Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ci, którzy żyją z cwaniactwa

123457»

Komentarz

  • Poproszę link to całości Raportu.
  • dziewczynarabina powiedział(a):

    Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, np. w latach 2011-2015 w badanych spółkach Skarbu Państwa wysokość wynagrodzeń kadry kierowniczej rosła mimo pogarszających się wyników finansowych firm:


    Jesteś pewna że to o PiS ???


    Sytuacja zaczęła się stopniowo poprawiać po wprowadzeniu ustawy o wynagrodzeniach zarządu, która weszła w życie 9 września 2016 zakładającej istotne ograniczenia, zarówno co do możliwości kształtowania wysokości pensji kadry kierowniczej, jak i odpraw czy odszkodowań z tytułu zawieranych umów o zakazie konkurencji.


    A to akurat o PiS
  • dziewczynarabina powiedział(a):
    Doczytaj całość. 

    Czytałem i tam uwagi dotyczą całego okresu od 2011 roku.

    Ty za to przeczytaj ten fragment który podałem. I czytaj dotąd dopóki zrozumiesz co opisuje.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Spora część odpraw to pozbywanie się ludzi z poprzedniego nadania i z zapisanymi wcześniej kwotami w kontrakcie.

    "Podstawowym źródłem stwierdzonych przez NIK nieprawidłowości było nagminne wykorzystywanie przez rady nadzorcze możliwości stworzonych przez jeden z artykułów ustawy kominowej."

    i dalej

    "Brak powiązania między wysokością wynagrodzeń i co za tym idzie odpraw, a wynikami ekonomiczno-finansowymi firm był szczególnie widoczny w tych spółkach, w których pensje członków zarządu były ustalane właśnie z wyłączeniem ograniczeń zawartych w ustawie kominowej obowiązującej do września 2016 roku."

    Czyli problem został ograniczony dzięki zmianom wprowadzonym przez PiS. A ludzie poprzedniej ekipy doili sobie równo.

    Zatem skup się i wczytaj w to co zostało napisane.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Ale rozumiesz różnicę między jednostkowymi przypadkami, a systemowym działaniem?


    A jeśli chcesz jednostkowe to:

    W tym ostatnim przypadku chodzi o jedną ze spółek Grupy B. W kwietniu 2010 r. zmieniono tam umowę o pracę prezesowi zarządu w punkcie dotyczącym czasu pełnienia przez niego funkcji - z określonego na nieokreślony. W efekcie nie można było wypowiedzieć umowy, bowiem po odwołaniu z funkcji prezes zostałby objęty okresem ochrony przedemerytalnej. Do rozwiązania umowy jednak doszło - w czerwcu 2013 r. na podstawie porozumienia stron, a spółka wypłaciła byłemu prezesowi:

    • odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy w okresie ochrony przedemerytalnej w kwocie 2 mln 960 tys. zł,
    • 960 tys. zł odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji,
    • trzymiesięczną odprawę przewidzianą w umowie o pracę w kwocie 240 tys. zł,
    • niemal 180 tys. zł jako ekwiwalent za niewykorzystany urlop (47 dni).
    Były prezes otrzymał więc wraz z odejściem prawie 4 mln 340 tys. zł.

    Podziękowali 1Klarcia
  • No każda firma musi dać odprawy jeżeli pracownik odchodzi. PiS jednak ograniczył chociaż odrobinę całe to rozpasanie jakie panuje w spółkach skarbu państwa. Raport wyraźnie pokazuje jak bardzo się zmniejszył taki proceder.
    Podziękowali 1Klarcia
  • A z kodeksu pracy nie wynika że jakaś odprawa jest przewidziana przy odejściu? oczywiście wysokość jej jest kwestią dyskusyjną.
  • edytowano październik 2021
    Takie coś?

    Pracownikowi należy się odprawa również wtedy, kiedy przyczyna wypowiedzenia jest wystarczająca, by wypowiedzieć stosunek pracy lub rozstać się z pracownikiem za porozumieniem stron, przy czym w ciągu  30 dni pracodawca rozstaje się z mniejszą ilością pracowników.



    Edit: O i to:

    Odprawa przy zwolnieniu indywidualnym

    Ponadto podkreślić należy, że zgodnie z powołaną ustawą do odprawy uprawnieni są nie tylko pracownicy zwalniani grupowo, ale także pracownicy zwalniani indywidualnie, pod warunkiem, że przyczyny istniejące po stronie pracodawcy są wyłączną podstawą rozwiązania umowy o pracę, np. niekorzystna sytuacja finansowa pracodawcy, likwidacja określonych stanowisk pracy bądź ogłoszenie upadłości czy likwidacji pracodawcy. Przez sformułowanie wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy należy rozumieć sytuację, w której bez zaistnienia tych przyczyn nie zostałaby podjęta przez kierownika zakładu pracy indywidualna decyzja o zwolnieniu pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 10 października 1990 r., I PR 319/90).


