Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kącik działkowca

1187188189191193

Komentarz

  • Odpowiem, ale pewnie @Bea też sie wypowie
    Lilak puszcza odrosty stale w sezonie, jedno wytniesz za chwile kolejne się pojawiają 
  • Moje coś nie chcą się krzaczyć,  a mam w takim miejscu, że mogłyby. 
  • Dzięki, nie wiedziałam, korzeni nie ruszyłam.
  • Czy coś się stanie jak przesadzę rośliny doniczkowe teraz? Zaniedbałam je przez przeprowadzkę i nie wiem co gorsze, czekać do wiosny czy zostawić tak jak są?
  • Przesadzic spokojnie
  • edytowano grudzień 2020
    Mam fikusa sprężystego, tego z dużymi liścmi. Ma na oko 70 cm i jest dość krzywy. Wiem, że mogę odciąć górną część i powinien się rozkrzewić. Wtedy może będzie bardziej prosty ;) Czy ta górna, obcięta część ma szansę się ukorzenić czy nic z tego?

    A może jeszcze coś innego mogę zrobić żeby poprawić jego urodę? ;) Do tej pory go nie unicestwiłam, a im bardziej się staram tym lepiej mi to wychodzi niestety
  • Nie wiem, gdzie zapytać, więc tu.
    Czy ktoś wie jak się nazywa ta roślina?
  • Wygląda jak Araukaria wyniosła. 
    Podziękowali 1Małgorzata32
  • Moja corka zobaczyła gdzieś i meczy, ze też taką chce.
  • @czekolada fikusa możesz ukorzenić przez odkłady powietrzne, wtedy możesz ukorzenić dłuższy odcinek niż przy sadzonkowaniu (spokojnie np. 50 cm). Zobacz np. tu: https://niepodlewam.pl/odklady-powietrzne-jak-zrobic-krok-po-kroku/

  • edytowano styczeń 2021
    Ktoś mi poda fachową nazwe tej rosliny?
  • Aloes drzewiasty Aloes arborescens
    Podziękowali 1Elf77
  • Wiem, ze to jakis rodzaj aloesu. Pytanie kolejne- czy ma jadalny sok?
  • Mam kilka takich roslin. I kolejne wymagają rozsadzenia. Rośnie dośc szybko. Myślałam o wykorzystaniu kulinarno-zdrowotnym.
  • Z tego co pamietam przywiozłam zaszczepkę z Chorwacji.
  • @Małgorzata32 tyle znalazłam 
    sadzonkę przywieź jak byś jechała ,tylko chociaż poczekaj żeby był do nas dojazd bo na razie jest ciężko
  • Mam jeszcze takiego. Ale pojęcia nie mam jak go rozmnożyć
  • Z ponad 300 odkrytych i wyszczególnionych przez botaników gatunków aloe istnieje tylko dwadzieścia odmian aloesu o potwierdzonych właściwościach zdrowotnych. Jednakże tylko trzy z nich znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce i dermatologii: Aloe Vera (aloes prawdziwy), Aloe Ferox (aloes uzbrojony) i Aloe Arborescens (aloes drzewiasty). W szczególności odmiana aloe vera jest uznawana za prawdziwego króla wśród gatunków aloesu pod względem właściwości kosmetycznych. Jednym z najmniejszych gatunków aloesu jest aloes ościsty, który osiąga wysokość zaledwie kilku centymetrów, natomiast największą odmianą jest Aloe bainesii, zwanym inaczej drzewem aloesu i osiąga do 18 metrów wysokości. 

     https://lanzaloe.com.pl/pl/smartblog/65_Gatunki-aloesu-odmiany-i-właściwości--.html stąd kopiowałam 

  • Ja w tym roku chcę spróbować tych grzadek podniesionych. Napalilam się. Ciekawe czy mąż da się namowic na współpracę bo sama chyba nie dam rady.
    https://treborok.wordpress.com/zadziwiajacy-ogrod-igora-ladowa/
    W zeszłym mialam zioła w paletach, rosły ładnie tylko szybko przesychaly bo to cienka warstwa była.
  • I co tam nakladliscie? Jakie warstwy? Mam jakies badyle, lodygi slonecznika, liscie, mam kartony, mam kompost, moglabym zalatwic obornik, mam kurzak
    Podziękowali 1Małgorzata32
  • My najpierw cały roślinny śmietnik.  Na to ziemia. Rosło aż miło 
    Podziękowali 1Elf77
  • @Małgorzata32 pierwszy to jak nowa pisała, to aloes drzewiasty. Sok z niego ma mnóstwo zastosowań i jest mega leczniczy, ale zdarzają się osoby uczulone. Trzeba sprawdzić smarując sokiem na przedramieniu. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające, ma całą gamę witamin i składników mineralnych. Jestem jego fanką. Moja babcia wyleczyła sobie nim hemoroidy, mimo że była osobą stale siedzącą. Można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Z tym, że skórka ma działanie przeczyszczające, żeby tego uniknąć, wewnętrznie stosować sam miąższ. Najlepszy jest minimum 3 letni. 
  • Drugi to aloe vera - aloes zwyczajny, ten pewnie z Chorwacji. Kupiłam go kilka lat temu i dopiero testuję, na razie tylko zewnętrznie, ale już go lubię, bo ma b. dużo miąższu w porównaniu z drzewiastym. U mnie puszcza młode sadzonki boczne, choć trudniej się mnoży niż pierwszy. 
  • Moje zwyczajne nawypuszczaly mnóstwo maluchów.  
  • No własnie mój zwyczajny nie wypuszcza. A chcialabym go rozmnozyć.

  • @Małgorzata32 może dlatego że tak go zdusiłas, u mnie rośnie rozłożysty, maluchy też puszcza, ale gorzej je oddzielić bez uszkodzenia od rośliny matecznej. Może też za regularnie podlewasz?
    @Elunia zalewasz przed zbiorami? Czy chodzi Ci o przesadzanie?
    Podziękowali 1Małgorzata32
  • @karolinamika warstwy:
    1. siatka na krety
    2. gałęzie (po przycinaniu drzewek)
    3. kartony
    4. skorupki od jajek
    5. obornik koński - 2 lata leżał na pryzmie
    6. świeże pokrzywy
    7. kompost

    Podziękowali 1karolinamika
  • Zamówiłam nasiona. W łazience lata motyl.
    Wiosna idzie.
    Podziękowali 1Małgorzata32
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.