Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Spór o NPR

1121315171826

Komentarz

  • BTW Zastanawiające jet to, że płodność to chyba jedyna sfera ludzkiego życia, którą tak dogłębnie poznajemy  bo tak to pięknie Bóg stworzył. Nawet do trawienia nie przykładają ludzie takiej wagi w celu idealnego poznania swojego organizmu. Nie wspominając o innych organach...
    A może płodnosc jest po prostu najbardziej istotna, na pewno wążniejsza niż trawienie niż wydalanie.I tylko przez ta sferę Bóg daje nowe dusze, a ciało jest tylko "ubraniem" dla duszy, które zostawimy.
  • U mnie konkretnie? :) Teraz, po cc z bliźniętami tak napewno przez jakiś czas będziemy współżyć tylko w III fazie. Później- cóż pomijając że nie jestem taka młodziutka- zobaczymy, nie wiem, ja codziennie powierzam mnie, nas, rodzinę, nasze decyzje Bogu. Bez obaw, On nam podpowie czy słusznie robimy czy nie
    ;)
    Ciekawe... to może na początek rozeznaj co Bóg chciał Tobie przekazać kierując Ciebie na to forum.
  • BTW Zastanawiające jet to, że płodność to chyba jedyna sfera ludzkiego życia, którą tak dogłębnie poznajemy  bo tak to pięknie Bóg stworzył. Nawet do trawienia nie przykładają ludzie takiej wagi w celu idealnego poznania swojego organizmu. Nie wspominając o innych organach...
    A może płodnosc jest po prostu najbardziej istotna, na pewno wążniejsza niż trawienie niż wydalanie.I tylko przez ta sferę Bóg daje nowe dusze, a ciało jest tylko "ubraniem" dla duszy, które zostawimy.
    Może...
    Ttlko tak się składa, że jednym z argumentów pro-nprowych jest poznanie własnego ciała i troska o zdrowie kobiety (by w porę móc zauważyć nieprawidłowości).
  • ..i te nieprawidłowości się zauważa na szczęście dzięki temu.
  • To może pomyśleć coś w kierunku oralnym.... to by mogło poważnie wspomóc walkę z próchnicą.
  • edytowano grudnia 2013
    (wykasowałam... Taw rozbudził mą wyobraźnię w ramach troski o zdrowie :P )
  • A ja wczoraj trafiłam na świetnego spowiednika :) Posługuje Neonom więc z wielodzietnością oswojony. Bardzo mądrze i rzeczowo mi powiedział, odeszłam od konfesjonału uśmiechnięta, już dawno tak dobrej spowiedzi nie miałam. Nie będę przytaczać tutaj jego nauki bo to nie ma sensu i od razu znajdą się mądrzejsi.
  • Można nie korzystać z żadnej formy antykoncepcji i to nie jest nieodpowiedzialne. Piza tym tak sobie myślę dlaczego akurat każda osoba stosująca antykoncepcję myśli że akurat ona co roku będzie miała dziecko?
  • Monia to niech nie mówią o otwartosci na ewentualną wpadkę. Bo to sprzeczne.
  • Monia nigdy czlowiek nie jest gotowy otworzyc sie na nowe zycie - zawsze znajdzie sie cos co bedzie przrszkadzalo aby je przyjac, 

  •  Poza tym tak sobie myślę dlaczego akurat każda osoba stosująca antykoncepcję myśli że akurat ona co roku będzie miała dziecko?
    Bo to jest nerwica lękowa :P
  • edytowano grudnia 2013
    "Można nie korzystać z żadnej formy antykoncepcji i to nie jest nieodpowiedzialne. Piza tym tak sobie myślę dlaczego akurat każda osoba stosująca antykoncepcję myśli że akurat ona co roku będzie miała dziecko?"
    ...śmiem twierdzić, że pewną formą antykoncepcji pod maską OTWARTOŚCI NA ŻYCIE jest starch i wyparcie/wielkie pragnienie \, że się zajdzie- dlatego też ludzie którzy bardzo chcą nie mają dzieci, nie mogą zajsc w ciążę, Również działa to w odwrotną stronę-ktoś kto nie chce i jego psycha siada przy każdym stosunku też i zdarza się, że również w ciaze nie zachodzi.

    ..moja propozycja to: wyłączmy emocje.

    A dlaczego tak nie sądzić?

  • ...śmiem twierdzić, że pewną formą antykoncepcji pod maską OTWARTOŚCI NA ŻYCIE jest starch i wyparcie/wielkie pragnienie \, że się zajdzie- dlatego też ludzie którzy bardzo chcą nie mają dzieci, nie mogą zajsc w ciążę, Również działa to w odwrotną stronę-ktoś kto nie chce i jego psycha siada przy każdym stosunku też i zdarza się, że również w ciaze nie zachodzi.



    wielki bełkot
  • Nooo kilka razy czytałam i też nijak nie rozumiem...
  • A ja wczoraj trafiłam na świetnego spowiednika :) Posługuje Neonom więc z wielodzietnością oswojony. Bardzo mądrze i rzeczowo mi powiedział, odeszłam od konfesjonału uśmiechnięta, już dawno tak dobrej spowiedzi nie miałam. Nie będę przytaczać tutaj jego nauki bo to nie ma sensu i od razu znajdą się mądrzejsi.
    A ja bym chętnie posłuchała co powiedział kapłan , chyba to nie jest tajemnica spowiedzi, tylko wykładnia Kościoła na konkretny temat ?


