Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dyspensa od udziału we Mszy niedzielnej

1131416181925

Komentarz

  • edytowano marca 2020
    mysikrolica powiedział(a):
    @kowalka, to jest na instagramie? Jak, o której można uczestniczyć? 
    w pliku pod linkiem jest wyjaśnione
    https://drive.google.com/file/d/1b8arjq0s4bKvGKXpBMdQpDe-gcl6kLxK/view?fbclid=IwAR02Ff3gZevCKSL597d0rYXBUR3R775j0itcELe5s1orXkZpaCAX56T6FbM
    Podziękowali 2mysikrolica kowalka
  • Tu ciekawy tekst w temacie:

    Oto są bowiem Święta Paschalne

     W dobie kryzysu i ciągłego zagrożenia koronawirusem, a co za tym idzie wielu wątpliwości i emocji związanych z naszym życiem religijnym, zwłaszcza w kontekście zbliżających się najważniejszych dni dla wszystkich chrześcijan – Świąt Wielkanocnych, wiele osób stawia sobie pytanie: jak zachować się w tej sytuacji i jak przeżyć ten czas? Jedni, pełni napięć i wewnętrznego bólu, z powodu dość restrykcyjnej redukcji celebracji liturgii Paschalnej, próbują nawet wywierć presję na zmianę tych zarządzeń, drudzy podchodzą do sprawy z pokojem, oczekując z ufnością na rozwój wydarzeń, inni, religijnie obojętni, myślą o tym, by się po prostu nie zarazić i jakoś wyjść z opresji bez szwanku.

    Sytuacja obecna jest niewątpliwie Bożą łaską dla świata, ludzkości, a szczególnie dla Kościoła. Bóg nas odziera bez znieczulenia, kładzie kres kultowi złotego cielca (jedno z czytań liturgii Wielkiego Postu Wj 32,7-14). Słowo Boże każdego dnia wspaniale nam interpretuje rzeczywistość, w której przyszło nam żyć. Jest doskonałym rachunkiem sumienia i budzi nadzieję (jak to słowo Boże). Pan Bóg, w sposób radykalny pozbawia nas tego, co zewnętrzne, łącznie z możliwością uczestnictwa w Eucharystii (swoją drogą, uważam, że w taki sposób chce zwrócić naszą uwagę na liczne profanacje i świętokradztwa Eucharystii, co do których niektórzy już się nawet chyba przyzwyczaili).

    Jak patrzymy w serce, to widzimy całe stado złotych cielców, które ryczą, żeby oddawać im cześć. Całe mnóstwo cielców: dbałość o uznanie, wzgląd na opinię innych, ekologiczne jedzenie; są w nas takie cielątka, które ciągle chcą być głaskane, zauważane, dowartościowane, okadzane, cielcem może być też forma modlitwy, duchowość, różne przejawy religijności, ulubieni księża, bez których po prostu nie da się żyć, mogą nimi być doznania emocjonalno – duchowe, np. spoczynki w Duchu Świętym, a nawet charyzmaty, jakże Kościołowi dziś potrzebne. Takim cielcem może być nawet sposób przyjmowania Komunii: do ust, albo na rękę, a nawet, o zgrozo, cielcem może być Msza św., jako po prostu religijne przyzwyczajenie, w którym im częściej uczestniczę, tym bardziej mam poczucie bycia kimś wyjątkowym, w tym, co by nie powiedzieć, pogańskim świecie, przez co patrzę z góry na tych co do kościoła nie chodzą. Dla wielu kapłanów cielcem są kolejne akcje duszpasterskie, z których niewiele wynika, oprócz tego, że „coś” się dzieje. Korporacyjnie nakręceni, myślą czym tu jeszcze okadzić swojego cielca.

    Dlatego Pan przechodzi z mocą i oczyszcza swoją trzodę ze złotych cielców, rozbija stare bukłaki, kruszy schematy, obnaża rozdźwięk pomiędzy religijnością i wiarą, i przypomina, że On jest Świątynią. I mamy czas, wreszcie mamy czas. Księża mają czas na modlitwę, rodzice mają czas dla dzieci, rodzeństwo ma szansę bliżej się poznać, ludzie wstają rano wyspani, wreszcie mamy czas!

