Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Nowy Ład nauczycielski i innych grup

Zgodnie z sugestią 
Podziękowali 1jan_u
«13456789

Komentarz

  • Wśród znajomych nauczycieli przeważają ci, którzy stracili, a co gorsza, nie wiedzą czemu i księgowe też nie bardzo wiedzą. 
    Ja mam tyle co miałam.
  • Generalnie na grupach nauczycielskich setki osób pisze, ile mniej wynoszą ich pensje
    Moze trzeba pisac do kuratoriów i ministra, bo nie maja wiedzy o tym
  • kociara powiedział(a):
    Generalnie na grupach nauczycielskich setki osób pisze, ile mniej wynoszą ich pensje
    Moze trzeba pisac do kuratoriów i ministra, bo nie maja wiedzy o tym
    Mają wiedzę, ale mają to w dudzie...
  • edytowano styczeń 2022
    Chyba chodzi o ulgę dla klasy sredniej. Część nauczycieli zle zastosowała ulgę. 
    Od lutego mogą to zmienić
    Wtedy zostaną tylko Ci ze stratą, którzy zarabiają powyżej 11 tys zł brutto. 
    Tak to rozumiem


    https://natemat.pl/390971,pensje-nauczycieli
  • Myślę o dorobieniu, max 6 godzin w szkole, więcej nie dam rady. Nie wiem czy znajdą się wolne godziny, dojazd prawie 20 km. Tylko stracić bym nie chciała bo to konkretny wysiłek.
  • Karolinka powiedział(a):
    Myślę o dorobieniu, max 6 godzin w szkole, więcej nie dam rady. Nie wiem czy znajdą się wolne godziny, dojazd prawie 20 km. Tylko stracić bym nie chciała bo to konkretny wysiłek.
    To się dobrze zastanów, a najlepiej pogadaj z doradcą podatkowym.
    Podziękowali 1Karolinka
  • M_Monia powiedział(a):
    Chyba chodzi o ulgę dla klasy sredniej
    Od lutego ma to się zmienić


    https://natemat.pl/390971,pensje-nauczycieli
    Co ma się zmienić? 
  • Że nie będzie straty. Obiecane było to ze nie straca wszyscy którzy zarabiają poniżej tej kwoty 11 tys zł brutto.
    Trzeba więc zastanowić się o co chodzi i w tym artykule jest to trochę wyjaśnione 
  • Trochę to wszystko stanęło na głowie, planowałam zdobycie kwalifikacji do jeszcze jednego przedmiotu, najmłodszy podrósł i mogłabym, w końcu. Pytanie czy warto?

  • @M_Monia
    To nie nauczyciele stosują ulge, to księgowość nalicza wg wytycznych
    Generalnie, nieważne.
    Ważne, ze jest qrde taki burdel, jakiego jeszcze ten kraj tak globalnie nie widzial
    Podziękowali 2M_Monia Stokrotka
  • Moze warto. Bedziesz miala etat w jednej placowce .Ja mam etat w trzech. Stracilam sporo. Nie wiem dokładnie, ile bo mialam w grudniu kilka dni zwolnienia ale okolo 200 zl bedzie.
  • Ja mam etat w jednej placówce, ale chcę pójść krok dalej
  • kociara powiedział(a):

    Ważne, ze jest qrde taki burdel, jakiego jeszcze ten kraj tak globalnie nie widzial
    Większy był jak VAT wprowadzili. Całe firmy bankrutowały, bo bały się wejść i nagle traciły wszystkich klientów VATowców. Tylko kto to pamięta.

    Całe zamieszanie to efekt niedouczenia księgowych rozliczających pracę i nie potrafiących poprawnie obliczyć zaliczki na podatek uwzględniający ulgę dla klasy średniej. 

    Tu jak powinno się to liczyć

    Sam pomysł nieodliczania składki zdrowotnej od podatku przy wysokiej kwocie wolnej od podatku jest ok, jeszcze tylko zlikwidować klin podatkowy i każdy się zdziwi ile podatku rzeczywiście płaci od lat. A firmy wreszcie by miały jasny koszt pracownika czyli pensja brutto byłaby rzeczywiście kosztem całkowitym.


