Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kontrowersje wokół decyzji prezydenta Dudy

135678

Komentarz

  • nie obiecywali, że Macierewicz nie będzie ministrem obrony. Mówili tylko, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest Gowin
  • edytowano listopad 2015
    .
  • Natomiast autentycznie zachwycił mnie pomysł wprowadzenia 65% podatku od odpraw dla prezesów i członków zarządów spółek Skarbu Państwa.
  • Ja tam bym wolała osobistą odpowiedzialność majątkową tych, którzy odprawy przyznają, w kategoriach działania na szkodę spółki
  • a ja to nie wiem, co bym wolała, dobrze, że mam męża, co wie za nas oboje ;)
  • a ja nie, jeszcze bym musiała złodzieja się bać! :-?
  • JK ma podejrzewam jeden cel, poświeci dla niego wszystko, PADa przed TS tez.
    --------------------------------------
    No, ale to PAD ułaskawił, nie JK.

    Co do tego celu: nie jest nim Smoleńsk. Z tym na pewno będąostroznie postępować, żeby nie strzelać do komara z armaty. Celem jest całkowita przebudowa państwa - instytucjonalna i mentalna. Jej elementem jest zmiana pozycji oraz mentalności III władzy.



    Czy takie ślepe popieranie władzy to nie nowy Lemingrad?
    ------------------------------------------------
    Na Aszdzienniku można sobie zrobić test, czy nadajesz się na leminga PiS-u. Mi dość słabo wyszło...

    Wiesz, ja zawsze byłem zdeklarowanym kaczystą. Czekałem 8 lat na rządy PiS-u. W pełni zgadzam się z celami, środkami, filozofią i diagnozą tej partii. Mam duże zastrzeżenia co do pojedynczych osób (zwłaszcza Ziobry nie trawię), ale dopóki JK trzyma ster - jestem spokojny. Kiedy ster przejmie Duda - też będę spokojny.

    To nie jest kwestia jakiegoś kredytu zaufania do rządu i prezydenta, nadziei że będzie lepiej itp. Po prostu to moja partia. I tyle.

  • edytowano listopad 2015
    @Reakcjonista, jak tak to rozumiem.


    Wiem, ze niektórzy moze by chcieli zeby PIS rządził wiecznie, ale raczej tak nie bedzie chociaz są tacy co przepowiadają ze 25.10 były ostatnie wolne wybory;)
    I zobaczymy czy przy takich standardach i tak zmienionej ustawie o TK, konstytucji, tez wszyscy obecnie uradowani z posunięć PiSu bedą sie cieszyć.

    Co do podatku, to w Niemczech, podatek powyżej 50 proc został uznany za niekonstytucyjny, ale u nas nowa władza sobie juz TK podporządkowała, wiec luz;)
  • Ziobro to celebryta nie polityk. A PatiKoti zrobiła z niego zupełnego durnia. Co do odnowy pańswa, to - jak pisałem - nie przeprowadzi się jej bez przebudowy strukturalnej i mentalnej wymiaru sprawiedliwości. W obecnym kształcie - jest on skażony wszystkimi wadami III RP. I w najbliższym czasie będzie głównym hamulcem zmian.
    Decyzja Dudy to dla mnie coś w rodzaju przecięcia węzła gordyjskiego - w sytuacji gdy wszyscy zacierali ręce z nadzieją, że PiS pogubi się w jego mozolnym rozplątywaniu.
  • "miałam jednak nadzieje, ze skupią sie na odnowie państwa, a nie np likwidowaniem niezawisłości sędziowskiej"

    Przypomnę, że środowisko sędziowskie wskutek naiwnej wizji Adama Strzembosza zachowało pełną kontynuację z epoką PRL. I cóż z tego, że są sędziowie młodzi, skoro zostali uformowani przez starych?

    Z kolei Trybunał Konstytucyjny jako ponadczasowa emanacja Unii Demokratycznej jest zwyczajnie szkodliwy i należy zlikwidować go w obecnej postaci.
  • edytowano listopad 2015
    @Wanda, litości. Otwarcie zawodów prawniczych nastąpiło, za poprzednich rządów PiS, różnorakie uczenie wypluwają teraz mgr prawa, ktorzy potem bez problemu zostają np r.pr, moze adwokatami rzadziej, ale r.pr moze zostac każda miernota wykształcona na bylejakiej uczelni. Z sędziami pewnie jest troche inaczej, ale nie w Wwie, gdzie była to zawsze gorsza kariera niz w kancelariach i 90 proc ludzi było spoza.
    Jak sie jest "resortowym" dzieckiem to nie idzie sie do sądu....
    Lustracja jak wiecie obejmowała sadownictwo, a osoby "resortowe" ładowały na zsyłce w wydziałach penitencjarnych.
    Oczywiscie jest gro osob ktore ma rodziców prawników, ale pokaz mi kraj w którym tak nie jest.

