Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1424345474855

Komentarz

  • @Agnicha, dzem wisniowy mi sie dzis snil...;-)
  • @Bea, podzielisz się przepisem na Twój sławny dżem rabarbarowy? ;;)
  • Czy wekowanie w tym przypadku znaczy to samo, co pasteryzacja? Bo weków na zbyciu nie mam :-S
  • Czy ktoś może mnie na szybko poratować sprawdzonym przepisem na konfiturę z truskawek? Robię zakupy i nie wiem czy coś prócz cukru i owoców potrzebne.

    Dzięki.
  • Nie mam przepisu. Ale wanilia bardzo podniesie smak. Choć i sam cukier ok.
  • @Tusia, @Bea dzięki... na razie mam cukier w wirtualnym koszyku.
    Jakieś żelfixy mi potrzebne?
    No zielona jestem... a truskawki się robią pyszne powoli i mam trochę zasobów na zrobienie zapasów :)
  • Żelfixy nie potrzebne. Jak dla mnie, nawet cukier, to już aż nadto dużo paskudztwa w przetworach ;-) Dlatego z owoców robię tylko musy jabłkowe i jabłkowo-gruszkowe oraz powidła śliwkowe - jedno i drugie świetnie się udaje bez cukru i smakuje wybornie. Inne owoce konsumujemy sezonowo. Jak bym miała miejsce, to bym mroziła trochę na zimę, ale tymczasem nie mam, to nie mrożę.
  • A ja robię owoce tak, że najpierw wkładam je do sokownika. Odciagam sok. Potem owoce przekładam do garnka dodaję coś a la żelfix, nie pamiętam teraz nazwy. Ale tam nie było jakieś strasznej chemii. Przetwory mi się nie psuły i bardzo smakowały.
    Od czwartku tez ruszam z truskawkami.
  • No właśnie się zastanawiam. Bo ten żelfix to cukier i pektyna, czyli nie jakieś mega straszne świństwo, a zaoszczędza się witaminy na długim prużeniu. się waham.
  • a agar jako zelfix
  • Martyna udało ci sie znaleźć zelfix bez konserwantow typu sorbinian potasu? Szukałam bezskutecznie w zeszłym roku. Dzemix konfiturex i inne zelfix oprócz pektyny zawierały konserwanty, więc zastanawiam sie nad kupnem pektyny. Która pewnie też jest zuo bo uzyskana chemicznie.
    Najlepiej mi pasuje zamrożony mus truskawkowy ale miejsca brak w zamrazarce.
  • @Eluna, jak robiłaś?
    nasz żywopłot różany zaczyna kwitnienie :)
  • Dzięki, mam makutrę i dużo dzieci, utrą. ;)
    Będzie do pączków, w tym roku nie dałam rady, to w przyszłym muszą być najlepsze.
  • Ja kupuję cujkier żelujący, sprawdziłam. Dodaję do truskawek już bez soku, w małej ilości.
  • @karolinamika , przejżałam i udało. Wlasnie cukier żeglujący. Coś jeszcze. Generalnie te w proporcji 1:1 . Coś te dżemy musi konserwować. Jak chcesz mieć niskosłodzony, to jest konserwant.
  • wiecie ze truskawki ponoc sie koncza?
    Mowie dolny slask/wielkopolska...
    Wczoraj pojechalam na pole zakupic wieksza ilosc i uslyszalm ze juz nie zbieraja. Pojechalam na targ kupilam, ale Pani mowi ze "jeszcze dzis (w sobote beda) i w poniedzialek, a potem to zobaczymy" ... Powiedziala ze teraz jkuz beda coraz drozsze...
    Po poludniu to sama mowila moja mama ze slyszla u siebie na targu. Mysle wiec ze dla tej czesci to moze byc ostatni moment dobrych cen.
  • Lubianka za 5 zl w mieście.

    Ale czereśnie za 9 zl, morele za 11 zl.
  • Poznań końcówka truskawek? Oj dobrze że choć trochę kupilam w czwartek i zrobiłam dżemy
  • Kocham Wasze telefony - "cukier żeglujący" :D
  • @monia3. Poznań, Rynek Łazarski, 2 ostatnie stragany z truskawkami na przerób, już drożej (4,50). Moze jutro coś jeszcze dojedzie - poniedziałek jest kiepski. Z drugiej strony ci co byli dziś, mówili że jutro już nie będzie...
  • A ja czekam z utęsknieniem na moją prywatną sadowniczkę, dziś jej nie było (i tak nie miałaby truskawek w pon. jako dobra katoliczka :P ), ale wcześniej mówiła, że w tym roku będzie mieć dość późno.
  • @mamaa w Luboniu pod Poznaniem też straszą że to końcówka :/ dzis jeszcze nabylismy 10 kg w cenie 3,50 za kg
  • Skad wy bierzecie te ceny. U nas truskawki wchodza w koncowke ale nie byly nizej niz 5 i to te najdrobniejsze! Ja kupilam przeslodkie i wielkie z 7 dzis.
    A czeresnie po ile? Bo nie mam odniesienia, nie wiem czy warto kupowac.
    I jagody sie pojawily ale na razie po 20zl/sloik ok litrowy.
  • No właśnie. Jagody. I maliny. Zawsze zaprawiałam w pełni lata z myślą - Mamoooo, znowu się kończąąąą!!! Od kiedy +/- w Poznaniu spodziewacie się cen zaprawowych? Do końca ciąży zostało mi z 7-8 tygodni, z czego ostatnie 5 spędzamy na działce. Mój czas posiadania zmywarki do słoików, piekarnika do wypalania i dostępu do płodów z rynku się mocno kurczy...
  • Czereśnie widziałam po 18 zl za kg :(
  • U mnie w miescie czereśnie są po 9 zl.

    Bardzo dobre 1,5 kg zjadlam.

    Czereśnie i maliny :x
  • Maliny drogie, male pudełko 10 zl.

    Morele 10 zl
    Bob, pół kg, 5 zl
    Truskawki 5 zl
    Fasolka szparagowa 7,5 zl za kg.


    Nie wiem jak na targu, bo dawno nie bylam.
  • Miedzy 3 a 5 zl za kg.

  • Rok temu chyba 3,5 za kobialke placilismy przy zakupie 15 kg na przetwory.

    W tym roku nie przerabiamy.
  • Najtańsze truskawki w tym roku były po 2,5/kg
    Teraz najcześciej po 6 zł
    Dzis będę na targu w sąsiednim mieście, to zobaczę tam, bo w mojej Pipidówce zawsze jest drożej
    Bob ostatnio kupowałam za 10zl/ 0,5kg
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.