    Podziękowali 1M_Monia
  • Tak, masz pewnie rację.
    Jak Polska dluga i szeroka, żaden księgowy w szkole (i nie tylko) nie potrafi prawidłowo wyliczyc poborow. No szok.
    Tak. Rząd taki wspaniały i hojny tylko lud prosty i gluoi nie rozumi i nie chce tego dobra.
    I nieśmiertelne #abopeło
    I git
  • Skoro był błąd księgowych to należy o tym mówić by nie wprowadzać ludzi w błąd. 
  • edytowano styczeń 2022
    M_Monia powiedział(a):
    Skoro był błąd księgowych to należy o tym mówić by nie wprowadzać ludzi w błąd. 
    Nie bylo zadnego błędu księgowych. Nic na to nie wskazuje 
    Co, nagle wszyscy księgowi w polskich szkołach przestali umieć pracowac??? 
  • kociara powiedział(a):
    Generalnie na grupach nauczycielskich setki osób pisze, ile mniej wynoszą ich pensje
    Moze trzeba pisac do kuratoriów i ministra, bo nie maja wiedzy o tym
    Hmm. A podobno tak kiepsko zarabiają..okazuje się że nie skoro weszli w ten próg
  • Malo ktory nauczyciel wszedł w ten próg. A to co minister mówi mozna miedzy bajki włożyć. Ale przecież w telewizji powiedzieli ze tyle zarabiamy i ze nikt nie zarabia  mniej to musi to byc prawda. Tylko nie jest.
    Podziękowali 2beatak persa
  • edytowano styczeń 2022
    Skoro nie weszli to może nie wypełnili odpowiednio dokumentów w kadrach albo ten lad to kit. Moja żona jako lekarz pensję dostała mniejszą. Państwo najpierw da potem zabierze. Przekładaniec z jednej kieszeni do drugiej.
    Podziękowali 1Laf2011
  • Prayboy powiedział(a):
    Skoro nie weszli to może nie wypełnili odpowiednio dokumentów w kadrach albo ten lad to kit. Moja żona jako lekarz pensję dostała mniejszą. Państwo najpierw da potem zabierze. Przekładaniec z jednej kieszeni do drugiej.
    Wszystko wypełnili. Ten ład to kit. 
    Podziękowali 2Ewasz Stokrotka
  • Może napisali że nie chcą ulgi dla klasy średniej albo że chcą zwrot zaliczki przy rozliczeniu końcowym?
  • beatak powiedział(a):
    Prayboy powiedział(a):
    Skoro nie weszli to może nie wypełnili odpowiednio dokumentów w kadrach albo ten lad to kit. Moja żona jako lekarz pensję dostała mniejszą. Państwo najpierw da potem zabierze. Przekładaniec z jednej kieszeni do drugiej.
    Wszystko wypełnili. Ten ład to kit. 
    Właśnie rzecznik rządu potwierdził moje słowa o kicie: ,,doszło do złego naliczenia podatku''. Podobno ma być korekta i zwroty.
  • kociara powiedział(a):
    Jak Polska dluga i szeroka, żaden księgowy w szkole (i nie tylko) nie potrafi prawidłowo wyliczyc poborow. No szok.
    Niektórzy potrafili. Ale generalnie księgowi nie obliczają tego na piechotę tylko korzystają z programów. Jak nie było aktualizacji programu to normalne że źle policzyli. Błędem rządu było zbyt krótkie vacatio legis dlatego mało kto zdążył się przygotować.

    Tak jak pisałem wcześniej wszelkie obniżki są spowodowane likwidacją odliczania składki zdrowotnej. Powinna to zrekompensować ulga dla klasy średniej, ale najprawdopodobniej księgowi nie wiedzieli jak ją zastosować i od wszelkiego wypadku ją pominęli.

    M_Monia powiedział(a):
    Skoro był błąd księgowych to należy o tym mówić by nie wprowadzać ludzi w błąd. 

    Ale przecież większość artykułów nie zawiera żadnych merytorycznych informacji prócz zwykłego narzekania na rząd. To kto ma o tym mówić skoro wiadomo, że trzeba rządowi dokopać?

