Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Papież - abdykacja

1246718

Komentarz

  • Jakoś źle mu z oczu patrzy ....

  • A jest gdzieś krótka charakterystyka działalności i poglądów kardynałów-elektów?
    Bo wiele nazwisk nic mi nie mówi.
  • A przy okazji, dlaczego ten wątek w kategorii "Polityka"?
  • Zaleta: jest dominikaninem jak św. Pius V.

    Wada: Lubi balony.

    image
  • Nie straszcie kardynałem S.

    Lepiej pocieszajcie tym kardynałem:

    image

    Może JŚw. Benedykt XVI chciał mieć jakiś wpływ na wybór następcy i stąd taki ruch?

    Nie dowiemy się niczego, do czasu ogłoszenia wyników najbliższego konklawe.
    a można prosić o nazwisko, bo ja nie jestem biegła w kardynałach?
    Oby!!!!

    Kard Ranjith :)
    A to jakiś trads? ;)
  • Nie straszcie kardynałem S.

    Lepiej pocieszajcie tym kardynałem:

    image

    Może JŚw. Benedykt XVI chciał mieć jakiś wpływ na wybór następcy i stąd taki ruch?

    Nie dowiemy się niczego, do czasu ogłoszenia wyników najbliższego konklawe.
    a można prosić o nazwisko, bo ja nie jestem biegła w kardynałach?
    Oby!!!!

    Kard Ranjith :)
    A to jakiś trads? ;)
    Taaaa,abp Lassander to przy nim neon ;)
  • A jest gdzieś krótka charakterystyka działalności i poglądów kardynałów-elektów?
    Bo wiele nazwisk nic mi nie mówi.
    no właśnie mi też nie:(
  • metropolita lankijski Albert Malcolm kard. Ranjith wprowadził we
    wszystkich świątyniach swojej archidiecezji ZAKAZ przyjmowania Komunii
    świętej w sposób inny niż na klęcząco i do ust! Kardynał pisze, że nawet
    w przypadku masowych Mszy polowych poza świątyniami należy zadbać, aby
    przynajmniej dzieci mogły przyjąć Komunię na klęcząco i do ust. Nakazuje
    równie przywrócić balaski z klęcznikami wszędzie tam, skąd zostały
    zdemontowane. I jeszcze, skubany, podpiera się Katechizmem Kościoła
    Katolickiego wyciągając jakieś reakcyjne zabobony o najgłębszym szacunku
    dla Eucharystii! W dodatku nakazuje kapłanom, aby nie odprawiali Mszy
    świętych odziani jak jakieś dziady pielgrzymkowe, w samej stule na
    habicie czy świeckich łachach, tylko niezwłocznie (do końca AD 2012)
    skompletowali w swoich parafiach wszystkie niezbędne do odprawiania Mszy
    świętych westymenta, co Jego Eminencja zapowiedział - będzie osobiście
    kontrolować podczas wizytacji apostolskich. Oproćz tego przypomina swoim
    podwładnym, że mają być kapłanami podług Serca Jezusowego, że mają
    codziennie ofiarować swój czas i życie powierzonemu sobie ludowi, któren
    to lud ma mieć u nich priorytet wyższy niż komputer czy telewizor. I
    jakby tego wszystkiego było mało, zachęca ich do ustawicznej modlitwy
    cytując im św. Jana M. Vianneya z przedsoborowego katechizmu!
  • Ale podpadł ostatecznie niektórym środowiskom jak oświadczył, że w jego seminarium będą wykładać xięża z FSSPX :P


  • edytowano luty 2013
    O wyczynach kardynała Schoenborna co nieco wiem. 
    A pozostali?

    edit: lit
  • A ten kardynał z Ameryki Południowej, o którym mówiono przy poprzednim Conclave? Nie pamiętam nazwiska..
  • “Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek musimy pomóc wiernym odnowić głęboką
    wiarę w Rzeczywistą Obecność Chrystusa w postaciach Eucharystycznych,
    aby wzmocnić życie Kościoła i bronić go od środka przed niebezpiecznymi
    zaburzeniami wiary”

