Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Bilety do kościoła

123457»

Komentarz

  • edytowano marzec 2021
    Klarcia powiedział(a):
    Prayboy powiedział(a):
    Wspólnota Chleb życia. To nie zakonnica ale osoba nosząca habit. Nie została konsekrowana więc nie jest żadną zakonnica tak jak Bartoszewski nie był profesorem.

    S. Małgorzata jest osobą konsekrowaną. Należy do "Wspólnoty Chleb Życia" mającej dom macierzysty we Francji. W Polsce jest filia tej wspólnoty, kilka domów - podlegają biskupowi miejsca.
    Obecnie mamy różne formy życia konsekrowanego: zakony, zgromadzenia, wspólnoty zakonne, instytuty świeckie, konsekrowane dziewice, konsekrowane wdowy. Wymieniam z głowy, tyle ile zapamiętałam.
    Wzmiankowana siostra jest szczególnego gatunku - pali papierosy i używa "mocnego słowa"; ma na to zezwolenie przełożonych.
    wspólnota chleb życia we Francji została rozwiązana - nie należy do KK
  • a drugie zdanie to: W mediach Małgorzata Chmielewska często jest nazywana siostrą lub siostrą zakonną, 

  • Ale z tego co sami przytoczyliscie, najpierw wspólnota byla "legalna", wtedy składała te śluby - to jesli jakieś zgromadzenie jest rozwiazywane, to sluby są cofane??
  • edytowano marzec 2021
    tego właśnie nie wiem, niech się teolog wypowie to rozwieje wątpliwości

     Po okresie ślubów czasowych następują śluby wieczyste, kiedy ślubuje się życie wg rad ewangelicznych do końca życia. Jest to akt związania się zakonnika z zakonem i wybraną formą życia.
    _________________
    skoro nie ma zakonu bo go zlikwidowano -  to i akt związania wygasa (chyba) nie wiem.
  • M_Monia powiedział(a):
    Prayboy niech to prostuje s. Chmielewska. Ona nie powiedziala ze nie jest siostrą zakonna wprost. W Wkikipedii pierwsze zdanie o niej " polska zakonnica" ale na prawde to nie jest jasne i nie to ze sie uparlam bo moze masz racje, ale tak to wyglada. 
    Nawet gdy Wspolnota zostala rozwiazana to ona brała sluby zakonne chyba w 1998 r we Francji. Czy one straciły waznosc?

    Nie brała, a składała śluby. Ważności nie straciły - jako osoba konsekrowana jest pod opieką biskupa miejsca swojego zamieszkania.
  • Prayboy powiedział(a):
    tego właśnie nie wiem, niech się teolog wypowie to rozwieje wątpliwości

     Po okresie ślubów czasowych następują śluby wieczyste, kiedy ślubuje się życie wg rad ewangelicznych do końca życia. Jest to akt związania się zakonnika z zakonem i wybraną formą życia.
    _________________
    skoro nie ma zakonu bo go zlikwidowano -  to i akt związania wygasa (chyba) nie wiem.

    Nic nie wygasa - można było by ewentualnie poprosić biskupa o rozwiązanie ślubów.
    Napisałam Ci, jakie są formy życia konsekrowanego - nie musi to być wcale zgromadzenie czy zakon.

    Poniżej masz przykład "świeckiej" wspólnoty życia konsekrowanego - znaną mi osobiście od roku 1977.

    Początki Wspólnoty sięgają lata 1977 roku i przeżycia przez wielu młodych ludzi bliskości Boga oraz daru wspólnoty podczas rekolekcji oazowych.

    Po ich zakończeniu kilka osób postanowiło zamieszkać razem w miejscu rekolekcji we wsi Rola (parafia Lipie – diecezja koszalińsko-kołobrzeska), aby budować wspólnotę na wzór pierwszych chrześcijan.

    „Jeden duch i jedno serce ożywiało wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne” (Dz 4, 32).
    Te słowa stały się wezwaniem, by odpowiedzieć Bogu całkowitym darem z siebie i umożliwić innym przeżycie uzdrawiającej miłości Bożej we wspólnocie.

    Dnia 8 grudnia 1986 roku Wspólnota została formalnie erygowana przez biskupa diecezjalnego Ignacego Jeża jako stowarzyszenie wiernych. Wtedy też pierwsze siostry złożyły śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Od początku trwania Wspólnoty do 1996 roku jej duchowym przewodnikiem i organizatorem życia był ks. Antoni Zieliński. Wkrótce Pan Bóg pomnożył liczbę sióstr i posłał je do wielu różnych zadań.

    Od początku aż do dziś główną misją Wspólnoty jest posługa w Ruchu Światło-Życie. Domy we wsi Rola stanowią oazowy ośrodek rekolekcyjny. Wspólnota jest stałą diakonią Ruchu w diecezji, współpracuje z Moderatorem diecezjalnym i pozostaje w łączności z Centrum Ruchu w Krościenku.

