Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o edukacji domowej, ale bałeś się zapytać

1151618202124

Komentarz

 • annabe powiedział(a):
  No ja się zniechęciłam jak miałam go rok zerówki w domu..ale po pierwsze - to była mozolna nauka czytania i pisania a po drugie miałam dwójkę maluchów do zestawu plus ciąże i przerosło mnie to. A widzę ze z takim starszym to już tak fajnie coś porobić. I książkę przeczyta i sam napisze wiele rzeczy..

  az mu sie oczy zaświeciły jak rzuciłam w powietrze czy wolałby naukę w domu..
  Oczywiście, jak chłopak chce to jak najbardziej. Moj zaczynał ED od VI i nie było tragicznie. Uważam, że dużo więcej nauczył się w domu niz nauczyłby się w szkole.

 • annabe powiedział(a):
  Zerknęłam na podstawę programową i jeśli ja podołam to Ty tez! Ja, wstyd się przyznać, niewiele ze szkoły pamietam. Prześlizgnęłam się. Liczę na to ze właśnie już gdzieś od 6 kl sam by się uczył a przedmioty ścisłe to chyba udałoby się znaleźć kogoś kto by go uczył..?
  Nie trzeba za szkoły pamiętać. Teraz jest nieograniczony dostęp do informacji i naprawdę wielką radością (jezeli ma się czas) jest samemu się douczyć i dziecku wytłumaczyć. Ja w ten sposób douczyłam sie np. biologii i dzięki temu mogę działać na nerwy niejednemu ewolucjoniścice, he, he.
  Podziękowali 1annabe
 • @sylwia1974 PPP nie wystawia zgody na ED.
  Zgodę wystawia dyrektor placówki, w której dziecko spełnia obowiazek szkolny poza szkołą. 
  Podziękowali 1AB
 • Wczoraj na studiach zostałam zakrakana za podrzucenie pomysłu z ED dla dzieci chorych niepełnosprawnych.... Matko....
  Ludzie wykształceni ale naprawdę zamiast szukać nowych rozwiązań i możliwości wola narzekać a system
  Pomysł rzuciłam bo znam rodzinę gdzie zabrali dziecko że szkoły specjalnej. Mają ja w ed i naprawdę dużo więcej możliwości i dziewczynka naprawdę więcej korzysta niż w tej durnej szkole
 • @agnicha, wszystko co wychodzi poza schemat jest dla wiekszosci nie do pomyslenia. Szczególnie, jesli chodzi o edukację. Czy to ED, czy szkoly dla chlopakow/ dziewczyn osobno. 
  Nas kiedys powalily na kolana argumenty (bardzo fajnych skadinad ludzi, 'robiacych' w edukacji) anty-ed, czy anty-ez. Najlzejsze, ze krzywde robimy. Nic do dyskusji.
  Podziękowali 3ewaklara E.milia Malgorzata
 • @kowalka zgadzam się
  Może dlatego mnie to zszokowana bo ja szukam rozwiązań a im chodziło o to aby matka miała chwilę wytchnienia i ja to rozumiem. Przy opiece nad chorym dzieckiem śmiertelnie to ważne ale jaki sens aby przychodził nauczyciel i pił kawę bo dziecko wtedy śpi i nikt nic z tego nie mial
  A kasa dla szkoły leci.... 
  Daje głowę że NIKT nie wiedział co to ed
  To jest smutne
  W moim zawodzie.... 
  Widzimy czubek swojej specjalizacji i koniec. Wszyscy inni to głupcy. Rodzice pacjenci... Wszyscy... Lekarze też.. ;(
  Mam doła po wczorajszym wykladzie
  Jakieś to dla mnie wszystko było nie takie
 • Ja ostatnio mówiłam o ed ooooo matko co sie dzialo .... Moja teściowa " szkoła uczy relacji społecznych ... To nic ze niższy poziom ale relacje społeczne" "chodzenie z innymi dziećmi na angielski czy inne zajecia to nie to samo tylko szkoła daje relacje społeczne"   itd trajkotala pół godziny aż w końcu mój maz ( z którym o ed nie rozmawiałam bo myślałam ze sceptyczny) walnął "tak nauczy relacji społecznych tj wulgaryzmów alkoholu i papierosów a moze i bijatyki no jakich relacji społecznych dokładnie nauczy szkoła ?" ( widziałam po minie ze miał juz dość)  i w tym momencie nastała ciiiiiisza :wink: 

