Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1141517192055

Komentarz

  • edytowano lipca 2013



    brukselka - 3 minuty

    buraki (młode, malutkie ) - mrozi sie ugotowane do miękkości !!!

    fasolka szparagowa - 3 minuty

    groszek - tylko 1 minuta

    grzyby - 45 sekund w zakwaszonym cytryną wrzątku

    kalafior ( w różyczkach ) -3 minuty w zakwaszonym wrzątku

    kukurydza w kolbach - blanszować prez 8 minut

    marchewka -młoda w całości - 3 minuty

    papryka - połowki - 3 minuty, kostka - 2 minuty

    pomidory - bez blanszowania !

    szparagi - 3 minuty

    włoszczyzna - 3 minuty

     

  • Wyżej  podałam czas potrzebny na blanszowanie warzyw.
    W zeszłym roku mroziłam fasolkę szparagową zarówno żółtą jak i zieloną. Wcześniej wspomniane blanszowanie. Z tyczną nie mam doświadczenia.
  • Proszę o rade w kwestii pasteryzacji słoików w piekarniku. Wczoraj poczyniłam to po raz pierwszy i nie wiem czy dobrze bo pokrywki nie wklęsły się - znaczy nie zapadły się. Tu ktoś na forum o tym pisała ale nie wiem czy to znajdę, szukałam w internecie ale nie było to zbyt wyczerpujące- jak dla ,mnie. A wiec ułożyłam zamknięte słoiki do piekarnika na 25 minut od chwili osiągnięcia temp. 130 stopni. Na blachę nie lałam wody....tak na sucho. Po wyłączeniu  piekarnika pozostawiłam do rana i niektóre wieczka są wypukłe, naciskam a one znów do góry...? Czy w piekarniku powinny być dnem do góry czyli na pokrywce? Czy te z wieczkami wypukłymi ponownie pasteryzować?... Mam dosyć gotowania w kuchni po 4 słoiki.     
  • Już kilkakrotnie tak pasteryzowałam. Stawiałam słoiki na ruszcie z wyposażenia piekarnika i pasteryzowałam w 130 stopniach z termoobiegiem, ok. 30-40 min. Wkładałam do zimnego piekarnika. Jeśli słoiki były gorące (z sokiem) pasteryzowałam krócej, zimne dłużej. Studziłam na blacie odwrócone wieczkiem do dołu. Niektóre wieczka były nadal wypukłe, więc pasteryzowałam jeszcze raz. Już nigdy pasteryzacji w garnku z wodą  :)>-
  • zrobiłam cztery słoiki dżemu z rabarbaru  =D>

    uwielbiam go. Mam nasionka i spróbuję w przyszłym roku sadzonki zrobić.
    Jeszcze coś napiszesz to.......
     




     


    :-@
  • Zbieraj siły !!
    przed porodem!!
    L-)
  • Są takie, co się zaklikują i są takie zwykłe. Te co się wsysają, powinny być wsysnięte.  <:-P
  • wsysnięte...to będzie jedno z moich ulubionych słów. Poezja ;)
  • @Wanda dzięki, będę pamiętać
  • Robiłam ogórki kanapkowe z curry - przepyszne - degustowaliśmy po kilku dniach i wczoraj zrobiłam kolejną porcję.

    Jutro zamierzam zrobić bazę do leczo w słoikach, mam pewne obawy - wielu znajomym popsuły się wszystkie słoiki z leczo, doczytałam więc, że to wina cebuli i będę robiła bez cebuli :)
    Zrobiłam dziś podsumowanie dotychczasowych przetworów z tego roku i naliczyłam prawie 300 słoików :D a już myślałam, że to spiżarnia mi się skurczyła. Trzeba kolejnym słoikom szukać nowego lokum :-))

  • Zrobiłam dziś podsumowanie dotychczasowych przetworów z tego roku i naliczyłam prawie 300 słoików :

    @-)



    Jejku, aleś Ty robotna! Szacun!
  • Czy robi ktoś warzywa solone na zimę? Szukam sprawdzonego przepisu.
  • od @Sylwunia dostałam jeden słoik warzyw i była to genialna przyprawa na zimę
    wiem też ze @Nika76 robiła może się podzielą przepisem jak je tu zawołamy ;)
  • WŁOSZCZYZNA SOLONA DO ZUPY

    2 kg cebuli
    2 kg marchwi
    1,5 kg pietruszki
    1 kg pomidorów (obranych ze skórki)
    0,75 kg selera 1 główka kapusty włoskiej
    kalafior
    4 pory
    pęczek pietruszki
    pęczek koperku

    1,5 kg soli

    ---------------------
    Wszystkie warzywa myjemy, (obieramy), kroimy i przepuszczamy przez elektryczną maszynkę do mięsa. Jeśli chcemy mniejszą ilość słoiczków to zmniejszamy o połowę proporcję 
    Mieszamy z solą i wkładamy do słoiczków. Nie trzeba pasteryzować, bo mamy sól, która konserwuje. Odstawiamy do spiżarni lub do szafki. 

