Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dyspensa od udziału we Mszy niedzielnej

11920212224

Komentarz

  • In Spe powiedział(a):
    Ja też jestem wdzięczna  za ten czas  Mszy św. pod zamkniętymi drzwiami, w samotności,  klękanie na chodniku. Oczywiście jest inaczej i nie tak jak by się chciało, ale relacji z Panem Bogiem nie zmienia absolutnie.

    Ja nie mam nawet takiej możliwości. Księża nie odprawiają Mszy w kościele, ani tak, żeby chociaż posłuchać można było. A chrześcijanie gromadzą się po domach i mają swoje nabożeństwo. Co prawda nie ma Jezusa w konsekrowanych Postaciach, ale jest obecny pośród wspólnoty.
  • edytowano kwiecień 2020
    Agnicha powiedział(a):
    Cudowna
    Przecudowna katecheza Paschalna
    Sluchalas @Cart&;Pud
    Jestem pod wrażeniem
    Wzruszona ze Bede mogła przeżywać Pasche tak jak Izraelici tak jak pierwsi chrześcijanie
    Jestem Wzruszona i szczesliwa


    Ja jestem sama i będę sama. Moja przybrana córka pracuje w rolnictwie - pracowała jako barmanka, ale zamknęli wszystkie knajpki i poszła w pole. Postara się wziąć wolne na niedzielę wielkanocną. Córka biologiczna zamknęła się w domu i z nikim się nie spotyka, bo jeżeli ją wirus dorwie, to ona tego nie przeżyje. A syn, jak zwykle chadza swoimi ścieżkami, jest niewierzący.
    Czyli - na pewno nie będę miała, jak Izraelici, czy pierwsi chrześcijanie. :(
  • Jesteś pewna, że wszyscy Izraelici i pierwsi chrześcijanie żyli w rodzinach? Jesteś sama - ok. Ale czy "będziesz sama" to już zależy od Ciebie.

    Byli tacy Izraelici, którzy szli ze wspólnotą i choć nie mieli rodziny, nie byli sami. Ale byli też tacy, którzy obrazili się na Mojżesza i postanowili zostać w Egipcie, bo sposób, w jaki prowadził ich Mojżesz im się nie podobał. Zostali w Egipcie.

    W czasie, kiedy ICH LUD przechodził przez morze Czerwone oni siedzieli zamknięci i czytali książkę. B)
    Nie bądź głupia Klarcia, łącz się ze wspólnotą przez skypa albo oglądaj transmisję z Watykanu.
    Podziękowali 2E.milia Katia
  • Może puść dzieciom. Moim się podoba :) Tu pierwsza plaga, obok wyświetlają się kolejne:


  • Klarcia powiedział(a):
    In Spe powiedział(a):
    Ja też jestem wdzięczna  za ten czas  Mszy św. pod zamkniętymi drzwiami, w samotności,  klękanie na chodniku. Oczywiście jest inaczej i nie tak jak by się chciało, ale relacji z Panem Bogiem nie zmienia absolutnie.

    Ja nie mam nawet takiej możliwości. Księża nie odprawiają Mszy w kościele, ani tak, żeby chociaż posłuchać można było. A chrześcijanie gromadzą się po domach i mają swoje nabożeństwo. Co prawda nie ma Jezusa w konsekrowanych Postaciach, ale jest obecny pośród wspólnoty.
    @Klarcia bardzo mi przykro, że u Was tak. Jestem tym przerażona, ale staram się nie oceniać.
    Jak zapewne wiesz, życie potrafi zaskakiwać. A może JEDNAK byłoby dobrze zorientować się jak w wiadomym bractwie radzą sobie z tą beznadziejną sytuacją. Bo jak miałabyś odchodzić do niewiadomo dokąd to.... ja się nie zgadzam  :'(
    Podziękowali 1Klarcia
  • Klarcia - będziemy sprawować liturgię w naszej wspólnocie domowej. Jeżeli byś chciała, możesz do nas dołączyć przez komunikator internetowy.
    Podziękowali 2Berenika Klarcia
  • Cart&Pud powiedział(a):
    Jesteś pewna, że wszyscy Izraelici i pierwsi chrześcijanie żyli w rodzinach? Jesteś sama - ok. Ale czy "będziesz sama" to już zależy od Ciebie.

    Byli tacy Izraelici, którzy szli ze wspólnotą i choć nie mieli rodziny, nie byli sami. Ale byli też tacy, którzy obrazili się na Mojżesza i postanowili zostać w Egipcie, bo sposób, w jaki prowadził ich Mojżesz im się nie podobał. Zostali w Egipcie.

    W czasie, kiedy ICH LUD przechodził przez morze Czerwone oni siedzieli zamknięci i czytali książkę. B)
    Nie bądź głupia Klarcia, łącz się ze wspólnotą przez skypa albo oglądaj transmisję z Watykanu.

