Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1383941434455

Komentarz

  • o, a ja właśnie buraków nie jestem pewna, co innego, gdybym miała swoje, a tak cały rok tanie, kupuję i robię na bieżąco :)
  • Na biezaco, to sie orientuje w niedziele w okolicy obiadu, ze burakow bym zjadla ;).

    My bardzo buraki lubimy, stale tesciowa objadamy, co przyjade, to 2-3 sloiki zjem + Jas ze 2 mniejsze ;).

    Juz rok temu mialam robic.

    A co warto @Skatarzyna warzywnego zrobic?
    Leczo odpada nie lubimy.
    Pomidory? dobrze sie trzymaja?
    Ogorki jeszcze ok, korniszony tylko dla mnie, kiszone dla calosci.
    Tak samo i kapucha kiszona, tylko ja jem, ilosc symboliczna jak dla nas.

    cos jeszcze warto dobrego zrobic?
  • edytowano lipca 2015
    Nie wiem, Moniko, ja do przetworów mam lewe ręce, dlatego jak pieczemy chleb, to pieczemy i buraki, potem mrożę porcjami, a jak mamy ochotę, to wyciągam i robie "na świeżo" albo gotuje barszcz pięciominutowy IrenyB i z tego barszczu buraczki świetne są zasmażane potem.
    I pomyśleć, że jestem córką ojca, co takie przetwory robił, że jeszcze 10 lat po jego śmierci jadalne były (a zanim umarł kilka lat leżał).
    No, ale on był mikrobiologiem, a ja pedagogiem specjalnym, więc dla mnie Jajo. ;)
  • 45 kilo wiśni................................





























    Przyjedzie jutro X_X X_X X_X
  • Dasz rade :)
  • A ja uparcie wyjmuję pestki ręcznie, wydaje mi się, że dopiero wtedy ogarnę wszystkie pestki. W jednym wiaderku miałam 1951 owoców.
  • jak się robi nalewkę z wiśni?
  • @Bridget, kabaczek małosolny świetny :)
  • @Skatarzyna wczoraj wrzuciłam ze skórką.Też super.
  • A jakaś dobra, sprawdzona nalewka z jeżyn? Przepis, znaczy się.
  • edytowano lipca 2015
    w ubiegłym roku narobiliśmy strasznie dużo przetworów, do dzisiaj zostało ok 50 sloików, morele w ogole nie zjedzone, brzoskwiniowe też nie i o dziwo śliwkowe tez zostałty.
    w tym roku mniej pracy, tylko pomidory i ogorki jeszcze, chyba ze maniek znow coś wymyśli
  • Właśnie, dzieciaki śmieją się, że jestem zacofany uparciuch.
  • @Ewasz
    Jeżynówki nie rób, wychodzi raczej marna. Kolor ma piękny ale do smaku coś jej trzeba dodać bo sama z siebie jest do niczego. Chyba, że lubisz słodkie to ją można cukrem doprawić ale u nas tylko wytrawnie. Więc zamiast jeżynówki lepsza mieszanka owoców leśnych.
  • @Bea
    O dzięki! Z dereniem nie próbowaliśmy!
  • Ja tak samo - przeszłam na system ręczny w tym roku i bardzo sobie chwale.
    Drylownice i tak musialam sprawdzac.
    Ale cóz nie ja robie po 6 kg na raz a nie 40 :P
  • Wiśniówkę (nalewkę po prawdzie) robiłam nie raz z "przepisu Danusi" z forum:
    http://www.wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=2563

    Tylko ze świeżych, a nie mrożonych wiśni i nie filtrowałam, tylko pomalutku zlewałam do kieliszków :).
    Tylko ilość trzeba zwiększyć, bo co to jest pół kg wiśni...

    Dodawałam jeszcze 5 pestek na 100 wiśni, bo taki gdzieś inny przepis znalazłam.

    ...................................................

    Przepis z ww. strony:
    Składniki:
    1/2 kg wisni mrożonych
    1/4 l spirytusu
    1/4 l wódki
    1/4 kg cukru
    5 dużych łyżek miodu
    5 goździków

    Owoce (można bez rozmrażania) zalac alkoholem. Po ok. tygodniu nalew zlac, przefiltrowac.
    Owoce zasypac cukrem, dodac miód i goździki.
    Po rozpuszczeniu się cukru i miodu (2-3 tyg.) połączyc z wyciągiem. Przefiltrowac.


  • Znalazłam, że można zrobić nalewkę z dyni :D

    http://smakmojegodomu.blox.pl/2014/10/Nalewka-z-dyni.html
  • Jak się da wino z ryżu to i z jaglanki pewnie też; )
  • Podobno pyszne:
    Pikle w curry

    1 szklanka octu
    4 szklanki wody
    2 szklanki cukru
    2 łyżki soli
    4 łyżki przyprawy curry najlepiej z Kamisa
    To wszystko razem zagotować. Ta zalewa wystarcza na ok 4 litrowe słoiki.

    Do słoika włożyć

    1 łyżeczkę gorczycy
    liść selera
    plasterki cebuli


    Ogórki umyć, przekroić na 4 części w takie długie słupki lub w całości włożyć do słoika. Zalać gorącą zalewą. Zamknąć słoiki i pasteryzować jeszcze ok 10 minut.
  • ja na myśl o takim czymś jestem od razu głodna :)
    http://smacznapyza.blogspot.com/2014/08/przetwory-zimowa-saatka-z-biaej-kapusty.html
    może bym umiała zrobić ...
  • No więc pochwalę się, bo się generalnie rozpływam. Przy wspomnianych wiśniach nie kiwnęłam palcem. W czasie kiedy ja niańczyłam niemowlę, brałam prysznic itpl mój mąż z teściową wydrylowali całość :x

    Ja muszę tylko wysmażyć i do słoików wpakować :)
  • Słyszałam o takim cudo jak "śliwkowa nutella" - czy ktoś może to zalinkować?
    @Lila ;;)
  • Nalewkę z jezyn robiłam dawno temu. Pamiętam jedynie ze dodawalo się sporo liści wiśni aby był taki posmak sheery. Pyszna była. Tylko galaretka się zrobiła.
  • Można zrobić dżem morelowo brzoskwiniowy, czy lepiej osobno morele i osobno brzoskwinie?
  • Ja też bym kupiła ogórki po 1,50. U nas takie do kiszenia po 4 zl.
  • wiśnie po 5zł :(
    i na bazar z 3 jakoś nie po drodze..
  • @jukaa
    Gdzie te wiśnie po 1 zł?
    Ja kupiłem trochę pomidorów na przecier za 1 zł.
    I czekam na jabłka, tylko w tym roku jabłka wchodzą nam w sezon około porodowy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.