    Do zupy lub wszelkiego rodzaju sosów dodajemy 2 stołowe łyżki tej wyśmienitej warzywnej przyprawy.!
    Zamiast wszelkiego rodzaju kostek rosołowych drobiowych czy warzywnych.
  • Nigdy jeszcze nie robiłam, czas wypróbować
    :D
  • edytowano sierpnia 2013
    niedawno mąż w odmętach piwnicy ;) znalazł jeden słoik 

     juz go kończę ;) 
    przeprawa nadal jest świetna, więc sama mogę powiedzieć , że NIEPASTERYZOWANA spokojnie PRZETRZYMUJE ROK :) 

    zrobiłam wtedy z połowy porcji, teraz mam plan na podwojenie lub potrojenie tego co w przepisie :D

    poza ilością selera, którego msz jest za dużo, bo zdominował smak
    ale my ogólnie nie przepadamy za selerem, więc możemy być nieobiektywni :D

  • To super, bo nie lubię pasteryzowania! zastanawiam się tylko z jakiej porcji zrobić na naszą 5
  • Zapytam tu, bo w działkowym nikt mi nie odpowiada. Czy mogę robić marynaty na occie jabłkowym zamiast spirytusowego?
  • nie wiem , ale podbiję :D
  • kiedy jest sezon na śliwki na powidła? teraz czy jeszcze poczekać w sensie czy będą jeszcze tańsze?

    A pomidory? wyjeżdżamy od 15 do 25 sierpnia - po powrocie nie będzie za późno? zwykle kupowałam po 1,5 zł na przetwory, na razie są gdzieś po 2,5 najmarniej
    To samo z papryką?
  • Śliwki na powidła to jeszcze nie. Węgierki dopiero powoli zaczynają dojrzewać.
    Pomidory - nie wiem.
    Papryka - chyba też nie, bo nie pojawiły się u mnie na targu takie pakowane w 5 kg worki.
  • a po 25 sierpnia za późno nie będzie?
  • jakoś te przetwory z końcem wakacji mi się kojarzą :)
  • Spokojnie, paprykę i pomidory zawsze przetwarzam we wrześniu, są wtedy najtańsze.
  • Dziękuje kochane za przepis na jarzynkę, zakupię tylko włoską, bo reszta od siebie i robię. Jutro.
    Tak sobie pomyślałam, gdyby tak w mniejsze słoiki... Mniejszy problem z przechowaniem po otworzeniu słoika.
  • pomidory we wrzesniu sa te podluzne...
  • niedawno mąż w odmętach piwnicy ;) znalazł jeden słoik 

     juz go kończę ;) 
    przeprawa nadal jest świetna, więc sama mogę powiedzieć , że NIEPASTERYZOWANA spokojnie PRZETRZYMUJE ROK :) 

    zrobiłam wtedy z połowy porcji, teraz mam plan na podwojenie lub potrojenie tego co w przepisie :D

    poza ilością selera, którego msz jest za dużo, bo zdominował smak
    ale my ogólnie nie przepadamy za selerem, więc możemy być nieobiektywni :D

    jedna uwaga, nie zostawiać otwartego słoika w lodówce ! (ani poza nią)
    raz z pośpiechu niedokręciłam zakrętki
    przez 3 dni sprzątałam lodówkę, wąchałam co mi w niej śmierdzi co się zepsuło, wyrzuciłam podejrzane rzeczy i dalej ten dziwny zapach
    w końcu dokręciłam zakrętkę w słoiku ;) po pół godzinie zapach zniknął

    to była taka dziwna woń, nieprzyjemna i w ogóle, w sumie mnie to dziwi bo przyprawa pachnie ładnie, nie była zepsuta ani nic, widać tak ma jak się jej nie zamknie szczelnie ;)
  • Postanowiłam po raz pierwszy w życiu samodzielnie zrobić kapustę kiszoną. Potrzebuję łopatologicznych  ;) objaśnień, jak tego dokonać, żeby  się udała. Muszę przechowywać w słoikach w spiżarni, zimnej piwnicy brak  ;;)
  • W ubiegłym roku robiłam tylko kilka słoików leczo. W tym roku też je zrobię, bo to świetny pomysł na błyskawiczny obiad gdy wszyscy się spieszą..
    Teraz zrobiłam już konfitury z wiśni, truskawek, malin i porzeczek. Także ogórki korniszony, małosolne na bieżąco..
    Wczoraj przywieźliśmy 3 skrzynki pomidorów (obficie obrodziły) od teściowej, które właśnie to po raz pierwszy przerabiam. I takie mam obserwacje:
    -mają w sobie strasznie dużo wody, którą trzeba odparować,
    -od przecierania przez sito, bolą ręce (przy pewnej ilości..)
    -potrafią się przypalić bez ciągłego mieszania :(

    Po kilkuletniej przerwie w robieniu przetworów (choć najwięcej tego było jeszcze w domu rodzinnym, gdzie traktowałam to jako utrapienie), stwierdzam że lubię mieszać w garach i słoikach i z przyjemnością odkrywam je na nowo :)
  • Czy już pora na otwarcie sezonu buraczanego? Wczoraj ugotowałam 5 kg buraków i myślę czy wszystkie zrobić jako pure do słoików czy "nowość" z kapusta surową ... może ktoś już robił?  Warto czy  nie warto????
    :-O
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.