Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kontrowersje wokół decyzji prezydenta Dudy

124678

Komentarz

  • o, taka ciekawostka:

    A tak w ogóle to ustawa PO daje TK możliwość orzeczenia o niemożliwości sprawowania funkcji przez Prezydenta RP i podejmowania decyzji o delegalizacji partii politycznych.
    Wiedzieliśta?


    http://pismejker.yuku.com/topic/5693/trybunaytrybunay#.VlLmUHYveUk
  • A wiedzieliście, że poprzednia też dawała? Ot, taka ciekawostka.
  • a nie wiedziałem, to rzeczywiście jeszcze lepsza ciekawostka
  • To nie ma znaczenia.
    Prezydent ułaskawił swojego partyjnego kolegę, zeby ten mógł sprawować urząd ministra.
    Żadne komentarze, interpretacje nie są tu potrzebne.
  • edytowano listopad 2015
    @Marcelina,
    Jeszcze co do pracownikow CIA i in, w każdym cywilizowanym państwie, to co zrobiło CBA w ramach afery gruntowej, byłoby uznane za naprawde duze przekroczenie uprawnień i osoba odpowiedzialna byłaby sądzona. Szczegolnie, ze w naszym przypadku chodziło głownie o wycięcie "przystawek".
    Nie wszedzie jednka, sprawa wyszłaby na jaw;).

    No i te jeszcze niedawne wypowiedzi PADudy nt ułaskawienia... A teraz jak potrzebne, to zmiana o 180 st.

    No i Prezydent, nie wyraził zdania ze Kamiński nie ponosi winy, a jedynie ze nie powinien ponieść kary. Taka jest istota pr łaski, nie co do winy, a co do kary...

    @BabUska, nie wiem czy p. Cioch jest wybitnym prawnikiem (nie znam nazwiska), na pewno za to był senatorem PiSu i jezeli o jego wiedzy prawniczej rozmawiamy, to zajmuje sie pr rzeczowym, a nie konstytucyjnym lub postępowaniem karnym.
    Ale zgadzam sie z nim ze akcje z TK zaczelo PO, tylko ze ustawianie ustaw pod swoje interesy partyjne, to naprawde psucie państwa, a teraz PiS to kontynuuje, idąc jeszcze kolejne kroki dalej.
  • edytowano listopad 2015
    Maciek napisał:

    Bogusław Banaszak, "Prawo Konstytucyjne", Warszawa 2015 rok.
    Powyższe można by obalić, że zostało napisane pod skazanych funkcjonariuszy CBA, ale ja mam coś znacznie wcześniejszego.

    Skrypt dla studentów prawa z roku 2006, kiedy jeszcze o omawianej sprawie nikomu się nie śniło.

    http://www.wuw.pl/ksiegarnia/tresci/studiaiuridica/45/45_10.pdf

    "Nie budzi zresztą wątpliwości, że prezydent może zastosować łaskę w ogóle z pominięciem trybu przewidzianego w k.p.k.", przy czym "...żaden przepis ustawy zasadniczej nie wyklucza ułaskawienia przed prawomocnym skazaniem", a zatem bez akt i opinii.


    ***

    Chyba, że dla PiS-u pracuje jasnowidz, ale wtedy to PO nigdy nie doszłaby do władzy. :)



    ***

    > Przypomnę, że środowisko sędziowskie wskutek naiwnej wizji Adama Strzembosza zachowało pełną kontynuację z epoką PRL. I cóż z tego, że są sędziowie młodzi, skoro zostali uformowani przez starych?

