Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

bardziej i mniej banalne problemy kuchenne :)

17980828485148

Komentarz

  • Nic sie nie martw Mafja, ze tam cos sie polaczy - potem po przekrojeniu bedzie fajnie wygladac to ciemne z jasnym. Ja swojego wyciagam jak juz ten ser sie tak dobrze zezłoci i ma kolor masy kajmakowej lub nawet ciut ciemniejszy ale nic nie chce mowic, bo kazdy ma inny piekarnik i dlatego o czasie pieczenia lepiej samemu zadecydowac.
    Podziękowali 1MAFJa
  • Aaa to Mlodego trzeba zapytac co tam zamieszal ;)
  • Mały 
  • @mader, Jasio właśnie dziś chce upiec sernik  ;) akurat Go wywolalas. 
  • Ja dziś na 18 córki upiekłam pleśniaka, jabłecznik, murzynka i 2 torty :disappointed: 
    Chwalę się  ;)
  • Woooaaa, ale wypas @matka6! A co tam robi ta smutna mina po "dwa torty"? ;) Chyba, ze to zmeczona mina, to rozumiem :)
    Podziękowali 1Barbasia
  • Miała być radosna, ale skoro jest taka tzn ,że mi szkoda, iż dziś ich zjeść nie mogę :)
  • Achaa, to faktycznie:  :( i jeszcze: :'( ;)
  • Moja mama robi makowce i torty lodowe, koleżanka sernik
    I kawusia .... I żyć nie umierać
  • Szalenstwo, szalenstwo :)
    PS. Ja poprosze o ten przepis na strucle, w ktora mozna zawinac wszystko( nawet kota) i upiec B)
  • Zaraz poszukam 
    A u mnie jutro dzień pt Koniec z wagą ;)
    Podziękowali 1Rejczel
  • Rolada drożdżowa @ProMama ;
    ok 1 kg mąki
    10 dag drożdży
    4 jajka
    4 łyżki śmietany
    1 masło
    10 łyżek cukru

    wsypać mąkę do miski , dodać rozkruszone drożdże i resztę składników - masło rozpuszczone i ostudzone
    zagnieść 
    podzielić na 4 części - wychodzą z tego cztery strucle
    ja robię z masą serową i z jabłkami

    zawijać, jak makowiec
    piec 40 minut w 160 , potem trochę w 180 
    zależy od piekarnika
    ma być rumiane



     
    Podziękowali 2blaekie Rejczel
  • @Rejczel jutro idę w Mućkę! Czyli to proporcja na blache prostokątną? Nie na okrągłą? 
  • @agatak ciesze sie :) Nie pieklam nigdy tego ciasta w tortownicy, zawsze w prostokatnej blasze (20cm X 36cm). Przypuszczam, ze w duzej, okraglej tortownicy zmiesciloby sie. Jesli chcialabys, zeby bylo wiecej ciasta to mozesz zamiast szklanka nabrac mąki kubkiem i jajko jedno domaić - wtedy zamiast 4 jajek dasz 5. W pierwotnym przepisie bylo 40-50 dkg sera ale z moich prob wynika, ze ciasto jest smaczniejsze, gdy sera jest wiecej( niz tej masy murzynkowej), dlatego wczoraj smialo dodalam 70 dkg i dodatkowo jedno jajko wiecej do sera, zeby sie to trzymalo jak nalezy.
    Najpierw wylewasz to ciemne ciasto a na to, lyzka nakladasz ser. Najfajniej wyglada jak naklada sie tak "w szachownice": lycha sera - odstep- lycha sera- odstep- lycha sera. I nastepny rzad odwrotnie: odstep- lycha sera - odstep- lycha. Zeby taka mijanka sie zrobila, zeby w kazdym kawalku gosc otrzymal i ser i murzynka, na boczkach tez ser ma byc, nie tylko srodkiem.
    Podziękowali 1agatak
  • Dobre ale.. czegoś brak mi.. może spokoju a tego żadne ciasto nie da
  • Ryba po srodziemnomorsku
    8filetow rybnych(okoń noilowy, dorsz, mintaj)
    50dag pomidorów czereśniowych/koktajlowych
    Kilka filetów anchois
    kilka garści drukowanych czarnych oliwek
    2 łyżki kaparów
    2 ząbki czosnku
    Oregano

    Rybę namoczyć w mleku (świeżą 30-40 min, mrożoną rozmrażać przez noc w mleku). Na patelni przesmażyć czosnek, wrzucić pomidorki i anchois, włożyć rybę, posypać oregano i dusić 10-15 min. Pod koniec dodać ołówki i kapary i jeszcze chwilę dusić. Podawać z dzikim ryżem.

