Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

1918-2018 - świętowanie, refleksje, mój patriotyzm itp.

1679111214

Komentarz

  • Odrobinka powiedział(a):
    Nie rozumiem czemu komukolwiek flagi ONRu przeszkadzają  a race są piękne. 
    Może dlatego, ze 11 listopada to swięto narodowe i dopuszczalne byc powinny wyłącznie flagi narodowe a nie jakiekolwiek inne.
    Podobnie nie podobałyby mi się np flagi klubowe na meczu reprezentacyjnym.
    To tak trudno zrozumieć?
    Podziękowali 2Bridget beatak
  • mader powiedział(a):
    @beatak a Ty byłaś na Marszu w Warszawie?
    Nie, w Gdańsku i jak zawsze super.
    Podziękowali 1Bridget
  • Tak ale w Marszu idzie mnostwo różnych organizacji, które chcą się jakoś oznaczyć. Niektore mają swoje flagi. Mnie to nie przeszkadza. Idą jako organizacja uczcić niepodległość. Nie tylko zresztą ONR i MW i RN, ale bardzo dużo innych i też niosą swoje oznaczenia. Czepialstwo jest tylko w stosunku do trzech wymienionych, zwłaszcza do dwóch pierwszych, bo RN ma flagę z Bialym Orłem Piastowskim na czerwonym tle.
  • Ja osobiście czepiam się tylko obecności organizacji z Włoch, która otwarcie wyznaje ideologię neofaszystowską, czyli taka, która na pewno jest w sprzeczności z ideami wyznawanymi przez powstańców warszawskich i innych wielkich polskich patriotów.
  • mader powiedział(a):
    beatak powiedział(a):
    mader powiedział(a):
    @beatak a Ty byłaś na Marszu w Warszawie?
    Nie, w Gdańsku i jak zawsze super.
    To wiele wyjaśnia. Bo podajesz tak skrajnie różny odbiór zachowania uczestników Marszu, niż kilka różnych osób wyżej, które tam były i naocznie widzialy, że zastanawiałam się czy nie żyjecie w alternatywnych rzeczywistościach.
    Ależ ja nie przedstawiam żadnego obrazu, bo faktycznie, jako osoba tam nieobecna nie mam takiego prawa. Pytam tylko o potwierdzoną przez sam ONR obecność faszystowskiej organizacji na marszu, który ma uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez polskich Patriotów, którzy się pewnie w grobie przewracają, widząc tych panów.
    Nie wątpię, że większość ludzi w warszawskim marszu to ludzie, którzy chcą szczerze i godnie uczcić tę wielką rocznicę.
  • edytowano listopad 2018
    Było bardzo spokojnie. Poza tym że musieliśmy czekać aż ruszy prezydent to nic się nie działo nieoczekiwanego i groźnego. Ludziska różne rzeczy skandowali ale z większością się zgadzam. Cieszę się że byliśmy. 
    Podziękowali 3Joannna Gosia5 draconessa
  • Byli też "natanki" w czerwonych pelerynach
    Podziękowali 1In Spe
  • asiao powiedział(a):
    Byli też "natanki" w czerwonych pelerynach
    A kto to?
    Podziękowali 1Monika73
  • Ekipa od księdza Natanka 
    Podziękowali 1beatak
  • Pieknie bylo na Marszu. Byly jacys pojedynczy prowokatorzy i podejrzana grupa zakapturzonych ale cudnie byli gaszeni i zagluszani przez innych uczestnikow. Jak sie pojawialy jakies nieciekawe hasla to z grupa ludzi przy ktorej szlismy spiewalismy  patriotyczne piosenki. Chyba to byli ludzie z jakiegos choru bo cudnie to wychodzilo. Bardzo radosnie i uroczyscie bylo.
    Sporo rodzin z dziecmi calkiem malymi. Ktos byl z przyczepka rowerowa i 4 dzieci z orga?
    Podziękowali 1draconessa
  • Odrobinka powiedział(a):
    Tak ale w Marszu idzie mnostwo różnych organizacji, które chcą się jakoś oznaczyć. Niektore mają swoje flagi. Mnie to nie przeszkadza. Idą jako organizacja uczcić niepodległość. Nie tylko zresztą ONR i MW i RN, ale bardzo dużo innych i też niosą swoje oznaczenia. Czepialstwo jest tylko w stosunku do trzech wymienionych, zwłaszcza do dwóch pierwszych, bo RN ma flagę z Bialym Orłem Piastowskim na czerwonym tle.
    A po co "się odznaczyć "?
    To naprawdę takie istotne jest?
    To właśnie noim zdaniem,takie podkreślenie przynależnosci powoduje niepotrzebne napięcia. To takie strasznie slabe, małostkowe jest. 
    Jesli onr to czemu nie homo?
    Jak i onr i homo to czemu nie aborcjonisci?
    Jeśli oni wszyscy-to niech jeszcze wyznawcy szatana, wielożeństwa ito.
    Tak wiem. Troche przejaskrawiam-ale z drugiej strony tak mogloby to wyglądać  
    A przecież to nasze święto, bez względu na sztandary, pod ktorymi nasze glowy i serca.
  • Grupy ktore kieruja sie  haslem: " Bog , honor , ojczyzna" ktore to wartosci budowaly nasza tozsamosc narodowa a grupy dewiantow i mordercow, jak mozna nie widziec roznicy, zla wola, deprawacja czy glupota?
    Podziękowali 3asiao Gosia5 draconessa
  • apolonia powiedział(a):
    Grupy ktore kieruja sie  haslem: " Bog , honor , ojczyzna" ktore to wartosci budowaly nasza tozsamosc narodowa a grupy dewiantow i mordercow, jak mozna nie widziec roznicy, zla wola, deprawacja czy glupota?
    Są obywatelami?
  • Mi wczoraj wieczorem przyszło do głowy sprawdzić czy gdzieś w okolicy jest śpiewany Hymn o 12:00. Na mapce akcji niepodległa do Hymnu naszej wsi nie było (ani żadnej w powiecie). Wpisałem więc naszą i wobec odmowy ogłoszenia o śpiewaniu ze strony proboszcza napisałem sms do wszystkich 10 osób z okolicy, do których mam numer. W rezultacie zaśpiewaliśmy Hymn w 20 osób i było bardzo fajnie.