    Wirtualne spotkania modlitewne, to nie dla mnie - Myszaty jest blisko, ale jednak inaczej.
    W niedzielę będzie moja przybrana córka, Ania, to może zdecydujemy się na Mszę św. w telewizorze.
    Coraz mocniej skłaniam się, żeby dołączyć do ewangelicznych chrześcijan. Oni to, wzorem pierwszych chrześcijan spotykają się teraz potajemnie.
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Klarcia - będziemy sprawować liturgię w naszej wspólnocie domowej. Jeżeli byś chciała, możesz do nas dołączyć przez komunikator internetowy.

    To napisz mi proszę, dokładnie na priva, jak mam to zrobić, żeby się dołączyć. Ja nie bardzo umiem to ustrojstwo obsługiwać; mam Skype i kamerkę.
  • Odezwę się, jak będziemy znać szczegóły.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Klarcia powiedział(a):
    Cart&Pud powiedział(a):
    Jesteś pewna, że wszyscy Izraelici i pierwsi chrześcijanie żyli w rodzinach? Jesteś sama - ok. Ale czy "będziesz sama" to już zależy od Ciebie.

    Byli tacy Izraelici, którzy szli ze wspólnotą i choć nie mieli rodziny, nie byli sami. Ale byli też tacy, którzy obrazili się na Mojżesza i postanowili zostać w Egipcie, bo sposób, w jaki prowadził ich Mojżesz im się nie podobał. Zostali w Egipcie.

    W czasie, kiedy ICH LUD przechodził przez morze Czerwone oni siedzieli zamknięci i czytali książkę. B)
    Nie bądź głupia Klarcia, łącz się ze wspólnotą przez skypa albo oglądaj transmisję z Watykanu.

    Wirtualne spotkania modlitewne, to nie dla mnie - Myszaty jest blisko, ale jednak inaczej.
    W niedzielę będzie moja przybrana córka, Ania, to może zdecydujemy się na Mszę św. w telewizorze.
    Coraz mocniej skłaniam się, żeby dołączyć do ewangelicznych chrześcijan. Oni to, wzorem pierwszych chrześcijan spotykają się teraz potajemnie.



    Tylko czy to nie trochę dziwne opuszczać swój Kościół ze względu na trudności? Z tego co wiem ewangeliczni chrześcijanie to protestanci. Protestantyzm wywodzi się z nieposłuszeństwa papieżowi i nie ma sakramentów... Może warto jednak przetrwać tę próbę, która naprawdę się skończy? Podobno św. siostra Faustyna jak była chora również nie mogła uczęszczać na mszę ale wytrwała. A z tego co kiedyś opowiadał ksiądz na rekolekcjach, Bóg jest tym który jest tu. @Klarcia
    Podziękowali 1Katia
  • Klarcia powiedział(a):
    Cart&Pud powiedział(a):
    Jesteś pewna, że wszyscy Izraelici i pierwsi chrześcijanie żyli w rodzinach? Jesteś sama - ok. Ale czy "będziesz sama" to już zależy od Ciebie.

    Byli tacy Izraelici, którzy szli ze wspólnotą i choć nie mieli rodziny, nie byli sami. Ale byli też tacy, którzy obrazili się na Mojżesza i postanowili zostać w Egipcie, bo sposób, w jaki prowadził ich Mojżesz im się nie podobał. Zostali w Egipcie.

    W czasie, kiedy ICH LUD przechodził przez morze Czerwone oni siedzieli zamknięci i czytali książkę. B)
    Nie bądź głupia Klarcia, łącz się ze wspólnotą przez skypa albo oglądaj transmisję z Watykanu.

    Wirtualne spotkania modlitewne, to nie dla mnie - Myszaty jest blisko, ale jednak inaczej.
    W niedzielę będzie moja przybrana córka, Ania, to może zdecydujemy się na Mszę św. w telewizorze.
    Coraz mocniej skłaniam się, żeby dołączyć do ewangelicznych chrześcijan. Oni to, wzorem pierwszych chrześcijan spotykają się teraz potajemnie.
    Wytrzymaj jeszcze trochę. Przez swoją wytrwałość ocalicie swoje życie. W moim kościele będziemy się spotykać jawnie już w tę niedzielę. Rozumiem, że tam, gdzie mieszkasz potrwa to dłużej, ale: przez swoją wytrwałość ocalicie swoje życie.
    Podziękowali 2Polly maliwiju
  • @Klarcia, ten ciężki czas kiedyś minie, ograniczenia się skończą. Wierzę, że ci trudno, ale ty jesteś silna kobieta, przetrwasz i to :)
    Podziękowali 1Klarcia
  • Maciek_bs powiedział(a):
    |Coś mi się zdaje, że będziemy mieć najbardziej czaderską Wigilię Paschalną ever

    Możnaby wyjść w nocy na balkony że świecami i drzeć ryja Alleluja!!!
    Podziękowali 3Skatarzyna Barbasia Klarcia
  • Kto ma księdza w rodzinie tego bieda ominie... Stare polskie przysłowie teraz aktualne.