  • edytowano styczeń 2022
    Turturek powiedział(a):
    kociara powiedział(a):
    Jak Polska dluga i szeroka, żaden księgowy w szkole (i nie tylko) nie potrafi prawidłowo wyliczyc poborow. No szok.
    Niektórzy potrafili. Ale generalnie księgowi nie obliczają tego na piechotę tylko korzystają z programów. Jak nie było aktualizacji programu to normalne że źle policzyli. Błędem rządu było zbyt krótkie vacatio legis dlatego mało kto zdążył się przygotować.

    Tak jak pisałem wcześniej wszelkie obniżki są spowodowane likwidacją odliczania składki zdrowotnej. Powinna to zrekompensować ulga dla klasy średniej, ale najprawdopodobniej księgowi nie wiedzieli jak ją zastosować i od wszelkiego wypadku ją pominęli.

    M_Monia powiedział(a):
    Skoro był błąd księgowych to należy o tym mówić by nie wprowadzać ludzi w błąd. 

    Ale przecież większość artykułów nie zawiera żadnych merytorycznych informacji prócz zwykłego narzekania na rząd. To kto ma o tym mówić skoro wiadomo, że trzeba rządowi dokopać?

    A Ty byś nie narzekał, gdybyś w dobie ekstremalnie wysokich podwyżek za jedzenie, gaz, prąd (czyli na na wszystko) dostał 300-400 zł mniej na konto? 
    Podziękowali 1Stokrotka
  • M_Monia powiedział(a):
    Trochę to niepoważne.. tysiące maili...?? dziecinada. 
  • beatak powiedział(a):
    A Ty byś nie narzekał, gdybyś w dobie ekstremalnie wysokich podwyżek za jedzenie, gaz, prąd (czyli na na wszystko) dostał 300-400 zł mniej na konto? 
    Ja nie jestem gazetą od której wymaga się informacji. Osoba prywatna ma prawo narzekać nawet na księżyc, ale gazeta powinna opisywać problem rzetelnie.

  • Turturek powiedział(a):
    beatak powiedział(a):
    A Ty byś nie narzekał, gdybyś w dobie ekstremalnie wysokich podwyżek za jedzenie, gaz, prąd (czyli na na wszystko) dostał 300-400 zł mniej na konto? 
    Ja nie jestem gazetą od której wymaga się informacji. Osoba prywatna ma prawo narzekać nawet na księżyc, ale gazeta powinna opisywać problem rzetelnie.

    Trudno opisywać rzetelnie coś, o czym nawet rząd nie umie informować i nie wie. 
  • Fakt, brakuje kampanii społecznej, ale z drugiej strony to przecież nie jest aż tak skomplikowane.




    Odrobina chęci i można sprawdzić co było powodem niższej wypłaty i zastrzeżenia można kierować wtedy do tego kto faktycznie zawinił.
  • "Skąd jednak niższe pensje? Nauczyciele mogli je zobaczyć na przykład, jeśli pod koniec zeszłego roku złożyli oświadczenie o niestosowaniu na bieżąco ulgi dla klasy średniej. Wiele osób uznało bowiem oświadczenia za pułapkę. Wystarczy bowiem choćby minimalnie przekroczyć pułap ulgi, żeby trzeba było zwracać potem wszystkie "zaoszczędzone" pieniądze.




    Czyli błąd ludzki i to w tym przypadku samych zainteresowanych. Ale kto by się przyznał że sam nabroił.



    "Co więc mają zrobić nauczyciele, którzy jednak dostali niższe wynagrodzenie? "Jeżeli w indywidualnych przypadkach nauczyciel z jakiś innych powodów otrzymał niższe wynagrodzenie, MEiN prosi o kontakt z organem prowadzącym oraz przekazanie informacji na adres informacja@mein.gov.pl" – podaje MEiN.

    ...

    Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiada, że nauczyciele otrzymają wyrównanie. – Ze względu na pewne rozliczenia podatkowe doszło w niektórych miejscach, jeżeli chodzi w szczególności o nauczycieli, do złego naliczenia podatku i siłą rzeczy te osoby otrzymają jego wyrównanie – mówił."



    Podziękowali 1babka4
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.