    Czy przez wieki nie ulaliśmy sobie cielców z naszych zwyczajów, przyzwyczajeń, obrzędów, godności, fatałaszków, pracy, kariery, nowych wrażeń religijnych, namiętnego słuchania Youtubowych proroków? Lubimy mieć Boga pod kontrolą, przyzwyczailiśmy się do Boga, który jest na nasze zawołanie, którym można manipulować i którego można zawłaszczyć. Wielu może się wydawać, że robi Mu łaskę, że Go czci, a tak naprawdę często adoruje samych siebie.

    Nasze EGO chce sobie podporządkować Boga i oddawać Mu cześć według własnych wyobrażeń i potrzeb. Liturgia, choć ma służyć Bożej chwale, może się stać kultem złotego cielca, w którym chodzi tak na prawdę o dobre samopoczucie, wypełnienie Prawa, oddanie Bogu, co boskie, żeby się poczuć porządnym katolikiem. Godzina w tygodniu dla sacrum, a potem to już tylko profanum. Trzeba uczciwie powiedzieć, że okoliczności, w których przyszło nam dzisiaj żyć, pokazują, że my tak naprawdę nie znamy Boga, bo On jest INNY niż nasze wyobrażenia o Nim. Dlatego tylu ludzi dzisiaj wpada w frustrację, panikę, histerię, myśląc że walczą o Boże prawa, a tak naprawdę walczą o swojego cielca, do którego się po prostu przyzwyczaili, przy którym czują się bezpieczni i którego utrzymują na smyczy własnych lęków.

    Panu Bogu natomiast spodobało się zafundować nam Święta Paschalne w nowym wydaniu. I nie mam złudzeń, że to będą prawdziwie Święta Paschalne, w których Pan odziera nas z wszelkich splendorów i zewnętrzności, żeby nic nam Go nie przysłaniało. Z Niego w Święta Paschalne zdarli nawet tunikę, pozbawili wszystkiego, co miał ze świata, dlatego Pan zaprasza nas tym razem, aby wejść do swej izdebki i oddawać Mu cześć w Duchu i prawdzie.

    Kiedy ludzi religijnych pozbawi się obrzędów, to się gubią i nie potrafią się odnaleźć, czują się zdezorientowani i napełnia ich lęk. Tymczasem Bóg nie ogranicza się do świątyni, ani do liturgii, Bóg daje się poznać tym, którzy Go miłują i współdziała z nimi we wszystkim dla ich dobra (por. Rz 8,28).  Kapłan i lewita zrezygnowali z okazania miłości, bo śpieszyli na świątynną celebrację (por. Łk 10,31-32). Być może Bóg nam chce przypomnieć, że pierwszym ołtarzem ofiarnym jest ludzkie serce. Jak to cudowne, że Jezus uczynił chrześcijaństwo religią serca, a nie świątyni. Dzisiaj, kiedy mamy ograniczony dostęp do ołtarza eucharystycznego, może warto pozaglądać co się dzieje na ołtarzu serca, komu służę i komu składam ofiary.

    Zwiastowanie Pańskie nie dokonało się w świątyni, ani nawet w Jerozolimie, tylko w zabitej dziurze, o której w Starym Testamencie nikt nie słyszał, i wobec zwykłej dziewczynki, która niczym szczególnym się nie wyróżniała i niczego nie robiła, tylko słuchała słowa Boga. To wydarzenie było dla Niej jak istne trzęsienie ziemi, przed którym mogła uciec, gdyby chciała, a poszła va bank, wierząc, że JAHWE wie lepiej jak powinno być; Boże Narodzenie dokonało się poza miastem, z dala od elit religijnych; śmierć Jezusa też miała miejsce poza murami miasta i była to pierwsza liturgia paschalna (bez Dwunastu, bez znajomych i przyjaciół; oprawcy zdarli z Niego szatę, poili octem, szydzili, a potem włócznią żołnierz przebił Mu bok). Teraz Bóg zaprasza swój Kościół do wejścia w jego (Kościoła) Wielki Tydzień, a my mamy łaskę w tym uczestniczyć.

    „A obok krzyża Jezusowego stał: Matka Jego i siostra Matki Jego , Maria, żona Kleofasa i Maria Magdalena”, no i Jan – 5 osób (Na tyle jest pozwolenie:)). Tak wyglądała pierwsza liturgia. Historia zatoczyła koło? To prawdziwa łaska, kiedy już widać promienie poranka zmartwychwstania, choć czas oczyszczenia dopiero się zaczął.

