Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce

11112131416

Komentarz

  • Jeja uchodźcy przymusowi bo wojna więc mają różny status finansowy.
  • Kajla powiedział(a):
    No bez przesady, frytki w KFC i sieciówki w galeriach to teraz wyznacznik bogactwa? Kino, fryzjer??? Chyba trochę odleciałaś
    Powiedz to większość Polaka. W taki głupie Żarze zwykła bluzka kosztuję ponad 100 zł . A gdzie życie itp.
  • edytowano czerwiec 2022
    Kajla powiedział(a):
    Elf77 powiedział(a):
    Na pewno są przypadki, że pomoc jest potrzebna, ale wypasionych aut z rejestracją ua, bardzo dużo na naszych drogach. W galeriach też często można ich spotkać, jak @mama_malwina pisze. 
    Czyli rozumiem jeśli ktoś u siebie miał lepsze auto i przyjechał nim do PL, powinien w pierwszej kolejności je sprzedać i kupić tańsze?
    Nie, nie powinien wyciągać ręki po darmowe. Uchodzcy mieszkali nie tylko u ludzi, zajmowali za darmo hotele i pensjonaty. Jeśli ktoś wybrzydza, że mu zwykły standard w przygotowanym mieszkaniu za niski, nie potrzebuje widać darmowego lokum. 
  • Potrzebna jest porządna weryfikacja, nie stać nas żeby finansować wszystkich jak leci (znam przypadek, że ojciec i dorosły syn) pracują, matka i drugie dziecko nie, a dzięki znajomości z Polakami, pobieraja te 40 zł na osobę :/
  • Z drugiej strony koszty najmu poszybowały do góry po prostu kosmicznie, i nawet pracująca matka z dziećmi, właściwie nie ma szans żeby wynająć mieszkanie i jeszcze się utrzymać  :/
  • No, jeszcze się pokłóćmy… to na pewno pomoże w obecnej sytuacji geopolitycznej

  • Dobrze, że pomoc jest oddolna, tak najłatwiej zweryfikować
    ludzie nie pomagają, bo to się opłaci politycznie czy gospodarczo, tylko po prostu tak zostali wychowani, że tak trzeba, Bogu dzięki
    Oni będą u nas, czy chcemy, czy nie. Rząd musi ogarnąć tę sytuację. Naprawdę chcecie mieć w kraju 3mln ludzi, którzy nie mają co do garnka włożyć i nie mają NIC do stracenia?
    Podziękowali 1Klarcia
  • Pomoc powinna być udzielana tym, którzy przybyli z obszarów walk. Którzy stracili domy, bliskich, zdrowie. Nie mieszkańcom zach UA. 

