Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1131416181955

Komentarz

  • Czy w tych blendowanych porzeczkach wyczuwa się kawałeczki skórek? czy jest to gładki mus?

    Skórki może nie, ale pestki tak.
  • Szampana dodaje się do truskawek, ew. do brzoskwiń
  • Maniek :-@
  • Robił/a ktoś konfitury w maszynie do chleba?
  • Jak Was czytam to widzę, jaki ze mnie absolutny ignorant w dziedzinie przetworów, w ogóle nie rozumiem połowy tego, o czym piszecie... No nic, wakacyjny wyjazd nam nie wypalił to będzie okazja, żeby się podszkolić.

    dzisiaj pytanie pierwsze:
    1. Mam wolnoobrotową wyciskarkę do owoców, która na zimno wyciska mi świetny sok, np z wiśni. Co mogę zrobić, żeby przechował się do zimy i żeby niczego do niego nie dodawać? Czy jeśli wleję go do wyparzonych słoików, zakręcę i wstawię do piekarnika celem zapasteryzowania to będzie ok? W jakiej temperaturze i jak długo trzymać? Czy przy tej pasteryzacji nie straci połowy wartości?

    No dobra, to jeszcze się odważę - w życiu nie zrobiłam kompotu do słoika, zawsze tylko do natychmiastowej konsumpcji. Jak najłatwiej zrobić kompot z wiśni? Wiśnie są w tym roku pyszne, mało kwaśne, takie prawie czereśniowe.
    Kompot
     umyte wiśnie powkładaj do słoików . 
    Ja robię syrop taki ,że gotuję wodę i na litr wody daję od 4do 6łyżek cukru i tym zalewam .
     Potem pasteryzuję ok.20min.
  • Robię ogórki korniszony, ale mam ogromniaste, czy coś to zmieni, jeśli je troszkę pokroję, np. wzdłuż?
  • Myślę, że nie. Przecież w sprzedaży są też krojone. No i różne sałatki marynaty też robi się krojone.
  • Też tak myślała, to po kiego w przepisie stoi-małe ogórki ????? Tylko ludzi stresują
    8-X
  • Też tak myślała, to po kiego w przepisie stoi-małe ogórki ????? Tylko ludzi stresują
    8-X

    Bo korniszony to inaczej po prostu małe ogórki.
  • taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaak ? wow, człowiek się uczy całe życie.
    Jadwiga, dzięki za pomysł, ale dla mnie też ostre, a takiego klasycznego to każdy zje. Kurka, octu mi zbrakło i będę w dwóch turach robić. Jestem początkująca i mam stresa, że zmarnuję
    [-O<
  • Na razie ku mojemu zdziwieniu po 48h w lodówce soczek z wiśni.... stężał. Galaretka się zrobiła. Nie sądziłam, że w wiśniach jakieś pektyny występują, a tu proszę.
    @Bridget - a ile tych wiśni? Pół słoika, jedna trzecia?

    Co do ilości wiśni w słoiku-to tak ,,większa połowa'' ;)
  • Zapobiegawczo i z wyprzedzeniem pytam o przetwory i wszystko co sprawdzone z dyni. Co roku mój teść ma na działce kilka (naście) rosną tylko dla pestek a resztę rozdaje lub kompostuje. Może macie sprawdzone i niedrogie przepisy.... w necie są różne... ale...ufam bardziej tym przepisom z forum
  • Wczoraj jeszcze zerwałam resztę  czerwonych porzeczek i zrobiłam sok - 20 malutkich i 10 średnich słoików. Dziś od rana bawiłam się w siekanie i mrożenie natki pietruszki. Po południu ogórków ciąg dalszy  :)
  • a ja dziś skończę wiśnie i zrobię ogórki.
    Jadę na giełdę bom sobie na dzisiaj 40 kg zamówiła.

