Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Z czwórką dzieci bez podatku dochodowego



"...Już tylko kilka dni dzieli nas od dnia, kiedy Polski Ład wejdzie w życie. Oprócz podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, a także likwidacji odliczenia składki zdrowotnej, ważna zmiana dotyczy dużych rodzin. Rodzice mający co najmniej czwórkę dzieci będą mogli skorzystać z PIT-0 czyli po prostu nie płacić podatku dochodowego. Oto szczegóły nowego rozwiązania..."

https://www.fakt.pl/pieniadze/polski-lad-pit-0-dla-rodzicow-czworki-dzieci-jak-skorzystac-wyjasniamy/cb74tep
«134567

Komentarz

  • już o to kiedyś pytałam, ale nie mam pewności
    czy student to też dziecko w myśl przepisów?
  • tam w ty zalinkowanym artykule jest, zdaje się, że do 18
  • edytowano grudzień 2021
      :s
  • Nie. Studenci też, jeśli ich dochód nie przekracza 3089 zł. Tak jest w artykule.
  • moni_k powiedział(a):
    Nie. Studenci też, jeśli ich dochód nie przekracza 3089 zł. Tak jest w artykule.
    przepraszam, mój błąd

     Na starsze dzieci ulga będzie przysługiwać w dwóch przypadkach: jeśli uczy się lub studiuje (maksymalnie do osiągnięcia 25. roku życia) lub jest niepełnosprawne i pobiera rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny. Dziecko nie może też pracować - jego dochody osiągnięte w ciągu roku nie mogą przekroczyć 3089 zł.
  • Dziękuję :)
    Niestety zarówno moja studentka, jak i student zarabiają.
  • edytowano grudzień 2021
    My nie skorzystamy, syn studiuje  i dodatkowo na płatnym stażu w dużej firmie

  • Gdy dziecko w danym roku osiągnie wiek 25 lat albo nie spełni któregoś z innych warunków uprawniających rodzica lub opiekuna do zwolnienia z podatku, to jeśli choćby jeden dzień w roku to dziecko spełniało ten warunek - rodzic ma prawo do ulgi za cały rok - tj. w pełnym zakresie (tzn. może wskazywać, że dla danego dziecka warunek spełnił).
    https://www.e-pity.pl/polski-lad/ulga-na-4-dzieci/

    Syn zaczął staż w czerwcu, zatem ulga przysługuje
    Jednak jeszcze do US podrepczę
  • Nasz najstarszy z najmłodszej czwórki ma dopiero 11.  Szaleństwo. ;)
    Podziękowali 3Karolinka Aga85 Olesia
  • My za mało dzieci mamy  :(
    Już od dawna  to mówię mężowi  :)
    Podziękowali 3DaddyPig Klarcia manatta
  • Ale dopiero za rok 2022 będzie zerowy pit obowiązywał
    Podziękowali 1Karolinka
  • Sorry, ale to trochę gupio jest. Powoduje wyuczoną bezradność i antagonizm w rodzinie: ja, dwudziestolatek nie mogę pójść zarobić, bo matka z ojcem nie będą mieli na zajęcia z angielskiego dla siostrzyczki i braciszka. To lepiej leżeć do góry brzuchem i może starzy coś odpalą z tego co zaoszczędzą na podatku...
  • Sorry, @Malia, ale pleciesz. Tak to nie działa.


    Jeżeli dwudziestolatek zarabia, to rodzice się cieszą, gdyż:
    a. nie obciąża ich;
    b. wychowali go na samodzielnego człowieka.

    Zajęcia z angielskiego dla siostrzyczki czy braciszka to chyba jego najmniejsze zmartwienie.
  • Malia powiedział(a):
    Sorry, ale to trochę gupio jest. Powoduje wyuczoną bezradność i antagonizm w rodzinie: ja, dwudziestolatek nie mogę pójść zarobić, bo matka z ojcem nie będą mieli na zajęcia z angielskiego dla siostrzyczki i braciszka. To lepiej leżeć do góry brzuchem i może starzy coś odpalą z tego co zaoszczędzą na podatku...
    Jeśli zarabia, to nie jest na utrzymaniu rodziców, a więc więcej jest dla małego braciszka lub siortzyczki :p
    Zawsze można ponarzekać  ;)

