Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Mój kler

191012141519

Komentarz

  • Jest takie hasło: Jesteś tym, co jesz.

    Tak mi się jakoś skojarzyło odnośnie do doboru lektur i obrazów do oglądania.

    Jak ktoś już tu trafnie napisał (parafrazuję): serce ma się tylko jedno. Nie szkoda Wam go?
  • Wiesz, na takiego Hartmana można zacytować tez różnych Brawariow i innych którzy również zostaną szeroko odebrani za oszołomów, chociaż swoje grono zwolenników maja...
  • Gdy jakis mężczyzna nazwie pedofila zagubionym człowiekiem który zostaje wciągany przez swoje ofiary które to do niego lgną, nagle znajduje się mnóstwo chętnych którzy wiedza co miał na myśli, przekonują ze zle się wyraził i wcaaaale nie uważa tak jak został odebrany. Zdumiewająca elastyczność myślenia i wyrozumiałość, a fakt ze chodzi o księdza na pewno nie ma nic do rzeczy.
  • Nie pisalam że homoseksualizm jest traktowany w Kościele jako przestępstwo tylko pedofilia.
    @Paprotka serio piszę. Skąd się wzięli homo księża skoro jest zakaz prawny w Kościele wyświęcania osób o takich skłonnościach. Mnie się widzi że to potwierdza wiele teorii spiskowych co do rozwalania instytucji przez lewackie środowiska od środka. 
  • edytowano październik 2018
    Odrobinka powiedział(a):
    Nie pisalam że homoseksualizm jest traktowany w Kościele jako przestępstwo tylko pedofilia.
    @Paprotka serio piszę. Skąd się wzięli homo księża skoro jest zakaz prawny w Kościele wyświęcania osób o takich skłonnościach. Mnie się widzi że to potwierdza wiele teorii spiskowych co do rozwalania instytucji przez lewackie środowiska od środka. 
    A może jednak jest dowodem nie tyle na lewackie spiski ile na przykład hipokryzji-że zasady zasadami ale życie życiem czy innym "ojtamojtam". 

    edit: albo dowód na martwotę przepisu

    No i zawsze mnie ciekawiła praktyczna strona tego "zakazu" - jakieś testy na homoseksualizm ukryty? Bo chyba nie rozmowa czy pytanie "jesteś homoseksualistą? Tak? Nie?" i odpowiedź na nie jako jedyny sposób "selekcji" ?
  • @kociara akcja "Hiacynt" Była faktem w polskim Kościele. lewacki marsz przez instytucje też był faktem.
    Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. 
    Lobby jest dość mocne i swój swego kryje ale jest to wynikiem jakiejś penetracji instytucji kościelnych przez homoseksualistów
    Podziękowali 2Rogalikowa draconessa
  • I ja nie sądzę że to ukryty homoseksualizm. Raczej skrywany ;)
    Podziękowali 1draconessa
  • Odrobinka powiedział(a):
    @kociara akcja "Hiacynt" Była faktem w polskim Kościele. lewacki marsz przez instytucje też był faktem.
    Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. 
    Lobby jest dość mocne i swój swego kryje ale jest to wynikiem jakiejś penetracji instytucji kościelnych przez homoseksualistów
    Ależ ja nie zaprzeczam. Wiem, że takie rzeczy się działy.
    Bardziej interesuje mnie właśnie sposób i realizacja tego założenia, ze do seminariów nie przyjmuje się homoseksualistów
  • Ja nie twierdzę że nie mozna. Wręcz przeciwnie o tym powinno się mówić. Tylko mówi się w niewłaściwy sposób. Co z tego że ktos pokaże że to plugawstwo siedzi w hierarchii jak nawet nie zastanowi się skąd sie tam wzięło i jak sie go pozbyć?
    Podziękowali 2Sylwik Rogalikowa
  • hmm, gdy Antoni Krauze był krytykowany za "Smoleńsk" za stronniczość i propagandę tezy o zamachu, obrońcy filmu przekonywali, że to tylko film fabularny, reżyser ma prawo do swojej wizji, itp. to jak? tolerancja dla reżysera zależy od jego poglądów?

