Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Tylko nie mów nikomu

191012141536

Komentarz

  • Odrobinka powiedział(a):
    A film jest zrobiony tak że tym zramolalym staruszkom, zalujacym, albo nie rozumiejacym że popełnili przestępstwo i mówiącym nad grobem niemal że się boją sądu Bożego się mimowolnie współczuje i to przynajmniej w dwóch przypadkach mialam takie odczucia. Bardziej im nawet wspolczulam w tej konfrontacji niż ofiarom.
    :s Bez jaj kobieto. Rzeczywiscie biedne dziadki bo ktoś po latach do nich przychodzi ze swoją krzywda. To oni krzywdzili. I nie oni mieli przez to złamane dzieciństwo.
    Podziękowali 2Coralgol beatak
  • @hipolit gdzie tak napisalam? Tak boją się teraz. Jak człowiek jest młody to różne glupoty przychodzą mu z łatwością. Przestępstwa też. Ale przestępstwo domaga się sprawiedliwości. Sami mieli się zgłosić? No mogli. Ja ich nie bronię. 
    Są takie filmy fabularne tak kręcone że sprzyja się negatywnemu w sumie bohaterowi. Tu się stało podobnie.
  • OlaOdPawla powiedział(a):
    annabe powiedział(a):
    Pytanie - który jest ten dobry? 

    Jestem zdruzgotana tym filmem. Jeden z księży to nasz znajomy. Kapłan który był ciepłym człowiekiem, lubiłam się u niego spowiadać, mówił piękne homilie. 

    Po prostu szok. Ciężko się pozbierać po tym czego się człowiek dowiedział..  :(
    W sensie, że w tym filmie jest? Przyznaje się do winy?
    No właśnie
    Piszą tutaj niektórzy, że wolą nie oglądać bo w swoim życiu spotykaja samych dobrych pasterzy....
    Podziękowali 1OlaOdPawla
  • Odrobinka powiedział(a):
    @hipolit gdzie tak napisalam? Tak boją się teraz. Jak człowiek jest młody to różne glupoty przychodzą mu z łatwością. Przestępstwa też. Ale przestępstwo domaga się sprawiedliwości. Sami mieli się zgłosić? No mogli. Ja ich nie bronię. 
    Są takie filmy fabularne tak kręcone że sprzyja się negatywnemu w sumie bohaterowi. Tu się stało podobnie.
    Człowiekowi młodemu i głupiemu zdarzy się popełnić głupotę i przestępstwo. Tu jest mowa o działaniu przestępczym które nie było jednorazowym wyskokiem! Gdzie była pełna świadomość popełnianego czynu o czym świadczy chociażby to, ze ofiary były zastraszane, szantażowane (albo ty albo twój młodszy brat) i zmuszane do milczenia! 
    Film nakręcony żeby celowo pokazać bohatera w świetle negatywnym? Poważnie? 
    A w jakim to świetle pokazać pedofila?
    a może żałować go ze w ogóle sprawa wyszła na światło dzienne? Lepiej żeby nie wyszła? Bo on przed Bogiem odpowie? I to wystarczy? 

  • @kociara ;

    Ksiądz nie da rozgrzeszenia jeśli sprawca nie odda się wymiarowi sprawiedliwości, więc przestępca który chce się ukrywać nie ma czego szukać w konfesjonale.
    Podziękowali 1antonina
  • edytowano maj 2019
    @hipolit wskaż gdzie tak napisałam. Bo wyraźnie nadinterpretujesz. Napisałam o dwóch przypadkach gdzie miałam takie odczucie.
    I powtarzam do głowy by mi nie przyszlo żeby ztym do kurii iść. Albo na prywatną konfrontację po latach.
  • Zgwalcenie jest ściganie z oskarżenia publicznego ale na wniosek pokrzywdzonego. 
    Podziękowali 3Odrobinka Berenika antonina
  • Tak przynajmniej było kilkanaście lat temu, kiedy miałam zawodową styczność z prawem karnym. 
  • PawelOdOli powiedział(a):
    Maciek_bs powiedział(a):
    "Zgodnie z podpowiedzią Abpa Sheena: mamy chwycić ich za twarze by papież zachowywał się jak papież, biskupi zachowywali się jak biskupi"

    Coś chyba zmyślasz.
    "Na kogo można liczyć w walce o ratunek dla naszego Kościoła? Nie na naszych biskupów, naszych kapłanów ani członków zakonów. To WASZE zadanie, ludu wiernego! Pan Bóg dał wam rozum, oczy i uszy, abyście uratowali Kościół. WASZA misja to pilnować, aby wasi kapłani zachowywali się jak kapłani, biskupi jak biskupi, a zakonnicy jak zakonnicy!" - Abp John Fulton Sheen.

