Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kampania "Stop Komunii św. na rekę"

13468911

Komentarz

 • MamaRyba powiedział(a):
  matuleczka powiedział(a):
  MamaRyba powiedział(a):
  A mnie zastanawia jeszcze jedna sprawa: czy osoby, które przyjmują Ciało Pana Jezusa na rękę albo na stojąco, to czy po wróceniu do ławki, modlą się na klęcząco? 
  A ci co przyjmują na klęcząco, wracają do  ławki na klęczkach?
  Nie chodzi o sposób wracania, ale o postawę po powrocie do ławki. Proszę o czytanie ze zrozumieniem. 
  Ale pytasz jakby były różne zwyczaje w tym względzie, niby dlaczego postawa po powrocie do ławki miałaby zależeć od tego czy ktoś przyjął na rękę, na stojąco, na klęcząco? 
  Podziękowali 1Barbasia
 • edytowano październik 2020
  AgataZi powiedział(a):
  MamaRyba powiedział(a):
  matuleczka powiedział(a):
  MamaRyba powiedział(a):
  A mnie zastanawia jeszcze jedna sprawa: czy osoby, które przyjmują Ciało Pana Jezusa na rękę albo na stojąco, to czy po wróceniu do ławki, modlą się na klęcząco? 
  A ci co przyjmują na klęcząco, wracają do  ławki na klęczkach?
  Nie chodzi o sposób wracania, ale o postawę po powrocie do ławki. Proszę o czytanie ze zrozumieniem. 
  @MamaRyba czytamy ze zrozumieniem.
  ja ten komentarz odebrałam trochę ironicznie. 
  Pytasz tak, jakby tylko vi, co na kolanach i do ust umieli się godnie zachować.  A ci, co na stojąco i jeszcze na dodatek na rękę to  motłoch jakiś,  który po komunii wróci do ławki i co? No jak nic wyciągnie cole żeby zapic i chipsy, bo taki małym opłatkiem to tylko głód pobudzi
  Nie. Pytam, bo mnie to zastanawia (ta rozbieżność postaw). Jeśli coś robię, to staram się to robić z jakiegoś powodu lub w jakimś konkretnym celu (chociaż nie zawsze mi się to udaje). Często zadaję sobie pytanie, po co robię daną rzecz. Dlatego pytałam wcześniej o powód przyjmowania Ciała Pana Jezusa na rękę w postawie stojącej i o postawę po wróceniu do ławki. A konkretniej: dlaczego jeśli ktoś może wybrać pozycję klęczącą podczas przyjmowania Komunii Świętej, wybiera stojącą (i do ręki), a potem wraca do ławki i klęka (czy stoi, czy co robi i dlaczego). 

  Nie napisałam nic o godnym przyjmowaniu Komunii Świętej. Jeszcze raz proszę o przeczytanie ze zrozumieniem i jeśli ktoś zechce odpowiedzieć, to będzie mi miło. Tylko proszę nie przypisywać mi intencji, których nie mam. 
 • Skatarzyna powiedział(a):
  Leżą.
  Taką postawę też widziałam, ale akurat nie u osób przyjmujących Komunię Świętą na stojąco czy do ręki. 
 • W ławce jest klęcznik, więc łatwiej klęczeć wielu osobom w ławce niż na stopniu. Trudniej się podnieść bez uchwytu niż mogąc oprzeć się na ławce, ktoś już pisał o tym. 
  Przy procesyjnym podchodzeniu też postawa stojąca jest praktyczniejsza. 
  Jestem niska i jak komunię rozdaje wysoki ksiądz, to wolę na stojąco, i tak musi się schylać ;) 
 • AgataZi powiedział(a):
  Procesyjne pochodzenie do komunii i przyjmowanie jej na stojąco też ma w liturgii swoją wymowę i symbolikę.
  Wcale nie chodzi tu o brak pokory (wspominane wyciąganie ręki do Pana Jezusa) czy lenistwo, że nie chce klękać chociaż może i umie.