    Z kolei Trybunał Konstytucyjny jako ponadczasowa emanacja Unii Demokratycznej jest zwyczajnie szkodliwy i należy zlikwidować go w obecnej postaci.
    <

    BINGO!!!
  • To ja zmienię trochę temat: gdyby sędzia napisał uzasadnienie w dwa tygodnie, jak co do zasady powinien, apelacja mogłaby być wcześniej i całego zamieszania mogłoby nie być. Na takim postępowaniu sędziów traci wiele osób, MK to tylko jeden głośny przypadek.
  • Anka napisała:

    > A afera gruntowa, miała akurat wyeliminować przystawki chyba nie chodziło w niej o walkę z korupcją, tylko była to czysto polityczna akcja z mocnym przekroczeniem uprawnień. I nie jest to prawdą, ze taki jest standard działania służb na całym świecie, tworzenie faktów przestępczych, zeby za te przestępstwa kogos capnąc, zawsze jest mocnym przekroczeniem uprawnień, tylko nie zawsze wychodzi to jaw;) <

    Działania CBA w tamtym czasie były zgodne z prawem, funkcjonariusze na każdą z prowadzonych akcji mieli zgodę urzędu wyższej instancji.
    Funkcjonariusze CBA byli szkoleni przez FBI. To co robiono jest standardem w państwach o ugruntowanej demokracji.
    Zresztą i za rządów PO również przeprowadzano działania wręczania tzw. kontrolowanej łapówki; nadal byli tam funkcjonariusze działający "pod przykryciem", czyli posługujący się lewymi dokumentami. Z tym, że osoby powiązane z ów2czesną władzą, to dopiero po zmianie ekipy rządowej zaczęto rozliczać. I żeby było jasne - dotąd działają jeszcze pracownicy z poprzedniego rozdania, bo nowa władza dopiero obejmuje resorty.

    ***

    > Prezydent ułaskawił swojego partyjnego kolegę, zeby ten mógł sprawować urząd ministra. <

    Prezydent nie ułaskawił "swojego partyjnego kolegi" - ułaskawienie objęło wszystkich skazanych w tej sprawie funkcjonariuszy. Nie tylko było naprawieniem patologii jaka występuje w polskim sądownictwie, ale pozwoliło też odzyskać do pracy w służbach, uczciwych, kompetentnych funkcjonariuszy. Czekanie na uprawomocnienie się wyroku mogło potrwać całą kadencję - zważywszy, że samo napisanie uzasadnienia sędziemu zajęło 6 mies. - a nowej ekipie nie zbywa na wysokiej klasy fachowcach.

    Dałaś sobie dziewczyno zrobić budyń z mózgu, przez wiadomą ekipę, dla której pracowały i nadal pracują media mainstreamu.
  • edytowano listopad 2015
    Anka,...To nie ma znaczenia. Prezydent ułaskawił swojego partyjnego kolegę, zeby ten mógł sprawować urząd ministra.
    Ale jest cacy, że Wałęsa ułaskawił gangstera "Słowika"całkiem bezinteresownie, Kwaśniewski ułaskawił Ryszarda Kalisza, żeby ten mógł zostać posłem (chyba nie kolega?), mordercę Petera Vogla (Piotr Filipczyński), mordercę i "skarbnika lewicy (To pewno taz nie kolega!), również Zb. Sobotkę podejrzanego o o współpracę ze zorganizowaną przestępczością, Komorowski ułaskawił pięciu morderców, 20 osób skazanych za fałszowanie i 15 winnych rozboju, 51 skazanych za kradzież z włamaniem i 36 ukaranych za oszustwo i kradzież.
    Za Prof. Tomasz Panfil:
    Tok postępowań wobec ministra Mariusza Kamińskiego:
    1. Sąd oddala wniosek prokuratury nie dopatrując się znamion czynu zabronionego.
    2. Sąd I instancji uniewinnia.
    3. Sąd I instancji ponownie uniewinnia.
    4. Sejmowe Komisje Śledcze pod przewodnictwem Ryszarda Kalisza i Andrzeja Czumy nie są w stanie skierować jakiegokolwiek wniosku do prokuratury odnośnie rzekomych nadużyć i łamania prawa przez ministra Kamińskiego i jego ludzi.
    5. Sąd skazuje prawomocnie tych, wobec których zastosowano procedury, o stosowanie których oskarżany jest Mariusz Kamiński.
    6. Sąd w osobie sędziego Łączewskiego skazuje ministra Kamińskiego dokładnie za to samo, za co zapadły wyroki z punktów 1, 2, 3, 5.
    7. W prawodawstwie państw kierujących się zasadą prawa, wyrok sędziego Łączewskiego nie mógłby zaistnieć, bowiem nie wolno sądzić człowieka, za czyny które nie zostały uznane za przestępstwo w toku wcześniejszych postępowań (vide 1, 2, 3, 5).
    8. Prezydent ucina dalszy proces kompromitowania się polskiego wymiaru sprawiedliwości stosując prawo łaski udzielone mu w art. 139 Konstytucji:
    "Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu."
    Nie ma przepisów wykonawczych ograniczających to prawo wyłącznie do procesów zakończonych prawomocnym wyrokiem.
  • A ja wam napisze, ze jak mi sie do tej pory PreYdent Duda wydawal mdlym, kulturalnym mlodym czlowiekie. Tak tym ulaskawieniem mi bardzo zaimponowal.
  • edytowano listopad 2015
    Czyli ja o tym co sądzę i czynie "A", a w odpowiedzi dostaje, ale P. Wałęsa, to A Kw tamto, a do tego PO jeszcze cos..
    Nie chodzi, o ocenę czynu MK, ale powtórzę jeszcze raz: wydanie dec co do swojego partyjnego kolegi w celu pełnienia przez niego funkcji publicznej.

