba za duża objętośc?

    Jak inaczej mogę przesłać rodzicom zdjęcia ze szkolnej wycieczki?
  • a dysk 'w chmurach'? gmail ma taką opcję
  • spakuj do folderu i przeslij przez WeTranswer
    Podziękowali 1jan_u
  • @Joannna ten plik ma 5,5 GB.
  • ale sprawdziłaś, czy się da?
    ja właśnie ściągam film 1,8 GB
  • Czy ktoś mógłby mi poradzić w sprawie ewentualnego złożenia skargi na zaniedbanie ze strony na SORu. 

  • ewap powiedział(a):
    Czy ktoś mógłby mi poradzić w sprawie ewentualnego złożenia skargi na zaniedbanie ze strony na SORu. 
    jeśli to zaniedbanie ma poważne konsekwencje to są firmy prawnicze specjalizujące się w takim postępowaniu
    Podziękowali 1ewap
  • @ewap, ale skargi do kogo? Jeśli do rzecznika pacjenta, to zadzwoń na infolinię i oni ci tam dokładnie wytłumaczą corobić po kolei. Sugeruję własnie do rzecznika - sprawa trochę się pociągnie, ale jest to organ niezależny, mówiąc wprost "smród" idzie na zewnątrz. Skarga do dyrektora placówki może być skuteczna, ale wcale nie musi, często zależy to od relacji między szefem a konkretnym pracownikiem i wielu innych rzeczy.

    Ja złożyłam skargę, gdy na oiomie przywiązali synka bandażem za ręce i nogi do łózka; wniosek, opis sytuacji, zdjęcia. Sprawa ciągnęła się około roku, ale zakończyła kontrolą organu prowadzącego (Uniwersytetu Jagiellońskiego), kogoś z MZ i nałożeniem obowiązku przeszkolenia całego personelu intensywnej terapii. Warto.
    Podziękowali 1ewap
  • Siostra dwukrotnie była na tym samym SOR i nie zostało rozpoznanie poronienie (dziecko od kilku tygodniu już nie żyło) i doszło do zapalenia. I nie wiem czy w takiej sytuacji jest zasadne złożenie jakiejś skargi a może nawet ubieganie się i jakieś odszkodowanie. Siostra nie ma do tego głowy, dlatego pytam w jej imieniu. 
  • Skarga i odszkodowanie to dwie różne sprawy. Jeśli były powikłania w związku z błedną diagnozą, mozna powalczyć, ale tu by trzeba poszukać prawnika, który specjalizuje się w takich odszkodowaniach. Poszukaj sobie mec. Budzowska chyba...

    Skarga jak najbardziej.
  • Pewnie na skardze się skończy, bo na jakieś sprawy w sądach nikt teraz nie ma głowy.
    @Polly dziękuję za podpowiedź z rzecznikiem. Pewnie pojdziemy w tym kierunku, no obawiam się, że skarga u dyrekcji niewiele da. 
  • Czy można coś legalnie (i z niewielkim zyskiem) zrobić z baterią butelek %, poza wywaleniem? Mamy stały napływ niechcianych prezentów i nie wyrabiamy się nawet z "podaj dalej"... :/
  • @balum mamy podobny problem, wylewać szkoda, bo to jakieś kosztowne trunki, pić nie ma komu, dać też nie ma komu
    Podziękowali 1balum
  • Ewentualnie wymienię na podobną ilość cydru  ;) może być domowy 
  • Może nalewki na owocach sezonowych? ;) 
  • Nie nada sie. Czyste to bym chociaż do sprzatania  zużyła ;) 

  • Elunia, ja bym ci chętnie wszystko wysłała, jestem beztalenciem kuchenno-przetworczym, w dodatku nie znoszę prac kuchennych wszelkich, chyba że zmywanie  :D Gotowanie, przetwory i itp to koszmar mój zyciowy
  • Jeśli masz rum, to moja siostra zrobiła przepyszna nalewkę z naszych czereśni na rumie :)

  • edytowano czerwiec 2019
    Robię różne nalewki. I te dla zdrowotności i te dla degustacji ;) @Ula podzielisz się przepisem od siostry?
  • Ja tam % przyjmę chętnie  ;-).  A jakbym miał nadmiar, to bym ogłoszenie dla w zaufanym gronie,  że barek weselny mogę zapewnić.
  • Siostra zrobiła dwie, jadna na rumie, druga na spirytusie:
      *Nalewka z czereśni - przepis tradycyjny*
    *Składniki:*
      * 1 kg dojrzałych czereśni
      * 0,3-0,5 kg cukru
      * 1 l spirytusu 50%
      * sok z 1 cytryny

     1. Dojrzałe owoce czereśni dokładnie umyj.
     2. Następnie zalej spirytusem i maceruj w ciepłym i zaciemnionym
        miejscu przez miesiąc, co 2-3 dni wstrząsając naczyniem.
     3. Po tym czasie zlej i dodaj przecedzony sok z cytryny
     4. Uzyskany nalew szczelnie zamknij i odstaw w chłodnym pomieszczeniu.
     5. Owoce zasyp cukrem, gdy się rozpuści, zlej syrop do większego słoja
        i dolej nalew spirytusowy.
     6. Po kilku dniach należy przefiltrować i rozlać do butelek.
     7. Tak przygotowany roztwór powinien dojrzewać *przez 3 miesiące* w
        ciemnym, chłodnym pomieszczeniu*.*

        Na rumie

    *Składniki:*
      * 2 kg dojrzałych czereśni
      * 0,5 kg cukru
      * 1 l rumu
      * 1 laska wanilii
      * 8-10 goździków

    *Przygotowanie*

     1. Dojrzałe owoce czereśni umyj, odsącz i dryluj. Włóż do słoja, dodaj
        cukier, przyprawy i zalej rumem.
     2. Maceruj w chłodnym, ciemnym miejscu przez 4 miesiące.
     3. Po tym czasie przefiltruj i przelej do butelek.
     4. Odstaw na 3 miesiące w ciemne, chłodne pomieszczenie.

    To sa oczywiscie przepisy z internetu, ale okazały się byc bardzo udane.
  • Musze sie dopytac o co chodzi, nie zwróciłam na to uwagi. 
  • Białą wódkę używam do prasowania, dodaję do spryskiwacza.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.