    Zawsze staraniem Wspólnoty było też ożywianie parafii, najpierw w Lipiu, potem w Czarnym, a od 1988 do 2003 roku w Szwecji (Norrköping, Växjö, Värnamo i Göteborg). Siostry przyczyniły się także do budowania wspólnot parafialnych na Ukrainie w Charkowie i w Sumach (1991 – 1996).


    http://lipie.oaza.pl/o-wspolnocie/historia-i-dzialalnosc/
  • edytowano marzec 2021
    Polecam ten numer Tygodnika Powszechnego. 
    https://www.tygodnikpowszechny.pl/malgorzata-chmielewska-siostra-matka-corka-23456

    Jest w nim wyczerpująco opisana posługa s. Małgorzaty. Przeczytałam i zostawiłam koleżance - bardzo ciekawy materiał.

    ***

    CZY SIOSTRA CHMIELEWSKA JEST ZAKONNICĄ

    Wspólnota Chleb Życia to stowarzyszenie świeckich, którzy chcą pomagać ludziom znajdującym się w potrzebie. Oprócz osób takich jak siostra Chmielewska, które ślubują celibat i noszą habit, do wspólnoty należą też małżeństwa, które składają przyrzeczenia.

    Mimo że Chleb Życia to nie zgromadzenie zakonne, do Małgorzaty Chmielewskiej wszyscy i tak mówią: siostra. Jakby była zakonnicą. Na pewno utwierdza w tym habit, który nosi (chociaż kiedyś wolała dżinsy i flanelowe koszule).

    – W prawie kanonicznym nie ma kogoś takiego, jak siostra zakonna – prostuje Chmielewska. – Są mniszki, ale ta nazwa zarezerwowana jest dla osób należących do zakonów, np. klarysek albo karmelitanek. Zakonów mamy jednak niewiele, przeważają zgromadzenia zakonne.

    (...) Chleb Życia przekracza granice Francji. Od trzydziestu lat jest w Polsce.

    https://www.tygodnikpowszechny.pl/czy-siostra-chmielewska-jest-zakonnica-166858




  • @Klarcia
    Piszesz:
    Mimo że Chleb Życia to nie zgromadzenie zakonne, do Małgorzaty Chmielewskiej wszyscy i tak mówią: siostra. Jakby była zakonnicą. Na pewno utwierdza w tym habit, który nosi (chociaż kiedyś wolała dżinsy i flanelowe koszule).

    Czyli jednak NIE zakonnica
    To się zdecyduj
    Jakby była to nie to co JEST
  • edytowano marzec 2021
     Na pewno utwierdza w tym habit, który nosi (chociaż kiedyś wolała dżinsy i flanelowe koszule).

    Czy gdybym nosił siodło byłbym koniem? 
  • Prayboy powiedział(a):
    @Klarcia
    Piszesz:
    Mimo że Chleb Życia to nie zgromadzenie zakonne, do Małgorzaty Chmielewskiej wszyscy i tak mówią: siostra. Jakby była zakonnicą. Na pewno utwierdza w tym habit, który nosi (chociaż kiedyś wolała dżinsy i flanelowe koszule).

    Czyli jednak NIE zakonnica
    To się zdecyduj
    Jakby była to nie to co JEST
    Na noszenie habitu ma zezwolenie od biskupa miejsca, gdzie posługuje. Ta szata jest wyrazem złożonych ślubów i oddania się jako oblubienica Jezusowi. Do osób konsekrowanych żyjących według reguły wspólnot zakonnych, używa się zwrotu siostro, bracie. Do konsekrowanych w instytucie świeckim - "pani", "pan".
    Jestem obryta w tym temacie :)
    Panie ze Wspólnoty Dzieci Bożych (Lipie), to siostry. Panie z Instytutu Niepokalanej matki Kościoła (potocznie - Blachniczanki), to panie. Zasadniczą różnicą są Statuty.
  • Te zgony należy traktować sumarycznie, pisali o tym, w czasie świąt nie było pełnych raportów.
    Podziękowali 2Joannna joanna_1991
  • Berenika powiedział(a):
    Te zgony należy traktować sumarycznie, pisali o tym, w czasie świąt nie było pełnych raportów.

    Dokładnie tak. Wystarczy pomyśleć logicznie. We wtorek było podane zadziwiająco mało zgonów, wiadomo, że w okresie świątecznym nie ma komu aktu zgonu wystawić (a do raportów, tylko to jest brane pod uwagę), bo urzędy są zamknięte. Czyli - dzieląc tę liczbę zgonów przez 3 dni, wygląda na to, iż zaraza nieco słabnie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.