Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1444547495055

Komentarz

  • Ja musy dla dzieci do kaszki i ryżu na zime mroze. Nie chcę cukru dawac a bez tego na bank mi zakwitna...
  • Nie ma miejsca, gdyz pół zamrazarki zajmują sery od uli, a drugie pół moje szpinaki, bez których nie mogę żyć teraz.
    Mąż mi 6 paczek wczoraj przyniósł ;).
  • 6 kg truskawek zamknęłam w słoikach jako konfiturę :D udało mi się dorwać truskawki za 5 zł jeszcze...Od poniedziałku będzie więcej czasu...ale nie wiem czy truskawki będą...:(

    aaa i ukisiłam rzodkiewki !!!- super są!!! - to mój rzodkiewkowy debiut ;;)
  • podoba mi się pomysł z taśma izolacyjną :)
    ja czasem opisuje na kartkach( nazwa przetworu + data) i zwykłą gumką recepturka mocuję...szybko, sprawnie i nie ma dylematów jak to zmyć :D
  • Ja dziś przerobilam 20kg. Jeszcze nie mam dość. Drugie tyle bym jeszcze zrobiła :D
  • Ja tylko dodam, ze kupuje ten cukier, bo inne mają chemię/ ten jest dobry:
    cukier żelujący Diamant
  • Chciałam sobie zrobić konfiturę, ale myślałam, że znam przepis na pamięć i zamiast najpierw zasypać truskawki cukrem podgrzałam je na palniku. Po weryfikacji przepisu wyłączyłam truskawki i dosypałam cukru. Jutro mam zamiar, podgrzać jeszcze raz. Będzie coś z tego? :/ Duże znaczenie mają te 2-3h sam na sam truskawek z cukrem przed podgrzaniem?
  • Ufff... #:-S
  • czy ktoś może polecić przepis na domowe kubusie - takie by zimą można było sobie degustować ? czy to pasteryzować ? nigdy nie robiłam, więc proszę o poradę
  • edytowano sierpień 2016
    @monia3 zakładam = ze thermomixa ani czegos podobnego nie masz?
    Ja mam wprawdzie robilam wczoraj, nie wiem jak to wyjdzie bez, ale robie tak:
    Miksuje na miazge marchewke, jabłka ze skórka, banana (lub dwa w zaleznosci jak slodkie lubisz), dolewam wody troche, zeby sie łatwiej miksowało, bardziej płynne bylo, ale nie za duzo zeby nie pryskało. Konsystencją nadal przypomina pulpe niz sok. Potem gotuje ok 10-15 minut (wstawiajac zimne, wiec wrze niezbyt długo), potem miksuje to jeszcze raz, zeby nie bylo grudek. Dolewam wody do wybranej konsystencji, smaku.. Zagotowuje i przelewam do słoików. Słoiki do góry dnem.
    Koniec.
    Mozna dodac sok z polowy cytryny i cukier - ja nie daje. Ale tam gdzie dawałam to trzymały mi sie znacznie dłużej, bo ostatnio otwoezylam sok z 2014.
  • proporcji w 2014 trzymałam sie takich:
    • 200 g marchewki
    • 350 g jabłek
    • 100 g bananów
    • 100 - 200 g cukru
    • 75 -100 g soku z cytryny
    • 800 g wody
    Potem robilam byle jak, co mialam pod reka, brzoskwinie, pomarancze, maliny , wiecej jablek itd.

  • a ja potrzebuje jakis przepis na cos innego z cukinii na zime niz leczo do sloikow . Zna ktos? Wiem ze juz pytalam, ale moze akurat teraz?

  • A jadłas to przepraszam? Wiem ze kazdemu smakuje cos innego, ale czasami sa tak dziwne wynalazki, ktore potem okazuje sie niejadalne.
  • Sąsiadka zachwycała sie dzemem z cukini ze złym cukrem i jeszcze gorsza galaretka cytrynowa ew pomaranczowa. Podobno dobre. Nie wiem nie robiłam.
  • @ramatha bardzo dziękuje  :*
  • Tak myślę o sosie sł-kw czy nadawałby się na spód pizzy zamiast sosu pomidorowego...
    próbował ktoś ?
  • Nie nadawalby się; )


    Sos salatke i pasztet próbowałam.  Wszystko dobre; )
  • Na spód pizzy najlepsza musztarda :smiley: 
  • Nie pamiętam ale chyba keksowka wyszła 
  • Od kliku lat robię ogórki konserwowe z tego przepisu i nam bardzo smakują: http://wielkiezarcie.com/przepisy/ogorki-konserwowe-wg-babci-rozyczki-30034563
     