  • A ja bym chętnie posłuchała co powiedział kapłan , chyba to nie jest tajemnica spowiedzi, tylko wykładnia Kościoła na konkretny temat ?
    Hm hm... że się wtrącę.... od kiedy słowa jednego kapłana są jednocześnie wykładnią Kościoła?
  • edytowano grudnia 2013


    A ja bym chętnie posłuchała co powiedział kapłan , chyba to nie jest tajemnica spowiedzi, tylko wykładnia Kościoła na konkretny temat ?
    Hm hm... że się wtrącę.... od kiedy słowa jednego kapłana są jednocześnie wykładnią Kościoła?
    A od kiedy nie są?
    Dla mnie oprócz encyklik, Pisma świetego słowa kapłana są najwiekszym autorytetem. Dla kogos innego moze być ważniejsze słowo jakiejs forowiczki,
    Poza nielicznnymi przypadkami nieposłuszeństwa KK i oszolomstwa jednak to oni powołani są do szerzenia nauki KK.
  • Od zawsze nie są. Nie ma dekretu o nieomylności kapłana. ;)
    Kapłan też człowiek: może się mylić, może nie zrozumieć właściwie tekstu pisanego itp.
  • edytowano grudnia 2013
    Ale papież jest nieomylny. I nie nazwał npr antykoncepcją. Bardziej bym ufała że zrozumie tekst Kapłan, który oprócz wyrobienia duchowego ma duża wiedzę teologiczną, filozoficzną.
  • Nooo kilka razy czytałam i też nijak nie rozumiem...
    Czego konkretnie? Proste to jak drut.
  • edytowano grudnia 2013
    @apolonia autorytet to nie jest tytuł nadany wraz z kapłaństwem, na miano autorytetu trzeba zasłużyć.

    Nie każdy kapłan jest dla mnie autorytetem, ale chylę czoła przed każdym kapłanem, bo ich ręce są uświęcone Cudem Konsekracji, z ich ust wypływają słowa rozgrzeszenia... Z zasady jestem posłuszna spowiednikowi, choć nie znaczy, że to co mi mówi to jest prawda absolutna.
  • Nooo kilka razy czytałam i też nijak nie rozumiem...
    Czego konkretnie? Proste to jak drut.
    Tego ostatniego ble ble ble :(|)
  • Własnie w sakramencie  pokuty przez osobę kapłana rozgrzesza i naucza nas Jezus. Czy mozna to podważąć?
  • edytowano grudnia 2013
    Własnie w sakramencie  pokuty przez osobę kapłana rozgrzesza i naucza nas Jezus. Czy mozna to podważąć?

    Przypomnij sobie jak Jezus powiedział siostrze Faustynie, że ma być posłuszna spowiednikowi nawet gdyby ten się mylił.

    Swoją drogą...
    jaka pewność, ze penitent dobrze zrozumiał kapłana? Czy mozna więc uznać za pewnik taki przekaz niebezpośredni?

    No, ale to na osobny wątas.


  • Wiadomo, że przekaz może być nie do końca wiarygodny. Pytałam z ciekawości. Jak ksiądz wpadnie do nas z kolędą to go pomęczę w tym temacie
  • edytowano grudnia 2013
    Wiadomo, że przekaz może być nie do końca wiarygodny. Pytałam z ciekawości. Jak ksiądz wpadnie do nas z kolędą to go pomęczę w tym temacie
    Tylko mu zacytuj dokumenty kościoła na temat poczynania nowego życia, bo nie każdy jest biegły w tej dziedzinie.;)

    *sama też przy okazji sięgniesz :D
  • edytowano grudnia 2013
    Spowiedź jest sakramentem i tak nie siedzi kapłan tylko Bóg.
    ...
    Wybacz ale głupoty piszesz SAVIA, żeby już księdza pouczać, trzeba być mega bezczelnym albo mieć niebywałe mniemanie o sobie. Kto jak kto ale dokumenty kościelne, to chyba znają...
  • Spowiedź jest sakramentem i tak nie siedzi kapłan tylko Bóg.
    A kapłan wyparowuje.... sorry, ale cierpliwości mi brakuje.
  • edytowano grudnia 2013
    Twój problem..ja się spowiadam Bogu nie księdzu- ksiądz pośredniczy jedynie. I wierzę w to, że jednk Bóg mnie 'poucza i moralizuje' nie kapłan.
  • Twój problem..ja się spowiadam Bogu nie księdzu- ksiądz pośredniczy jedynie. I wierzę w to, że jednk Bóg mnie 'poucza i moralizuje' nie kapłan.
    Napisałaś, że tam nie siedzi kapłan, a ja twierdzę, że on też siedzi. :P I jak wszędzie jest czynnik ludzki, choć oczywiście przed Bogiem się spowiadam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.