    Ale to nie o to chodzi.
    Zawsze znajdzie sie powód dla którego można podporządkować sibie władzę sądowniczą. Czy tez inne urzędy, następni dzieki temu będą tez to robili juz w prost.
  • @Anka

    Chyba nie masz świadomości, że postrzegasz środowisko prawnicze inaczej niż cała reszta społeczeństwa.


  • Oczywiście masz swoje powody, ale cała reszta społeczeństwa też je ma.
  • Poza tym, o co byłaby ta wojna jeszcze 10 lat temu? mam na myśli resortowe dzieci w zawodach prawniczych.
  • Moze to przekonania budowane przez lata? I zmiany przeszły niezauważone?

    Co do podatku od "odpraw", macie oczywiscie świadomość ze dotyczy to tzw odszkodowania za zakaz konkurencji i ma zastosowanie w spółkach gdzie SP ma min 50 %, wiec jak ma49, to juz nie.
    Do tego większośc zatrudniana jst teraz na zasadach kontraktu menadżerskiego i te przepisy nie maja do nich zastosowania.
    Ale medialnie brzmi swietnie.
  • Wywiad z MK nt Sobotki


    [MK] Jeszcze raz mogę powtórzyć to, co powiedziałem na początku. Absolutny bezwstyd, bezczelność. Aleksander Kwaśniewski pokazał tak naprawdę, że jest zwolennikiem pewnego układu. Minister Sobotka został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za niezwykle ciężkie przestępstwo – 3,5 roku więzienia za ujawnienie tajemnicy państwowej. Tajemnicy państwowej, w wyniku której narażono życie funkcjonariuszy wykonujących niezwykle ważne działania operacyjne. No to po prostu jest sytuacja... no ręce opadają, ręce opadają, że tak może zachować się prezydent Polski.
    (...) dziś korzysta no tak naprawdę z pewnego przywileju, z którego korzystać się nie powinno. To pokazuje, że jest jakaś nierówność wobec obywateli, że są osoby szczególnie chronione i taką osobą jest dla Aleksandra Kwaśniewskiego pan Sobotka.
    (...) i dlatego nie sądzę, żeby politycy powinni być właśnie traktowani w sposób szczególny i ułaskawieni w jakimś szczególnym trybie. Jeśli są skazani, to takie są decyzje Sądu i należy to przyjąć do wiadomości a wyborcy powinni to oceniać.
    (...)
    [MO] Gdyby Zbigniew Sobotko został ułaskawiony, co by to oznaczało, według pana?
    [MK] Nierówność obywateli wobec prawa i właśnie to, że są osoby w sposób nienaturalny szczególnie chronione przed wymiarem sprawiedliwości, osoby z establishmentu z tak zwanej klasy politycznej.
    I to jest no jeden z powodów takiej głębokiej frustracji Polaków wobec tego, co się dzieje w świecie polityki.
    (...)


    Zeracam szczególna uwage na Końcówkę:
  • Widze, ze was nie przekonam. Zasada wszystko co robi nasza strona jest ok, bo w słusznej sprawie. Warto jednak wtedy stawiać sprawe uczciwie jak reakcjonista. Nie dziwić sie tez pozniej, ze następna ekipa pójdzie o kolejne dwa kroki dalej.
  • "r.pr moze zostac każda miernota wykształcona na bylejakiej uczelni. Z sędziami pewnie jest troche inaczej, ale nie w Wwie, gdzie była to zawsze gorsza kariera niz w kancelariach "
    -----------------------------------------
    Właśnie w tym upatruję główny problem: sędziowie dzisiejsi są zbyt mało fachowi. Przy tym mają wybujałe wyobrażenia o swojej misji. Fatalna kombinacja, która owocuje orzecznictwem takim jak w sprawie MK.
  • edytowano listopad 2015
    @Anka: Zestawienie MK z Sobotką jest w sposób oczywisty nieuprawnione - nawet bez znajomości szczegółów sprawy MK. W społecznym odczuciu - MK został skazany za walkę z korupcją. A Sobotka - za kolaborację zprzestępcami. To dwa różne światy. Dwie skrajności. Dlatego - mimo największego nawet jazgotu lewicowych mediólw i prawniczych "autorytetów" (których, n.b., społeczeństwoma po dziurki w nosie), ten ruch PAD-a będzie dla niego wizerunkowo korzystny.


