Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kontrowersyjny zapis o rozwiedzionych przyjęty

123578

Komentarz

  • @Joanna36 będę wdzięczna. Mam kogoś z nożem na gardle...
  • edytowano październik 2015
    Rozwód
    2382 Pan Jezus podkreślił pierwotny plan Stwórcy, który chciał nierozerwalności małżeństwa
    126 . Znosi pobłażliwość, która przeniknęła do Starego Prawa 127 .
    Między ochrzczonymi "małżeństwo zawarte i dopełnione nie może być rozwiązane Żadną
    ludzką władzą i z żadnej przyczyny, oprócz śmierci" 128 .
    2383 Separacja małżonków z utrzymaniem węzła małżeńskiego może być uzasadniona w
    pewnych przypadkach przewidzianych przez prawo kanoniczne 129 .
    Jeśli rozwód cywilny pozostaje jedynym możliwym sposobem zabezpieczenia pewnych
    słusznych praw, opieki nad dziećmi czy obrony majątku, może być tolerowany, nie stanowiąc
    przewinienia moralnego.
    2384 Rozwód jest poważnym wykroczeniem przeciw prawu naturalnemu. Zmierza do
    zerwania dobrowolnie zawartej przez małżonków umowy, by żyć razem aż do śmierci.
    Rozwód znieważa przymierze zbawcze, którego znakiem jest małżeństwo sakramentalne.
    Fakt zawarcia nowego związku, choćby był uznany przez prawo cywilne, powiększa jeszcze
    bardziej ciężar rozbicia; stawia bowiem współmałżonka żyjącego w nowym związku w
    sytuacji publicznego i trwałego cudzołóstwa:
    Jeśli mąż, odłączywszy się od swej żony, łączy się z inną kobietą, sam jest cudzołożnikiem,
    ponieważ każe popełnić cudzołóstwo tej kobiecie; także kobieta, która mieszka z nim, jest
    cudzołożnicą, ponieważ pociągnęła do siebie męża innej kobiety 130 .
    2385 Niemoralny charakter rozwodu wynika z nieporządku, jaki wprowadza on w komórkę
    rodzinną i w społeczeństwo. Nieporządek ten pociąga za sobą poważne szkody: dla
    porzuconego współmałżonka, dla dzieci, które doznały wstrząsu z powodu rozejścia się
    rodziców, często starających się pozyskać ich względy, oraz z uwagi na zły przykład, który
    czyni z niego prawdziwą plagę społeczną.
    2386 Może zdarzyć się, że jeden ze współmałżonków jest niewinną ofiarą rozwodu
    orzeczonego przez prawo cywilne; nie wykracza on wówczas przeciw przepisowi moralnemu.
    Istnieje znaczna różnica między współmałżonkiem, który szczerze usiłował być wierny
    sakramentowi małżeństwa i uważa się za niesłusznie porzuconego, a tym, który wskutek
    poważnej winy ze swej strony niszczy ważne kanonicznie małżeństwo 131 .
  • I mama rozmawiała z księdzem. Jeśli by nie było zagrożenia, że żona przetraci majątek nabierze kredytów i wpędzi rodzinę w długi to właściwsza byłaby separacja bez zgody na rozwód, jednak jak ma takie plany to może być rozwód, w żadnym wypadku oczywiście nie wchodzi w grę ponowny związek z kimś. Mieliśmy wątpliwości czy moralne jest akceptowanie możliwości, że się rozwiodą ale tu są takie okoliczności majątkowe.
  • W prawie cywilnym między separacją a rozwodem jest kilka różnic.
    http://separacja.pl/definicje.html
  • edytowano październik 2015
    Dubel.
  • edytowano październik 2015
    Dubel.
  • Katechizm Kościoła Katolickiego został wydany w 1992 roku, a więc w czasie kiedy w prawie polskim nie istniała jeszcze instytucja separacji. Odkąd jednak pojawiła się ona w 1999 roku w prawie cywilnym, zniknęły powody dla których rozwód cywilny mógł być „jedynym możliwym sposobem zabezpieczania pewnych słusznych praw, opieki nad dziećmi czy obrony majątku”, dlatego nie może być on tolerowany, i stanowi przewinienie moralne. Innymi słowy nie ma takiej sytuacji, która usprawiedliwiałaby z punktu widzenia nauki Kościoła katolickiego rozwód (występowanie z pozwem i zgodę współmałżonka).
  • No to ksiądz w błąd wprowadza.
  • Trza go uświadomić.
  • Ano. Ja coś czułam, że trzeba księdza zapytać i zapytała mama , wygląda na to że powinniśmy oponować i namawiać brata by się nie godził na rozwód, ale jak go znam to on już marzy by mieć to za sobą bo chce mieć przyznane porządne prawa do dzieci bo teraz ma strasznie utrudniane widzenie z młodszym..
  • Jego wola. Poinformowac należy.
  • No powiem, muszę.
  • @MartynaN przeczytaj co zalinkowalam z Sychara. Zreszta link od Joanny potwierdza moje przypuszczenia, ze rozwod i separacja to to samo - w sensie uporzadkowania/zabezpieczenia spraw majątkowych.
  • edytowano październik 2015
    Aczkolwiek brat najpewniej by chciał stwierdzenia nieważności (...) kto widział to wie.
  • Ja ostatnio smsowalam do spowiednika w tej sprawie, bo w pewnym sensie znajoma zlozyla o rozwód. Napisal krótko, ze to grzech ciezki, bo działa przeciw nierozerwalności małżeństwa, ale...
  • Można. Ale wtedy muszą się obie strony zgodzić. Chyba,że kogoś ubezwłasnowolnienie dotyczy.Myślę, że coś wiem, bo znajomą mąż usiłuje pozbawić majątku.