  podchodząc procesyjnie i przyjmując na stojąco również należy przed przyjęciem Komunii albo przyklęknąć albo głęboko się skłonić
 • Jeszcze jedna sytuacja. Gdy klęka się po prostu na twardym stopniu i jest on na tyle wysoki, że nawet czubkiem buta nie mogę się oprzeć, to przy unoszeniu głowy zaczynam tracić równowagę. I skupiam się bardziej na tym by nie kiwnąć się w chwili przyjmowania komunii niż na istocie. W takim wypadku wolę na stojąco. 
  Podziękowali 1Klarcia
 • Czytam czytam i przecieram oczy ze zdumienia.
  Odnosze wrazenie, ze w tym przyjmowawaniu komunii chodzi o naszą wygode czy tez wygode księdza.
  Na tym sie skupiacie.
  A gdzie w tym wszystkim jest Bóg?
  Gdzie unizenie człowieka przed Stwórcą?
  Mam wrazenie, że wielu ludzi uprzedmiotowia białą hostię zapominajac z Kim ma do czynienia.
 • Kiedys takie obrazki byly codziennoscią.
  Przed Bogiem należało ukleknąc. Dziś szukamy wymówek...
 • edytowano październik 2020

  KOMUNIA ŚW. na klęcząco i do ust

  Samo "Niebo" w osobie posłanego z nieba Anioła Pokoju w Fatimie, jak również świętych Jana Pawła II i Matki Teresy z Kalkuty mówi nam, że mamy przyjmować KOMUNIĘ ŚW. na klęcząco i do ust. Takie ważne wskazówki duchowe, daje nam wiernym i szczególnie czcigodnym kapłanom J.Em Ks. Kard. Robertem Sarahem Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. w czasie wywiadu nadanego w TV TRWAM. w dn. 30 lipca 2017r. Słowa Jego Eminencji Prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dają do myślenia w Polsce , gdzie jest jeszcze żywa wiara i gdzie w tych czasach dał Bóg łaskę Cudów Eucharystycznych w Sokółce i Legnicy. Łucja z Fatimy tak opisuje zjawienie Anioła z EUCHARYSTIĄ: (...)Kiedy tam byliśmy, ukazał się nam Anioł po raz trzeci. Trzymał w ręce kielich, nad którym unosiła się święta Hostia, z której spływały krople Krwi do kielicha. Nagle kielich z Hostią zawisł w powietrzu, a Anioł uklęknął na ziemi i powtórzył trzy razy modlitwę: - „Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu, Duchu Święty,uwielbiam Cię ze czcią najgłębszą. Ofiaruję Ci przenajdroższe Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Pana naszego Jezusa Chrystusa, obecnego na wszystkich ołtarzach świata, na przebłaganie za zniewagi, świętokradztwa i zaniedbania, które Go obrażają. Przez niezmierzone zasługi Jego Najświętszego Serca i Niepokalanego Serca Maryi proszę Was o nawrócenie biednych grzeszników". Następnie podnosząc się z klęczek wziął znowu w rękę kielich i Hostię. Hostię podał mnie, a zawartość kielicha podał Hiacyncie i Franciszkowi do wypicia mówiąc równocześnie: -„Przyjmijcie Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, okropnie znieważanego przez niewdzięcznych ludzi. Wynagrodźcie ich grzechy i pocieszajcie waszego Boga!" Potem znowu uklęknął i odmówił z nami trzy razy tę samą modlitwę: „Trójco Przenajświętsza" i znikł. Poruszeni siłą nadprzyrodzoną, która nas otaczała naśladowaliśmy we wszystkim Anioła, tzn. uklękliśmy jak on na ziemi i powtarzaliśmy modlitwy, które on odmawiał. Siła obecności Bożej była tak intensywna, że prawie całkowicie nas pochłaniała i unicestwiała. Zdawało nam się nawet, że przez dłuższy czas zostaliśmy pozbawieni używania zmysłów. W czasie tych dni wykonywaliśmy nasze zewnętrzne czynności jak gdybyśmy byli poruszani przez tę samą istotę nadprzyrodzoną, która nas do tego skłoniła. Spokój i szczęście, które odczuwaliśmy, były bardzo wielkie, ale tylko wewnętrznie, najzupełniej skupiające duszę w Bogu. A również osłabienie fizyczne, które nas ogarnęło, było wielkie"
 • @Małgorzata32
   Dlatego
  Joannna powiedział(a):
  AgataZi powiedział(a):
  Procesyjne pochodzenie do komunii i przyjmowanie jej na stojąco też ma w liturgii swoją wymowę i symbolikę.
  Wcale nie chodzi tu o brak pokory (wspominane wyciąganie ręki do Pana Jezusa) czy lenistwo, że nie chce klękać chociaż może i umie.

