Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Finanse domowe

12223242527

Komentarz

  • u nas mąż w ubiegłym roku wprowadził dzieciom po trzy puszki, bo sam kieruje się podobną zasadą
    każde zarobione pieniądze, dostane w prezencie, czy z kieszonkowego maja być rozdzielone w dowolnej proporcji na te trzy puszki: na bieżące wydatki, na co zbieram, dla potrzebujących. Warunki : zawsze do każdej puszki trzeba coś wrzucić, wyciągać można tylko z puszki "bieżące wydatki", puszka "zbieram na" ma określony długoterminowy cel.
    Nie raz nie jest łatwo, ale to działa...aż jestem pod wrażeniem
    Podziękowali 5kowalka kasha Katia Basja Engi
  • Ja też mam słoik a teraz to i skarbonka jest i pudełko po kawie Ince zbieram na własne wydatki nie do domu nie jedzenie tylko coś dla własnej przyjemności lub na własne czyli tylko moje potrzeby ,wrzucam tylko monety 

  • Te 3 skarbonki to metoda dla dzieci z edukacji finansowej Crown.
    Podziękowali 1sylwia1974
  • Zreszta dla doroslych tez.
    Podziękowali 1sylwia1974
  • Ale jak dziecko nauczone od małego to potem w dorosłym życiu też często stosuje najwyżej udoskonali i skarbonki zastąpi lokata kontem itd 
    Podziękowali 1sylwia1974
  • Elunia bardzo podziękować ,wiem coś o tym  
  • Ja miałam tak do czasu jak J.zaczal chodzić że kupowałam tylko produkty proste, wszystko robiłam. Piekłam, lepilam pierogi, zawijalam krokiety itd. jedliśmy dzięki temu zdrowo i dobrze. I tanio. Od dłuższego czasu nie mam na to sił i czasu więc zdarza mi się kupić ciastka, pierogi gotowe czy mrożone warzywa bo niw mam swoich z lata. Wychodzi porównywalnie lub taniej, ale nie oszczędza to naszego zdrowia więc kicha :P 
    Podziękowali 1wiesia
  • Nas slodycze wieczorne ciągną w dół. Karmienia nocne kalorie odbiora. Idzie WP jest okazja w duzej części zrezygnować z nalogu.
    I jak u @Dorotak glowne danie to paluszki rybne czesto. Reszta surowka + gotowane warzywa codziennie wiec dość zdrowo jest.
    Czas (odpoczynek) to tez waluta. Przycielismy zachcianki typu kakao na miescie za 14pln. Zainwestowalismy w termos. Za to wydajemy na narty (opiekunka dla dziecka na stoku to 70pln ;) ).
  • Elunia, dobre spostrzeżenie. Dla mnie teraz czas cenniejszy. I wolna głowa. No ale pada wtedy zdrowie i i tak na dłuższą metę figa.

  • @Elunia ;Niektóre tak.

    Aktualnie analizujemy wydatki/dochody z zeszłego roku, bo udało nam się CALY rok spisac. Ciekawe wnioski można wyciągnąć i już wiemy gdzie niepotrzebnie pieniądze wydajemy. 
    Zadziwiła nas kwota ile wydaliśmy na żywnosc, mimo iż mamy własne jajka i spory ogród. Zdecydowanie za dużo! 

    Nie sprawdza się teoria mojej siostry, że ma do siebie zaufanie i nie musi wydatków spisywać. Ja do siebie też mam zaufanie i się zdziwiłam.
    Podziękowali 2Bridget kika0
  • A i nie udało się nam zaoszczędzić. Chociaż może jednak, bo kilka grubszych spraw pociagnelismy do przodu i i jest ok.
    Podziękowali 1Bridget
  • Ogólnie teraz w sklepach bardzo na ceny trzeba uważać.
    Stosują takie triki ,ze np.byly jogurty za np.89 gr.I byly ciagle najtansze to teraz one są po 1.20 I kazdy mysli ze ciagle najtansze a te drozsze sa tansze.
    No I nie wiem o co chodzi.