    Mogą mnie dziwić, a nawet boleć niektóre decyzje Pasterzy Kościoła, ale wiem, że kiedy ich słucham, trwam pod krzyżem, nawet gdybym nie mógł odprawiać Mszy świętej. I to się Bogu podoba. Dla miłości nie ma znaczenia czas, przestrzeń i okoliczności, „miłość wszytko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma” (por. 1 Kor 13).

    Obecna sytuacja jasno pokazuje podział wśród ludzi wierzących: ludzie o głębokiej duchowości paschalnej, którzy trwają w pokoju, podporządkowują się przepisom prawa bez buntu i mają nadzieję na zmartwychwstanie, pozbawieni możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu, adorują Jezusa w swoim sercu i w drugich; i na ludzi o neurotycznej duchowości, którzy z lęku wypisują kilometry smsów, wysyłają tysiące filmików, orędzi o końcu świata, irytują się i złoszczą, rwą włosy z głowy i kwiczą z bólu, piszą petycje, patrząc jak to Łódź Piotrowa idzie na dno, a wszystkiemu są winni papież i biskupi. Zapominają tylko, że w tej łodzi śpi Pan Jezus, który jednym słowem, spojrzeniem, uśmiechem może odwrócić historię ludzkości, czego świadkami aktualnie jesteśmy.


  • cd.
    Warto zauważyć, że chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się na świat między innymi dzięki temu, że w Jerozolimie wybuchło prześladowanie. Dlatego ufam, że obecny ucisk jest zapowiedzią nowej wiosny Kościoła. Mocno w to wierzę, że kiedy wrócimy do naszych świątyń, to Sakrament będzie dla nas rzeczywiście Najświętszy, że z większą dbałością będziemy przyklękać, kłaniać się, robić znak krzyża, że może zrozumiemy, że święta liturgia to nie czas na odbieranie telefonu, odpisywanie sms-a pod ławką, ale wyjątkowa okazja, by w wyjątkowy sposób, to znaczy z głębi serca, oddać Bogu chwałę i że serca nasze będą płonąć żarem autentycznej miłości podczas przyjmowania Komunii świętej.

    Często odnoszę wrażenie, że katolicy myślą, że Jezus jest katolikiem, prawosławni, że prawosławnym, protestanci, że protestantem, a On jest po prostu Bogiem i nic się nie wymyka z Jego rąk. Zagrzmiał Bóg z majestatu! Bóg, który robi generalne przedświąteczne porządki, bo nas bardzo kocha!!!

    Sytuacja w której jesteśmy, obnażyła w naszych braciach głęboko ukryte lęki, które wychodzą w postaci paniki z powodu ograniczeń wydanych przez Episkopat i Rząd (historia święta idzie w parze z historią świecką). W trosce o czystość wiary, nawet nie widzą, jak często oddają cześć złotemu cielcowi ulanemu z własnych przekonań, poglądów, racji i prorockich ambicji, bo przecież Bóg jest po to żeby nam służyć… A tymczasem Bóg nam pokazuje, że nic nam się nie należy, ani maseczki, ani Msza św., nawet Komunia na Wielkanoc. Wielu sobie nie wyobraża świąt bez koszyka (kolejny złoty cielec), kadzidła, straży grobowej, mokrego dyngusa, pojawiającego się w większości świątecznych życzeń, no i jak to w staropolskim zwyczaju bywa sutej gościny, zakrapianej pędzonym od Nowego Roku samogonem. Księża, czekający z utęsknieniem na prałackie nominacje, rozdawane w Wielki Czwartek, będą musieli jeszcze trochę potęsknić, no i nie będzie w tym roku świątecznych dochodów w parafiach, tylko same straty   „Oto są bowiem Święta Paschalne, w czasie których zabija się prawdziwego Baranka, a Jego Krew oczyszcza domy wierzących” (Exultet). To jest czas prawdziwego oczyszczenia. Tylko myśmy się trochę przyzwyczaili, że ta śmierć, ta Pascha, jest taka trochę na niby i to nas nie dotyczy, to dotyczy Baranka, my jesteśmy od tego, żeby świętować. A w tym roku dotyczy (łącznie z tym, że wielu przeżyje swoją ostatnią paschę. Niech Pan przyjmie ich do swojej chwały i da udział w zmartwychwstaniu).