    Podziękowali 3Zuzapola Klarcia As1981
  • Prayboy powiedział(a):
    Możnaby wyjść w nocy na balkony że świecami i drzeć ryja Alleluja!!!
    Zawsze, kiedy wracaliśmy z Paschy o 5.00-6.00 rano miałam pokusę dzwonić do domofonów i zaspanym ludziom krzyczeć: Chrystus Zmartwychwstał!

    Ale nigdy się nie odważyłam B)

    Podziękowali 1Izka
  • Tak będzie.
  • W mojej parafii jeszcze wczoraj proboszcz ogłaszał godziny, o których w czasie Triduum będzie udzielana Komunia Św. Dziś na stronie parafii ogłoszenie, że Komunii nie będzie.
    :(
  • Znam tło tej sytuacji. Polscy biskupi chcieli, aby w czasie Triduum stale był w kościele ksiądz, który by udzielał chętnym Komunii św. Nie zgodziła się na to Stolica Apostolska, ponieważ jest to złamanie przepisów liturgicznych.
    Podziękowali 2Katarzyna Katia
  • hmmm znam co najmniej jedną parafię, gdzie po liturgii w czw i piątek Triduum będzie udzielana Komunia, w sobote o 15 przed wieczorną liturgią
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Znam tło tej sytuacji. Polscy biskupi chcieli, aby w czasie Triduum stale był w kościele ksiądz, który by udzielał chętnym Komunii św. Nie zgodziła się na to Stolica Apostolska, ponieważ jest to złamanie przepisów liturgicznych.

    W takiej sytuacji oni stawiają zachowanie przepisów liturgicznych ponad dobro duchowe wiernych Kościoła?
    Coraz bardziej mam dosyć tej instytucji - Kk przestał już być Kościołem założonym przez Jezusa. Stał się skostniałą strukturą, tyranem nie mającym nic wspólnego z chrześcijaństwem.
    To co teraz wyprawia kościelna hierarchia, przechodzi wszelkie pojęcie - pod względem dostępu do Jezusa Eucharystycznego było lepiej w obozach koncentracyjnych.
    Wrrrrr.

    Na marginesie - na 90 proc. obstawiam, że "zapomniano" o tej decyzji poinformować papieża.
  • @Klarcia weź się ogarnij, bo Ci kudłaty nieźle miesza, być może w związku z ograniczonym dostępem do Sakramentów właśnie. Ale jak już  pójdziesz do protestantów / muzułmanów czy gdzie  tam Cię ciąga, to też będziesz bez Sakramentów, więc Ci się łatwo  nie wyprostuje...
    Kościół nie jest bez grzechu, o nie. Ale jest Umęczonym Ciałem Chrystusa. I taki kochajmy, także kiedy to boli.
    Podziękowali 4Cart Barbasia E.milia Polly
  • @Klarcia masz typowe objawy zniechęcenia tuż przed metą. Na starość zwiać z KK? No weź ;) Nie gadaj głupot i się ogarnij, Ty twarda sztuka jesteś.

    Ja też trochę poubolewałam nad tym i owym, ale prawda jest taka, że przede wszystkim mamy zamiatać własne podwórko ;)

    Na razie czekamy – na rozwój sytuacji, na przyjście Pana Zmartwychwstałego w sobotnią noc.

    Potem się zobaczy :)
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Znam tło tej sytuacji. Polscy biskupi chcieli, aby w czasie Triduum stale był w kościele ksiądz, który by udzielał chętnym Komunii św. Nie zgodziła się na to Stolica Apostolska, ponieważ jest to złamanie przepisów liturgicznych.
    A umiesz mi wyjaśnić, co jest nieliturgicznego w udzielaniu Komunii Św. poza mszą? I dlaczego Stolica Apostolska dopiero teraz zwróciła na to uwagę, skoro praktyka ta jest w Polsce dość powszechnie stosowana od pewnego już czasu.

    Podziękowali 2maliwiju Wela
  • Nie poza mszą ogólnie tylko w czasie Triduum, w te dni komunia może być udzielana tylko w czasie liturgii. Pewnie biskupi mogli prosić Watykan o dyspensę, ale tego nie zrobili, tylko sami podjęli decyzję, a to bardzo nieładnie. 
    Podziękowali 3Katarzyna DaddyPig E.milia
  • W mojej rodzinnej parafii pamiętam, że zawsze rano w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek była możliwość przyjęcia Komuni przez osoby, które będąc w pracy nie mogły uczestniczyc w wieczornej liturgii. 
  • Bambidu powiedział(a):
    Kościół nie jest bez grzechu, o nie.

    Owszem, jest. Ludzie Kościoła to co innego.
  • Do użytkowników fejsa, twittera itp.

    Umiecie robić memy? To zlitujcie się nad tymi niebożątkami, co chodzą do kościoła raz w roku za święconką, zróbcie i udostępnijcie, co trzeba :)

    Podziękowali 1Klarcia
  • @Katia, a Kościół to nie ludzie? To co w takim razie?
  • Nieskalana Oblubienica Chrystusa?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.