Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Chleb żytni i pszenny na zakwasie

1192022242562

Komentarz

  • Na dolny poziom piekarnika wstawić dużą blachę z wodą.

  • @milamama2+3

    , a robisz chleb żytni czy pszenny? Pszenny można piec jak pisała Katarzyna, ale wody nie powinno być dużo. W sumie bardziej poleca się wcześniejsze obfite spryskanie piekarnika wodą. Jeśli żytni, to piecze się bez wody. Podstawa, to dobrze nagrzany piekarnik i raczej wyższe niż niższa temperatura. Długie pieczenie w niższej temperaturze spowoduje twardą skórę. Można wtedy zostawić na kilka minut  upieczony chleb w foremkach, potem, po wyjęciu, przykryć je ściereczką. Zostawić tak do wystudzenia.
  • Polecam zakwas Bei, jest świetny, ja zawsze narzekałam na mój piekarnik, a teraz mam jak znalazł, zawsze mi buchał strasznie parą jak otwierałam i mnie to wkurzało, nie mogłam opiec kurczaka na przykład, a teraz nic nie muszę pryskać, a chleb jak złoto.., jakiś jest strasznie szczelny.
  • ja robie jak w piekarni  pryskam woda chleb przed  włożeniem do pieca
    w trakcie   pieczenia  jak skórka jest brazowa  i po  wyjęciu z pieca 

  • zaraz spryskam chleb przed pieczeniem, a jak to nic nie da to posmaruję wodą po wyjęciu :) trochę poczytałam i wydaje mi się, że piekłam w zbyt niskiej temp. i dlatego taka twarda skórka wychodziła
  • upiekłem chleb i wyszedł mi biały
    może dlatego ze dałem mąke pszenna typ 450  albo za mało zakwasu
  • edytowano lutego 2013
    Mam pytanie, jaki procent maki pszennej w chlebie na zakwasie moge bezpiecznie zastapic maka gryczana, tak, aby ladnie urósl? Robie zwykle tak: 1kg maki (pszennej / pszenno-zytniej) na 1 litr wody + dodatki (nasiona, platki) + zakwas. Chleb z 200g maki gryczanej udał sie, czy moge tej maki dac wiecej?
  • edytowano lutego 2013
    Żeby nie mnożyć wątków i nie rzucać mięsem przy poszukiwaniach ;)

    dajcie ktoś przepis na chleb z mąki gryczanej - jeśli taki istnieje :D
    Męża coś wzięło na taki chleb.
    Obeszłam parę sklepów za mąką gryczaną ale nie było, ponoć kasze można zmielić.
    to też wolę Was zapytać

    edit docztałam wyzej, że Aniuszka piecze chleb z mąki gryczanej - czyli istnieje taka.
    Więc proszę o prosty na początek przepis na chlebek z mąki gryczanej :)
  • Kaszę jak najbardziej można zmielić, jest o wiele bardziej miękka od zboża, więc zwykły młynek do kawy da rade. Mąkę robi się z gryki niepalonej, o czym się własnie sama niedawno dowiedziałam. Ostatnio kupiłam taką grykę firmy Melvit i ze zdziwieniem stwierdziłam, ze 1 kg kaszy niepalonej jest droższy od 1 kg mąki gryczanej, tej samej firmy i w tym samym sklepie.
  • edytowano lutego 2013

    A to mój ulubiony chleb, Tatterowiec :) Zawsze mi się udawał, a ja w pieczeniu lotna nie jestem ;)

    Tatterowiec

    400g zakwasu zytniego razowego plynnego (np. 150%)*
    150ml wody**
    100g maki zytniej/pszennej razowej
    300g maki pszennej chlebowej zwyklej lub Manitoby
    1 lyzka soli morskiej
    1 lyzeczka demerary (brązowy cukier)

    *jesli zakwas jest mlody, mozna dodac 1 lyzeczke suchych drozdzy
    **ilosc uzytej wody nalezy uzaleznic od gestosci zakwasu i rodzaju uzytych mak.

