Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1434446484955

Komentarz

  • malina 10 zl za 1 kg?
  • Chyba jutro dostaniemy truskawki od rodziców naszego przyjaciela. Pyszne, nie są pryskane
    :D
  • a u nas maliny posadzone zeszłej jesieni padły :( :( nie wiem czy ziemia nie taka czy co :(
  • No właśnie zastanawiam się nad suszą podlewane były ale może za mało ... Przed padnięciem takie brązowe plamy się pojawiły
  • Kupiłam dziś bossssskie truskawy-bardzo słodkie, pachnące, aromatyczne
    nie znam odmiany
    za 6 zł

    jakie są Wasze ulubione?
    https://sadzonkitruskawek.pl/oferta/
  • Hmm nie wiem jak opisac -brązowe,nieregularne widoczne i od spodu i od góry liścia
  • Za smaczne duze czeresnie 26-30pln.
    Za male 16.
    Dziś te drogie kupilam no pyszne są. Cena zaporowa.
  • @Bea od zewnątrz liścia - może byc faktycznie mszyce wrrrrr nie cierpię robali
  • A kiedy robicie maliny i jagody? Najwcześniej? Bo mi zegar biologiczny tyka...
  • Ja wczoraj wlazlam w bób, do tej pory dziwiałam sie ze nie ma na nim mszycy... no i nie ma - z zewnatrz, a w kolejnych rzędach czarno, ale tylko w tym pozniej posianym
  • Na zawsze też robiłam maliny i jagody na ostatnią chwilę - w sierpniu. Ale wiem, że są jakieś odmiany malin bardzo wczesne. Tylko czy to się nadaje na zaprawy?
  • Moim zdaniem jak każda malina nadaje się na zaprawy. Tylko może w tym terminie być droższa.
    W zeszłym roku miałam mszycę na bobie, ale nie miałam czasu się tym zająć, a poza tym staram się nie stosować oprysków chemicznych i w ogrodzie warzywnym nie stosowałam ich od dłuższego czasu. Mszyca jak się pojawiła, tak po jakimś czasie sobie poszła, a bób i tak nieźle owocował. Podobnie w tym roku na szczycie bobu mszyca, niżej całkiem niezły zbiór będzie. Nie polecam, żeby nikt nie miał pretensji, ale widzę w moim ogrodzie coraz większą równowagę biologiczną.Owszem nie zawsze wszystko wychodzi, ale mam pewność, że to co zjemy będzie zdrowe.
  • I ile nerwow i czasu oszczedzasz.
    No ja mam tylko na bobie ktory dosiewalam, na bobie ktory sialam w terminie podanym przez @Bea , czyli nie wiem kiedy ale wszyscy mowili ze to za wczesnie to pieknie wyrosl i mszycy brak, a sasiaduja ze soba.
    Na lubczyku, koprze na ktorym miałam w zeszlym roku mnostwo w tym nie mam nic.
    Ja za mszyce winie mrowki (tzn uwazam ze je hoduja) i w tym roku faktycznie jakos i jednego i drugoego mniej ( sadzac po tym jak wyglada bob - to chyba wszystko sie tam zgromadzilo) Moje dwie dzielne biedronki chyba nie dadza im rady.
  • Dzięki!
  • No dobra. Moje ciężko przepracowane truskawki (35 kg) grają na półce - piszczą i syczą. Wnioskuję, że nie są szczelne. Na pokrywce przynajmniej jednego z nich osadziły się od spodu krople wody. Jakieś pomysły co ja mam z tym zrobić???
  • U nas dziś na giełdzie nie było truskawek... Może popołudniu będą... Znajomy obiecał pojechać i sprawdzić... Noo kicha...

    Co do zelfixow i cukrów zelujacych. To ile dajecie cukru na 1kg owoców i jak długo smazycie żeby potem to się trzymało?
    Rozkminiam, bo zakupilam do spróbowania i cukier zelujacy i zelfix. Tylko nie wiem, czy próbować.tam jest napisane że owoce się z tym smaży tylko 3minuty...
  • @mamaa jeśli jeszcze się nie skwasiły, nie popsuły, a robione tradycyjnie ze zwykłym cukrem, to bym wrzuciła jeszcze raz do gara i pogotowała, słoiki ponownie przygotowała, sprawdziła, ew. dosłodziła (cukier konserwuje), po włożeniu ponownym zapasteryzowała. Pracy dużo, ale mniej strat. Jeśli żelfix, to się nie wypowiadam, bo nie stosuję.
  • Do tego warto dać nowe zakrętki, to podstawa.
  • Marker permanentny.
  • edytowano czerwiec 2016
    Ja nic, po prostu jak robię np. truskawki to hurtem i ustawiam grupowo

    O właśnie bardziej grupuję
  • Szorstką gąbką się zmywa.
  • Ja tne biała kartkę na etykiety. Młodzieży wczesnoszkolnej wreczam kredki i pisaki. Mówię co ma byc napisane i pozwalam ozdabiac do woli. Przyklejamy na klej biurowy. Łatwo potem schodzi. A jak fajnie wygląda :). Dzieci lubią ten swój udział w akcji☺. Przedszkolaczka tylko "ozdabia".
  • no zazdroszcze.. z dzemow i kompotow jedne z nielicznych o ktorych marze to kompot z czeresni...
    mi tata dzis zakisil 2 kilo ogorkow w kamionkowym garze w domu.. beda mniam.. z sola kamienna i taka iloscia wszystkiego ze maja nie splesniec :-)
  • @Agnicha, ja, żona elektryka :D, używam białej tasmy (są rózne kolory) izolacyjnej. Paseczek naklejam podpisuję markerem. Taśma dobrze sie trzyma, nie schodzi nawet w zmywarce, ale odkleić ręcznie łatwo i bez jakichkolwiek lepkich śladów! Minimaliści moga nawet przeklejac co roku na nowe... Tyle, że ja opisuje razem z rokiem, więc i tak robię nowe. Od lat nie używam juz niczego innego.... ;)

    image
  • O! Izolacyjna! Super pomysl.
    Ja opisuje na takiej zoltej tasmie malarskiej, papierowej. Tez super schodzi,ale na sucho raczej. Czasem sie odrywa, ale mozna robic male karteczki bo pisze sie po tym jak po papierze. No ale izolacyjna ma duzo ladniejsze kolory. Fajnie. Wykorzystam w tym roku.
  • @Bea wez mi powiedz jeszcze raz gdzie Ty takie perelki znajdujesz? To jest zwykly targ? Czy jakas gielda gdzie zaopatruja sie hurtownicy? I o ktorej jedziesz po takie zakupy zeby cos znalezc.
    U nas jest zwykly targ taki dla ludzi, gdzie produkty sa drozsze niz w sklepach,. Juz na pewno drozsze niz w biedronce. Ale moze cos zle robie, za pozno ide (przed poludniem) czy cos...
  • Dżem truskawowy da się zrobić bez cukru i zelfixow?
  • Marker zmywam zmywaczem do paznokci
  • Monika, zrobić pewnie tak. Ale bez jednego i drugiego to wątpię żeby się dobrze przechowalo;)

    Ja dziś od 6 zrobiłam już 10kg truskawek. Drugie tyle czeka na spanie chłopaków. Ale ja to lubię robic,!
  • @Dorotak, a ja się jeszcze z łóżka nie podniosłam....

    Właśnie chodzi o przechowywania.
    Albo dzemy, albo takie musy, truskawka+nektarynka+morele+banan, lub truskawki + banan.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.