  • konserwowych nie jadam od dawna a bardzo lubiłam
    robiłam podobne
    teraz zdrowie nie pozwala
  • ubolewam że skończyły się wiśnie i nie zrobiłam kompotów

    wczoraj facet na rynku jeden jedyny w wiśniami oznajmił z eto ostatnie zbiory juz
    buuu były takie rozpaciane i nie kupiłam
     
    spóźniłam się o 2 tygodnie
  • To może od razu przepis na tą cukinię do mufinow i na muffiny cytrynowe.
  • Muffiny cytrynowe z cukinią (z moje.wypieki)

    Składniki na 10 - 12 sztuk:

    • 250 g mąki pszennej
    • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
    • pół łyżeczki sody oczyszczonej
    • 1/3 łyżeczki zmielonego kardamonu
    • szczypta soli
    • 2 duże jajka
    • 125 ml oleju słonecznikowego lub rzepakowego
    • 150 g drobnego cukru do wypieków
    • 125 ml (pół szklanki) kwaśnej śmietany 12%
    • świeżo wyciśnięty sok i skórka otarta z 1 cytryny
    • 230 g cukinii startej na tarce o dużych oczkach (cukinię myjemy, odcinamy końce, ścieramy ze skórką, nie odsączamy; z dużej cukinii można wydrążyć środek)

    Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, kardamon, sól - wymieszać, przesiać i odłożyć.

    W osobnym naczyniu lekko roztrzepać rózgą kuchenną jajka, olej, cukier, śmietanę, sok i skórkę z cytryny. Dodać przesiane suche składniki i wymieszać szpatułką - krótko, tylko do połączenia się składników. Dodać startą cukinię i krótko wymieszać, do połączenia.

    Formę do muffinów wyłożyć papilotkami. Nałożyć do nich ciasto - u mnie papilotki 'tulipany' i nakładałam do nich ciasta do wysokości foremki do muffinów. Piec w temperaturze 170ºC bez termoobiegu przez około 25 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce. Polukrować.

    Lukier cytrynowy:

    • 1,5 szklanki cukru pudru
    • skórka świeżo otarta z 1 cytryny
    • 3 - 4 łyżki soku z cytryny

    Składniki umieścić w miseczce i rozetrzeć do gładkości grzbietem łyżki. W razie konieczności, jeśli lukier będzie zbyt gęsty dodać odrobinę soku, a jeśli zbyt rzadki dosypać pudru.



  • @ramatha wczoraj robiłam keczup wg przepisu mojej zaprzyjaźnionej lekarki
    1 kg papryki czerwonej-
    1kg cebuli-
    3 kg cukinii

    cebulę i paprykę [pokroić na drobno, zasolić i pozostawić na 2 godziny- odlać nadmiar wody
    cukinię obrać- jak stara, pokroić w kostkę i zosolić, pozostawić na 2 godziny i odlać nadmiar wody. Do gara wrzucić cebulę i paprykę i poddusić, jak trochę zmięknie dodać cukinię i gotować do miękkości. Zmiksować blenderem.
    \W osobnym garze ugotować zalewę cały czas mieszając:
    - 1 1/2 szkl octu
    - 0,75 kg cukru (DAŁaM OKOŁO 0.5 KG)
    - 1 słoik koncentratu pomidorowego- 0.8 litra (dałam około 0,5 litra )
    - po 2 łyżki stołowe zmielonej papryki ostrej, słodkiej, pieprzu czarnego
    -zioła prowansalskie lub do pizzy
    połączyć zalewę i warzywa, zagotować ciągle mieszając- uwaga strzela i pryska. Gorące do słoików i odwrócić do góry dnem, na drugi dzień pasteryzować 5- 6 minut na mokro lub włożyć słoiki doi piekarnika i na 130 stopni - 25 minut od włączenia zimnego piekarnika

  • @Lila a to już na powidła? Najlepiej chyba z węgierek - już są? Czy z jakiś innych robisz zazwyczaj?
  • @Elunia zawsze dłużej gotuje tą zalewę wtedy wygotowuje sie ten ocet. Próbowałam ketczup i smakował mi a octu tak mocno nie czuć... nie mocniej niz w sklepowych
  • @Lila pomidory to już, po ile kupowałaś?ja moge pomidory zrobić za tydzień albo dopiero po 10 września ale nie wiem czy to nie za późno będzie.
  • A bez czarny robicie? Ja musze w poniedziałek zrobić bo juz przejrzaly zaczyna być. Wiem że się gotuje...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.