Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Liberalizm - czym jest

1356711

Komentarz

  • :shocked::shocked::shocked:
  • Werko, Centesimus annus to encyklika JPII.
    Rozumiesz?
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]Np. z Centesimus annus:
    Godny potępienia jest kapitalizm rozumiany jako system, w którym wolność gospodarcza nie jest ujęta w ramy systemu prawnego, wprzęgającego ją w służbę integralnej wolności ludzkiej i traktującego jako szczególny wymiar tejże wolności, która ma przede wszystkim charakter etyczny i religijny.

    I dlatego mamy dopłacać rolnikom? Ich integralna wolność jest lepsiejsza?
    Nie wydaje mi się, żeby o to Autorowi tych słów chodziło.

    Państwo ma gwarantować bezpieczeństwo zewnętrzne (wojsko) i skuteczny system penitencjarny, oraz ma respektować prawo własności prywatnej.

    Wolność osobista człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego.

    "opieka" nad słabszymi w wykonaniu państwa kończy się wyuczoną bezradością i dziedziczoną biedą, bo tatuś żył z zasiłku, to i ja mogę. Powoduje również społeczną znieczulicę "bo to państwo się powinno nim zająć, albo opieka społeczna".

    Obowiązuje równość w traktowaniu każdego przedsiębiorcy niezależnie od wielkości firmy.

    Nie karzemy ludzi za umiejętność zarabiania pieniędzy, chyba, że robią to nieuczciwie.

    Co w tym jest niemoralnego?
  • To o co chodziło papieżowi?
  • Na przykład o etykę pracodawcy: nie wolno zmuszać do pracy, należy się za nią godziwa zapłata, nie wolno bez wiedzy i zgody pracownika powierzać mu zadań stanowiących ryzyko dla zdrowia czy życia (bo za zgodą już jak najbardziej) itp.
    Szacunek dla wolności w wymiarze religijnym oznacza na przykład niezmuszanie do pracy w święta kościelne.
  • Państwo ma gwarantować bezpieczeństwo zewnętrzne (wojsko) i skuteczny system penitencjarny, oraz ma respektować prawo własności prywatnej.
    To leseferyzm krytykowany przez Piusa XI w encyklice Quadragesimo anno.
  • I dlatego mamy dopłacać rolnikom?
    Bardzo wąsko pojmujesz interwecjonizm
  • [cite] Marcelina:[/cite]Na przykład o etykę pracodawcy: nie wolno zmuszać do pracy, należy się za nią godziwa zapłata, nie wolno bez wiedzy i zgody pracownika powierzać mu zadań stanowiących ryzyko dla zdrowia czy życia (bo za zgodą już jak najbardziej) itp.
    Szacunek dla wolności w wymiarze religijnym oznacza na przykład niezmuszanie do pracy w święta kościelne.
    Czyli jednak jakieś ograniczenia muszą być dla nieskrępowanej wolności gospodarczej. Papież pisze nawet o systemie prawnym, który panować ma nad tą wolnością gospodarcza.
    A w Polsce jak to jest z dniami wolnymi od pracy: patrz niedziele. Czy to nie jest liberalizm?
  • No dobrze. Ja rozumiem, że Ty jesteś zwolenniczką gospodarki narodowej. Zgadza się?
    Doczytałam na ten temat więcej, nadal uważam, że "kierowanie prywatnej przedsiębiorczości w łożyska narodowego interesu" może się źle skończyć.
    Leseferystką nie jestem, mam z nimi wspólny pogląd na temat roli państwa, ale koncepcję człowieka absolutnie nie.
    Nie rozumiem - właśnie mając na względzie klasyczną koncepcję człowieka - dlaczego to państwo ma robić za opiekuna najsłabszych. Chyba że chodzi o regulacje prawne, podobne do tych, o których pisałam powyżej?
  • Czy to nie jest liberalizm?

    Nie jestem chyba zwolenniczką ustawowego ustalania konkretnych dni wolnych od pracy, tylko zastrzeżenia (w czymś w rodzaju kodeksu pracy) że pracownik ma prawo do świętowania zgodnie ze swoją religią czy światopoglądem i nie wolno mu tego utrudniać.
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]Np. z Centesimus annus:
    Godny potępienia jest kapitalizm rozumiany jako system, w którym wolność gospodarcza nie jest ujęta w ramy systemu prawnego, wprzęgającego ją w służbę integralnej wolności ludzkiej i traktującego jako szczególny wymiar tejże wolności, która ma przede wszystkim charakter etyczny i religijny.
    I ty z Tego cytatu wnioskujesz pochwałę interwencjonizmu? Bo ja nie widzę. Ujęcie gospodarki w system prawny to jeszcze nie interwencjonizm.
  • Agnieszka63:
    "Pisałam, że gospodarka jest po to, aby służyła człowiekowi, rodzinie. A nie po to, aby była rentowna i cacana. Na co komu taka gospodarka, z której czerpią krociowe zyski tylko nieliczni ludzie, a większość klepie biedę."