  Podziękowali 3Wela ewaklara Katia
 • Tak mi się przypomniało, jak pewien kolega nagabywany, czy jego dzieci w ed nie tęsknią za szkołą odparował: "Bardzo tęsknią! Ostatnio syn musiał sam się kopnąć, a córka sama sobie ukradała zegarek."
 • edytowano styczeń 2018
  PS teściowa to była nauczycielka i jak to ktoś wyżej napisał sa takie osoby (zwłaszcza nauczyciele) którzy patrzą na to tak "no jak to ktoś inny niż nauczyciel ma uczyć dziecko? Skandal ;)" - i ona jest wlasnie taka osobą nie potrafi wyjść poza schemat 
  Podziękowali 1Aneczka08
 • A i tak w tej chwili Mikołajek chodzi do przedszkola i prowadzę z nim ed  bo "w przedszkolu nuda , mama nudze się tam"
  Podziękowali 1Aneczka08
 • Katarzyna powiedział(a):
  Tak mi się przypomniało, jak pewien kolega nagabywany, czy jego dzieci w ed nie tęsknią za szkołą odparował: "Bardzo tęsknią! Ostatnio syn musiał sam się kopnąć, a córka sama sobie ukradała zegarek."


  takie odpowiedzi też są słabe, bo od razu stwierdzają, że wszyscy co posyłają dzieci do szkoły posyłają je uczyć kraść i bić ;) nic to nie wnosi do dyskusji o zasadności i wartościach ed, moje dzieci są w szkole i nie doświadczyły ani bicia ani kradzieży, no i to przecież też nie jest argument, który przemawia w dyskusji "za" szkołą, bo nie o tym jest dyskusja

  poza tym między rodzeństwem też zdarza się "zupełnie przypadkiem i niechcący" szturchnąć brata czy tez nadziać się na czyjąś przypadkowo wystawiona rękę czy nogę, czy też coś "pożyczyć na chwilę" i zapomnieć oddać ;) nie trzeba zaraz do szkoły lecieć żeby tego zaznać

  i żeby nie było, do ed nic nie mam, budzi moją sympatię jak wszystko co jest antysystemowe i wolne :) a jak jeszcze robione jest przez rodziców mądrych i świadomych to już w ogóle super


 • @agatak - oczywiście, że jako jedyny argument za ed i przeciw szkole, taki tekst jest głupi. Jednak jak ktoś głupio powtarza tylko o tym, że szkoła jest taka niezbędna i tyle dobra z niej wynosimy, to taki tekst uważam za cokolwiek sprowadzający na ziemie. Ale nie musisz się ze mną zgadzać.
  Podziękowali 1Katia
 • wiem, że nie muszę :)

  a zasadność takich odpowiedzi na pewno warto badać w kontekście w jakim w padły ;) czasem na głupie pytania dostaje się właśnie głupie odpowiedzi

