Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Chleb żytni i pszenny na zakwasie

1161719212262

Komentarz

  • Spróbujemy. Na chwilę obecną to w ogóle mogę robić tylko pszenny chleb, bo mąka żytnia przywieziona z PL mi się skończyła, i jeszcze nie namierzyłam dobrego źródła tutaj.
  • Łatwiej wychodzą kwaśne chleby z mąki żytniej, z pszennej muszą po prostu dłużej wyrastać (chodzi o pierwszą i drugą fazę).
  • Czytałam kilka razy ale i tak mam wątpliwości
    Więc od wtorku "hoduję" zakwas - w sumie zużyłam 400 g mąki, zakwas rośnie, ma bąble i pachnie kwaśno,
    1.czy dziś mogę już piec z niego chleb?
    2. jakiś prosty przepis mogę prosić? - nie chce wyrzucać zakwasu (a w tych przepisach które znalazłam potrzeba "tylko" kilka łyżek zakwasu)

  • dana, to był pierwszy chleb, jaki upiekłam parę tygodni temu, podobnie jak ty pełna wątpliwości:


    polecam na początek ten przepis, łatwy jest i mi się zawsze udaje. Zamiast mąki żytniej 720 za każdym razem dawałam mąkę żytnią 2000 (grubo mieloną), chyba ciut więcej wody, żeby ciasto było luźniejsze.

    Jesli czytałaś moje perypetie powyżej, to już wiesz, że mi za pierwszym razem ciasto rosło 30 godzin;) Następne juz normalnie.Chleb pyszny.

    Aha, możesz poczekać też do jutra, zakwas bedzie nieco silniejszy.

    Powodzenia i trzymam kciuki|!
  • edytowano kwietnia 2012
    i ten przepis powyżej wymaga właśnie dużo zakwasu (zwanego tam zaczynem) :)
  •  Jeszcze nie zrobiłam zakwasu, ale już się szykuję, czytam i tęż będę piekła chlebek. Tylko muszę uwierzyć, że mi sie uda.

  • @Anna78 - Uda się! Pomyśl, że kiedyś każda prosta baba ze wsi robiła zakwas i chleb w domu piekła. To nie wymaga nadprzyrodzonych umiejętności ;-)
  • edytowano kwietnia 2012
    Anna, nawet mi się udało :)

    a w domu mam teoretycznie niesprzyjające warunki, bo za zimno. najpierw wspomagałam się minimalnie nagrzanym piekarnikien, a teraz się zakwas tak rozszalał, że i przy 16 stopniach pracuje dobrze :)

    Wierzę, że Ci się uda :)
  • Ja ostatnio do mojej mamy powiedziłam, że marzę o ziemi, ogrodzie, domu na wsi. Będę sadzić, piec chleb a moja mama ty bedziesz piekła chleb, oj przepraszam cię pewnie, że bedziesz piekła i masz super pomysł. Ja jestem najmłodsza i ciagle mam to w głowie, że nic mi się nie uda. Co nie jest prawdą, wszystkie przepisy z naszego forum udały się wspaniale. Żur wielkanocny, był świetny. Mąż ciągle wspomina. Teraz szykuję się na chlebek.

    Dzieki Katarzyno:-h

  • @Anna78 - Uda się! Pomyśl, że kiedyś każda prosta baba ze wsi robiła zakwas i chleb w domu piekła. To nie wymaga nadprzyrodzonych umiejętności ;-)
    bo każdy miał piec   chlebowy  
  • krzysztof, mam zwykły piekarnik elektryczny, piekę na termoobiegu, chleb wychodzi pyszny. jasne,  z pieca chlebowego na pewno byłby lepszy, ale to nie powód, żeby nie piec w ogóle ;)
  • edytowano kwietnia 2012
    nie wytrzymałam i upiekłam dziś, wyszedł smaczny
    teraz spróbuje dodać zdjęcia