  podchodząc procesyjnie i przyjmując na stojąco również należy przed przyjęciem Komunii albo przyklęknąć albo głęboko się skłonić

 • @matuleczka @AgataZi dziękuję za podanie powodów, dla których przyjmujecie Komunię Świętą na stojąco.
 • Dzisiaj brałam udział w transmisji przez internet Mszy św. jezuitów w Łodzi.
  Widziałam tam ciekawe rozwiązanie - Komunia przyjmowana w postaci klęczącej, na rękę.
  Może to niektórym życie duchowe by ułatwiło?

  ***

  Na Mocni w Duchu, uczestniczę regularnie - wrażenia reala.
  Polecam szczególnie Mszę św. z modlitwą o uzdrowienie; ciekawa jest również (b. tradycyjna) Msza św. ze św. Szarbelem - z modlitwą o uzdrowienie i o pokój.


  Link do kalendarza, poniżej:


 • Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi (wydawca portalu pch24.pl) weszło ostatnio na kurs kolizyjny z biskupami i można mieć wątpliwości, na ile jest katolickie. Niestety podlinkowany artykuł jest kolejnym przykładem manipulacji tego środowiska. Chwytliwy tytuł, a potem w treści brak słów, które przypisano kardynałowi.
 • A jak biskupi wchodzą na kurs kolizyjny z Ewangelią a za to mają bardzo po drodze duchem tego świata? Nie raz wiara przetrwała "w ludzie," bo się "wierchuszka" za bardzo sobą i tym światem zajmowała 
  Podziękowali 1Aneczka08
 • Możliwe, że tak jest u protestantów. Ale Kościół katolicki jest prowadzony przez Następców Apostołów. Buntowanie się przeciw nim oznacza schizmę.
 • @Małgorzata32 tak jak z klękaniem na ulicy podczas procesji Bożego Ciała na przykład. Jak widzę tych kucających ludzi to krew mnie zalewa...
 • gabriela powiedział(a):
  @Małgorzata32 tak jak z klękaniem na ulicy podczas procesji Bożego Ciała na przykład. Jak widzę tych kucających ludzi to krew mnie
  zalewa...

  Nie ma co zalewać. Można przy okazji wizyty w zakrystii czy kancelarii poprosić księdza by wytłumaczył ludziom, że nie ma takiej postawy jak kucjaca. Pamiętając jednocześnie, że problem ten nie należy absolutnie do meritum czegokolwiek w wierze.
 • edytowano październik 2020
  Ludzie przez wieki przyjmowali komunie świetą przy balaskach pokrytych białym obrusem i nikt jakos nie narzekał, ze to mało praktyczne czy niewygodne...

  W naszej parafii czesto Msze św. sprawuje dosc posuniety w latach ksiadz rezydent.
  Msze odprawia z takim namaszczeniem i starannością, zatopiony cały w Bogu.
  Zawsze udziela komunii przy ołtarzu- keczącym.
  Zresztą chyba z szacunku do tego ksiecza wszyscy klekają. Jakos - pomino wieku- nie skarży sie na swój kregoslup

 • edytowano październik 2020
  Z punktu widzenia społeczności - to, w jaki sposób przyjmuje się Komunię Świętą ma kolosalne znaczenie. Lubimy przeceniać własny rozum, ale kwestie kultu bardziej kształtuje oddziaływanie na nieuświadomionym poziomie (gesty, wystrój Kościoła, atmosfera, język liturgiczny, śpiewy itd.) niż świadomy namysł. Stąd Komunia na rękę w całej społeczności przyczyni się do zmniejszenia wrażliwości eucharystycznej.