    @Savia,przeczytałam. Tylko mnie jedna rzecz nurtuje. Gdzie to Pan Jezus zgadza się na separację?
  • można @katarzynamarta
    z tym, że nie działa wstecz

    Umowna rozdzielność ustawowa nie działa wstecz. Obowiązuje od chwili jej zawarcia albo od późniejszego terminu oznaczonego w umowie. Rozdzielność nie jest zatem skuteczna co do wierzytelności powstałych przed zawarciem umowy. Natomiast w stosunku do wierzytelności powstałych po jej zawarciu jest skuteczna tylko wtedy, gdy wierzyciel wiedział o jej zawarciu i rodzaju umowy.

    http://www.infor.pl/prawo/malzenstwo/majatek/311965,Rozdzielnosc-majatkowa-w-malzenstwie.html
  • ...slyszac, ze chce się starać o stwierdzenie nieważności, Ksiądz zaproponował rozmowe z notariuszem kurii diecezji czy jest podstawa prawna do stwierdzenia niewaznosci.

    Moze przy sprawach niemal pewnych i oczywistych ze małżeństw nie istniało, moze byc to usprawiedliwienie... gdybam teraz, bo nie ciagnelam dalej tematu.
  • Rozdzielność rozdzielnością ale chodzi o podział majątku też.
  • @MartynaN

    "Kto oddala swoją żonę - chyba w wypadku nierządu - a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo."

    Jednym jedynym usprawiedliwieniem na oddalenie jest nierząd, czyli bezprawie.
  • a tym bardziej o podział długów/kredytów
  • no a jak nie bierze innej...
  • Wracając do rozwiedzionych.

    Należy dbać o współmałżonków, cobyśmy nie dołączyli do grona nieszczęśników.
  • @Maciek sprawdź proszę w katechiźmie, bo w tym Gaspariego jest coś o upartym trwaniu w grzechu które eliminuje ze statusu bycia PEŁNOPRAWNYM członkiem Kościoła.
  • @Savia, czekaj. Nierząd i cudzołóstwo to to samo, a różni je stan cywilny popełniających (1. nie w związku małżeńskim 2. w związku małżeńskim). Ale może źle Cię zrozumiałam?
  • no a jak nie bierze innej...
    ----
    To nie popełnia cudzolostwa.



    dlaczego grzechem ciężkim jest rozwód cywilny?
    ----
    Podpisując, działa sie przeciwko trwalosci małżeństwa. Otwiera sie furtkę by wspolmalzonek (nie tylko on) wszedl w trwale cudzolostwo.
  • edytowano październik 2015
    @Kana to troche inaczej bylo pojmowane za czasów Chrystusa, ale oczy mnie juz bola, nie wgryze sie w to dzis. A moze to ja zle zrozumiałam...
  • edytowano październik 2015
    Ok.:) bo różnica znaczna w wymowie...
    e: @Savia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.