    dalej, co do argumentu że film to nagonka na księży. abstrahując od newsów i prasy, czy są jakieś inne znane filmy czy seriale pokazujące negatywne postacie księży? bo jedyne w miarę znane produkcje jakie przychodzą mi na myśl, gdzie w ogóle są bohaterowie księża, to sympatyczne seriale Ranczo i Ojciec Mateusz, gdzie o ile wiem czarnych charakterów w sutannach brak. nie jest tak, że "Kler" to pierwszy polski film znanego reżysera który w negatywnym świetle (ale też nie jednoznacznie negatywnie - patrz recenzje) ukazuje księży? a jeśli tak, to skąd to pisanie o ataku i nagonce?
  • Tam "Kler"... teraz na topie jest premier Morawiecki nagrany na taśmach prawdy 
  • kociara powiedział(a):
    Tam "Kler"... teraz na topie jest premier Morawiecki nagrany na taśmach prawdy 
    Na pewno jest niewinny i go wrobili, wkładając mu w usta to, czego nie powiedział.
    Podziękowali 1Monika73
  • O ciekawe..i co tam nagrali?
  • Malgorzata powiedział(a):
    To podobno nagrania sprzed 4 lat 
    Czyli kotlety stare
    Oczywiście.

    Nie przeszkadza to jednak politykom PISu dalej się na te same kotlety i z tej samej restauracji nagrania powoływać do dnia dzisiejszego, tylko w roli głównej z politykami PO.
    Podziękowali 2kociara Monika73
  • Malgorzata powiedział(a):
    To podobno nagrania sprzed 4 lat 
    Czyli kotlety stare
    Teoretycznie tak.
    Ale wg Onetu dopiero teraz pojawiła się pełna dokumentacja oraz kolejne informacje dotyczące Morawieckiego. Wówczas podobno deklarujacego się jako liberał. 
    Otwarte pozostaje pytanie, czemu jego osoba została pominięta. 
    I kluczowe- jak to się stało,że osoba skalana, umoczona w afere itp(określenie pisu w stosunku do innych polityków z PO) stoi teraz na czele rządu RP.  
  • Ja tam wolę hailować z kolegami jak tu się ktoś wypowiedział. PiS od dawna jest dla mnie spalony. 
    A film Smoleńsk to trochę inne kino niż Kler. Bo katastrofa smoleńska po dziś dzień nie została wyjaśniona. Pomijam że nie bylam w stanie przejść przez ten fim. Jedyne co mi się podobało to ostatnia scena.                                                                                                                              
  • to wyżej to tak na marginesie, ale słyszałam jak  Smarzowski powiedział "być może następna opowieść będzie o Słowianach, o tym, że przed Chrztem też byliśmy"
    https://youtu.be/B86_fhLbhI0?t=1817

    jak dla mnie to jest jasne o co mu chodzi...
    smutno mi
    tym bardziej, że znam temat z własnego podwórka
    od lat "współcześni Słowianie" walczą z księdzem z Sulistrowiczek o górę Ślężę

    Podziękowali 2Barbasia draconessa
  • Mam dokładnie takie same refleksje , jak ojciec Szustak .

  • A ja sobie cenię napomnienia innego kapłana:
    Czasy zamętu powszechnego. Dusze masowo lgną do zła – do błędu i do grzechu.

    Pan Bóg poucza:
    „Nie jest mądrością znajomość złego” (Syr 19, 22).
    „Kto się dotyka smoły, ten się pobrudzi” (Syr 13, 1).

    Gorliwa dusza Psalmisty szczerze wyznaje Panu Bogu:
    „Nie będę zwracał oczu
    ku sprawie niegodziwej (…).
    Tego, co złe, nawet znać nie chcę” (Ps 101(100), 3-4).