    Podziękowali 1Klarcia
  • E, to nie zawsze jest proste. Zarabia, to sobie aparat ortodontyczny kupi, ale nadal jest na garnuszku domowym. Za to może uczyć angielskiego braciszka, bo akurat umie i lubi.
  • Akurat ten przepis był od dawna. Ten dotyczący mkodzieży uczącej się 18-25. Dziwi mnie tylko kwota ten 3089 to bardzo mało, z tego ani sie nie utrzyma, ani aparatu ortodontycznego nie kupi.
  • Nie no ja się cieszę, że moi najstarsi zarabiają  :)
    I jestem z nich dumna.
    A te smuteczki, ze nie będzie ulgi to tak z przymrużeniem oka  ;)
    Podziękowali 3Skatarzyna Aga85 Karolinka
  • edytowano grudzień 2021
    Przyglądam się i wychodzi, że mocno zyskamy. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że aż tak dużo. Jedyny minus, że zerowy pit nie obejmuje dochodów z najmu. Trudno, przejdę na ryczałt i też nie będzie źle. Sam zresztą nie wiem czy mi się to opłaci, ale bilans wychodzi na tyle korzystny,  że mogę odżałować 8,5% dochodów z najmu.
  • Ważna sprawa. Biorąc pod uwagę inflację warto od razu złożyć pracodawcy oświadczenie o prawie do 0 PIT ze względu na czworo dzieci.
    W przeciwnym razie pieniądze otrzymamy za rok, a wtedy mogą być mniej warte.
  • Ale jak to od razu? Do końca tego roku, w sensie do jutra? Do kiedy trzeba złożyć to oświadczenie?
  • Można w każdej chwili, natomiast najkorzystniej przed pierwszą wypłatą w nowym roku.
    Podziękowali 1Hope
  • @jan_u w 2022 jeszcze mozna najem rozliczac na skali. Potem tylko ryczalt. 
  • edytowano grudzień 2021
    Inka powiedział(a):
    @jan_u w 2022 jeszcze mozna najem rozliczac na skali. Potem tylko ryczalt. 
    To wiem,  ale gdzieś przeczytałem, że dochodów z najmu nie obejmie zerowy pit dla rodzin z czworgiem dzieci. Jak się zastanawiam to za 2022 powinien chyba objąć. Nie wiem jak technicznie możnaby te dochody wykluczyć.

  • moni_k powiedział(a):
    Nie. Studenci też, jeśli ich dochód nie przekracza 3089 zł. Tak jest w artykule.
    E to nie dla nas.. najstarszy student zarabia tyle ale miesięcznie.
    I dobrze..po co uczyć życia na garnuszku państwa.
    Podziękowali 1agnieszkamama
  • Wanda powiedział(a):
    jan_u powiedział(a):
    Ważna sprawa. Biorąc pod uwagę inflację warto od razu złożyć pracodawcy oświadczenie o prawie do 0 PIT ze względu na czworo dzieci.
    W przeciwnym razie pieniądze otrzymamy za rok, a wtedy mogą być mniej warte.
    Ale nie ma czegoś takiego jak prawo do 0 pit przy 4 dzieci. Tylko dla osób do pewnego poziomu dochodów. To takie lotne hasło rządowej propagandy.
    O ile tu: https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/kwota-wolna-polski-lad/zerowy-pit-dla-rodzin-4-plus-polski-lad/ nie wprowadzają w błąd, to jest to jednak zwolnienie z podatku określonych dochodów, ale również dla tych, których dochody przewyższają te kwoty.
  • @Wanda to 215 000 rocznie kwoty wolnej od podatku na rodzinę. Naprawdę sporo. Nawet przy większej niż 4 liczbie dzieci podatek (mniejszy) zapłacą rodziny dosc zamożne. I owszem chciałbym rozliczenia kwoty wolnej na każde dziecko. Niemniej ten ruch jest dużym krokiem w dobrą stronę.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Ok, a jak ktoś nie ma czwórki dzieci na utrzymaniu, to coś się zmienia dla niego? Np.  ta kwota wolna od podatku?
  • jan_u powiedział
    To wiem,  ale gdzieś przeczytałem, że dochodów z najmu nie obejmie zerowy pit dla rodzin z czworgiem dzieci. Jak się zastanawiam to za 2022 powinien chyba objąć. Nie wiem jak technicznie możnaby te dochody wykluczyć.

    Tak mialo byc, bo likwiduja rozliczanie najmu na skali. Poczatkowo byl plan, ze juz od 2022. Potem wydluzono termin pod naciskiem przedsiebiorcow (ktorzy amortyzuja mieszkania i straca te mozliwosc). 
  • @jan_u skąd pewność, że ta kwota jest na rodzinę a nie indywidualnie dla pracownika? Czy jest gdzieś wprost zapis, że to 2x przy wspólnym rozliczeniu i ten więcej (lub wyłącznie) zarabiający może korzystać z kwoty małżonka?
  • @Beta taki jest sens wspólnego rozliczania małżonków, które pozostaje.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.