    W Niemczech albo wprowadzili albo będą wprowadzać spis majątkowy. Jeśli ktoś ma auta, pieniądze to pomocy od rzadu nie dostanie. 
    I tak powinno być u nas. 
    Masz dobre auto, to je sprzedaj i kup sobie tańsze. Jedno i drugie dowiezie z puntu A do puntu B a za testów da się przeżyć. 
    Bo niektórym się wydaje ze na hasło „dobry wieczór my z Ukrainy” otworzą się drzwi sezamu. 
    Mieszkam w małym mieście. 
    Po covidzie ludzie szturmują gabinety lekarskie. 
    Nie umiałam się dostać do dentysty- dobrego, na zabieg, którego nie mogłam zrobić w żadnym innym gabinecie. Nie dostałam się, bo okres oczekiwania to trzy miesiące. A gabinet się ogłasza, ze przyjmuje Ukraińców na cito za free. Uwierz mi, ze ręce mi opadły. 
    Ja sobie znalałam gabinet, 30 km dalej. Droższy .
    ale niesmak pozostał. 
    Wieku moim znajomym (siostrze również) podnoszono opłaty najmu. Bo był boom na mieszkania. 
    Lista potrzebnych rzeczy z miejsca noclegu zbiorowego - hali, zawierała tusze do rzęs, bluzy i spodnie rurki komicznie w czarnym kolorze i … stringi. 
    Jakże trzeba mieć traumę mocna żeby w takim momencie myśleć o stringach. 
    Zwykle majty złe. Stringi ok. 
    Ukraińcy otarcie i głośno mówią, ze im pomagać nie będą. I nie są w stanie zrozumieć tego pędu naszego do pomocy. Wszystkim jak leci, bo ma paszport UA 
    Podziękowali 1Elf77
  • @hipolit Popieram Ciebie. U mnie to samo Ukraińcy pierwszeństwo do lekarza. Darmowe mieli PKS. Powtarzamy kolejny raz tam na wojnie zostali biedni i co potrzebuja pomoc. A kto uciekał kto miał kase i ma kasę taka jest prawdam.otworczcie oczym stać was na wczasy? Bo mnie nie i każdego szarego Kowalskiego też nie a ich stać! I już ma dosyć słuchanie jacy to Oni biedni. A mają auta o wiele wypasion niż My.
  • mama_malwina powiedział(a):
    @hipolit Popieram Ciebie. U mnie to samo Ukraińcy pierwszeństwo do lekarza. Darmowe mieli PKS. Powtarzamy kolejny raz tam na wojnie zostali biedni i co potrzebuja pomoc. A kto uciekał kto miał kase i ma kasę taka jest prawdam.otworczcie oczym stać was na wczasy? Bo mnie nie i każdego szarego Kowalskiego też nie a ich stać! I już ma dosyć słuchanie jacy to Oni biedni. A mają auta o wiele wypasion niż My.
    https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Ffotoblogia.pl%2F18027%2Ckijow-wraca-do-zycia-miejska-plaza-ulice-i-bulwary-pelne-ludzi%3Ffbclid%3DIwAR2jYoDsbVC1B6b-VS1LpYuHl9a4h_qTJKYu2N98gqVJkN1KwyAnydVwrp4&h=AT0S1IjjDJ4S5A6HFaZqIpcf7Kx12QCWb8Eas74FFn7pNo4jZiISu4E2jyJbVqq5E_cyCMkIEiJrqqhqTPLk1UKNFx2w3oUmKaVwaY4hsTZesGUfPhS6gxS5VDBkkGs&s=1
    Podziękowali 1Pioszo54
  • M_Monia powiedział(a):
    Polacy też. Ja jestem roszczeniowa. 
    Wiemy ;)
  • M_Monia powiedział(a):
    A jak ja mówiłam delikatniej to przyszła Coralgol napluc mi w twarz 
    Snilo Ci się 
  • Aga85 powiedział(a):
    Potrzebna jest porządna weryfikacja, nie stać nas żeby finansować wszystkich jak leci (znam przypadek, że ojciec i dorosły syn) pracują, matka i drugie dziecko nie, a dzięki znajomości z Polakami, pobieraja te 40 zł na osobę :/
    Owe 40 zł na osobę, to dostają ludzie, u których mieszkają uchodźcy; hotele i pensjonaty dostają więcej.
    To ma się już skończyć, bo rząd wyszedł z założenia, że już uchodźców nie ma. Kto chciał zostać, brał PESEL i jest na prawach jakie mają Polacy; inni pojechali dalej lub wrócili do siebie.
  • malagala powiedział(a):
    Dobrze, że pomoc jest oddolna, tak najłatwiej zweryfikować
    ludzie nie pomagają, bo to się opłaci politycznie czy gospodarczo, tylko po prostu tak zostali wychowani, że tak trzeba, Bogu dzięki
    Oni będą u nas, czy chcemy, czy nie. Rząd musi ogarnąć tę sytuację. Naprawdę chcecie mieć w kraju 3mln ludzi, którzy nie mają co do garnka włożyć i nie mają NIC do stracenia?
    Już ich nie ma w liczbie 3 mln. Pozostało niecałe 2 mln, czyli podobnie, jak było przed wojną. Samotna kobieta z dziećmi będzie korzystała z pomocy socjalnej, ale zdecydowana większość przybyszów normalnie pracuje; młodzi się uczą.
    Polskie państwo wydaje na nich znacznie mniej, niż np. niemieckie. W Niemczech to są naprawdę wysokie koszty - samotna kobieta z 2 dzieci otrzymuje ok. 1700 € plus ubezpieczenie zdrowotne, to też wynosi ponad 600 € na trzy osoby.
    Jeżeli taka kobieta pracuje, to jej dochody są poniżej minimum socjalnego, a więc państwo musi jej dopłacać.
  • >Pomoc powinna być udzielana tym, którzy przybyli z obszarów walk. Którzy stracili domy, bliskich, zdrowie. Nie mieszkańcom zach UA.<

    Na Ukrainie Zachodniej i Północnej ruscy zbombardowali i splądrowali wiele miejscowości, nie tylko Buczę.