  • Ja nie rozumiem, ktoś pisze że tylko flagi narodowe... A jak Komorowski zrobił marsz z różowym orłem pokazującym ok , orłem z czekolady i  flagami z pseudoorlem to był zachwyt w mediach ..
  • U nas o 12.00 przed rozpoczęciem Mszy Świętej było wspólne odśpiewanie hymnu :)) A kazanie było piękne - bardzo mądre połączenie dzisiejszej Ewangelii ze Świętem Niepodległości i miłością do ojczyzny. Mamy naprawdę mądrego proboszcza...
    Podziękowali 2maliwiju kiwi
  • kociara powiedział(a):
    apolonia powiedział(a):
    Grupy ktore kieruja sie  haslem: " Bog , honor , ojczyzna" ktore to wartosci budowaly nasza tozsamosc narodowa a grupy dewiantow i mordercow, jak mozna nie widziec roznicy, zla wola, deprawacja czy glupota?
    Są obywatelami?
    Organizatorami Marszu Niepodległości jest Ruch Narodowy który jest w duchu wartości katolickich więc jeśli obywatel czuje tego ducha to sie przylacza jeśli nie to nie
    Przymusu, nakazu i zakazu nie ma 
  • Byłam na Marszu i oprócz tego, że się zaczął o 15, a nie o 14, że staliśmy potem jeszcze półtorej godziny i w rezultacie doszliśmy tylko do Powiśla, to było ok. Atmosfera przyjazna, nawet jak ktoś pił (a byli i tacy), to żadnych awantur nie było.
    @Paprotka ; wracam do sprawy Polak-katolik. Polska kultura została zbudowana na wartościach chrześcijańskich, katolicyzm przez lata był ostoją polskości. Takie są fakty. piszesz, że "wiara nie jest żadnym obowiazkowym elementem tożsamości narodowej". Wiara może nie, ale religia i wynikające z niej zwyczaje i owszem. Choć myślę, że naszych przodków często do działania pobudzała wiara w Boga. I dziś też, sporo patriotów jest wśród osób wierzących.

