Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Patriotyzm a katolicyzm

1235

Komentarz

  • edytowano czerwiec 2023
    https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.hdl_11089_2578/c/2008_02_przesmycki_195_203.pdf

    To praca patriotyzm w nauczaniu Koscioła bardzo ciekawa przytacza nauczanie KOsciola podkreślające że patriotyzm jest wartością a kosmopolityzm antywartością
    Podziękowali 1zbyszek
  • edytowano czerwiec 2023
  • @Agmar To co dla jednego jest antywartością dla innego nią nie będzie. Co człowiek to zdanie. Nie każdy musi być wielkim patriotą ani obywatelem świata. 
  • Tak się zaczyna relatywizm moralny. Od ogółu do szczegółu. 
  • paulaarose powiedział(a):
    @Agmar To co dla jednego jest antywartością dla innego nią nie będzie. Co człowiek to zdanie. Nie każdy musi być wielkim patriotą ani obywatelem świata. 
    Ale to nie jest czyjeś zdanie tylko zdanie Kościoła, jak zaczęłam szukać jest sporo prac różnych księży powołujących się na konkretne dokumenty i wypowiedzi. 
  • @Coralgol przenoszę tutaj cytat z  innego wątku 
    Coralgol powiedział(a):
    @Chaber - Twój stosunek do państwa jest mocno toksyczny. Tak jakby każdy z nas rodził się z jakimś długiem. A państwo jest dla ludzi, a nie odwrotnie.
    Mi chodzi o ojczyznę, a nie państwo. 

    @Coralgol, tak, my rodzimy się z długiem. Wobec poprzednich pokoleń. To, że żyjesz w takim świecie, zawdzięczasz nie sobie, tylko im.

    Gdyby lata temu ludzie (tak jak niektórzy teraz) mówili - wy sobie walczcie, ja nie muszę - mogłabyś się urodzić jako niewolnica w świecie z Apocalypto, pozbawiona praw kobieta w ekstramalnym islamie albo dziecko ze śmietnika w świecie postapo. Mogłabyś żyć w świecie, gdzie nie ma moralności, prawa, rodzin, tylko instynkt i prawo silniejszego.
    Historii alternatywnych jest wiele. Tego, co mogło być, i tego, co może być. Myślicie, że Auschwitz już nigdy nie wróci? 

    Nie wolno nam myśleć, że to co jest, to samo się zrobiło. 
    Nie wolno nam myśleć, że to co jest, samo przetrwa w przyszłości. 

    Mamy dług wobec poprzednich pokoleń i ten dług mamy obowiązek spłacić poprzez pracę na rzecz ojczyzny, żeby ją budować i ulepszać, w razie potrzeby walczyć, żeby nasze dzieci i wnuki, przyszłe pokolenia mogły żyć w dobrym świecie, żeby mogły usłyszeć naukę Jezusa i poznać miłość Boga do ludzi, żeby mogły żyć w świecie, gdzie jest rodzina mama tata i dzieci i wartości moralne. 
  • A kiedy już nastanie to, o co się modlimy - Jedna owczarnia i jeden pasterz - wcale nie wyklucza to istnienia państw. Pod względem organizacyjnym i dobrego zarządzania jeden wielki ogólnoświatowy organizm państwowy w ogóle by się nie sprawdził. 
  • @Agmar Ja to rozumiem, ale uważam, że można być lekkim patriotą, niekoniecznie zakochanym w Polsce ;) 
  • Być lekkim patriotą, to jak być lekkim wierzącym. Nie koniecznie zakochanym w Bogu. 
  • @Chaber Ojczyzna jest piękna, mamy krajobrazy, nieraz dobrych ludzi wokół, naród też ma swoje fajne strony, lecz kraj to zarówno ojczyzna i państwo, ta druga strona już udowodniła za kogo nas ma. 
  • I w sumie narodem wybranym był Izrael, nie Polska. Bóg kazał iść w świat i ewangelizować, ale jednak to oni pierwsi byli wybrani, by na końcu się go wyprzeć, to też jest ciekawe. 
  • edytowano czerwiec 2023
    paulaarose powiedział(a):
    @Chaber Ojczyzna jest piękna, mamy krajobrazy, nieraz dobrych ludzi wokół, naród też ma swoje fajne strony, lecz kraj to zarówno ojczyzna i państwo, ta druga strona już udowodniła za kogo nas ma. 
    Tak, tak, znowu wchodzimy w te tony - jakie to państwo złe, ludzie źli, "nieraz dobrzy", naród "też" ma fajne strony (bo jednak te złe strony przeważają, prawda Paula?). I to już jest dobra wymówka, żeby nie być patriotą. 