    Apostoł Narodów chrześcijanom poleca:
    „Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła” (1 Tes 5, 22).


    https://sacerdoshyacinthus.com/2018/10/02/boze-pouczenia/

  • znasz x.Bałembę? :)

  • Znam i bardzo cenię :)
    Podziękowali 1In Spe
  • Oho! Właśnie się dowiedziałam od reżysera, że 1/3 księży to są geje:


  • widze ze dyskusja trwa ;)

  • Obejrzałem, szału nie ma.
    Za dużo wątków, przez co niektóre dzieją się zbyt szybko lub nierealistycznie. Poziom skomplikowania jest duży, scenariusz próbuje oddać głębię tych problemów, przez co miałem wrażenie, że tempo jest zawrotne (coraz to nowe wątki) a z drugiej coś się dłużyło (sceny bywały długie). Do tego te tematy są, choć powiązane, jednak też jakoś odległe, co utrudnia odbiór: pedofilia, mechanizmy władzy, pijaństwo, rozwiązłość, chciwość, okrucieństwo itd. Skomasowanie w takim wycinku czasoprzestrzeni dawało poczucie braku realności. 

    Po mojemu źle wprowadzony humor; nie wiem, może trafiłem na jakąś niedorobioną publiczność, ale film porusza bardzo trudne tematy przeplatając doprawdy śmiesznymi scenami, na które widownia reagowała gromkim śmiechem, pomimo tego, że kontekst był przejmujący. W "Weselu" ta konstrukcja była inna - od groteski po tragedię - powoli ciężar gatunkowy rósł. Tutaj do ostatnich chwil filmu ludzie się śmiali.

    Najbardziej podobało mi się odtworzenie dworu biskupiego i kreacja samego Gajosa, no ale właśnie ze względu na groteskowość; a pośród tej maskarady jakiemuś rozmyciu uległa nikczemność przedstawionych mechanizmów władzy.

    Zakończenie mnie nie poruszyło, choć nie spodziewałem się takiego finału; do tego statyści w końcowej scenie byli tak nienaturalni, że aż kłuło w oczy. 

    Aha i jeszcze przed premierą przewidziałem:
    Anawim powiedział(a):
    Albo w takiej formie typu 1 bohater rodziny, co to się od niej odżegnuje i idzie własną drogą (pewnie czegoś takiego spodziewam się jako max. pozytywnych obrazów w tym filmie). 


    Podziękowali 1Zuzapola
  • @balum bardzo Ci dziekuję za Twój wpis i za link
    Podziękowali 1balum
  • zacytuję co powiedział o filmie Wojciech Cejrowski

    – Nie muszę oglądać filmu, żeby zawierzyć opinii innych osób, tak jak nie muszę oglądać własnej kiszki stolcowej, ale mogę zaufać lekarzowi, który wprowadził tam sondę (...) od tyłu mi wprowadził wziernik. Ja ufam lekarzowi, który widział ten film. Nie muszę sam oglądać filmu z własnego tyłka. I w odniesieniu do filmu "Kler" mam dokładnie tak samo – stwierdził Cejrowski.
    Podziękowali 3Barbasia Katia draconessa
  • Tekst Cejrowskiego jak dla mnie zbyt naturalistyczny. I ciekawe , co by zrobił , gdyby różni lekarze , po zbadaniu tej nieszczęsnej kiszki , dawali mu diametralnie różniące się od siebie diagnozy. Może , pod wpływem bólu tej kiszki , w końcu sam by zajrzał ;)

  • Wg mnie to tak nie działa. W Irlandii stało się to co się stało ze względu na powierzchowną wiarę, taką tradycyjną, przekazywaną siłą rozpędu. Skandal pedofilski po prostu stał się pretekstem do odejścia.

    W Polsce tak to nie zadziała. Ludzie, którzy mają bliższe relacje z księżmi (z racji jakiegokolwiek zaangażowania w Kościele), oglądają ten film i czują dysonans, bo to nie jest ich doświadczenie. Ja tak miałem - widziałem obrazy o których słyszałem, ale których nie doświadczyłem. Co innego ludzie, którzy zbyt wielu doświadczeń nie mają lub mają negatywne. Ale proporcje są tutaj zgoła inne niż w takiej Irlandii.

    Ale jak najbardziej następne pokolenie - współczesna młodzież - jest już z dala od Kościoła, widać to po liczbie powołań i statystykach praktykowania. I nie widzę, by coś miało ten trend odwrócić. Taki film nic tutaj nie zmienia. Trzeba się przyzwyczaić, że za chwilę lub dwie będziemy folklorem. 
    Podziękowali 2asiao OlaOdPawla
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.