    Łatwo lekko i przyjemnie jest karmić się ofiarą Baranka, tymczasem Chrystus chce teraz karmić świat również naszą ofiarą, bo tylko miłość ofiarowana się pomnaża i daje życie. Dlatego Pan wprowadził Kościół w Paschę w sposób bardzo radykalny. Wiele z tego, cośmy sobie przez lata ulali, umrze! I już odtąd nie będzie takie samo. Kościół już nigdy nie będzie taki jak był, będzie o wiele piękniejszy, jaśniejący paschalnym światłem Zmartwychwstałego Pana; będzie prosty i ubogi, zdany tylko na łaskę swego Pana; Kościół zraniony, jak Ciało Zmartwychwstałego, ale żyjący Jego Miłością; Kościół uwolniony od światowości i oczyszczony z wielu brudów; Kościół kruchy, a zarazem niezbędny światu, jak sól; Kościół słaby jak Szymon i  mocny jak Piotr. Nadchodzi wiosna Kościoła, już w oddali słychać niebiańskie ALLELUJA!

    BÓG JEST MIŁOŚCIĄ.

    Módlmy się o to, byśmy nie zmarnowali czasu najlepszych w życiu rekolekcji paschalnych, które w tym roku głosi nam samo niebo.

    Panie, uczyń nasze serca pokorne i ufne.

    ks. Marek Wasąg


    http://wmm.przemyska.pl/2020/oto-sa-bowiem-swieta-paschalne-ks-marek-wasag/

    Podziękowali 4blaekie Laf2011 mamaw Klarcia
  • Ja zaś pozwolę sobie podać link do nagrania kazania pasyjnego z poprzedniej niedzieli z naszego kościoła - wartościowe jest.

    https://parafiakurdwanow.pl/2020/03/22/kazanie-pasyjne-22-03-2020/
    Podziękowali 1Monika73
  • I to jest piękny dla mnie tekst, obyśmy innymi oczy i dostrzegli po co nam naprawdę było chodzenie do kościoła i po tym wszystkim mogli zobaczyć mszę na nowo , bez kupczenia , bez narosłych przyzwyczajeń , w prawdzie. Abyśmy  potrafili zobaczyć Jezusa w drugiej osobie i tam też to czcić,  tak jak prosił,  a to dużo mniej wygodne.  Tego nam życzę i przepraszam za wysokie tony, ale jakoś mnie tak wzięło po tym tekście. Jeśli Bóg to na nas dopuścił, to znaczy,  że może z tego wyjść jeszcze większe dobro.
    Podziękowali 3Berenika mamaw Milamama
  • Wpis o. Wojciecha Gołaskiego OP z Jamnej:

    Szczęść Boże Wszystkim, Zadzwoniła do mnie znajoma lekarka, mówiąc, że z punktu widzenia służby zdrowia jest teraz bardzo ważne, żeby nie wystąpiła zbyt duża ilość zakażeń na raz. Zachęcała, by wszystkich poprosić, aby dostosowali się do poleceń władz i świeckich, i kościelnych, bo to zwiększa szansę, że nie wyzwoli się lawina zarażeń i zachorowań. Niech tęsknota za Mszą Świętą i Komunią Świętą sprawi, że ten Żywy Dar - którego dostępność w naszej części świata zaczęła nam się wydawać oczywistością - będzie przez nas jeszcze bardziej doceniany i miłowany. To wpłynie dobroczynnie na nasze uczestnictwo, gdy znów spotkamy się widzialnie na Mszy. Będę o wszystkich pamiętał dzisiaj przy ołtarzu. Bądźmy duchowo razem, pamiętajmy o wszystkich chorych na jakiekolwiek choroby, a także o tych, którzy im służą. Z Panem Bogiem! O. Wojciech G. OP
    Podziękowali 2Cart Agnieszka82
  • Mi dziś chce się płakać z bezsilności i wkurzają mnie teksty że się przyzwyczailiśmy do Mszy do Komunii...bez Komunii nie potrafię opanowywać swojego strachu o najbliższych :(
    Podziękowali 1Joannna
  • edytowano marca 2020
    O. Gołaski to jeden z najmądrzejszych ludzi, których znam. Jeżeli z niego szydzisz, to trudno mi to traktować inaczej, niż jako "Bla, bla, bla..."
  • @matuleczka świetne porównanie!
  • U nas transmisja mszy parafialnej na FB. Niestety często przerywało, bo mamy słaby internet, ale wrażenie dla mnie dużo lepsze niż transmisja TV. A za tydzień w niedzielę będzie u nas Komunia. Bardzo się cieszę i już czekam...