  Podziękowali 2Katarzyna monia3
 • No, kontekst był, jak opisany powyżej - interlokutor z góry zakładał, że dziecko uczące się w domu jest bardzo nieszczęśliwe i nie będzie właściwie przygotowane do życia.
 • Kolega nauczyciel, jak brałam dzieci do ed martwił się, że nie będą znały wulgaryzmów. No strata niepowetowana. 
 • Nas w poradni Pani bardzo miło przyjęła, ale wyraziła głęboką nadzieje, że tylko zerówkę chcemy w ED ;) . Strasznie długo męczyła mojego synka bo 2 godz., a później powiedziała, że i tak będzie musiała powtórzyć badanie w maju, bo do tej pory dużo się może zmienić w rozwoju dziecka...
 • mamasara powiedział(a):
  Nas w poradni Pani bardzo miło przyjęła, ale wyraziła głęboką nadzieje, że tylko zerówkę chcemy w ED ;) . Strasznie długo męczyła mojego synka bo 2 godz., a później powiedziała, że i tak będzie musiała powtórzyć badanie w maju, bo do tej pory dużo się może zmienić w rozwoju dziecka...
  nic nie będzie musiała powtarzać niech Ci wyda opinię i jest ważna. Poza tym badań się tak często nei przeprwoadza. Kolejne badanie za rok przez 1 klasą.
 • @Aneczka08 nie mam natury wojowniczej więc się zgodziłam, a na drugi rok umówię się na koniec roku szkolnego to nie będzie problemu.
 • badanie jest ważne jeśli jest zrobine w czasie poprzedniego roku szkolnego, więc możesz mieć badanie i z listopada, ja miałam ze stycznia. Tu chodzi tylko o opinię o dziecku , powinni ją wydać w ciągu 30 dni zgodnie z ustawą w bardzo uzasadnionych przypadkach (np dodatkowe konsultacje) 60 dni.


  Podziękowali 1mamasara
 • @mamasara , napisałaś, że długo męczyli Ci synka. Po co go dalej męczyć? Niech wyda opinię i finito.
  Podziękowali 1Aneczka08
 • Napiszcie mi jak to teraz wygląda z nową ustawą bo wypadłam z rytmu 

  Jakie są terminy składania papierów do ed 
  Czy zostały takie jak były czyli kiedy chcę.
  Czy jest jakiś termin graniczny

  Ile jest ważna opinia z ppp po jej otrzymaniu  do momentu dostarczenia do szkoły.

  Bo chyba jednak dokonamy powrotu od nowego roku .

 • Kiedy chcesz  Opinia może być już albo w sierpniu
  Podziękowali 1Malgorzata
 • Lepiej nie odkładać na wakacje.  Pracownicy mają wtedy urlopy i trudniej dotrzymać terminu 31. 08. 
 • A można się zdecydować dopiero jak rok szkolny się zacznie? I można mieć papier Ew z prywatnej ppp?
 • sylwia1974 powiedział(a):
  No właśnie ja ten przypadek, co w zerówce mam dziecko na ED wyłącznie by obejść przepisy, ponieważ ochronka, do której J uczęszcza nie może wystawić zaświadczenia.
  Od września dajemy córkę do urszulanek.
  Zakładam więc, że wystarczy informacja, że dziecko robiło zerówkę w trybie domowym, czyli zgoda na ED wystawiona przez PPP
  no tak w sumie tak, aczkolwiek nasz opis z PPP stwierdzał, że dziecko może bez przeszkód odbywać ED i że środowisko domowe spełnia wszelkie wymagania i jest w stanie zapewnić dziecku świetny rozwój - potraktowałam to jako zgodę ;)

 • Gosia5 powiedział(a):
  Kolega nauczyciel, jak brałam dzieci do ed martwił się, że nie będą znały wulgaryzmów. No strata niepowetowana. 


  No nieźle... temu nauczycielowi  chyba wszystko się pomieszało ...

 • annabe powiedział(a):
  A można się zdecydować dopiero jak rok szkolny się zacznie? I można mieć papier Ew z prywatnej ppp?
  można jak rok szkolny się zacznie, nie można z prywatnej ppp
  Podziękowali 2annabe Agnicha
 • Można, o ile dziecko jest w szkole. Jak jest w ed, to trzeba zapisać się do 31.08.
 • Gosia5 powiedział(a):
  Można, o ile dziecko jest w szkole. Jak jest w ed, to trzeba zapisać się do 31.08.
  co można o ile jest w szkole?
 • @annabe pytała, czy można zdecydować, jak się zacznie rok szkolny. Piszę więc, że można, o ile dziecko jest zapisane do jakiejś szkoły. Np ktoś ma dziecko w zerówce ed i nie może czekać do połowy września z decyzją, co dalej. Może natomiast zapisać dziecko do szkoły dajmy na to rejonowej i wrócić do ed we wrześniu lub każdym innym miesiącu.
  Podziękowali 1AB
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.