  • Oliwki drylowane oczywiście.
    @Elunia, a ta ryba z brzoskwiniami to jak?
  • Robicie. Czasem stare ziemniaki? Nie wiem co mam zrobić z nimi. Cały gar się uzbierał wczoraj. Wszyscy lubią świeże. Podajecie je jakoś czy tylko kluski jakieś zostały do zrobienia. Smażonych bym nie wolała bo i tak jeszcze schab do zrobienia się moczu od niedzieli i smażę po kawałku a już mi niedobrze od tej panierki .. czy z takiego zestawu( schab raczej gruby w jajku  i wczorajsze ziemniaki) można jakiś nie za ciężki obiad zrobić?
  • @MAFJa - kopytka lub zapiekankę ziemiaczaną z resztkami , które mam w domu lub tortillę hiszpańską też z tym czym mam
    np:

    https://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_hiszpanska/tortilla_hiszpanska/przepis.html
  • Aniuszka powiedział(a):
    Ryba po srodziemnomorsku
    8filetow rybnych(okoń noilowy, dorsz, mintaj)
    50dag pomidorów czereśniowych/koktajlowych
    Kilka filetów anchois
    kilka garści drukowanych czarnych oliwek
    2 łyżki kaparów
    2 ząbki czosnku
    Oregano

    Rybę namoczyć w mleku (świeżą 30-40 min, mrożoną rozmrażać przez noc w mleku). Na patelni przesmażyć czosnek, wrzucić pomidorki i anchois, włożyć rybę, posypać oregano i dusić 10-15 min. Pod koniec dodać ołówki i kapary i jeszcze chwilę dusić. Podawać z dzikim ryżem.

    Fajny przepis. Ale po tych ołówkach to rzeczywiście można chwilę sie dusić. ;)
    Podziękowali 2babka4 Amica
  • Ziemniaki zapiekłam ale chlopacy wzgardzili i w śmietnik poszlo
  • Ja mam takiego konesera, że ziemniaki albo z wody z masłem na świeżo, albo przysmazone na maselku na drugi dzień, nie ma innej opcji, tylko przysmazone, wtedy zasuwa same ziemniaki ;)
    Podziękowali 2kiwi AgaMaria
  • Ziemniaki z parnika wyciągały z łóżka szybciej niż budzik. 
    Dziadek zawsze gotował je bardzo wczesnym rankiem 
    Podziękowali 1kiwi
  • jukaa powiedział(a):
    @MonikaN , kiedyś gotowałam ziemniaki,  a moja kilkuletnia wówczas córka pyta , czy to na kolacje. Powiedziałam, że na jutro , na kopytka, a ona mi na to - ale będę mogła chociaż wylizać garnek po ziemniakach, prooooszę!


    i wysilaj się tu człowieku z wymyślnymi potrawami...

    Też mam takiego na stanie, który by po ziemniakach nawet garnek wylizał ;)
  • Elunia powiedział(a):
    A kto wyjadał ziemniaczki z parnika?
    Na ganku, lekko osolone, pycha! 
  • Ojeny No nie mówcie tak. Przecież duza jestem mogę nie korzystać i nie pytać. Byli głodni zezarli zupę dyniowa..  ciasto sernikowe Murzynkowe tez super wyszło i okruszka nie ma.. te ziemniaki mnie wkurzają.. po prostu.. będę musiała się z kopytkami przeprosić i robić..
  • edytowano luty 2019
    Przede mną 18- najstarszego.
    Generalnie słabo to ogarniam, boję się, ze nie dam rady tego przygotować, dwa dni po 16 osób,
    pomocy brak, zabrać się mogę dopiero w piątek po 16.00

    Co fajnego zrobić, co mogę wcześniej przygotować???? Jakimś wieczorem dałabym radę coś zrobić.

    Goście zaproszeni  na uroczysty obiad, potem tort itp
    kolacja
    help

    U mnie wszyscy jedzą sporo, bardzo dużo

  • Może takie przekąski z ciasta francuskiego? 
    Albo Tortille, z łososiem i twarozkiem, z jakąs pasta. 

    Mięso, to bym celowala w pieczone, żeby się nie urobic. 

    Co można wcześniej, to tarty: mięsne, Warzywne. 

    Moze bigos? Leczo? Strogonow? Mogą leżeć. 

    Z ciast, to Brownie wytrzymuje dłuższą chwilę.
    Beze do pawlowej można wcześniej, a potem krem. 
    Tak samo biszkopty do tortu można. 
    Makowiec, można wcześniej i zamrozić. 

    Nie wiem jakie ciasta planujesz. Czy kremowe czy suche. 



    Podziękowali 1Karolinka
  • Możesz upiec i zamrozić sernik, spod z ciasta kruchego- na to potem owoce i krem. 
    Na obiad może być chili con carne- tez się dobrze mrozi.  Tort można kupić  ;)
    Podziękowali 1Karolinka
  • @Karolinka, ale skoro to syna 18tka to chyba nie będziesz wszystkiego SAMA robić? Podstawa to ustalić co jest do zrobienia i oddelegować młodzież do zadań a samej zająć się wyłącznie tym co byłoby duże prawdopodobieństwo, że zmarnują. I nie zapomnieć pochwalić przy gościach że sałatka autorstwa X a sernik zrobił Y.
    Podziękowali 2Karolinka Katia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.