    Wszystkie skladniki mieszam, ciasto jest lepkie i luzne. Zostawiam do wyrosniecia na godzine.
    Znow mieszam krotko, przekladam do foremki chlebowej wysmarowanej oliwa i wysypanej otrebami lub platkami zytnimi, smaruje wierzch ciasta chlebowego oliwa, zakrywam naoliwiona folia i zostawiam do ponownego wyrosniecia (ma rosnac powoli, kilka godzin). Pilnuje zeby nie przeroslo!
    Przed pieczeniem posypuje makiem, otrebami, nasionami kolendry, platkami zytnimi. Foremke z chlebem wsuwam do zimnego piekarnika, nastawiam temperature na 200C i pieke godzine. Gdy piekarnik dobrze sie nagrzeje (osiagnie temperature 200C), chleb i scianki pieca spryskuje woda.
    Mozna rowniez po godzinie dopiekac bez formy. Chleb ten mozne rowneiz piec w goracym piecu, rowniez okolo 1 godziny - 250C (15 min) - 230C(30 min) - 200C (10-15 min).

    http://piekarniatatter.blogspot.com/2008/03/tatterowiec.html


  • Pyszny jest :) Najlepszy, jaki jadłam do tej pory. Ale jeszcze nie zabrałam się za chleby, na które przepisy są na forum. Ciąży nade mną upiorne widmo zakalca ;)
  • A jeżeli chleb wychodzi mi zakalcowaty w górnej cześci kromki, w środkowej części bochenka (piekę w keksówkach), to gdzie jest błąd? Za dużo wody? Za gęste ciasto? Czy za mało rósł? Czy jeszcze coś innego?
  • Szukam, szukam i nic - a póki co na tel muszę siedzieć.
    Pomozta!
    Trzeba mi " na wczoraj" przepisu na chleb z mąki gryczanej!
    Mam i inne mąki, więc myślałam o zytnio gryczanym
    Mam i drożdze i zakwas
    I otreby i inna " pasze".
    Pomozta dobrzy ludzie !
  • Na drożdżach na pewno wyjdzie chleb nawet z samej gryczanej. Przepisu nie podam, bo ja bym na oko robiła - zaczyn drożdżowy na ciepłej wodzie (drożdże + ciepła woda + łyżeczka cukru lub miodu (nie koniecznie) + 100 gram mąki). Jak zaczyn ruszy, to trzeba dosypać mąki do stosownej konsystencji i trochę jakiegoś tłuszczu, wyrobić, trochę posolić, wyrobić jeszcze trochę, w blaszkę wsadzić, zostawić do wyrośnięcia i piec.
  • dziękuję @Katarzyno

    oby się udał
  • A! Jakbyś dodawała żytnią, to trzeba ją zakwasem potraktować. Jak tylko na drożdżach to można pszennej albo orkiszowej dodać.
  • a zytni na drożdzach wyrośnie?
    bo mi zakwas się nie wychodował
    bulgotać nie chce
  • Żytni z nieprzekwaszonej mąki może Cię bardzo rozczarować...
  • edytowano marca 2013
    No i chciałam chleb zrobić, alem się na drzemkę udała i jak wstałam to mój małżonek stwierdził z wytrzeszczem, że On zawsze chleb robił więc i teraz zrobi, a jak chcę mogę zrobić drugi no ale w sumie po co jak On już robi image w domyśle pewno było "przeca i tak mój chleb to mistrzostwo świata"

    Robiąc sobie herbatę przygladałam się tylko co robi.
    Na moje pytanie czy ma przepis co i jak, odp, że wie co robi
    o matko z córkom!
    Napewno wziął drożdże zalał to - mam nadzieję, że źle widziałam maślanką! dosypał jakejś mąki
    Potem jak już Mu "zadziałało" jak stwierdził dosypał mąk - gryczanej i zytniej, dosypał "śruty"
    i wsadził do maszyny.
    Potem ma zamiar wsadzić to do keksówki  i w piekarniku upiec

    Młody skwitował  - " dobrze, że mamy pieczywo kupione śmierć głodowa mnie nie czeka" ;)