    Kard. Albert Malcom Ranjith Patabendige
  • Jakoś nie gra mi to, żeby powodem rezygnacji Benedykta XVI był "brak sił" czy to, że ma problemy z chodzeniem. Z jednej strony potwierdzeniem, że tak w istocie jest może być ogłoszenie tej decyzji dzisiaj czyli w Światowym Dniu Chorego, ale z drugiej strony jakoś mi to  nie pasuje do tego co głosił i jak żył Benedykt XVI. Za trwanie do końca podziwiał przecież swego poprzednika. Fragment homilii Benedykta XVI z okazji beatyfikcaji JPII:
    "A potem świadectwo jego cierpienia: Pan pozbawiał go stopniowo wszystkiego, lecz on pozostawał skałą, zgodnie z wolą Chrystusa. Jego głęboka pokora zakorzeniona w intymnym zjednoczeniu z Chrystusem, pozwoliła mu dalej prowadzić Kościół i dawać światu jeszcze bardziej wymowne przesłanie, i to w czasie, gdy topniały jego siły fizyczne."

  • A ja myślę, że na konklawe tradsi dostaną po nosie...
  • Kardynała Schönborna bardzo lubię. Poznałam go w Altötting, był wtedy tylko dominikaninem. Mega wykształcony, głęboka duchowość i bardzo dostępny.
    Chociaż tu nie chodzi o dostępność.

    :)
  • "Kardynałowie Nycz i Dziwisz pojadą na konklawe."

    Tragedia. Nycz, który nie potrafił rozwiązać prostego problemu pod Pałacem Prezydenckim może zostać Papieżem. Taka perspektywa mnie przeraża.

    Również przeraża mnie fakt że duża część kardynałów jest mocno postępowa i obawiam się o przyszłość kościoła.
    Bardzo niesprawiedliwy osąd.
  • A ja myślę, że na konklawe tradsi dostaną po nosie...
    Cóż, to jest możliwe. Możliwe jest nawet, że dla tradycji będzie to katastrofa - ale wtedy przynajmniej wszystko stanie się jasne i szeregi sedecji się znacząco powiększą.
  • edytowano luty 2013
    Jakoś nie gra mi to, żeby powodem rezygnacji Benedykta XVI był "brak sił" czy to, że ma problemy z chodzeniem. Z jednej strony potwierdzeniem, że tak w istocie jest może być ogłoszenie tej decyzji dzisiaj czyli w Światowym Dniu Chorego, ale z drugiej strony jakoś mi to  nie pasuje do tego co głosił i jak żył Benedykt XVI. Za trwanie do końca podziwiał przecież swego poprzednika. Fragment homilii Benedykta XVI z okazji beatyfikcaji JPII:
    "A potem świadectwo jego cierpienia: Pan pozbawiał go stopniowo wszystkiego, lecz on pozostawał skałą, zgodnie z wolą Chrystusa. Jego głęboka pokora zakorzeniona w intymnym zjednoczeniu z Chrystusem, pozwoliła mu dalej prowadzić Kościół i dawać światu jeszcze bardziej wymowne przesłanie, i to w czasie, gdy topniały jego siły fizyczne."