    Sparafrazowałem. Dziękuję za uwagę.
    Dobra, ale kto temu ludowi udzielił uprawnień/kompetencji/rozeznania, by wiedział, jak ma zachowywać się papież czy biskupi?
  • Berenika powiedział(a):
    PawelOdOli powiedział(a):
    Maciek_bs powiedział(a):
    "Zgodnie z podpowiedzią Abpa Sheena: mamy chwycić ich za twarze by papież zachowywał się jak papież, biskupi zachowywali się jak biskupi"

    Coś chyba zmyślasz.
    "Na kogo można liczyć w walce o ratunek dla naszego Kościoła? Nie na naszych biskupów, naszych kapłanów ani członków zakonów. To WASZE zadanie, ludu wiernego! Pan Bóg dał wam rozum, oczy i uszy, abyście uratowali Kościół. WASZA misja to pilnować, aby wasi kapłani zachowywali się jak kapłani, biskupi jak biskupi, a zakonnicy jak zakonnicy!" - Abp John Fulton Sheen.

    Sparafrazowałem. Dziękuję za uwagę.
    Dobra, ale kto temu ludowi udzielił uprawnień/kompetencji/rozeznania, by wiedział, jak ma zachowywać się papież czy biskupi?
    Wiesz, to akurat jest bardzo proste. Ludzie wewnętrznie czują, że papież, czy biskupi powinni zachować się najzwyczajniej w świecie PRZYZWOICIE. Czyli - wiedząc o gwałtach, molestowaniu i nadużyciach, reagować w sposób adekwatny, a nie wyciszać, przenosić, itp. 
  • Monika73 powiedział(a):
    Zgwalcenie jest ściganie z oskarżenia publicznego ale na wniosek pokrzywdzonego. 
    A jeśli pokrzywdzonym jest 7-latka? 
    Jeśli rodzice tego nie zgłoszą, (a wiedzą), to czy jednak nie popełniają przestępstwa? Nie mówimy tu o gwałcie na osobie pełnoletniej.
  • Zarządzanie ludźmi jest całkiem nieproste, jestem o tym przekonana.

    Zarządzanie sporą grupą ludzi, którzy mają pod sobą innych, jeszcze bardziej nieproste i nieoczywiste. 
  • Nie oznacza, że popieram uciekanie od odpowiedzialności. Ale podłości się też nie nagłaśnia. Choćby ze względu na ofiary i ich rodziny.
  • Berenika powiedział(a):
    Nie oznacza, że popieram uciekanie od odpowiedzialności. Ale podłości się też nie nagłaśnia. Choćby ze względu na ofiary i ich rodziny.
    I na takim podejściu żerują zbrodniarze. Tym właśnie straszą rodziny i ofiary.
    Podziękowali 1Subiektywna
  • Beatak - nie będzie to przestępstwo. Ewentualnie może stanowić przyczynek do ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej. Jednak to dlatego jest przestępstwo wnioskowe, że nie każdy chce przechodzić przez traume składania zeznań itp. 
  • Monika73 powiedział(a):
    Beatak - nie będzie to przestępstwo. Ewentualnie może stanowić przyczynek do ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej. Jednak to dlatego jest przestępstwo wnioskowe, że nie każdy chce przechodzić przez traume składania zeznań itp. 
    No to jestem bardzo zaskoczona. Negatywnie.
  • Według mnie dlatego bieg okresu przedawnienia takich przestępstw powinien zaczynac się dopiero po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości. 
  • Może już nie dokonujmy egzegezy słów bpa Sheena. Powiedział je w 1972 roku, sam mając 77 lat. Możliwe, że był rozczarowany rzeczywistością dookoła i myślał, że tak zagrzeje wiernych do walki. Z punktu widzenia hierarchicznego ustroju Kościoła jego opinia jest nie do przyjęcia.
  • Mi nie chodzi o egzegezę, tylko o ukazanie, że pojedyncza wypowiedź nawet poważanego człowieka nie koniecznie jest punktem odniesienia dla sprawy.
  • I to przekonanie, że każdy ma prawo rozliczać każdego, mając 10% danych na temat spray, mnie męczy. Jest ono powszechne, nie tylko w odniesieniu do tej konkretnej sprawy.
  • Berenika powiedział(a):
    I to przekonanie, że każdy ma prawo rozliczać każdego, mając 10% danych na temat spray, mnie męczy. Jest ono powszechne, nie tylko w odniesieniu do tej konkretnej sprawy.
    A męczy Cię choć trochę to, co przeżywały ofiary?
  • beatak powiedział(a):
    Berenika powiedział(a):
    I to przekonanie, że każdy ma prawo rozliczać każdego, mając 10% danych na temat spray, mnie męczy. Jest ono powszechne, nie tylko w odniesieniu do tej konkretnej sprawy.
    A męczy Cię choć trochę to, co przeżywały ofiary?
    Nawet bardzo.
  • AleksandraB powiedział(a):
    @kociara ;