    I jeszcze taka refleksja mnie naszła... Kiedy tak przerywało, pomyślałam, ile to razy wyłączam się na mszy czy na modlitwie, ile razy zrywam łącze :( 
  • O drugie świetne porównanie  o:)
  • Nie wiem, czy to wina koronawirusa, zmiany czasu czy jeszcze czegoś, ale już w trzecim miejscu, gdzie miała być transmisja, nie ma :( A chciałam dziś wcześniej...
  • Jednak ruszyło, ale strasznie przerywa, idę na następną ;)
  • My oglądamy transmisję z Ohaio i nic nie przerywa ;) 
  • Ja też zdecydowanie preferuję transmisję z mojej parafii... Jestem w stanie się jakoś skupić... 
    Podziękowali 1Gosia5
  • U nas nie ma.  Ale lubię trafiać do różnych kościołów. Dziś było słabe śpiewanie, za to kazania rekolekcyjne jakby specjalnie dla mnie.
    Podziękowali 1Katia
  • edytowano marca 2020
    @Skatarzyna, zapraszamy do naszej na on-line, u nas cały dzień są transmisje, plus z nabożeństw, plus można się zapisac do spowiedzi. 


    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Tylko Wojtek jeszcze nie wyspowiadany, ale są godziny na jutro i pojutrze zaplanowane dłuższe, więc pewnie uda się na miejscu.
  • Kazanie pasyjne na Gorzkich Żalach dziś:

    I my kapłani spotykamy się teraz z pewną bezczelnością i arogancją, bo kościół zamknięty. I wszystkiemu winni księża i biskupi.

    I dla nas jest to trudne doświadczenie odprawiać przy pustym kościele albo do niewielkiej grupki.


    A przecież na początku wielkiego postu wszystkie ławki były pełne.

    Ale tu właśnie trzeba pokory.


    Kazanie generalnie było na temat pychy i pokory, która jest jej przeciwieństwem.
  • Jakby odprawiali tridentina to by nie widzieli że Kościół pusty ;)
  • W końcu trafiłam na Jasną Górę :) Pierwszy raz w życiu...
    Podziękowali 2Berenika In Spe
  • Odrobinka powiedział(a):
    Jakby odprawiali tridentina to by nie widzieli że Kościół pusty ;)
    Nieśmiało zauważę, że w tym rycie ksiądz także staje przodem do wiernych. I to dwa razy.
  • Żartowałam przecież. 
  • ola_g powiedział(a):
    Gosia5 powiedział(a):
    U nas transmisja mszy parafialnej na FB. Niestety często przerywało, bo mamy słaby internet, ale wrażenie dla mnie dużo lepsze niż transmisja TV. A za tydzień w niedzielę będzie u nas Komunia. Bardzo się cieszę i już czekam...

    I jeszcze taka refleksja mnie naszła... Kiedy tak przerywało, pomyślałam, ile to razy wyłączam się na mszy czy na modlitwie, ile razy zrywam łącze :( 
    @Gosia5 mam podobne spostrzeżenia, najlepiej ogląda mi się mszę w mojej parafii, czuję się jak w domu
    I ja mam podobnie. Łatwiej się skupić, mam większe poczucie bycia we wspólnocie. 
    Podziękowali 1Gosia5
  • Odrobinka powiedział(a):
    Żartowałam przecież. 
    Wiesz, kiedyś prowadziłem rozmowę z pewnym patotradsem, który utrzymywał, że sam fakt odwrócenia się celebransa tyłem do tabernakulum jest formą profanacji. Kiedy pokazałem mu zdjęcia z Mszy Trydenckiej, zablokował mnie na Twitterze.
    Podziękowali 1Klarcia
  • bardzo polecam kazanie ks Hołuja, egzorcysty diecezjalnego. W linku cała Msza, trzeba przewinąć na kazanie,

  • Nie jestem tradsem.
  • Dostałam taki tekst, dobrze się wpisuje w tutejszą dyskusję, moim zdaniem :)

    http://wmm.przemyska.pl/2020/oto-sa-bowiem-swieta-paschalne-ks-marek-wasag/
    Podziękowali 2Predikata Monika73
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.