    Pewni klasycy, którzy przygotowywali grunt do zbudowani lepszego świata nazywali to "walką klas"

    Dlaczego wprowadzasz antagonizm między ludzi - sama dostarczasz wystarczających argumentów że nurt (RM ?), który reprezentujesz czerpie pełnymi garściami ze spiżowego skarbca klasyków .... (niestety) Marksa - Engelsa - Lenina.
  • Takie coś znalazłam. Agnieszko, czy ten artykuł wiernie odzwierciedla Twój pogląd?

    Może łatwiej będzie dyskutować z takim "kompendium".
  • [cite] Adalbert:[/cite]Agnieszka63:
    "Pisałam, że gospodarka jest po to, aby służyła człowiekowi, rodzinie. A nie po to, aby była rentowna i cacana. Na co komu taka gospodarka, z której czerpią krociowe zyski tylko nieliczni ludzie, a większość klepie biedę."

    Pewni klasycy, którzy przygotowywali grunt do zbudowani lepszego świata nazywali to "walką klas"

    Dlaczego wprowadzasz antagonizm między ludzi - sama dostarczasz wystarczających argumentów że nurt (RM ?), który reprezentujesz czerpie pełnymi garściami ze spiżowego skarbca klasyków .... (niestety) Marksa - Engelsa - Lenina.
    Kreci mi się już w głowie.
    Ileż razy o tym samym?
    Popatrz Adalbercie. Liberalizm prowadzi do walki klas. Gdyż jedni kumulują kapitał, a inni klepią biedę, chociaż gospodarka jest jak najbardziej rentowna. Sprytnie wykorzystali to ( i wykorzystują ) komuniści, naziści, aby wcielać swoje tragiczne pomysły w życie.
    "Ojcem socjalizmu (...) był liberalizm, a spadkobiercą będzie bolszewizm" napisał papież Pius XI w encyklice Quadragesimo anno.

    Nie pisz więc, że to ja wraz z RM wprowadzam antagonizmy miedzy ludzi. Wprowadza je ukochany przez Ciebie liberalizm.
    I zwróć uwagę, ja nie pisze, ze to Ty antagonizujesz. Rozumiem Cię, tak byłeś uczony w szkole. Pora jednak to zweryfikować.:smile:
  • [cite] Marcelina:[/cite]Takie coś znalazłam. Agnieszko, czy ten artykuł wiernie odzwierciedla Twój pogląd?

    Może łatwiej będzie dyskutować z takim "kompendium".
    Nie chce mi się to otworzyć, Marcelino. Może jakis błąd przy kopiowaniu?
  • Przepraszam, faktycznie zrobiłam błąd. Już działa.
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]
    "Ojcem socjalizmu (...) był liberalizm, a spadkobiercą będzie bolszewizm" napisał papież Pius XI w encyklice Quadragesimo anno.
    Agnieszko, muszę stwierdzić, iż brzydko manipulujesz cytatami, bo wykropkowałaś słowo które zupełnie zmienia znaczenie powyższego cytatu, słowo to brzmi: "kulturalnego". Adalbert nie pisze o liberaliźmie kulturalnym tylko gospodarczym. Różnicy myślę tłumaczyć nie trzeba.
  • >>Dlaczego wprowadzasz antagonizm między ludzi - sama dostarczasz wystarczających argumentów że nurt (RM ?), który reprezentujesz czerpie pełnymi garściami ze spiżowego skarbca klasyków .... (niestety) Marksa - Engelsa - Lenina.
    --<<

    czyżbyś tęsknił za starymi "idolami"

    Adalbert twoje sugestie można potraktować jako obelgę równie dobrze mogę napisać że z twoich wypowiedzi wynika że czerpiesz pełnymi garściami z ideologi nazizmu i propagujesz budowę nowych obozów koncentracyjnych.

    Jest to równie dobrze umotywowana sugestia jaki i twoja.
  • @Maciek, Admin
    Zwracam się z serdeczną prosbą, aby wykasowywać wszelkie posty osoby ludzkiej o pseudonimie Werka, które będą ubliżać osobom związanym w jakikolwiek sposób z Radiem Maryja. Gdyż posty te nic nie wnoszą w prowadzone rozmowy, a mają na celu jedynie obrażanie ludzi.
    Zauważyłam, że zabieg wykasowania wypowiedzi Werki został już dokonany w wątku o homoseksualizmie. I bardzo słusznie. Obraźliwie odniosła sie ona do środowisk tworzących Frondę.

    Podaję przykładowe posty Werki tylko w tym wątku:
    To, że radiomaryjne środowiska wygadują, co im ślina na język przyniesie na temet liberalizmu, to naturalne, wroga zawsze muszą sobie znaleźć, ale, że jednemu z drugim nie chce się nawet dowiedzieć, co to był/jest liberalizm, nie mówiąc już o lekturze któregokolwiek z klasyków liberalizmu, to skandal intelektualny, który jest niestety wpisany w tę formację.