    Jak państwo jest złe, to je zmieńmy na lepsze. Jak Kościół-struktura jest zły, to go zmieńmy na lepsze.

    Mamy kochać ojczyznę mimo tego, że państwo jest złe. 
    Podziękowali 1Aga85
  • @Chaber Ale są ludzie, którzy nie kochają. Ja lubię, bo mimo wszystko nie żyje mi się tu tragicznie, ale przecież sama wiesz, że potrafią być ludzie, którzy nie czują przywiązania do żadnego kraju i co mają zrobić? 
  • paulaarose powiedział(a):
    I w sumie narodem wybranym był Izrael, nie Polska. Bóg kazał iść w świat i ewangelizować, ale jednak to oni pierwsi byli wybrani, by na końcu się go wyprzeć, to też jest ciekawe. 
    Żydzi nie odrzucili Boga, tylko nie rozpoznali Mesjasza w Jezusie. Nadal wierzą w Boga znanego im ze Starego Testamentu.

    Polecenie idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody tyczy się również nas.

    A nie wypełnimy tego obowiązku, jeżeli nie zadbamy o nasz wolny kraj, bo będąc pod okupacją albo w ogóle jako naród zniszczeni i np. zislamizowani, nie będziemy mogli nic zrobić. 
  • edytowano czerwiec 2023
    paulaarose powiedział(a):
    @Chaber Ale są ludzie, którzy nie kochają. Ja lubię, bo mimo wszystko nie żyje mi się tu tragicznie, ale przecież sama wiesz, że potrafią być ludzie, którzy nie czują przywiązania do żadnego kraju i co mają zrobić? 

    Znasz historyjkę o kadzi z winem?

     Grupa ludzi postanowiła zrobić składkową biesiadę. Każdy miał przynieść coś do jedzenia i trochę wina. Wino miało być wlewane do wspólnej kadzi, z której potem miano zaczerpywać do dzbanków i stawiać na stół. Jeden z gości pomyślał, że wino przecież drogie, a jak on zamiast wina przyniesie trochę wody, to nikt nie zauważy. I co było na koniec? - W kadzi była TYLKO woda.

     My mamy przynosić do kadzi wino.
  • @Chaber O Żydach wypowiadać się za dużo nie będę, odrzucając Jezusa odrzucają Boga, bo Ojciec i Syn to jedno. I uważam, że są niewdzięczni wobec Boga będąc pierwszym narodem, który Bóg ukochał, zabijając Palestynczykow i panoszac się po świecie z roszczeniami. Też są patriotami lub nacjonalistami. 

    I dodam, że mi do kosmopolityzmu daleko, patriotką czuje się na ile narazie mogę, nie odrzucam nadziei w nasz kraj. Tylko, że nie każdy da się przekonać, spójrz na ekstremalnych wyborców lewicy. 
  • Jest duża różnica między nacjonalizmem a patriotyzmem.

     Żydzi mogą przyjąć i uznać Jezusa jedynie patrząc na chrześcijan, widząc ich życie i mówiąc - to jest słuszne, to jest dobre, Jezus JEST tym wybranym. A jak na razie daleko do tego, żeby mogli tak stwierdzić, więc nie ma się im co dziwić, że trzymają się Boga w swoim rozumieniu.

    Paula, dobrze, że masz nadzieję w nasz kraj. Tylko sama nadzieja nie wystarcza. Potrzebne działanie. W małych sprawach, w dużych sprawach. Sama nadzieja to jak przynoszenie wody do kadzi. 
  • Ej, ale jednak ojczyzna nie ma startu do Boga ;)
    Te wszystkie porównania uważam za nietrafione

    Nasza prawdziwa ojczyzna ma być w niebie. Dla mnie to trochę jednak jak wyjść za mąż, ale nadal dom rodzinny uważać za swój dom.
  • @malagala A nie znasz takich małżeństw? To jest coś innego i są osoby, które to rozumieją. To jest droga, pielgrzymka, a nawet nie to, bo Bóg sam wielokrotnie na ludzi się złościł i mówił wprost o naszych konsekwencjach grzechu, więc jakby ja widzę pobyt tutaj jako walkę o niebo. Kraj, jest nam dany na chwilę. Może po powrocie na ziemię będzie znowu Polska, ale tego niewiadomo. 
  • Bardzo mnie kłuje podejście - "Wy sobie walczcie, ja nie muszę". Korzystam z poświęceń poprzednich pokoleń, ale od siebie nic nie dam. 

    Paula, następnym razem, kiedy pójdziesz do kościoła się pomodlić, pomyśl - dziękuję wam przodkowie, którzy walczyliście i oddaliście życie, bo dzięki wam w tym miejscu stoi kościół, a nie meczet. 

