Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dyspensa od udziału we Mszy niedzielnej

1161719212225

Komentarz

  • TawTaw
    edytowano kwiecień 2020
    Monira powiedział(a):
    Bardzo fajny artykul. 
    W to chyba sie wpisuje dzisiejsze wystapienie Bosaka w sejmie.


    Podziękowali 1Joannna
  • Dobrze napisane. Wyważone. 
  • Monira powiedział(a):
    Uważam, że to czas próby, który będzie miał poważne konsekwencje. Jeśli teraz Kościół nie postawi tamy Wielkiemu Strachowi, jeśli w swoim działaniu nie będzie się różnił od „świata” – to przegra. Nie tego wierzący (a nawet niewierzący) od niego oczekują. Niezależnie od dobrej woli i poczucia odpowiedzialności – pozostanie obraz lęku i zwątpienia. Obraz księdza, który boi się kontaktu z wiernymi i służenia im sakramentami. A życie doczesne przedkłada nad wieczne.

    Dokładnie tak samo myślę.

  • edytowano kwiecień 2020
    Obraz księdza, który boi się kontaktu z wiernymi i służenia im sakramentami. A życie doczesne przedkłada nad wieczne.


    Generalnie słusznie, ale ja prywatnie, na poziomie mojej parafii, chcę zaświadczyć, że mam całkiem inny obraz. Np. pierwszy raz od zawsze można umówić się na spowiedź indywidualnie, tj. telefonicznie ustalić godzinę i odbywa się ona teraz w przykościelnych salkach. Siłą rzeczy poziom zaangażowania z obu stron większy.


    Na moje szczęście, wiem, że bywa inaczej.
    Podziękowali 1Barbasia
  • edytowano kwiecień 2020
    @Berenika, nasz proboszcz też staje na glowie by służyć ale nie przeskoczy odgórnych nakazów i zakazów. Musi się podporządkować i to robi.


  • A gdzie Ci księża co się boją? Bo ja takiego nie spotkałam...
  • A możesz uczestniczyć we Mszy albo się wyspowiadać?
      



    To masz szczęście - my mieszkamy na Śląsku. 
    Podziękowali 1E.milia
  • I myślisz, że to że strachu?
  • U mnie w parafii (mazowieckie) codziennie jest możliwość spowiedzi rano i popołudniu przez 2 godziny i jest wystawiony Najświętszy Sakrament, ale msze są w zasadzie dla większości online chyba że ktoś ma intencję to raczej przychodzi 
  • A masz inny powód? 

    Decyzja została podjęta - jesteśmy odcięci od sakramentów. Podporządkowujemy się - to jasne, by nie zrobić proboszczowi problemu.

    O dziwo przed Biedronką legalna kolejka kilkunastometrowa. 

  • U mnie, Mazowsze, ostatnio jak Ksiądz udzielał komunii było widać, że jest więcej osób, po ruchu ręka. 
    Proboszcz na zakończenie prosił, żeby jednak przestrzegać tej granicy 5 osób. 

  • Monira powiedział(a):
    Nic dziwnego że politycy tak bardzo strachem grają 
  • Proboszcz podobno może być obłożony mandatem wysokim, jeśli będzie więcej niż 5 uczestników Mszy św.
  • U nas też bez problemu ze spowiedzią. Nawet spowiadają dłużej niż wcześniej. Plus informacja, że jeszcze telefonicznie można się umówić na inną godzinę. Do tego codzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu ( wcześniej tylko w czwartek). Rano msza święta co pół godziny, żeby jak najwięcej osób moglo uczestniczyć. Wczesniej msze ranne były co godzinę. Zrobili transmisje mszy w ndz, drogi krzyżowej, gorzkich żali. Nasi księża robią co mogą. 
  • edytowano kwiecień 2020
    matuleczka powiedział(a):
    Niedługo Święta.
    Sklepy (biedra, Lidl) zapraszają 24h na dobę. Zależy im, by ludzie kupowali, by ograniczyć straty.
    Czemu Kościół nie mógł się dostosować inaczej niż zamykając kościoły, ograniczając sakramenty? 
     W złym miejscu dodałam poprzedni komentarz, brawo ja XD
    Kościół mógłby rozłożyć w czasie Msze Święte ale z jakiegoś powodu tego nie zrobił... Trzeba pozostać w takim razie posłusznym i poddać się tej próbie jak to ksiądz w Kościele mówił, to może być dla nas czas aby baRdziej przywiązać się do Boga, paradoksalnie
  • Czytałam, że dziś oredzie Przewodniczącego KEP o 20
  • A jak że spowiedzią u Was w parafiach?
  • Bez problemów. Codziennie przez 2 godziny
  • Aniuszka powiedział(a):
    A jak że spowiedzią u Was w parafiach?
    U nas beznadziejnie, szczesliwie mamy wielu zaprzyjaźnionych księży
  • U nas nie ma, bo nasz biskup zdecydował, że się nie będzie odbywać. 
  • Prayboy powiedział(a):
    Bez problemów. Codziennie przez 2 godziny
    U nas jeszcze plus na telefon.
  • U nas codziennie są 3 godziny wyznaczone na spowiedź rano, popołudniu i wieczorem. Ksiądz spowiada w zakrystii, zrobił nawet film na stronę parafialną, przypominający o spowiedzi, pokazał w jakich warunkach się to odbywa. 
    Podziękowali 1Klarcia
  • Dziś dopiero można poczuć to co Jezus w tamtą niedzielę. Radość pomieszaną że strachem.
    I bardzo dobrze!!!!
  • Mi zawsze księża mówili, że spowiedź przez telefon jest zakazana, coś się zmieniło?
  • pustynny_wiatr powiedział(a):
    Mi zawsze księża mówili, że spowiedź przez telefon jest zakazana, coś się zmieniło?
    Na telefon,  a nie przez telefon.
  • OK dzięki jakaś niekumata jestem dzisiaj :)
    Podziękowali 2Gosia5 AgaMaria
  • Bardzo krzepiące kazanie ks. bp. Rysia dziś. Polecan, dostępne na youtube.
    Podziękowali 2Cart AgaMaria
  • A nam się akurat internet wyłączył.
  • Maciek_bs powiedział(a):
    A nam się akurat internet wyłączył.
    Ciekawe. Dzialajacy internet byl jedyna luka w mojej prywatnej teorii spiskowej.
  • edytowano kwiecień 2020
    Do DPS w Drzewicy przyszły wyniki kolejne, już 52 osoby zakażone i 3 zmarły (to akurat bez badań laboratoryjnych wiadomo).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.