    Nie bardzo wiem, co można tu komentować. Szczegolnie w aspekcie poprzednich jego wypowiedzi nt ułaskawienia ...

    Prof T.Panfill to chyba historyk? Specjalista od Poloni???
    To jakas bzdura z tym punktem 6. Przeciez tam były uchyly do ponownego rozpoznania (tak mi sie wydaje), wlasnie w zakresie co do winy.
  • Gdzie jest napisane, że prezydent nie może ułaskawić partyjnego kolegi? Może każdego, kogo zapragnie. Ten przywilej monarchy daje mu konstytucja.

    Problem leży w innej kwestii, którą możemy rozważać jako wyborcy. Czy Polsce ten akt łaski się przysłuży, czy zaszkodzi. W przypadku poprzednich prezydentów mieliśmy ułaskawienia bandytów i złodziei. Mi się to nie podoba. Ale Mariusz Kamiński, który nawet swoją odprawę z CBA odesłał z powrotem, to postać kryształowo czysta. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że prezydent słusznie zrobił.
  • Nigdzie nie jest to napisane. Ale istnieje cos takiego jak dobre obyczaje.
    Szczegolnie ze w innej rzeczywistości politycznej PAD jak najbardziej był przeciwny takim dzialaniom, jak teraz...
    A czy przysłuży sie Polsce to jeszcze nie wiemy, nie wystarczy byc uczciwym, oprocz tego trzeba byc skutecznym i dzialac zgodnie z literą prawa.

    Ciekawe co bedzie, jak nadętepny przydent juz z innej opcji zrobimy to samo.
  • Wiesz, prezydent Komorowski przekazał na odchodnym swoim współpracownikom ogromny majątek w formie premii i "złomowanych" elementów wyposażenia swoich rezydencji. Czy ktokolwiek na lewo od PiS podnosi z tego powodu larum i powołuje się na dobre obyczaje? No skąd. Każdy zapewni, że to było jak najbardziej słuszne. A to były konkretne pieniądze z naszych podatków. Czemu więc podnosić ten argument przeciwko Dudzie, którego decyzja nikogo nie krzywdzi?
  • Są gdzies jakieś dowody na to rozkradanie palacu? Bo ja jak do tej pory natrafiam tylko na relacje o tym. Żadnych fot, zadnych dokumentów.
    W sumie to szkoda, że po objęciu przez Komorowskiego urzędu jego kancelaria nie zrobila tego samego co teraz kancelaria prez.Dudy.
    no i jakos nie podnosili tego, że corka zmarłej pary prez.nie chciala opuścić pałacu. Litosciwie przemilczano czego po jej wyjsciu nie znaleziono
  • edytowano listopad 2015
    Kociara, ...Litosciwie przemilczano czego po jej wyjściu nie znaleziono
    A gdzie dowody? Nie wspomnę, jakie to wyjątkowo obrzydliwe pomówienie.
    Nawet jednoosobowa firma musi zrobić remanent wyposażenia i środków trwałych. To, że Kancelaria BK remanentu nie zrobiła , to jeszcze jeden dowód na ich niekompetencję.
  • Podobno w usa prezydent może ułaskawić zanim sprawa trafi na wokandę. Czy to prawda?
  • Taaa
    juz widzę tą histerie jak by się osmielili
    po smierci prezydenta
    szarganie pamięci
    potwarz
    itp
    it a skąd wiadomo, że nie został zrobiony a tyljo go nie upubliczniono?