    Czekam z niecierpliwości co z tego wyjdzie 
    :))


    edit, 
    to już wiecie jakie z nas z Młodym króliki doświadczalne, jak się małżonek naogląda programów kulinarnych i potem weny twórczej dostaje 
    Dobrze, ze na codzień preferuje kuchnię tradycyjną 
  • Właśnie wyciągnęłam SWóJ chlebek :D
    nie mogłam być gorsza ;)

    robiłam stąd    
    dodałam tylko czarnuszki
    oj jak pachnie, nie mogłam się powstrzymać i musiałam małą piętkę odkroić - pyszny!

    Żegnajcie czosnkowe bagietki z Biedronki! Na zawsze!


  • Wyglada pysznie! Chyba zaryzykuje w przyszlym tygodniu...
  • wcczoraj wymieszałem  2 kg  maki zytniej   i 1 szklanka  kwasu mlekowego  i wody  około  2 litr albo 2   było zadkie   i pół  kostki drozdzy
    i to zostawiłem na 24 godziny 

    to co wyszło wrzuciłem do miski blaszanej   wrzuciłem   troche soli z  8 łyzeczek
    drozdze 3 kostki
    4 kg maki przennej  troche miodu   prawdziwego z 3 łyszki
    2 łyszki oleju   i to wszystko wymieszałem


    przed wrzuceniem  drozdze rospusciłem w wodzie  
    po wymieszaniu  rosło z 30 minut 
    i na blache i  tesz rosło jeszcze   troche  dopuki  nie wypaliło sie drzewo w  piecu  chlebowym i  trzymałem chleb z   godzine czasu

    przed włozenie do pieca   spryskałem go woda 
    i po wyciagnieciu  z pieca terz mozna spryskac go woda   olejem
    i tak wyszło
    http://zapodaj.net/148d5d193b6c9.jpg.html
    http://zapodaj.net/f966189dd4c4a.jpg.html
    http://zapodaj.net/f0ebe0589e7bf.jpg.html
    http://zapodaj.net/228c2c79240ac.jpg.html
  • Podobno chleb lepiej robić jak księżyc rośnie.
  • edytowano kwietnia 2013
    CHLEB GRYCZANY (na drożdżach)

    przepis z opakowania mąki gryczanej Melvit (nie próbowałam go jeszcze, ale ktoś szukał, dlatego zamieszczam):

    400g mąki gryczanej
    0,6 litra przegotowanej ciepłej wody
    100g mąki żytniej (nie podane, jaki typ)
    100g płatków owsianych
    100g pestek słonecznika
    100g pestek dyni
    100g siemienia lnianego
    50g drożdży
    1 łyżka stołowa soli
    1 łyżka stołowa octu balsamico

    Przepis do przygotowania w Thermomixie (ale w piekarniku też pewnie wyjdzie).
    Ciasto powinno być luźne.
    Po wyrobieniu włożyć do blaszki i zostawić do wyrośnięcia na ok. 15-20 min.
    Piec 60 min. w temp. 185 st.
  • A ja zapytam, kto ma zakwas do wysyłki dla mnie i zechce sie podzielić?
  • Kończy mi się dobra żytnia mąka chlebowa. Proszę, przypomnijcie, gdzie w necie dobrze kupię? 
  • mam pytanie w czym pieczecie chleb na zakwasie (żytni). Ja od kilku lat piekę w zwykłych metolowych brytfankach wyłożonych papierem ale bardzo szybko robią się takie rdzawe i mi się to nie podoba - raz, że nie wiem czy to nie jest szkodliwe, dwa, szybko się niszczą te brytfanki (podejrzewam, że to od kwaśnego odczynu chleba.

    A wy w czym pieczecie?
  • garnek rzymski
    brytwanki do chleba
  • jakie to są brytfanki do chleba?

  • myślałam, że w koszykach tylko rośnie... i one chyba bardziej do takiego bochenkowego chleba są bo żytni razowy to by się z nich wylał raczej
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.