Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1454648505155

Komentarz

  • @Ramatha - węgierki właśnie się zaczynają :)
  • Pomidory małe z pola Lima po 1,50 zl byly, 2-5 zl inne, nawet 6 zl malinowe, papryka 4 zl, jablka 2,50 genewa. 3 zl piros, gruszki 4,50 - 6 zl, sliwki dabrowicka 3- 4 'zl, ogorki kwaszeniaki 1,50 - 3 zl, czosnek 2 zl, wegierek nie ma jeszcze tych prawdziwych, kurki 6 zl mala porcja, jagody lesne 8 zl litr, borówki amerykańskie 14-16 zl/ kg
  • @Lila, wzięłabyś jedną adżikě na spróbowanie?
    Pytanie mam, czy ktoś robi wino?
  • Robię wino od 4 lat choć w tym roku jeszcze nic nie nastawiliśmy a mamy zamiar z dzikiej róży
  • i co ztym? :)
  • Aronia już dobra?
     W ubiegłym roku przerobiłam kilka wiader, muszę kupić w tym roku jeszcze więcej.
  • Z doświadczenia .... każdą aronię przed przerobieniem przemrażam..... choć pewnie to wiecie.... tak tylko dla przypomnienia ....... wtedy nie ma goryczki i pozbywamy się tego"tępego" posmaku
  • edytowano sierpień 2016
    Z aronii robię soki... teraz zerwę i zamrożę a przerobię jak mi trochę słoików przybędzie..... u nas zawsze soki choć 4 lata temu było wino z dodatkiem rodzynek i jabłek
  • @Sylaba ja nie wiedziałam o przekroczeniu - dzieki. 
    U mnie aronia taka słodka w tym roku że wolałabym dżemy niż soki. 
    Ale czy na jedno i drugie możecie podać przepis?
  • @ramatha .... nic nie trzeba przekraczać tylko przemrażać... :) .
     Sok z aroni robię tak że gotuję aronię- 2kg, z liśćmi wiśni, z 2 kg cukru i z 20 gr kwasku cytrynowego... po ugotowaniu pozostawiam na 24 godziny, potem odcedzam i ponownie zagotowuję. Gorący do słoików i nie trzeba pasteryzować..
    Wino... żeby robić wino trzeba mieć cukromierz.... a potem to już prosto. Drożdze winiarskie, pożywka typu B i aronia, cukier i dowolne dodatki. Do wina dodajemy wodę mineralną kupowaną w baniakach 5 litrowych a nie kranówę.
  • Do soku aronii nie zamrażałam i nie był cierpki, a przepis mam podobny do Sylabowego. Zrobiony wg tego przepisu zawsze pierwszy się kończy, dopiero potem malina, wiśnia, itd.
  • Sokz aronii i jabłek... Mmmm... Pycha...
    Ale starą aronię Mężu wyciął nie wiedzieć czemu, a młoda jeszcze malusia. W tym roku nie będzie. 
  • Mam nadzieję, że moja też się rozrośnie szybko. :)
  • @Jadwiga, jarmuż zyrwałam i zimą, tak długo, jak się da. Ostatni chyba w lutym, bo potem ptactwo wyjadło resztki zielonego.
  • Nie zrobi sie papka. Odwilże kilka razy i potem znów mrozy a jarmuz cały czas taki sam.
  • Z jarmurzu wyciskam najlrpszy sok. Jarmurz, banan jablka i opcjonalnie mozna dodac pomarancze, kiwi, brokula, cukinie, natke. Multum wiyamin.
  • Dostałam sporo słoików, ale z 2014 roku. Ile mogą być ważne takie przetwory? Miałam w zeszłym roku z podobnego źródła i niektóre były dziwne w smaku... Czy to się nie przeterminowywuje? (sałatki z ogorkami, ketchup, buraki, maliny itp.)
  • Pytanie odnośnie brzoskwiń.
    1)da się zrobić dżemy wciskając tylko brzoskwinie do słoików i zasypując cukrem?
    2) @Savia pisała, że gotuje w skórkach i blenduje. Jak długo gotować? Ile wsypać cukru?
    3) jaka jest różnica między 1) a 2)
  • Pytanie odnośnie pasteryzowania w piekarniku:
    4) nagrzać do 130 stopni i wkładać do gorącego, czy włożyć do zimnego?
    5) w środku mają być słoiki 25 minut? Dłużej/krócej?
    6) potem od razu wyjąć z pieca, czy zostawić w gorącym na noc do wystygnięcia?
  • Coś ktoś kiedyś pisał, że brzoskwinie nie potrzebują żel fixów do zrobienia dżemu. Jakie proporcje cukru-brzoskwiń w tym wypadku? Jakieś sprawdzone przepisy macie może? Jam zielona, udało mi się ogórki pierwszy raz zaprawić w tym roku. Teraz czas na brzoskwinie.
  • czy ocet spirytusowy można owocowym zastąpić w "buraczkach na zimę"?
  • no ja wlasnie probowalam brzoskwinie i te zblendowane mi wyszczelily.. wszystkie.. tylko nie pamietam czy wczesniej gotowalam. ale chyba tak..
    Podziękowali 1palusia
  • Dobra. W zakresie pasteryzacji już się dowiedziałam telefonicznie od @balum :)
  • @matka6 można ocet jabłkowy zamiast spirytusowego
    albo pół na pół - ja tak robiłam
  • @palusia Robiłam dżem z brzoskwiń i ze śliwek w taki sposób: Poczekalam 2 dni aż były mięciutkie- chyba że masz juz miękkie, wywaliłam pestki i zasypałam cukrem.... około 0.5kg na gar 5 litrowy- nadmiar soku odlałam a resztę zagotowałam - 2 godzinki na małym ogniu mieszając i tak samo na drugi dzień. potem w miarę potrzeby zmiksować pozostałe skórki ze śliwek i gorący do słoików, słoiki na pokrywki a na drugi dzień pasteryzuję w piekarniku.
    Podziękowali 1palusia
  • Dziewczyny jak robicie ogórki kiszone?? Dokładniej chodzi mi o zalewę- ile soli na 1l? Powsadzalam ogórki do słoików i nie pamietam jaka to zalewa..
  • ja 1,5 łyżki lub dwie łyżki soli kamiennej na litr

    Podziękowali 1annabe
  • o! czyli ja za dużo daję, z tego wynika
  • matka6 powiedział(a):
    o! czyli ja za dużo daję, z tego wynika

    Też tyle daję, smakują domownikom, więc nie ma problemu.
  • A do konserwowych?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.