    No dobrze, ale nie wiemy, co to za "stan zdrowia". Myślę sobie, że gdybym np. miała świadomość, że mam Alzheimera, wolałabym nie czuć się odpowiedzialna za decyzje, które dotyczą kogokolwiek poza mną samą.
  • A ja myślę, że na konklawe tradsi dostaną po nosie...
    Starajmy się wierzyć, że Duch Święty prowadzi Kościół Boży.
  • komunikat lako0niczny, uważam, że wierni mają prawo znać dokładny powód rezygnacji - brak sił i zdrowia
  • komunikat lako0niczny, uważam, że wierni mają prawo znać dokładny powód rezygnacji - brak sił i zdrowia
    stan zdrowia i brak sił


    Oczekujesz wyników badań?
  • wiesz jak chorował Jan Paweł II, to informacje o jego stanie zdrowia były podawane bardziej konkretnie...

    to jest potężna decyzja głowy Kościoła, dlatego taka ogólna informacja jest dla mnie niezrozumiała...
  •  
    A ja myślę, że na konklawe tradsi dostaną po nosie...
    Cóż, to jest możliwe. Możliwe jest nawet, że dla tradycji będzie to katastrofa - ale wtedy przynajmniej wszystko stanie się jasne i szeregi sedecji się znacząco powiększą.
    ?? 
  • Smutek, osierocenie, niepewność, niedowierzanie i...lęk, który jednak staram się odganiać od siebie. Nie będę dywagować dlaczego, ani kto po nim, ale powierzę swoje wielkopostne umartwienie także w tej intencji. Rok wiary... oby ta decyzja nie przysporzyła tych, którzy wątpiący znajdą w niej pretekst do odejścia z Kościoła. Oby Duch Święty kierował kardynałami i całym ludem Bożym.
    Wolałabym, żeby trwał na stolicy do śmierci, ale skoro tak uznał, to ufam, że taka jest wola Boga
  • wiesz jak chorował Jan Paweł II, to informacje o jego stanie zdrowia były podawane bardziej konkretnie... 

    to jest potężna decyzja głowy Kościoła, dlatego taka ogólna informacja jest dla mnie niezrozumiała...
    dlaczego niezrozumiała? 86 lat, stan po wylewie, 2-krotnie odrzucone prośby o odwołanie z funkcji prefekta KNW, niechęć do niektórych aspektów bycia papieżem...
  • wiesz jak chorował Jan Paweł II, to informacje o jego stanie zdrowia były podawane bardziej konkretnie...

    to jest potężna decyzja głowy Kościoła, dlatego taka ogólna informacja jest dla mnie niezrozumiała...
    Mimo wszystko, człowiek ma prawo do prywatności. Nie musimy wiedzieć, czy cierpi z powodu jelit, stawów, czy głowy.




    Uzasadnienie decyzji zostało podane. Sama decyzja przekazana oficjalnie biskupom. Trzeba wierzyć, że Duch Święty działa w Kościele.
  • smutno mi - jakby ojciec odszedł, ale nie z powodu śmierci, uciekł - nie mam pretensji, ale mi smutno

    Bardzo go lubię i szanuję, tak się cieszyłam, że mamy takiego papieża ...

    smutno ...

    +++

    Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy. A Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
    Smutek, osierocenie, niepewność, niedowierzanie i...lęk, który jednak staram się odganiać od siebie. Nie będę dywagować dlaczego, ani kto po nim, ale powierzę swoje wielkopostne umartwienie także w tej intencji. Rok wiary... oby ta decyzja nie przysporzyła tych, którzy wątpiący znajdą w niej pretekst do odejścia z Kościoła. Oby Duch Święty kierował kardynałami i całym ludem Bożym.
    Wolałabym, żeby trwał na stolicy do śmierci, ale skoro tak uznał, to ufam, że taka jest wola Boga
    Też jestem w szoku!
    I też ufam, że Bóg to przewidział...

    +++
  • Wydaje się być bardziej profesorem akademickim niż królem; nie sądzę, by przepadał za gierkami Kurii Rzymskiej czy byciem medialnym.
  • Jeszcze raz przypominam papieża Celestyna, co to zrezygnował, bo wolał inne życie/twierdził, że się nie nadaje a został ogłoszony świętym.

    Jezus też (nie) zostawił swoich uczniów.
  • właśnie mnie też zaniepokoiły te słowa o sile ducha...
    ciało osłabłe rozumiem ale duch?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.