    :O

    Ale po przemyśleniu - rozumiem i nawet zazdraszczam. 
  • edytowano lipca 2013
    Przerobiłam już 40 kg ogórków i dziś jeszcze 20 kolejnych zrobię. To co dla wielu ludzi jest ilością hurtową, dla wielodzietnych to tylko na własne potrzeby  ;)
  • Ja też się biorę za ogóry- na początek 10 kg- twoją metodą Bea, zalać i zamknąć- ciekawa jestem efektu:)
  • Potrzebuję sprawdzonego przepisu na sałatkę z ogórków w plasterkach i cebuli do słoików. Ważne, żeby nie trzeba było dodawać dużo octu. Nie mogę znaleźć przepisu z ubiegłego roku.
    AnkaAso - my robimy od lat sałatkę ogórkową z cebulą i przyprawą curry.
    B. smaczne, niezbyt ostre, a niedawno wyczytałam, że curry antynowotworowe jest.
    Poszukam przepisu, chcesz?
    Lila- poszukaj plis, chyba kiedyś takie jadłam, pyyyyszne, jeśli to te, chętnie zrobię  :bz
  • @Lila - prosimy o przepis na te ogórki z curry. Za dwa dni mam mieć nową dostawę ogórków i chcę zrobić te twoje  :) Jakoś wcześniej przegapiłam twój wpis  :\">
  • no i zrobiłam ogórki. Czekam aż się teściowa z mężem z chałupy na chwilę wyniosą bo do piwnicy mi znosić nie pozwalają.
    A ja bym sobie ponosiła i już może bym urodziła??
    kurka, co trzeba zrobić by dziecia namówić???

    @Milamama, jak zrobisz to na pierwszy raz zostaw ze trzy dni w domu i obserwuj jak się kwaszą.
    trza po schodach chodzić,ale bez ogórków. ;)
  • to co będzie tak na pusto latać? ;) 
    jak już zacznie chodzić po tych schodach , to ogórki zniesie przy okazji :D
  • Tylko po jednym ogórku, tfu, słoiku, żeby na dłużej było. ;)
  • @Lila - prosimy o przepis na te ogórki z curry. Za dwa dni mam mieć nową dostawę ogórków i chcę zrobić te twoje  :) Jakoś wcześniej przegapiłam twój wpis  :\">
    Nie ma jej pod netem, za tydzień jaki będzie, niestety.
  • Moje drogie przetwórczynie! 
    Ostatnio jadłam taka włoską pastę pomodore e olive . I teraz się zatanawiam, czy gdyby połączyć pomidory oliwę, oliwki, czosnek oraz pieczone/smażone papryki i cukinie i to zapasteryzować, nie byłoby z tego dużo frajdy zimą. Jakieś sugestie?
  • Cartowa robi pomidory suszone w oliwie 


    zaraz ja tu zawołam :) 
  • No, robię :)
    Ale na Twoim miejscu zrobiłabym to jakby osobno... Bo jak połączysz cukinię z suszonymi pomidorami w oliwie, to Ci wyjdzie zwykłe leczo, bo się pomidory rozpuchną od wilgoci. A to o to chodzi właśnie, żeby były takie gumilastyczne :)
    Oliwki są niesmaczne w oliwie, muszą być w zalewie...

    I jak Cię najdzie ochota, to łączysz w zimie wszystkie składniki i robisz sos a jak nie chcesz, to masz każdy składnik osobno. Więcej możliwości.
  • Cartonowo, ale  pomidory do suszenia to chyba muszą być te jajowate, pod koniec sezonu? zwykłe się też nadadzą?
    Te jajowate, albo malinowe są lepsiejsze, bo mięsiste i mniej wody mają, więc krócej trza suszyć. Ale w zeszłym roku suszyłam jakieś bylejakie, bo się zagapiłam i dobrych już nie było. I też są dobre, tylko suszenie było baaardzo kosztowne ;)
  • a ja dziś ogórki zakisiłam, myślę, że jeszcze drugie tyle zakiszę
    z bardziej wymagających to myślę jeszcze o pomidorach i na tym moja inwencja w tym roku się chyba zakończy, no może jeszcze jabłka przesmażę...                                                           
  • Mozecie mi lopatologicznie napisac, jak zamrozic fasolke? Ktora sie najlepiej nadaje - mam zwykla szparagowa - zoltą i zielona oraz tyczna z dlugimi zielonymi strąkami. Ta lepsza do mrozenia zamrozilabym, a gorsza zjadla na obiad, wiec mam malo czasu na decyzję ;)
    W zeszlym roku robilam w sloikach - nie dosc, ze sie narobilam, to jeszcze rodzinie nie bardzo taka podeszla, a teraz jade na tydzien i to co juz jest inaczej sie zmarnuje, jesli czegos nie zrobie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.