  • Ale zauważyłaś tam skrót "np."? Są i inne przesłanki.



  • dziewczynarabi8na powiedział(a):
    Czy ci prezesi byli zwalniani z uwagi na niekorzystna sytuacje finansowa pracodawcy? W ramach zwolnień grupowych?
    Przecież te przepisy w ogóle nie maja tu zastosowania. 

    Biorąc pod uwagę wywrotność tych stołków zależnych od polityki mało kto by przyszedł bez zapisania odpraw w umowach.
    Dla osób pełniących kierownicze stanowiska państwowe też odpowiednie ustawa przewiduje odprawy zależne od stażu (o ile nie podejmują w określonym czasie nowego zatrudnienia).
  • dziewczynarabina powiedział(a):
    No i jak Ci się wydaje - ci prezesi byli odwoływani z przyczyn leżących po stronie pracodawcy czy pracownika?

    Sądząc po odprawach z inicjatywy pracodawcy. Ale nie sama odprawa jest problemem, a jej wysokość. Jest różnica czy taki prezes dostanie 340 tys. czy 4 mln. 340 tys. zł.

    Nie oszukujmy się, na styku państwa i biznesu zawsze będzie dochodzić do korupcji, ale o ile jest to na niewielką skalę, nie wpływa to na gospodarkę kraju. Co innego go któraś ekipa nie ma zahamowań.
  • edytowano październik 2021

    dziewczynarabina powiedział(a):
    Kolejny przykład „merytorycznej” decyzji kadrowej naszego rzadu: https://www.google.pl/amp/s/www.money.pl/gospodarka/nowa-funkcja-olgi-semeniuk-kosmiczna-6696851054045760a.html%3famp=1

    Absolwentka Międzywydziałowych Studiów Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim, kształciła się też na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej i w studium w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Odbyła staż w Kancelarii Prezydenta (2009-2010), pracowała też jako dziennikarka w miesięczniku „Parlamentarzysta” oraz w tygodniku „Wprost[4][5].

    W 2011 zaangażowała się w działalność polityczną w ramach Forum Młodych PiS i następnie Prawa i Sprawiedliwości. Została bliską współpracowniczką polityka Michała Dworczyka, działała w związanych z nim organizacjach Fundacja Wolność i Demokracja oraz Europejski Instytut na rzecz Demokracji[6]. Koordynowała projekty popularyzujące historię, m.in. „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym” i „Strażnicy Narodowej Pamięci”, była też konsultantką OBWE. W latach 2016–2019 pracowała jako doradczyni Dworczyka w Ministerstwie Obrony Narodowej i Kancelarii Premiera[4][5]. W 2014 została wybrana radną stołecznej dzielnicy Wola[7], a w 2018 – do rady miejskiej Warszawy[8]. W 2019 kandydowała do Sejmu w okręgu warszawskim (zdobyła 2179 głosów)[9].2 stycznia 2020 została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju[5]. 19 października tego samego roku powołana na tożsame stanowisko w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, a dwa dni później, 21 października, została powołana przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę w skład Rady Dialogu Społecznego[10].17 sierpnia 2021 otrzymała, z rąk Premiera Mateusza Morawieckiego, akt powołania na podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii[11]. W tym samym miesiącu została powołana na Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw[12]. 22 października tego samego roku wybrano przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej[13].


    Ta dziewczyna akurat ma kwalifikacje, by spokojnie pracować na typowych stanowiskach urzędniczych w Ministerstwie Rozwoju. Powoływanie jej  na przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej to... kosmos ;)
  • dziewczynarabina powiedział(a):
    Wpływa, przez demoralizację społeczeństwa. Jeśli władza pozwala sobie na takie zagrania, to dlaczego obywatel miałby przestrzegać prawa?
    Pokaż mi władzę która tego nie robi. Ale o ile robi to z umiarem, nikt nie ma pretensji.
    Jeżeli wielkości odpraw się zmniejszyły, to jest to krok w dobrą stronę. Oczywiście trzeba naciskać dalej, ale i oceniać w kontekście poprzednich zdarzeń.

    Podziękowali 1Klarcia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.