Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Gość Niedzielny jak Gazeta Wyborcza

edytowano września 2011 w Czytelnia
Czy Jacek Dziedzina jest redaktorem GóWna?
Tak się pytam w związku z http://gosc.pl/doc/939674.Jesli-nie-Sobor-to-co

Jak można tyle głupot w jednym, tekście pisać? Potwierdza się moja teoria: Gość Nie Dzielny to gazetka łże-liberalnych-katolików.
«134567

Komentarz

  • http://img6.imageshack.us/img6/8510/isryouthind640x480.jpg
  • Czyli na taką, w której łacina jest świętsza niż aramejski, którym posługiwał się Jezus. Na taką, w której stojący tyłem do ludu kapłan jest â?žzawsze wiernyâ? w przeciwieństwie do stojącego przodem do pierwszych chrześcijan św. Piotra. Na taką, w której słowo Boże czytane było w zrozumiałym tylko dla czytającego języku, w przeciwieństwie do zasłuchanych w Apostołach, bo przemawiających w ich językach, tłumach z Antiochii, Jerozolimy i Cypru. Ci nie mogli przez to skupić się na klepaniu Różańca (spokojnie, wiem, że pojawił się później), bo przecież wszystko rozumieli.

    dobrze gada
  • PiS = PO , GN = GW, Powstanie Warszawskie to katastrofa narodowa, a glosowanie w najblizszych wyborach to grzech.. to sa glowne watki, ktore zaskakuja mnie na katolickim (i to dosc radykalnie) forum..duzo jeszcze takich rewelacji?
  • ostatnio rzadko czytałem GN, ale w tym artykule nie widzę nic bulwersującego.
  • No fakt, "klepanie różańca" to za istne piękny styl.

    Nie mówiąc już o braku logiki w tym fragmencie (nie tylko w tym), bo czy autor miał przyjemność uczestniczyć w Mszach odprawianych po aramejsku?
  • To Pan Jezus nie był Polakiem?
  • Prayboy: z artykułu pana Dziedziny wysnuwam, że miłościwie panujący na tronie Piotrowym BXVI jest "przeciw soborowi II" i zarazem "lefebrystą"

    A co do łaciny. Konstytucję o liturgii rzeczonego Soboru Watykańskiego II wystarczy w rękę wziąć.
  • klepanie różańca, to jak rozumiem o ludziach którzy idą na mszę i zamiast w niej uczestniczyć odmawiają swoje prywatne modlitwy, pamiętam to jeszcze z wczesnych lat 70 tych i o to chodziło autorowi
  • czy na mszach trydenckich homilia jest po łacinie?
  • @Prayboy: zaraz Ci pewną encyklikę zacytuje na ten temat (Różanca na Mszy św)
    Ty twierdzisz, że Ducha świętego to do soboru Wat II nie było czy spał?
  • jest po łacinie czy nie, bo nie wiem? mówię o mszach obecnie, w Polsce?
  • Jeśli różaniec święty będzie rano odmawiany, winna się wśród niego odprawiać msza święta; jeśli po południu, winien być Najświętsza Sakrament ku czci wiernych wystawiony; obecnych należy następnie pokropić święconą wodą.
    (papież Leon XIII, z encykliki)
  • [cite] Prayboy:[/cite]jest po łacinie czy nie, bo nie wiem? mówię o mszach obecnie, w Polsce?
    Homilia jest w języku lokalnym.
  • [cite] Gregorius:[/cite]<i>Jeśli różaniec święty będzie rano odmawiany, winna się wśród niego odprawiać msza święta; jeśli po południu, winien być Najświętsza Sakrament ku czci wiernych wystawiony; obecnych należy następnie pokropić święconą wodą.</i>
    (papież Leon XIII, z encykliki)
    ale to było 200 lat temu...
  • No i? Ktoś to zmienił? Bo ja nie pamiętam.
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Prayboy:[/cite]jest po łacinie czy nie, bo nie wiem? mówię o mszach obecnie, w Polsce?
    Homilia jest w języku lokalnym.
    to dlaczego cała msza nie może być w języku lokalnym (przy zachowaniu liturgii przedsoborowej)?
  • [cite] Prayboy:[/cite]
    ale to było 200 lat temu...
    No cóż, Jezus Chrystus chodził po ziemi jakieś 2000 lat temu, pewnie już dawno nie ważne co głosił.
  • i słońce kręci się wokół ziemi jak nauczał kiedyś Papież
  • [cite] Prayboy:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Prayboy:[/cite]jest po łacinie czy nie, bo nie wiem? mówię o mszach obecnie, w Polsce?
    Homilia jest w języku lokalnym.
    to dlaczego cała msza nie może być w języku lokalnym (przy zachowaniu liturgii przedsoborowej)?
    Żebyś zawsze wiedział co jest grane, jak np pojedziesz do chin. A po za tym. nawet Sobór wat II mówi o łacinie jako o języku liturgii.
  • [cite] Prayboy:[/cite]i słońce kręci się wokół ziemi jak nauczał kiedyś Papież
    Kolega się naczytał jakiegoś Faktu czy Gejzety za dużo. Papież nigdy tak nie twierdził.
  • PrayBoyowi polecam, panu Dziedzinie też:
    28768.jpg
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Prayboy:[/cite]i słońce kręci się wokół ziemi jak nauczał kiedyś Papież
    Kolega się naczytał jakiegoś Faktu czy Gejzety za dużo. Papież nigdy tak nie twierdził.

    Klemens VIII
  • Ładniejsze jest wydanie albumowe:

    http://www.antonianum.pl/uploads/duch%20liturgii1.jpg
  • [cite] Prayboy:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Prayboy:[/cite]i słońce kręci się wokół ziemi jak nauczał kiedyś Papież
    Kolega się naczytał jakiegoś Faktu czy Gejzety za dużo. Papież nigdy tak nie twierdził.

    Klemens VIII

    W którym dokumencie?
  • osobiście skazując Bruno na spalenia
  • A wiesz za co?
  • Ty mi powiesz
  • Dla pana Dziedziny, mam następnego zaprzeczacza SWII, jest nim sam Ojciec Święty:

    Aby lepiej wyrazić jedność oraz uniwersalność Kościoła, chciałbym polecić to, co zostało zasugerowane przez Synod Biskupów, zgodnie ze wskazaniami Soboru Watykańskiego II: z wyjątkiem czytań, homilii oraz modlitwy wiernych, dobrze będzie, jeśli takie celebracje będą odprawiane w języku łacińskim. (adhortacja "Sacramentum caritatis")
  • no i w porządku, przecież autor nikogo nie zmusza do uczestnictwa w mszach posoborowych podobnie jak i Papież pisze:
    dobrze będzie

    a nie:
    musicie

    nie ma się co bulwersować
  • [cite] Gregorius:[/cite] Ty twierdzisz, że Ducha świętego to do soboru Wat II nie było czy spał?
    Nie spał. Zasnął dopiero w czasie Soboru. I według niektórych dobrze poinformowanych jakoś się nie może obudzić.

    MSPANC
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.