    Podziękowali 3draconessa Aga85 Rogalikowa
  • Gwoli ścisłości to Marsz organizują Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Ruch Narodowy, ONR i Młodzież Wszechpolska. Nie rozumiem więc czemu nie ma być flag ONRu. Widać maszerujacym to nie przeszkadza. Przeszkadza za to tym co w Marszu nie uczestniczą tylko komentują z punktu widzenia krytyka. Bardzo mi się podobało jak organizatorzy rozbroili szturmowcow z transparentu, jak zagluszali ich okrzyki okrzykiem Bóg honor i Ojczyzna i drugim : ściągać maski. I to byli działacze RN bo staliśmy wśród nich na czele marszu, czekając aż ruszy. Race zaplonely wszystkie naraz przy śpiewaniu Hymnu. Naprawdę nie rozumiem czemu ich zabraniać
  • Bo ludzi mało obchodzi historia. Jest uczona w zniechecajacy sposób w szkołach. 
    A ba tą najnowszą brakuje czasu i podaje się ją byle jak. A to przecież w bardzo dużym stopniu dotyczy nas wszystkich współcześnie żyjących. 
    Natomiast co do obywateli. Hm pewnie mnie @kociara zlinczuje ale dla mnie obywatel Polski nie oznacza z automatu Polaka. Ktoś, kto działa na szkodę Polski, jest mu obojętna suwerenność naszego narodu, nie szanuje kultury, wartości, historii naszej Ojczyzny to nie jest Polak tylko obywatel polskojęzyczny, który na swoje nieszczęście urodził się w tym kraju. I próbuje zmieniać Polskę na jego zdaniem bardziej postepową bo dla niego wartości na których ten kraj zbudowano to obciach i wstyd przed tzw Europą. 
  • @Odrobinka ,a jakie było w końcu hasło marszu?
  • edytowano listopad 2018
    Odrobinka powiedział(a):

    Natomiast co do obywateli. Hm pewnie mnie @kociara zlinczuje ale dla mnie obywatel Polski nie oznacza z automatu Polaka. Ktoś, kto działa na szkodę Polski, jest mu obojętna suwerenność naszego narodu, nie szanuje kultury, wartości, historii naszej Ojczyzny to nie jest Polak tylko obywatel polskojęzyczny, który na swoje nieszczęście urodził się w tym kraju. I próbuje zmieniać Polskę na jego zdaniem bardziej postepową bo dla niego wartości na których ten kraj zbudowano to obciach i wstyd przed tzw Europą. 
    Alez ja sie z tym zgadzam. Naprawde.
    Problem w tym, ze wlasnie takie stanowisko doprowadza do pewnwgo rodzaju "naduzyc"-to to nie są obszary zerojedynkowe. Kto ma oceniac,czy ktos jest prawdziwym Polakiem czy nie?
    Ja?
    Ty?
    Tu nie ma jednego modelu i schematu.
    I dlatego potem dochodzi do podziałów,nienawisci
    E: skrot cyt
    Podziękowali 1Berenika
  • edytowano listopad 2018
    mader powiedział(a):
    Zdumiewające. Kolejny głos bezpośredniego świadka. A mnóstwo ludzi wierzy ślepo w montaż mediów. 
    Dyskusja wydaje się być niemożliwa. Wyobrażenia vs fakty.
    Ja jednak decyduje się wierzyć relacjom świadków. W tym znajomych, którym ufam.

    No ale co chcesz udowodnic swoimi wpisami? Tyle tysiecy ludzi-moze sie zdarzyc,ze w jednym miejscu będzie oki w innym  inaczej.
    W ub roku chyba jeden z politykow twiwrdzil,ze on niczego zleho nie wodzial. Po pokazaniu mu konkretów zmienił zdanie na "tam gdzie szedłem bylo inaczej". 
    Wlasnie czytam,ze policja szuka tych,co uzywali rac. Czy piekne czy nie-zakazane i tyle 
    To,ze bylad na marszu nie oznacza z automatu,ze wiesz wszystko-bo bylas w określonym miejscu a nie w calym "ogonku". 
  • Gosia5 powiedział(a):
    Byłam na Marszu i oprócz tego, że się zaczął o 15, a nie o 14, że staliśmy potem jeszcze półtorej godziny i w rezultacie doszliśmy tylko do Powiśla, to było ok. Atmosfera przyjazna, nawet jak ktoś pił (a byli i tacy), to żadnych awantur nie było.
    @Paprotka ; wracam do sprawy Polak-katolik. Polska kultura została zbudowana na wartościach chrześcijańskich, katolicyzm przez lata był ostoją polskości. Takie są fakty. piszesz, że "wiara nie jest żadnym obowiazkowym elementem tożsamości narodowej". Wiara może nie, ale religia i wynikające z niej zwyczaje i owszem. Choć myślę, że naszych przodków często do działania pobudzała wiara w Boga. I dziś też, sporo patriotów jest wśród osób wierzących.

    @Gosia5 ;

    Wiara to przede wszystkim ŁASKA, a nie "obowiązek wynikający z polskości". Wielu wybitnych Polaków nie było wcale katolikami, wystarczy tu chociażby wspomnieć Piłsudskiego. Byli również katolicy (wręcz duchowni), którzy nie byli patriotami (kto tworzył Konfedarację Targowicką? M.in biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski).