    to znaczy, że gdzies jest dostepny ten remanent? Aktualny?Jakies szczegoly i konkrety tam są?
  • edytowano listopad 2015
    a czegóż to nie znaleziono? ciekawam. osobistych rzeczy LK i MK?

    :-?

    zgroza.

    edit @kociara


    nie ma podziękowań więc podziękuję zbiorczo tym, którzy mają zdania przeciwne do Anki (to nic osobistego).
  • Zresztą ułaskawienie to uprawnienie monarchy wynikające z jego uprawnień najwyższego sędziego z czasów kiedy o trójpodziale władzy jeszcze nikt nie śnił.
  • Prawo łaski powinno być stosowane wyłącznie wtedy kiedy litera prawa stoi w sprzeczności z duchem czyli sprawiedliwością.
  • @kociara sugerujesz, że córka pary prezydenckiej okradła pałac, wykorzystując to, że jest w żałobie i dlatego nie ośmielił się nikt zwrócić jej uwagi? Wybacz, ale jak zwykle rozsądnie piszesz, to jakieś grubymi nićmi szyte i albo masz dowody, albo naprawdę ohydne te pomówienia.
  • edytowano listopad 2015
    Czy to jest pomowienie dotyczące przebywania corki pary prezydenckiej dlugo po smierci rodzicow i objecia urzędu przez kolejnego prezydenta?
    Mówię, że brak raportu to niekoniecznie jest dowod na niekompetencje kancelarii komorowskiego.
    i ogolnie chyba bawi mnie już to, co wykazala swymi postami Anka a do czego nikt i tak się nie przyzna-to forsowanie tezy my-oki oni-dno. A jak "my"robimy to sako co "oni" to i tak jestesmy lepsi... mamy moralne prawo bo my mamy szlachetne pobudki a oni to dno
    a metody i pobudki są dokladnie takie same. Władza władza władza
    i jeszcze władza
    i interesiki swoich

    E:wyraz
  • Gdyby remanent był zrobiony na początku kadencji BK, z całą pewnością ujrzałby choćby teraz światło dzienne, tymczasem BK o niczym takim nie wspomina
    to do @kociara
  • edytowano listopad 2015
    O. A jednak byl ten rapory.
    wredne media teraz juz niepokorne mówią

    e:teraz sie zacznie
    jedni drugim będą pyłki w oku wypominac
    my mogliśmy ale oni nie
    szkoda czasu
  • No i mści się brak podziękowań, sto razy dziękuję @Maciek i @BabUska
  • Spioch, ...Podobno w usa prezydent może ułaskawić zanim sprawa trafi na wokandę. Czy to prawda?
    Nie wiem jak w USA. W Polsce prawo łaski to prerogatywa głowy państwa (art. 139 Konstytucji). Jest ono szersze niż ułaskawienie, które odnosi się do osób prawomocnie skazanych.
    Prezydent miał pełne prawo skorzystać z prawa łaski w przypadku wyroku nieprawomocnego, na każdym etapie postępowania.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.