Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Celibat nie działa

1235

Komentarz

  • Dlaczego teoretycznie?
  • Moniu, dlaczego Ty się tak przejmujesz tym, że inni mają mniej dzieci? 

    Podziękowali 1Beta
  • Działa, działa, tylko trzeba stosować. 
    To jakbyś się dziwiła, że sprzet elektryczny nie działa bez prądu. 
  • Od ilu księży słyszeliście, że celibat powinien być zniesiony? Jakie argumenty podawali?

    Ja zdecydowanie nie chciałabym mieć męża księdza.
    Podziękowali 2Skatarzyna Joannna
  • Beta powiedział(a):
    Od ilu księży słyszeliście, że celibat powinien być zniesiony? Jakie argumenty podawali?

    Ja zdecydowanie nie chciałabym mieć męża księdza.
    No przecież 
     żaden ksiądz czegoś takiego nie powie w rozmowie ze znajomymi
     A o tym, że powinien być zniesiony świadczą liczne przykłady kapłanów, którzy często jawnie mają kochanki, dzieci i zachowują się niestosownie. I nie jest to 5 księży. 
    To, że Ty byś nie chciała męża księdza nie ma znaczenia; znam wiele osób, którym to nie przeszkadza.
  • I co, te kochanki przeprowadzają się co kilka lat jak księdza przenoszą?
  • Beta powiedział(a):
    I co, te kochanki przeprowadzają się co kilka lat jak księdza przenoszą?
    Nie mam pojęcia.
    Podziękowali 1Beta
  • edytowano luty 2023
    .
  • edytowano luty 2023
    beatak powiedział(a):
     A o tym, że powinien być zniesiony świadczą liczne przykłady kapłanów, którzy często jawnie mają kochanki, dzieci i zachowują się niestosownie. I nie jest to 5 księży.
    Na tej samej zasadzie powinna być zniesiona nierozerwalność małżeństwa. Podejrzewam, że więcej katolików się rozwodzi i wstępuje w nowe związki niż księży ma kochanki. 
    Ksiądz ma ten luksus( w porównaniu ze świeckimi), że może być zwolniony z sakramentu i żyć bez grzechu z kobietą, w której się zakochał. A jednak oni tego nie robią. Dlatego księża, którzy mają kochanki nie są żadnym dowodem na niedziałanie celibatu. Gdyby ci księża mogli mieć żony, to byliby im wierni? A może też byłyby sytuacje, że nie rozwiedliby się, ale na boku mieli kochanki? I wtedy co? "Małżeństwo nie działa"? 

    Zniesienie celibatu byłoby może i korzystne.  Tyle, że nie ze względu na tych, którzy mają kochanki, ale przeciwnie- na tych, którzy potrafią być wierni swojemu wyborowi. Mielibyśmy więcej dobrych rodzin. Czasem mi szkoda, że wierzący chłopcy idą na księży, do zakonu, bo nie wychowają dzieci podobnych sobie. 
  • Nie zgadzam się z Tobą. Porównywanie wierności kapłaństwu do wierności żonie, z którą buduje się relacje na wielu płaszczyznach nie jest adekwatne. I możesz sobie filozoficznie dywagować na szczeblu czysto teoretycznym, a życia, chęci do budowania relacji miedzludzkich i fizjologii nie da się oszukać. I czym mówią setki a nawet tysiące przykładów księży, którzy z celibatem sobie jawnie nie radzą.
    Podziękowali 1Pioszo54
  • Bardziej do zniesienia celibatu przekonuje mnie "wysyp" nadzwyczajnych szafarzy niż kochanki księży. 
  • Kurcze, znam kilku kapłanów i ani jednego, który miałby jawnie kochankę. W żadnej parafii, w której mieszkałam, nie było księdza z jawną kochanką. Chyba za mało plotkuję
    Podziękowali 2Ata Kazio
  • malagala powiedział(a):
    Kurcze, znam kilku kapłanów i ani jednego, który miałby jawnie kochankę. W żadnej parafii, w której mieszkałam, nie było księdza z jawną kochanką. Chyba za mało plotkuję
    Chyba za mało.
  • @beatak znasz takich kapłanów? Nie mówię z opowiadan czy tv. Ale z parafii itp
  • malagala powiedział(a):
    @beatak znasz takich kapłanów? Nie mówię z opowiadan czy tv. Ale z parafii itp
    Znam. Choć przyznam że jedynie dwóch na wszystkich księży , z którymi miałam do czynienia.
    Podziękowali 1malagala
  • Mnie w ogóle nie przekonuje dorabianie jakiejs wielkiej ideologii do wspólnot, zakonów, elibatu, pomiarów temperatury itd Jak słyszę opowieści, że w małżeństwie są 3 ołtarze itd to robi mi się niedobrze.

