Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1161719212255

Komentarz

  • Czy można czymś zastąpić cukier w powidłach śliwkowych? Czy musi być cukier? Może ksylitol? Drogo? Miód?

    Jakoś tak ostatnio zostałam zindoktrynowana w temacie szkodliwości cukru rafinowanego, a czasem człek by zjadł pieczywo z powidłami, kupne dżemy mi szkodzą na przewód pokarmowy

  • eeeeeeeee przecież akurat powidła się robi całkiem bez cukru, smażysz i smażysz i smażysz aż z 20 kg zostaje Ci 1 kg i wtedy do 4 marnych słoiczków je pakujesz, wkurzając się że 3 dni smażyłaś ;)
  • A ta baza na leczo? Jak robicie? Że bez cebuli to mi się nawet podoba, szkoda miejsca w słoiku. 
    Głównie o doprawienie mi chodzi, co wrzucic, żeby sie nie zagrzybiło.
  • jukaa
    wg  mnie to co podałaś to baza na leczo, robię podobnie tylko bez kabaczka/cukinii
  • Idę zrywać czarny bez na soki i tak się zastanawiam, czy ktoś robił z tego przepisu
    podobno nie smakuje i nie pachnie jak czarny bez, więc  dzieciaki chętniej by piły... Z drugiej strony wydaje mi się, że za dużo wody i cukru. Podpowiedzcie co z tym bzem zrobić 
    ^:)^
  • Polecam tę sałatkę, po prostu pyszna
    http://www.wielkiezarcie.com/recipe10772.html
    Robię z bardzo podobnego przepisu i potwierdzam jest rewelka, mam 25 słojów zrobionych na zimę
    A z czym jeść tą sałatkę? Na stronie jest napisane, że do kebaba;) Może inne pomysły, bo przetwornictwo bardzo mi się spodobało:)
    Robię taka sałatkę do obiadu i już nie czekając na zimę jemy. Oto mój przepis- pisałam ze robię z podobnego
    Słoneczna sałatka
    4 kg ogórków, 1/2 kg papryki, 1/2 kg cebuli- obrać i pokroić w grubszą kostkę - taka 2 na 2 cm
    1/2 kg marchwi obrać i zetrzeć na grubych oczkach tarki
    6 ząbków czosnku posiekać
    Całość wymieszać i dodać 1 szkl octu, 3/4 szkl cukru, 3/4 szkl oleju i przyprawy w ilości wg uznania pieprz ziołowy, liść laurowy, ziele ang, gorczyca, sól i koper. Całość do słoików i pasteryzować 15 min - pasteryzuje w piekarniku 130 st 20 min. Z tej porcji wychodzi około 7-8 słoików po 0,9 litra. Mozna dodac do sałatki kilka łyżek koncentratu pomidorowego podobno będzie miała lepszy kolor i smak.
  • nazrywałam dziś aronii tylko o liściach zapomniałam
    no cóż nalewkę nastawię jutro

    na dżem z jabłkami mam ochotę, ale nie mam własnych jabłek a po 3 zł za kg trochę drogo :?
  • Widziałam dzisiaj na rynku aronie po 6 zł za kg... skoro sprzedają to jest już na nią sezon.
  • u to znowu u was strasznie droga aronia
    u nas po 3 zł kg
    ale rodzice mają sporo krzaków, chętnie pozbieram i wymienię się np. na jabłka :) albo śliwki :)
  • Droga... więc nie kupuję. Wiem że za miastem jest pełno krzaków bezpańskich i jutro wybieram się tam na zbiory.  Pochwalę się że mam posadzone 3 krzaczki aronii ale dopiero w tym roku zaczęły owocować. Niestety, nie czekając aż dojdą, zerwałam w lipcu i dodałam do  kompotów z jabłek na tzw kolor. Połowę aronii obtłukły mi wróble... żeby chociaż to jadły ale one tak dla sportu tłukły....
    >:)
  • Nasze dzieci zajadają się aronią prosto z drzewka (bo u mnie drzewko, nie krzak). :P

    Jedzą koszmarne ilości i na jesieni drzewko już puste. ;)
  • @AnkaAso
    Nie robiłam z podanego przez Ciebie linku, ale moja rodzinka też uwielbia sok z bzu czarnego.
    Ja mój robię tak:
    1. Z dojrzałych gronek obrywam kuleczki( najlepiej widelcem), zielone łodyżki wyrzucam.
    2. Kulki miksuję w blenderze i przecieram przez gęste sito, które zatrzyma pestki.
    3. Do soku wsypuję cukier 1litr soku/1 kg cukru. Lekko to podgrzewam, tylko dla rozpuszczenia cukru.
    4. Wlewam do słoików i gotuję 15 minut.