    Nic dziwnego, że w klasykach marksizmu-leninizmu sa oblatani, takie gwiazdy jak Wolniewicz z RM to nawet się tym "naukowo" zajmowały za komuny, zanim nie doznały objawienia.... no ale ciągnie wilka do lasu....

    Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby
    Agnieszka63
  • pokaż mi gdzie liberalizm rozwiązał już wszelkie przypadłości tego świata.
  • [cite] Werka:[/cite]Nic dziwnego, że w klasykach marksizmu-leninizmu sa oblatani, takie gwiazdy jak Wolniewicz z RM to nawet się tym "naukowo" zajmowały za komuny, zanim nie doznały objawienia.... no ale ciągnie wilka do lasu....

    sięgnij sama po klasyków tego systemu Jaruzelski, Żymierski, Berling, Spychalski, Romkowski, Piotrowski, Urban, Kiszczak
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Agnieszka63:[/cite]
    "Ojcem socjalizmu (...) był liberalizm, a spadkobiercą będzie bolszewizm" napisał papież Pius XI w encyklice Quadragesimo anno.
    Agnieszko, muszę stwierdzić, iż brzydko manipulujesz cytatami, bo wykropkowałaś słowo które zupełnie zmienia znaczenie powyższego cytatu, słowo to brzmi: "kulturalnego". Adalbert nie pisze o liberaliźmie kulturalnym tylko gospodarczym. Różnicy myślę tłumaczyć nie trzeba.
    @ Gregorius
    Nie manipuluję, przepraszam, ale cytat był w Enc. Białych Plam i nie wiedziałam co tam było, tez były kropki.
    Nie przeszkadza to jednak stwierdzeniu, ze cytaten dotyczy naszej rozmowy.
    Pius jak kazdy tomista kulturę pojmował bardzo szeroko, że jest to wszelka ludzka wytwórczość ludzka w sferze ducha i materii. Gospodarka należy do kultury, do działu: sztuka (teoria aspektu)
  • >>Wolność osobista człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego.

    "opieka" nad słabszymi w wykonaniu państwa kończy się wyuczoną bezradością i dziedziczoną biedą, bo tatuś żył z zasiłku, to i ja mogę. Powoduje również społeczną znieczulicę "bo to państwo się powinno nim zająć, albo opieka społeczna".<<

    W takim wypadku gdy posługując się prawem do wolności osobistej wybieram życie "niebieskiego ptaka" moja wolność zostaje ograniczona ponieważ system nie przewidział że komuś porostu nie chce się pracować
  • [cite] Rafał:[/cite]>>Wolność osobista człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego.

    "opieka" nad słabszymi w wykonaniu państwa kończy się wyuczoną bezradością i dziedziczoną biedą, bo tatuś żył z zasiłku, to i ja mogę. Powoduje również społeczną znieczulicę "bo to państwo się powinno nim zająć, albo opieka społeczna".<<

    W takim wypadku gdy posługując się prawem do wolności osobistej wybieram życie "niebieskiego ptaka" moja wolność zostaje ograniczona ponieważ system nie przewidział że komuś porostu nie chce się pracować

    Chyba nie rozumiem. Który system? Liberalizm?
  • [cite] Agnieszka63:[/cite]@Maciek, Admin
    Zwracam się z serdeczną prosbą, aby wykasowywać wszelkie posty ... które będą ubliżać osobom związanym w jakikolwiek sposób z ..... .
    Kto mieczem wojuje, od miecza ginie..
    To ja poproszę o usuwanie postów obrażających czytelników popularnego dziennika na G. :rolling::rolling::rolling:
  • liberalizm
  • [cite] Rafał:[/cite]liberalizm
    Liberalizm Ci broni wieść życie "niebieskiego ptaka"?:shocked:
  • [cite] Marcelina:[/cite]Takie coś znalazłam. Agnieszko, czy ten artykuł wiernie odzwierciedla Twój pogląd?

    Może łatwiej będzie dyskutować z takim "kompendium".
    Raczej odzwierciedla, chyba ,że jakiś szczegół przeoczyłam w tej chwili. Późna pora.
  • Osa a można tak szacowne grono obrazić przecież na wyżyny intelektu które sobą reprezentują mało kto ma dostęp nie wspominając o obelgach- to tylko deszcz pada
  • Ale dlaczego? Nie chcesz pracować, nie musisz, tyle, że państwo Cię na garnuszku trzymać nie będzie. I właśnie dlatego liberalizm gospodarczy pomaga w rozwoju człowieka, bo jednak pusty żołądek piszczy, i nagle przedsiębiorczość się odzywa, głęboko ukryta. A praca dobrze robi. Nie niewolnicza, tylko solidna praca dla dobra swojego i rodziny.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.