  • I te przekladania towaru produktow w inne miejsca .
    By szukac szukac a po drodze inne kupic.
  • Robi ktoś swój własny proszek do prania?
  • mamasara powiedział(a):
    Robi ktoś swój własny proszek do prania?
    Tak, robię, ale oprócz tego mam miękką wodę, więc do prania nie dużo trzeba... poza tym nnie znoszę zapachu żadnych środków do prania, używałam też kul piorących wcześniej
  • @Wela ja mam raczej twardą wodę... Liczyłaś jak to finansowo wygląda? Czy taniej wychodzi niż zwykły proszek do prania. Napiszesz jaki skład ma twój proszek i gdzie kupujesz składniki?
  • Kupuję na all... wszystko ok 7zl/kg poza sodą oczyszczoną (ta za 3zł/kg) cena wynikowa zależy od proporcji -5-6zł/kg -ja sypie ok 2 łyżki na pranie, ale nie ważyłam ile to g , poza tym  przy twardej wodzie pewnie więcej... nie mam porównania do proszku bo nie kupuję i nie używam
  • @Wela A napisałabyś dokładny przepis- ile czego mieszasz? Chętnie bym spróbowała zrobić taki proszek.
  • Ja m odkrycie roku że jak jem zdrowo to wydaje strasznie dużo. Wkurza mnie to, że przetworzone produkty robią się znacznie tańsze niż nieprzetwozone.
  • a ja odkrylam szopi.pl i mi z Lidla w 2h zakupy przywieźli. Strasznie mi to logistyke ułatwiło. Nie wiem czy na stałe ale od czasu do czasu na pewno
    Podziękowali 2MAFJa MagdaD
  • andora powiedział(a):
    Ja m odkrycie roku że jak jem zdrowo to wydaje strasznie dużo. Wkurza mnie to, że przetworzone produkty robią się znacznie tańsze niż nieprzetwozone.
    A które te przetworzone?
    Bo mi wychodzi,że jak sami gotujemy to jednak jest sporo taniej.
    Chociaż...
    Chciałam być oszczędna i kupiłam wór kaszy gryczanej i  drugi jęczmiennej.
    Firmy Halina.
    Poleżały ze dwa tygodnie nie otwarte.
    Zabieram się do jednego-a tam w środku już latają moje zmory z koszmarów (mole)!
    W drugim-to samo!
    Dobrze że worki foliowe to było je widać i nie otworzyłam w domu.
    Ptaki miały używanie.
    Nie polecam takiej oszczędności.
    Podziękowali 1babka4
  • edytowano styczeń 2019
    @wela do robienia proszku nie używa się sody oczyszczonej tylko kalcynowanej.

    Ja robię z tego przepisu i jest ok. Dodaje też ztarte mydło (kupuje, nie tre).
    http://baranowscy.eu/wordpress/proszek-do-prania-przepis/
    I do prania daje 0,5 -1 szklanki octu do zmiękczenia wody. Nie czuć ;)
  • Basja powiedział(a):
    @wela do robienia proszku nie używa się sody oczyszczonej tylko kalcynowanej.

    Ja robię z tego przepisu i jest ok. Dodaje też ztarte mydło (kupuje, nie tre).
    http://baranowscy.eu/wordpress/proszek-do-prania-przepis/
    I do prania daje 0,5 -1 szklanki octu do zmiękczenia wody. Nie czuć ;)
    Serio sama robisz proszek i to działa i dopiero??? A mydło tartę gdzie kupujesz? Dodajesz do proszku od razu czy przy praniu do pralki?
  • Mam w zamykanym plastikowym wiaderku. 
    Kupuje na allegro, wszystko mieszam od razu i dodaje przeważnie 2lyzki na pranie.
    Podziękowali 1Aneczka08
  • Nie mogę niestety znaleźć proporcji wg których robiłam ale mieszałam i sodę oczyszczoną i kalcynowaną i boraks, na płatki mydlane mam za miękką wodę dlatego nie dodaję
    Nie pamiętam bo kilka m-cy temu umieszałam i jeszcze mam sporo więc dopiero za jakiś czas będę się zastanawiać co i jak pomieszać :)
    No i nie twierdzę że moja wersja jest najlepsza, u mnie się sprawdza
    Podziękowali 1Basja
  • @Aneczka08 dopiera. Jak są bardziej brudne ubrania, a poza zima są ;) to też daje radę. Czasem daje 3lyzki.
    Zaschnięte, stare i mocno brudne plamy namaczam.
    Podziękowali 1Aneczka08
  • Potwierdzam, że pierze b.dobrze, ja tylko  bardzo tłuste nieraz trochę płynem do mycia naczyń miejscowo traktuję
    Podziękowali 1Basja
  • Tez to dla mnie ciekawe. To jest antyalergiczne? Taniej wychodzi?
  • @Elunia mi proszek straszliwie zamulał. Płyn znacznie mniej ale po dłuższym czasie też się fuj w szufladce osadza. Śmierdzieć na szczęście nic nie śmierdzi -pralkę trzymam zawsze otwartą żeby się wietrzyła.
    Ciekawe jak te samorobne proszki, ale obawiam się, że nie lepiej.

  • Mi nie zamula ten robiony proszek, ale ja też do prania każdego dodaję ok. 0,5 szkl. octu, bo mam bardzo twardą wodę. Nie daję żadnych płynów, czasem jak mam fantazję to parę kropli olejku lawendowego czy innego.
    Raz na 2-3 miesiące wlewam 2 szkl octu do pustej pralki i włączam na 80-90st.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.