    Ksiądz nie da rozgrzeszenia jeśli sprawca nie odda się wymiarowi sprawiedliwości, więc przestępca który chce się ukrywać nie ma czego szukać w konfesjonale.
    Ok. Ale jesli sprawca nie oczekuje rozgrzeszenia? Tak tylko np.chce zrzucic cięzar wiedząc, ze bedzie bezpieczny?
  • Berenika powiedział(a):
    PawelOdOli powiedział(a):
    Maciek_bs powiedział(a):
    "Zgodnie z podpowiedzią Abpa Sheena: mamy chwycić ich za twarze by papież zachowywał się jak papież, biskupi zachowywali się jak biskupi"

    Coś chyba zmyślasz.
    "Na kogo można liczyć w walce o ratunek dla naszego Kościoła? Nie na naszych biskupów, naszych kapłanów ani członków zakonów. To WASZE zadanie, ludu wiernego! Pan Bóg dał wam rozum, oczy i uszy, abyście uratowali Kościół. WASZA misja to pilnować, aby wasi kapłani zachowywali się jak kapłani, biskupi jak biskupi, a zakonnicy jak zakonnicy!" - Abp John Fulton Sheen.

    Sparafrazowałem. Dziękuję za uwagę.
    Dobra, ale kto temu ludowi udzielił uprawnień/kompetencji/rozeznania, by wiedział, jak ma zachowywać się papież czy biskupi?
    Kościół poprzez doktrynę + sensus fidei.
  • Ale jeszcze pogadam z karnistami, czy czegoś nie mieszam. 
  • edytowano maj 2019
    kociara powiedział(a):
    AleksandraB powiedział(a):
    @kociara ;

    Ksiądz nie da rozgrzeszenia jeśli sprawca nie odda się wymiarowi sprawiedliwości, więc przestępca który chce się ukrywać nie ma czego szukać w konfesjonale.
    Ok. Ale jesli sprawca nie oczekuje rozgrzeszenia? Tak tylko np.chce zrzucic cięzar wiedząc, ze bedzie bezpieczny?
    no aż tak głupim (jak Kociara w powyższym) nie można chyba być...

    (tzn. rozumiem ADHD czy tam Aspergera, ale zanegowanie tajemnicy spowiedzi, to próba zniszczenia Kościoła, o to Ci chodzi?)
  • Mogło też się coś zmienić w temacie. 
  • edytowano maj 2019
    Maciek_bs powiedział(a):
    Może już nie dokonujmy egzegezy słów bpa Sheena. Powiedział je w 1972 roku, sam mając 77 lat. Możliwe, że był rozczarowany rzeczywistością dookoła i myślał, że tak zagrzeje wiernych do walki. Z punktu widzenia hierarchicznego ustroju Kościoła jego opinia jest nie do przyjęcia.
    Sam dokonałeś interpretacji...

    Maciek, ja rozumiem, że z kurią w jakiś sposób jesteś związany, że masz dobre doświadczenia w relacji z biskupami i kapłanami. 

    Ja również poznałem wielu kapłanów, jeden z nich to sekciarski manipulant, kilku jest chamów, większość to dobrzy ludzie, mamy także kilku przyjaciół-księży.

    Nie znaczy to jednak, że jak dobry biskup kryje pedofila zamiast zatargać go na komisariat, to mimo wszystko dobry biskup. Nie. Niedobry. I to trzeba takiemu biskupowi wytłumaczyć. Właśnie zgodnie ze słowami Sheena. A skoro tłumaczenia f2f nie pomagają, a skala problemu jest wielka, to donosi się Kościołowi - wiernym.

    Kościół w PL nie dokonał przede wszystkim dekomunizacji, de-TW-izacji i w konsekwencji nie wywalił na pysk homosiów, pedofilów i cudzołożników. I tak się kisi w kotłującym się gnoju, który jak widać powoli zaczyna się wylewać, bo śmierdzi już od dawna...
  • Nie mam w ogóle kontaktów z kurią, poza tym, że na zbiórkach wilczkowych modlimy się za naszego biskupa Romualda :)
    Podziękowali 1PawelOdOli
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Nie mam w ogóle kontaktów z kurią, poza tym, że na zbiórkach wilczkowych modlimy się za naszego biskupa Romualda :)
    No to jednak masz kontakty większe, niż ja ze swoją kurią ;-)
    Podziękowali 1DaddyPig
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.