    A mówienie, że poparcie Dudy w tej sprawie jest polityczne... Nie mniej niż jego krytyka. Wszystko jest polityką - według mnie.
  • @Reakcjonosta, nie zestawiam Sobotki z MK, ale ruch AK z PAD.
    A afera gruntowa, miała akurat wyeliminować przystawkiX chyba nie chodziło w niej o walkę z korupcją, tylko była to czysto polityczna akcja z mocnym przekroczeniem uprawnień. I nie jest to prawdą, ze taki jest standard działania służb na całym świecie, tworzenie faktów przestępczych, zeby za te przestępstwa kogos capnąc, zawsze jest mocnym przekroczeniem uprawnień, tylko nie zawsze wychodzi to jaw;)
  • @Anka

    Nie będę wchodzić w szczegóły, bo ich nie znam, ale ogólny odbiór wymiaru sprawiedliwości jest taki, ze od lat służy on celom politycznym, obsadzony jest przez ludzi podległych, w wyniku czego złodzieje spacerują po ulicach w garniturach, a porządni są ciągani po sądach.


    Wiem, że moja wypowiedź jest tak ogólna, że trudno z nią dyskutować, ale myślę, że mniej więcej tak myśli ogół. I nie dzieje się tak bez powodu.
  • Za aferę gruntową, wyeliminowanie Leppera i Giertycha również należą się Kamińskiemu brawa. I takie jest również - wydaje mi się - odczucie społeczne. Zresztą - jeśli skazuje się szeryfa, który w społecznym odczuciu walczy z bezprawiem - jest się w oczach społeczeństwa sojusznikiem przestępców. Nie widzą tego tylko ci, którzy są do PiS-u uprzedzeni i/lub byli swego czasu zwiedzeni przez PO - a teraz wstyd im się przyznać, że dali się nabrać. Tak samo jest ze stosunkiem do Smoleńska: kto był przed Smoleńskiem zagorzałym zwolennikiem PO, to nigdy wewnętrznie nie zgodzi się na możliwość zamachu. Bo to oznaczałoby że... popierał zbrodniarzy.
  • Z ostatnim nie zgadzam się @Reakcjonisto.

    Tylko krowa nie zmienia zdania. Można było popierać PO i zmienić zdanie po Smoleńsku, nawet nie zakładając zamachu. Bezczynność, bezradność, brak przyzwoitości rządzących po katastrofie - dla niektórych były argumentem.
  • edytowano listopad 2015
    taki wątek przegapiłem!

    niniejszym podziękowania i wyrazy poparcia do wpisów Reakcjonisty i Maćka
    :)
  • edytowano listopad 2015
    a wogle, to mam wrażenie, że sądownictwo wybiło się, kuriozalnie, na całkowitą niezależność,
    gdy, na moje oko, powinno być zależne podwójnie - na niskim szczeblu od obywateli (wybór sędziów),
    a ogólnie od władcy.

    noi za korupcję powinno być karane na gardle.
  • @Anka
    Od tego typu decyzji świat się nie zawali; prezydenci Wałęsa i Kwaśniewski używali tego prawa w sposób niezgodny z duchem prawa. PAD stosuje to prawo wbrew jego literze, a jak wiadomo, stosowanie litery prawa tam, gdzie nie należy, jest niegodziwe.

    I o to się rozchodzi. Jeśli jesteś w sumieniu przekonana, że p. Kamiński nie powinien być skazany nieprawomocnie, a występujesz przeciwko decyzji PADa, to jest to z gruntu niesłuszne. Nie wolno abstrahować od faktycznej sytuacji.

    Pozytywizm prawniczy jest utopią, w której nie jesteś w stanie skazać nazistów lub komunistów za zbrodnie czynione w majestacie tegoż prawa. Prawo nie jest najwyższą wartością, ale służy obronie wartości. Tutaj nie działa zasada "cel uświęca środki"; naginanie prawa lub jego złamanie nie jest niegodziwe per se.

  • A ogólniej: tylko ofiary się nie mylą, a historię piszą zwycięzcy.
  • a jak już jesteśmy przy muzyce to "zwycięzców nikt nie sądzi".
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.