  Ale na indywidualnym poziomie to nie ma aż takiego znaczenia, wręcz korzystne może być coś odwrotnego. Osoba, która z powodu nabożeństwa do Pana Jezusa nie chce przyjmować Komunii na rękę, a jednak to robi - ćwiczy pokorę. Taka osoba z pewnością zadba o to, by żadne okruszki nie pozostały jej na rękach i uczyni to z wielką czcią. 

  Przecież to wydarzenie (przyjęcie Komunii na rękę) osoba o dużej wrażliwości na sacrum może zinterpretować zupełnie inaczej - może w tym dostrzec wielką łaskę Chrystusa Pana, który pozwolił jej się dotknąć rękami. To, że wybiera interpretację w której podejmuje się sądzić Kościół i ostentacyjnie sprzeciwiać się jego zarządzeniom może świadczyć o tym, że większą przyjemność znajduje w ocenianiu innych i świadomości swojej prawości, niż w bliskości Pana. A piszę to z samooglądu osoby wychowanej przy ołtarzu. ;)
 • Pytanie czy ręce wiernego są godne dotykac Ciała Pańskiego? Co innego konsekrowane dłonie kapłana.
 • O tym juz chyba Kościół wydał opinię. 
 • Ręce kapłana są godne przez to, że są rękami kapłana a nie Kowalskiego. Mieszanie w to przełyku to jakieś kompletne nieporozumienie
  Podziękowali 1Wanda
 • Maciek_bs powiedział(a):
  Możliwe, że tak jest u protestantów. Ale Kościół katolicki jest prowadzony przez Następców Apostołów. Buntowanie się przeciw nim oznacza schizmę.
  Kto mówi o buncie? Jak zwykle projekcja. Jeszcze brakuje sławetnego "poszukajcie sobie innego kościoła, jak się nie podoba." 

  Niezgoda na dane działanie może się wiązać z (właściwie rozumianą) tolerancja, bez buntu. Ja tu widzę raczej smutek.
 • A protestantyzację to raczej widać wśród zwolenników wszelkich zmian i nowinek
 • edytowano październik 2020
  Zaryzykuje jeszcze z tą konferencją.
  Wiem, ze posypią sie gromy, bo przeciez x.Murzwiński dostał zakaz publicznej wypowiedzi...
  Ale konferencja sprzed zakazu ;)
  Bardzo szczegółowo, łopatologicznie wręcz wyjasnia w niej, dlaczego nie dla komunii św. na ŕękę

  Edit: link sie nie otwiera. 
  Dla zainteresowanych konferencja na Youtube "?"Zdeptanie tego, co najświętsze"


 • @Małgorzata32, bez żadnych gromów. Nie ma dla ciebie znaczenia oficjalna wypowiedź Episkopatu w tej kwestii? Naprawdę? Nie martwisz się o siebie?
 • Wiem, że episkopat dopuszcza obie formy przyjmowania komunii św. Wierni maja wiec wybór. 
  Tylko ja sie pytam po co? Jakimi argumentami kierują sie zwolennicy komunii św przyjmowanej do ręki, skoro- pomijając (co wg mnie najistotniejsze) względy  teologiczne (w kazdej najmniejszej nawet partykule jest obecny cały Pan Jezus)- wzgledy higieniczne rowniez nie mają uzasadnienia?

  Podziękowali 3MamaRyba nodobra Rogalikowa
 • Ja słyszałam takie uzasadnienie, że jest to sposób bliższy praktyce apostołów a więc źródeł chrześcijaństwa. Poza tym może dojść milion powodów, że tak powiem - intymnych, takich tylko w relacji On- ja, dla których ludzie wybierają akurat taką formę spotkania. Nie ma uzasadnienia, by w tę intymność wchodzić a tym bardziej, by ją oceniać.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.