    Szczerze mówiąc, zupełnie nie przekonuje mnie to, że ktoś ma kultywować religijne zwyczaje tylko dlatego, że urodził się Polakiem i większość w jego otoczeniu to katolicy (choć oczywiście jest masa innych powodów, dla których warto). Nie, religia nie jest obowiązkowym elementem tożsamości narodowej i nie przekonuje mnie zupełnie argumentacja, że osoba, która nie wierzy powinna dla utrzymania tożsamości brać udział np. w ceremoniach religijnych. Mnie to pachnie hipokryzją. Zdecydowanie wolę uczciwego ateistę, który będzie się starał na co dzień po prostu zachowywać moralnie i nie krzywdzić bliźnich.

    Podziękowali 1joanna_1991
  • @Malgorzata ;

    Moim zdaniem dwie strony tutaj nie mogą się porozumieć co do istoty problemu. Bo nie chodzi o to, że ktoś zarzuca, że większość maszerujących to byli radykałowie czy faszyści, że większość demolowała Warszawę czy szła niosąc rasistowskie hasła na swoich sztandarach.

    Problem polega na tym, że skrajne grupy, które do tej pory były marginesem życia politycznego zyskały teraz pewną legitymizację do działania. Lech Kaczyński przez lata konsekwentnie odcinał się od środowisk "narodowych", radykalnych, odwołujących się do przedwojennej endecji właśnie ze względu na ich ksenofobię. A teraz zobaczyliśmy, jak prezydent maszeruje ramię w ramię z takimi ludźmi. To musiało bardzo zaboleć między innymi polskich bohaterów, ludzi starszych pamiętających czasy drugiej wojny światowej. 
    Podziękowali 1beatak
  • @Malgorzata ;

    Gratuluję umiejętności czytania ze zrozumieniem. Nigdzie nie pisałam o tym, że katolicyzm nie jest elementem kultury. 
    Podziękowali 1beatak
  • edytowano listopad 2018
    @Magorzata - ręce opadają. Nigdzie nie pisałam, że katolicyzm nie może być elementem kultury :D 

    Pisałam o tym, że wiara jest ŁASKĄ i że nie ma sensu wymuszanie uczestnictwa w religijnych obrzędach motywowane rzekomym "obowiązkiem narodowym", w ten sposób można jedynie do wiary zniechęcić.  Jak również, że były osoby które miały wielkie zasługi dla polskości mimo, że nie po drodze im było z Kościołem i odwrotnie.

    I z tym "pańcia pod nickiem" - daruj sobie - tutaj większość osób występuje pod nickami, chociaż są osoby na tym forum, którym moja tożsamość jest znana i jej nie ukrywam.
    Podziękowali 1beatak
  • Malgorzata powiedział(a):
    Bòg Honor Ojczyzna 

    A jakaś pañcia pod nickiem pisze , że katolickość nie jest I nie może być elementem kultury polskiej.

    YMMD 
    A nie zgrzyta Ci,ze wywrzaskujący te slowa zaraz potem albo za jakis czas czynia w sposób Bogu niemiły? Grzeszą na potęgę...

    A nie...przeciez czlowiek jest istotą grzeszna,więc spokojnie moze sie oddawać grzechom,by potem zyskać przychylnośc tej bardziej wierzącej częsci społeczeństwa 
  • A ja jestem pod wrażeniem pięknych zdjęć z marszu - i tych "za dnia" z falującym morzem flag i tych zrobionych, kiedy się już ściemniło i trasa marszu płonęła na czerwono. Awersji do rac nie rozumiem. Nikt tu nie napisał jeszcze tego, że taki porządek i bezpieczeństwo przy marszu na 250 tysięcy ludzie to fenomen!


    Co do wątku katolickości i polskości. To szczerze nie rozumiem, jak w praktyce ateista ma się ustosunkować do religii i przestrzegania jej zwyczajów? Przecież nie pójdzie na mszę, nie będzie się modlił. Może docenić jej rolę kulturotwórczą i patriotyczną, nie mieć antyklerykalnego nastawienia. Ale trudno chyba nie buntować się, kiedy ktoś czuje się Polakiem, a dla innych nie jest nim w pełni, bo jest niewierzący.
    Podziękowali 1kociara
  • @Malgorzata ;

    Ty w ogóle czytałaś moją wypowiedź? Przecież ja się jasno odwoływałam do wypowiedzi Gosi5 i polemizowałam z jej tezą, że patriota ma obowiązek bycia katolikiem. 
    Moim zdaniem to tak nie funkcjonuje.

    Bzdury o sprawdzaniu z wiary podczas marszu wymyśliłaś sobie sama.

    Chociaż uważam, że katolicyzm jest nie do pogodzenia z ksenofobią, oczywiscie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.