  • @Anna78 - Uda się! Pomyśl, że kiedyś każda prosta baba ze wsi robiła zakwas i chleb w domu piekła. To nie wymaga nadprzyrodzonych umiejętności ;-)
    bo każdy miał piec   chlebowy  

    Acha! Bo w piecu chlebowym, to się łatwiej piecze niż w piekarniku...   ;-)
  • dana, gratulacje!!! zobaczysz, jak to wciąga! moi domownicy, dotąd fani sklepowych bagietek, żądają ciągle domowego chleba na zakwasie ;)
  • Mam zakwas. Mam różne mąki (pszenna, żytnia, orkiszowa, żytnia razowa). Mam maszynę do pieczenia chleba. Dajcie na szybko jakis konkretny sprawdzony przepis. Bo nie mam czasu na przekopywanie się przez kilkanaście stron wpisów.

    Bardzo, bardzo pięknie proszę!
  • Nie mogę znaleźć wątku o automacie do pieczenia chleba :(. Tam zdaje się były jakies przepisy na maszynę.
  • A ja w długi weekend upiekłam w piecu chlebowym :)
    W ten weekend zamierzam wyczyn powtórzyć :)

    A moja 20 miesięczna córka zajada się domowym chlebem, jak nikt inny.
    Mamy dobry sklepowy, mój ulubiony. Jak dla mnie czasem nawet lepszy niż domowy, ale B. ma inne zdanie - przynajmniej dla niej warto piec :)
  • jak dla mnie to jest jeden z prostszych przepisów, i nie trzeba w maszynie, w sensie w piekarniku nie jest wcale trudniej:


    Nie piekłabym chleba na zakwasie w maszynie, bo kwas może przereagować z teflonem, którym jest wyłożona foremka z maszyny...Poza tym, w maszynie wyrastanie to ok.2h, a chleb na zakwasie potrzebuje więcej wyrastać.

    Ale naprawdę, jak dla mnie proste przepisy na chleb na zakwasie są w sumie łatwiejsze od chleba z maszyny :)
  • aha, ja ten powyższy przepis zawsze robię z mąką żytnią typ 2000 zamiast 720 (czyli używam pełnoziarnistej zytniej zamiast takiej bardziej białej). wychodzi bardzo fajny razowiec.
  • Pustynna problem w tym, że ja nie mam dobrego piekarnika. Za to odszukałam swoją maszynę, która leżała przez kilka lat nieużywana. I pod tym kontem chcę zaadoptować jakis przepis.
  • Jadwigo, wielkie dzięki
  • edytowano maja 2012

    Wczoraj zrobiłam zawas. Pięknie pracuje. Jutro piekę mój 1 chlebek.
    :-h

    Dziękuję!!!

     

  • O nie wiem, czemu mi skopiowało Kristi.

    Coś mi to dzieciaki poprzestawiały.

     

  • edytowano maja 2012

    imageimage

    Zdjęć nie udało się wstawić, ale chlebek wyszedł. Ale się cieszę super  :)

  • Przez ajk długi czas zakwas zachowuje swoją przydatnośc? Jak poznać, że jest jeszcze dobry?

  • Jeśli nie śmierdzi odrzucająco, to raczej dobry! nie zaszkodzi obudzić, nakarmić i wtedy mu się baczniej przyjrzeć ;)
    Zepsuty śmierdzi potwornie! 
    :-&
  • Zakwas może bardzo mocno pachnieć czy wręcz pośmiardywać. Jednak niekoniecznie świadczy to o tym, że się zepsuł. Jeśli tylko nie ma pleśni, która dyskwalifikuje go zupełnie, to warto go porządnie dokarmić i czekać. Jak będzie bąbelkował, to jest ok.
  • Pachnie mocno kwaśno, ale nie jest to odrzucający zapach. Tylko, że jakoś słabo bąbelkuje. Można uzyć?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.