    Kiedy pójdziesz do fryzjera, pomyśl - dziękuję wam przodkowie, którzy walczyliście i oddaliście życie, bo dzięki wam nie mamy tak, jak w Korei Północnej, gdzie jest tylko 20 urzędowo stwierdzonych fryzur do wyboru. 

    Kiedy zobaczysz dym lecący z komina, pomyśl - dziękuję wam przodkowie, którzy walczyliście i oddaliście życie, bo dzięki wam to nie jest krematorium, do którego ktoś mógłby mnie wrzucić, bo uznał mnie nieużyteczną do pracy. 

    ... 
  • @malagala Jakoś dużo młodych ludzi ma odwrotne podejście niż Wy tutaj i nie głosuje na PiS. Dla mnie patriotyzm i popieranie Pisu się wyklucza. 
  • @Chaber To nie jest tak, że nie rozumiem, że kiedyś ludzie zrobili coś dobrego i robią. Najbardziej wdzięczna jestem mojej rodzinie, babci, która wychowała trójke dzieci, którzy dopóki co żyją i są mi najbliższymi osobami. Oczywiście postaciom historycznym tez, wiem, że ludzie kiedyś walczyli za kraj, ja to rozumiem. Tylko, że ja jestem kruchym cywilem i naprawdę bolałoby mnie gdyby któryś z moich rodziców poszedł walczyć i zginął zamiast uratować swoje życie. 
  • malagala powiedział(a):
    Ej, ale jednak ojczyzna nie ma startu do Boga ;)
    Te wszystkie porównania uważam za nietrafione

    Nasza prawdziwa ojczyzna ma być w niebie. Dla mnie to trochę jednak jak wyjść za mąż, ale nadal dom rodzinny uważać za swój dom.
    Nasza ojczyzna będzie w niebie, ale tu na ziemi mamy obowiązki nauczać inne narody i zapewnić możliwość wyznawania wiary naszym potomkom. 

    A nie osiągniemy tego, jeśli nie zadbamy o ojczyznę ziemską. 
  • paulaarose powiedział(a):
    @malagala Jakoś dużo młodych ludzi ma odwrotne podejście niż Wy tutaj i nie głosuje na PiS. Dla mnie patriotyzm i popieranie Pisu się wyklucza. 
    Chyba zmowu coś niejasno napisałam;)
  • edytowano czerwiec 2023
    @malagala A ja jasno, o patriotyzmie mówią osoby, które popierają złodziejstwo. Kraj to kraj, jesteśmy tutaj, żyjemy, dbamy o niego, ale Bóg może nas wysłać gdzie indziej. Mój wujek, neon i ksiądz proboszcz przez lata z tego co mówili mi rodzice wiem, że nauczał żydowskie dzieci w Izraelu, był w Rosji. Patriotą z tego co wiem jest i to pewnie większym ode mnie i to szanuje, bo to jest piękna postawa, na którą nie każdy ma odwagę. Nawet patron jego parafii był patriotą i to duzym, ale gdyby Bóg mu powiedział, zostań tam to jest jakiś procent szansy, że by został, kochając Polskę bardziej , bo on to nie ja, ale o to musiałabym już zapytać wujka. 
  • ? Kto popiera złodziejstwo???
  • paulaarose powiedział(a):
    @Chaber To nie jest tak, że nie rozumiem, że kiedyś ludzie zrobili coś dobrego i robią. Najbardziej wdzięczna jestem mojej rodzinie, babci, która wychowała trójke dzieci, którzy dopóki co żyją i są mi najbliższymi osobami. Oczywiście postaciom historycznym tez, wiem, że ludzie kiedyś walczyli za kraj, ja to rozumiem. Tylko, że ja jestem kruchym cywilem i naprawdę bolałoby mnie gdyby któryś z moich rodziców poszedł walczyć i zginął zamiast uratować swoje życie. 
    Paula, dla każdego jest trudno stracić swoje życie, swoich bliskich. Tylko że czasem trzeba. W imię wyższych wartości, niż własne "ja", własna kruchość i ból.
  • @malagala Ludzie, którzy nie widzą nic złego chociażby w podatku od zbiórek, od lat wybierają tych samych ludzi do rządzenia. Ludzie, dla ktorych 800 złotych na zdrowe dzieci jest ważniejsze niż pieniądze na chore. I ja rozumiem ludzkie ułomności, bo sama jestem ułomna, ale to jest już smutne po prostu. 
  • @Chaber To powiedz czemu, oszczędziła byś dzieci, a ja nie musiałabym oszczędzac rodziców? 
  • Masz ponad 18 lat. Siebie nie bierzesz pod uwagę? 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.