    Zawsze robię tak, w tym roku spróbuję bez gotowania słoików. Zobaczymy czy to się sprawdzi i zawartość nie popsuje się.
  • Dzielę się przepisem  na buraczki marynowane z kminkiem. Robię drugi rok, są pyszne. Ja daję nieco mniej cukru niż w przepisie
    http://www.wielkiezarcie.com/recipe49793.html
  • Właśnie zrobiłam sok z czarnego bzu inspirując się linkowanym wyżej przepisem. Dałam mniej wody i połowę cukru, za to dałam sok z 4 cytryn. Z podwójnej porcji wyszło mi 25 słoiczków po musztardzie przepysznego soku. Rzeczywiście bez tego intensywnego charakterystycznego zapachu bzu. Dzieci mówią, że świetny.

    Teraz idę przerobić 10 kg pomidorów na przecier :D
  • @Karolinka przez ciebie znów będę miała robotę - jadę kupić buraczki   ;;)
  • moja córka duża - antytalent kuchenny - zrobiła dziś 10kg ogórków kiszonych...
    cóż, kto nie ryzykuje ten w pudle nie siedzi.vabank 3  ;-)
    to napewno już przestała być antytalentem ;)
  • Dziewczyny! Ratujcie!

    Mam kilkadziesiąt słoików i słoiczków brzoskwiń (zasypane cukrem, zalane wodą).

    Jak to hurtem zapasteryzować w piekarniku?
  • Moim skromnym zdaniem będziesz musiała pasteryzować tylko na jednym poziomie na raz, na ruszcie. Jeśli ustawisz dwa poziomy to mogą się nie zapasteryzować wszystkie, albo będziesz musiała dłużej całość pasteryzować, co wyjdzie na to samo, jak pasteryzacja jednego poziomu. Jak piekarnik gorący to pasteryzacja większej ilości idzie szybko  ;)
  • No tak, jeden poziom - to jasne.

    tylko w jakiej temperaturze
    czy na blaszkę lać trochę wody
    ile czasu
    itp.
    nigdy w piekarniku nie robiłam, moja mama mówi, że mi nie doradzi, bo kiedyś jej popękały.
  • AnkaAso nie pożałujesz są pyszne,

    kiedyś robiłam taka sałatkę buraczki, cebula, papryka, ale ostatnio nie wyrabiam się i w tym roku odpuszczam, jednak przepis wklepię  jakby co.
  • Ja robiłam na 100st, bez wody, pięknie się powekowały i nie popękały.
    Dawałam na taki czas jaki miałam w przepisie (mimo że w przepisie było o pasteryzacji w garnku) czyli chyba 15min.
    Tylko nie dawałam do bardzo nagrzanego piekarnika bo wtedy właśnie mogą popękać.

  • Ja stawiam na ruszcie, słoiki blisko siebie, jednak, żeby się nie dotykały. Poziom drugi od dołu piekarnika. Temperatura 130 stopni z termoobiegiem, nie daję żadnej wody. Pasteryzuję ok. 30 min. jak daję gorące słoiki, dłużej - do godziny - kiedy zimne.
    @Karolinka - tę sałatkę buraczkową z papryką robię w ilości hurtowej od kilku lat - wszyscy uwielbiają.
  • Jeszcze dopisuję, że wyjmuję od razu po pasteryzacji i zostawiam do wystygnięcia do góry dnem.
  • Gazu czytałam, ze czas mierzy się od momentu powstawania bąbelków. Od kiedy Wy czas mierzycie?
  • Od włożenia do piekarnika, duże słoiki lub zimne dłużej, mniejsze lub gorące - krócej. Pasteryzuj już i nie bój się. Pasteryzować w piekarniku też można "na oko" - serio  :-*
  • Siedzę w kuchni z orgiem w ręku. I drżę..

  • Ja liczę od momentu osiągnięcia temperatury 100st, bo wkładam do nie nagrzanego.
    Ale jak czytałam w necie na ten temat, to widzę, że każdy inaczej i każdemu i tak wychodzi;)
  • Ola, a czy tak pasteryzujesz surowe? Czy np dżemy, które juz są przetworzone?
  • Pasteryzuję w piekarniku, jak osiągnie 130 stopni od tego momentu liczę czas-20 do 30 minut, wyłączam piekarnik i pozostawiam w piekarniku do wystygnięcia. Najczęściej pasteryzuje wieczorem a ramo wyciągam zimne słoiki
  • @Sylaba czy mocno zakrecasz słoiki przed pasteryzacja?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.