    Jakoś na ten moment Kościół rozeznaje pewne rzeczy, na aktualny stan wiedzy. Obecnie wymaga celibatu od kapłanów. Nie mam żadnych narzędzi do rozeznania, czy to dobrze, ten celibat, ani tym bardziej do zmiany stanu rzeczy. Osobiście mnie ten temat w żaden sposób nie dotyczy. Zastanawiam się, czy ktoś z dyskutujących jest w innej sytuacji.
    Podziękowali 2beatak Pioszo54
  • Wiele tematów nas nie dotyczy, a jednak są one problematyczne. 
    Myślę że narzędziami, które mogą pozwolić nam stwierdzić, czy coś jest słuszne, czy nie to fakty, które określają skalę nieszczęść, nadużyć, przestępstw seksualnych w postaci pedofili czy może po prostu zwykłego zgorszenia.  
     
  • Mnie w sumie ten temat ni ziębi ni grzeje, bo właściwie do decyzji o kapłaństwie nikt nikogo nie zmusza. 
  • Ale, jak sami zauważyliście, wiernych jest istotnie mniej
  • Czyli to nie celibat jest problemem?
    Podziękowali 1Kazio
  • Aha. No to sakrament małżeństwa też nie działa bo są rozwody..
    Co więcej, Bóg nie działa bo jest grzech.

  • Tomasz powiedział(a):
    Beta powiedział(a):
    Bardziej do zniesienia celibatu przekonuje mnie "wysyp" nadzwyczajnych szafarzy niż kochanki księży. 
    A co jest złego w posłudze nzw. szafarza Eucharystii?
    Źle zrozumiałeś mój wpis, skoro dopatrzyłeś się w nim negatywnej oceny szafarzy.
  • edytowano luty 2023
    Gdyby księża zamaist decydować się na kochankę, wybierali odejście z kapłaństwa, to może i faktycznie prawdą byłoby, że "celibat nie działa". Ale w sytuacji, gdy niespieszno im do małżeństwa, to po co im zniesienie celibatu?
    Podziękowali 1Ata
  • Beta powiedział(a):
    Gdyby księża zamaist decydować się na kochankę, wybierali odejście z kapłaństwa, to może i faktycznie prawdą byłoby, że "celibat nie działa". Ale w sytuacji, gdy niespieszno im do małżeństwa, to po co im zniesienie celibatu?
    Ależ odchodzą. Tylko robią to cicho. Próbowałam znaleźć statystyki, okazało się że nie istnieją, bo to sprawa ,,bolesna".
  • Księża 
    -częśc trwa w swoim wyborze, mimo trudności
    -część odchodzi bo się zakochali (z innych powodów też)
    -część prowadzi podwójne życie pod tak im wygodniej 

    Małżonkowie 
    - część trwa w swoim wyborze, mimo trudności
    - część odchodzi bo się zakochali (z innych powodów też)
    - część prowadzi podwójne życie, bo tak im wygodniej 

    Jaka różnica? Świeccy nie maja celibatu, a zachowują się tak samo. Księża bez celibatu byliby nadludźmi i postawy obserwowane w społeczeństwie by ich nie dotyczyły? Naiwne. 
  • celibat jest nieludzki
  • Pioszo54 powiedział(a):
    celibat jest nieludzki
    Zgadza się, jest nie z tego świata. Dla Królestwa Bożego.
    Podziękowali 3Prayboy Biznes Info Ata
  • ale jest jak najbardziej w tym świecie,
    i ludzie są z tego świata
    i jest nieludzki
  • Tomasz powiedział(a):
    Berenika powiedział(a):
    Pioszo54 powiedział(a):
    celibat jest nieludzki
    Zgadza się, jest nie z tego świata. Dla Królestwa Bożego.
    Tak. I dlatego nie był praktykowany w Kościele Rzymskim przez 1000 lat a w Polskim przez 1500 (ponieważ się trudno przyjmował wbrew wysiłkom biskupów i nuncjuszy). 
    Kościół polski nawet nie ma 1500 lat, nie wiem, o czym piszesz.
    Podziękowali 1Ata
  • Mi się wydaje, ze skoro u protestantów nie ma problemu w łączeniem małżeństwa z posługa to myśle ze u katolików by nie było.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.