Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Z czwórką dzieci bez podatku dochodowego

24567

Komentarz

  • @Wanda przepraszam, ale policz po prostu. Faktycznie Państwo nie widzi rodzin z wiekszą niż 4 liczbą dzieci. Niemniej akurat na tym ruchu wg wszelkich dostępnych danych także Twoja rodzina zyska.
    Jest ryzyko, to muszę sprawdzić, że w szczególnych sytuacjach mogą stracić bardzo liczne rodziny uzyskujące świadczenia uzależnione od dochodu. Natomiast strata u Was jest mało prawdopodobna (przy pewnych surowych założeniach moze sie zdarzyć,  ale jeśli już niewielka).
  • @jan_u a jak to jest ze składka zdrowotna dla DG ryczałt? 
    Składkę będę płacić większa jeśli mój przychodni danym miesiącu będzie większy? - tak by to miało być bodajże wg wytycznych 
    czy jeśli raz będę musiała zapał ić większa to następne tez już takie duże? 
    Za wp: 

    Jeśli ryczałtowiec uzyskuje przychód w granicach 280 tys. zł i sprzeda używany samochód firmowy za kwotę 60 tys. zł, jego przychód przekroczy 300 tys. zł.

    Od tej transakcji, poza podatkiem dochodowym, zapłaci ekstraskładkę zdrowotną w najwyższej wysokości, czyli 916,68 zł miesięcznie i to nie tylko w miesiącu sprzedaży auta, ale przez cały rok. Sprzedaż służbowego samochodu będzie go więc kosztowała 6 tys. zł więcej.


  • @hipolit, tego kompletnie dotąd nie analizowałem, trochę z boku moich zainteresowań, ale jeśli dam radę, to poszukam.
  • jan_u powiedział(a):
    @hipolit, tego kompletnie dotąd nie analizowałem, trochę z boku moich zainteresowań, ale jeśli dam radę, to poszukam.
    Dziękuję 
  • @Wanda Gdzie to symulowalas? Czy poza tym 0% dodałaś odliczenia na dzieci, które można tez od składki zdrowotnej odliczac? Btw, gdzieś było napisane, ze ta podwyższona kwota wolna przysługuje osobno małżonkom. Tzn. Małżeństwo ma kwotę wolna tylko 2 * 30 tys + 1 * 85 tys jeśli żona nie ma dochodu. Ktoś to potwierdzi?
  • @Megan, ciągle doczytuję, ale na 90% odliczenia tylko od ubezpieczeń społecznych. Natomiast akurat tego że oboje małżonkowie pod zwykłymi warunkami wspólnego rozliczenia mają 170 000 jestem o tyle pewien, że to jeszcze na etapie wstępnej koncepcji poseł Bortniczuk przedstawiał i nie widzę powodu by ktoś sie z tego wycofał.
  • https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8298841,polski-lad-ulga-dla-rodzin-4.html.amp
    Tutaj piszą, ze na 170 tys załapią się tylko rodzice pracujący. Jak jeden zarobi mniej niż 30+85 to drugi nie może użyć tej ulgi 85 malzonka tak jak to jest z kwota wolna 30 tys przy wspólnym rozliczaniu.
  • @Wanda W swoim liczeniu jeszcze musisz dodać składkę zdrowotna. Nadal jednak nie wiem jak nowy algorytm moze być mniej korzystny dla 4+. Te dodatkowe 30 tys jest dla osób rozliczających się wg skali podatkowej, czyli chyba zasadniczo etatowców, umowy cywilne itp. Na pewno małżonkowie maja w sumie 60 tys nawet gdy jeden nie pracuje. To wynika z tego, ze skale podatkowa  z tym 30 tys przekładasz do sumy zarobków małżonków podzielonych przez dwa. W twoim algorytmie odejmij to 30 tys dopiero przy połowie zarobków przed pomnożeniem razy 17% . Dokładnie tak samo jest w picie 2021 tylko zamiast 30 tys jest dużo mniej.
  • Sory… źle… od połowy zarobków trzeba liczyć 17% do 120 tys. ale odjąć 5100 zł ( 17% razy 30 tys.). Efekt ten sam. Małżonkowie maja 60 tys. nieopodatkowane.
  • Czyli w sytuacji kiedy przychód wynosi 230 tysięcy i uzyskuje go w całości jeden małzonek, to w uproszczeniu:
    - 30 tys. jest kwotą wolną - podatek 0
    - 85 tys. jest zwolnione z podatku - 0
    - 30 tys. jest kwotą wolną należną współmałżonkowi - podatek 0
    - 85 tys. podatek 17% (dzięki rozliczeniu wspólnemu).
    Czy powyższy schemat jest prawdziwy?
  • Dodajmy, ze to jest 230 tys. po odjęciu kosztów uzyskania oraz ZUS. Jeszcze calosc 230 tys. jest opodatkowana 9% składki zdrowotnej. Te 17% z85 tys. można odzyskać odliczeniami takimi jak darowizny, Ikze, ulga na docieplenie domu (czy jak to się nazywa) itp. I na koniec odliczamy ulgę na dzieci. Nawet jak zabraknie podatku to można od składek ZUS odliczyć. Tak to ja rozumiem…
  • Właśnie dostałam ileś dokumentów do podpisania lub niepodpisania.