    Zbrodnie wojenne w rejonie Browarów i Czernihowa mogą być bardziej ohydne niż te popełnione w Buczy. 


    Po wyparciu wojsk rosyjskich, życie tam powoli powraca - trwa intensywna odbudowa. Bucza wygląda, jak swego czasu Warszawa.


    >W Niemczech albo wprowadzili albo będą wprowadzać spis majątkowy. Jeśli ktoś ma auta, pieniądze to pomocy od rządu nie dostanie.<

    Te przepisy obowiązują odkąd sięgam pamięcią. Dotyczą wszystkich osób korzystających z pomocy socjalnej; także Niemców.
    Samochód musi być wart ponad 7 tys.€ - wtedy pomoc socjalna się nie należy. Jednak, jeżeli właściciel takiego auta pracuje, to otrzymuje pomoc gminną, np. dopłatę do czynszu.

    >A gabinet się ogłasza, ze przyjmuje Ukraińców na cito za free.<

    Gabinet jest prywatny; właściciel może więc preferować uchodżców, traktując to jako formę pomocy potrzebującym.

    >Ukraińcy otarcie i głośno mówią, ze im pomagać nie będą. I nie są w stanie zrozumieć tego pędu naszego do pomocy. Wszystkim jak leci, bo ma paszport UA<

    Ukraińcy są różni, na ogół jednak bardziej pozytywni, aniżeli Polacy - zdecydowana większość swoim krajanom pomaga.
    Pomocy nie otrzymywali i nie otrzymują wszyscy, jak leci, ale jedynie uchodźcy wojenni. To, że zapewnia im się opiekę medyczną, jest czymś naturalnym i nakazanym przez międzynarodowe prawo.

    Lista potrzebnych rzeczy z miejsca noclegu zbiorowego - śmierdzi ordynarnym kłamstwem.


    ***

    Pyszczącym przeciw pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom życzę, żeby ich dotknął taki sam los.
    Utrata dorobku całego życia i doświadczenie niepewności jutra.


    Wraz z mężem i dwojgiem dzieci, byliśmy uchodźcami politycznymi. Przeszliśmy wszystkie etapy dla uchodźców i dobrze wiem, jak to wygląda. W Niemczech dostaliśmy możliwość godnego życia. 
    Mieliśmy ze sobą mienie mieszczące się w czterech walizkach; gdy dotarliśmy do celu, miejsca stałego zamieszkania, wyposażono nas we wszystko - 98 m kw mieszkanie, w pełni umeblowane (nawet kupili nam śliczny kosz na śmieci); kurs języka na wysokim poziomie; przedszkole dla dzieci i praca dla męża. Oczywiście od początku opieka medyczna, zrobiono mi nawet plastyczną operację.
    Tak byli traktowani wszyscy uchodźcy (z całego świata), a w roku 1984 było nas ok. 2 mln.
  • mama_malwina powiedział(a):
    @hipolit Popieram Ciebie. U mnie to samo Ukraińcy pierwszeństwo do lekarza. Darmowe mieli PKS. Powtarzamy kolejny raz tam na wojnie zostali biedni i co potrzebuja pomoc. A kto uciekał kto miał kase i ma kasę taka jest prawdam.otworczcie oczym stać was na wczasy? Bo mnie nie i każdego szarego Kowalskiego też nie a ich stać! I już ma dosyć słuchanie jacy to Oni biedni. A mają auta o wiele wypasion niż My.
    Jakie to niskie, podłe. Typowe u Polaków.
    Podziękowali 1saga
  • Bądźmy precyzyjni. To co masz na myśli jest typowe u próżniaków. Nie wszyscy Polacy są próżniakami. A w innych narodach próżniaków nie brakuje również.
  • Klarcia powiedział(a):
    mama_malwina powiedział(a):
    @hipolit Popieram Ciebie. U mnie to samo Ukraińcy pierwszeństwo do lekarza. Darmowe mieli PKS. Powtarzamy kolejny raz tam na wojnie zostali biedni i co potrzebuja pomoc. A kto uciekał kto miał kase i ma kasę taka jest prawdam.otworczcie oczym stać was na wczasy? Bo mnie nie i każdego szarego Kowalskiego też nie a ich stać! I już ma dosyć słuchanie jacy to Oni biedni. A mają auta o wiele wypasion niż My.
    Jakie to niskie, podłe. Typowe u Polaków.