    Ta sławna ulga dla klasy średniej przy rozliczeniu wspólnym jak działa?
  • Ja jestem zawiedziona, dlatego, ze syn na stażu to zapłacimy podatek a i tak przecież finansowo trzeba mu pomóc,
    dla nas porażka
     Syn czuje się z tym żle, mówi wprost, że ograbił rodzinę przez swoje ambicje

  • edytowano styczeń 2022
    @Megan zdaje się, że masz rację. Niestety liczenie tych 85 tysięcy dla każdego oddzielnie, to dla mnie bubel.
    @Berenika działa tak, że jeśli mieścisz sie się widelkach i masz stabilnymi dochody to na pewno warto brać od razu. Natomiast jeśli jesteś w górnej granicy ulgi i jest ryzyko, że z powodu premii, trzynastki, nagrody jubileuszowej itp. przekroczysz, to moze się skończyć zwrotem ulgi w rozliczeniu rocznym.
    Wspólne rozliczenie na ulgę nie ma wpływu.
    Podziękowali 1Berenika
  • Cieszę się, ze komus lepiej będzie
    Mnie niestety nie  :(

  • Zastanawiam się poważnie nad pracą w drugiej szkole, raptem na kilka godzin. Jednak Ci którzy dorabiają w kilku szkołach sporo stracili. Ktoś coś więcej wie? Warto czy odpuścić 
  • Niby czemu stracili? Jeszcze nie stracili, tymczasem zyskali dodatkowy dochód.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Karolinka powiedział(a):
    Zastanawiam się poważnie nad pracą w drugiej szkole, raptem na kilka godzin. Jednak Ci którzy dorabiają w kilku szkołach sporo stracili. Ktoś coś więcej wie? Warto czy odpuścić 
    Stracili, średnio po 300 zł. 
    Już to wiadomo, bo dostali pensję za styczeń (nauczyciel dostaje ja z góry) i w przypadku wszystkich moich znajomych, osoby pracujące w dwóch szkołach straciły. Jeszcze więcej stracili nauczyciele z działalnością gospodarczą (na korki). 300-400 zł mniej. Wspaniale. Państwo PiS karające uczciwych ludzi, za to że pracują i próbują dorobić do swych nędznych pensji. 
    Podziękowali 1kociara
  • Berenika powiedział(a):
    Niby czemu stracili? Jeszcze nie stracili, tymczasem zyskali dodatkowy dochód.
    Skąd to info? 
  • kociara powiedział(a):
    Berenika powiedział(a):
    Niby czemu stracili? Jeszcze nie stracili, tymczasem zyskali dodatkowy dochód.
    Skąd to info? 
    Jak to skąd! Z TVP info
    Podziękowali 1kociara
  • To nie żadne info. Chodzi mi o to, w którym miejscu stracili, w znaczeniu, co im zabrano. Nie rozumiem tego założenia, że kto pracuje więcej, ten straci. Gdzie ten ubytek?
  • Berenika powiedział(a):
    To nie żadne info. Chodzi mi o to, w którym miejscu stracili, w znaczeniu, co im zabrano. Nie rozumiem tego założenia, że kto pracuje więcej, ten straci. Gdzie ten ubytek?

    W styczniowej pensji. O 300-400 zł mniej niż poprzednio.
  • Ale istotne byłoby sprawdzenie, która pozycja z paska wpłynęła na t obniżenie, bo przecież nie wzięło się znikąd.


    Nie zamierzam dociekać, mówię dla porządku.
  • Berenika powiedział(a):
    Ale istotne byłoby sprawdzenie, która pozycja z paska wpłynęła na t obniżenie, bo przecież nie wzięło się znikąd.


    Nie zamierzam dociekać, mówię dla porządku.
    Moja koleżanka się wgłębila. Na pasku pensji zamiast podatku 300 zł jest 700.
    Podziękowali 1Berenika
  • M_Monia powiedział(a):
    Czy stracą tylko nauczyciele zarabiający powyżej 11tys zł brutto?

    Raczej nie. Moja koleżanka na 100 procent tyle nie zarabia. I nie znam ani jednego nauczyciela, który tyle zarabia.
  • Nowy Polski Burdel, przestaję z tego cokolwiel rozumieć, wszystko jest nawzajem sprzeczne. Ulga na dzieci zostaje czy likwidują?
    Podziękowali 1stephanos
  • ok zostaje cofam pytanie
  • M_Monia powiedział(a):
    W takim razie skąd ta strata? Składka zdrowotna, coś innego?
    Może będzie jakieś sprostowanie. 
    Do tej pory była mowa ze stracą tylko Ci którzy zarabiają powyżej 11 tys.

    Sa tacy nauczyciele akademiccy, którzy zarabiają tyle i więcej i oni mogą stracić. 
    Nieprawda. To ulgi dla klasy średniej nie dostaną ci powyżej 11 tys.
    Moja koleżanka ani nie ma ulgi ani nawet pensji takiej samej jak przed wprowadzeniem Nowego Ładu. Straciła.
  • Założyłam nowy wątek o nowym ladzie
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.