    Jesteś Polką ;) 
  • hipolit powiedział(a):
    Klarcia powiedział(a):
    mama_malwina powiedział(a):
    @hipolit Popieram Ciebie. U mnie to samo Ukraińcy pierwszeństwo do lekarza. Darmowe mieli PKS. Powtarzamy kolejny raz tam na wojnie zostali biedni i co potrzebuja pomoc. A kto uciekał kto miał kase i ma kasę taka jest prawdam.otworczcie oczym stać was na wczasy? Bo mnie nie i każdego szarego Kowalskiego też nie a ich stać! I już ma dosyć słuchanie jacy to Oni biedni. A mają auta o wiele wypasion niż My.
    Jakie to niskie, podłe. Typowe u Polaków.

    Jesteś Polką ;) 
    ale lepszą,
    świadomą :)
  • hipolit powiedział(a):
    Klarcia powiedział(a):
    mama_malwina powiedział(a):
    @hipolit Popieram Ciebie. U mnie to samo Ukraińcy pierwszeństwo do lekarza. Darmowe mieli PKS. Powtarzamy kolejny raz tam na wojnie zostali biedni i co potrzebuja pomoc. A kto uciekał kto miał kase i ma kasę taka jest prawdam.otworczcie oczym stać was na wczasy? Bo mnie nie i każdego szarego Kowalskiego też nie a ich stać! I już ma dosyć słuchanie jacy to Oni biedni. A mają auta o wiele wypasion niż My.
    Jakie to niskie, podłe. Typowe u Polaków.

    Jesteś Polką ;) 

    Jestem, ale należę do wyjątków potwierdzających regułę.  :D
    Polacy słyną z zawiści; najgorzej się mają ci, którzy na Zachodzie pójdą do Polaka mieszkać lub pracować. Znam to z autopsji.
    Polecę klasykiem: 

    Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy.

    Podziękowali 1Karolinka
  • edytowano czerwiec 2022
    Klarcia powiedział(a):
    hipolit powiedział(a):
    Klarcia powiedział(a):
    mama_malwina powiedział(a):
    @hipolit Popieram Ciebie. U mnie to samo Ukraińcy pierwszeństwo do lekarza. Darmowe mieli PKS. Powtarzamy kolejny raz tam na wojnie zostali biedni i co potrzebuja pomoc. A kto uciekał kto miał kase i ma kasę taka jest prawdam.otworczcie oczym stać was na wczasy? Bo mnie nie i każdego szarego Kowalskiego też nie a ich stać! I już ma dosyć słuchanie jacy to Oni biedni. A mają auta o wiele wypasion niż My.
    Jakie to niskie, podłe. Typowe u Polaków.

    Jesteś Polką ;) 

    Jestem, ale należę do wyjątków potwierdzających regułę.  :D
    Polacy słyną z zawiści; najgorzej się mają ci, którzy na Zachodzie pójdą do Polaka mieszkać lub pracować. Znam to z autopsji.
    Polecę klasykiem: 

    Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy.

    To prawda. Pięknie pokazują to Ci, którzy wybyli z tej złej ojczyzny i teraz z daleka krzyczą ;) jacy to rodacy źli :D 
  • W mojej miejscowości jest około 20 osób z Ukrainy, moi synowie mają plantację truskawek, żaden z Ukraińców nie chciał przyjść do rwania. Rwała sekretarka z mojej szkoły, rwał chłopak, robiący doktorat na UMCS, mieli wolny dzień, więc dlaczego nie dorobić? Ukraińcy nie byli zainteresowani, a synowie płacą całkiem nieźle. 
    Podziękowali 1Aniela
  • W minioną sobotę.
  • Ewasz powiedział(a):
    W mojej miejscowości jest około 20 osób z Ukrainy, moi synowie mają plantację truskawek, żaden z Ukraińców nie chciał przyjść do rwania. Rwała sekretarka z mojej szkoły, rwał chłopak, robiący doktorat na UMCS, mieli wolny dzień, więc dlaczego nie dorobić? Ukraińcy nie byli zainteresowani, a synowie płacą całkiem nieźle. 
    W moim mieście podobnie. 
    Właściciel pól przyjeżdżał do magazynu pomocowego osobiście, żeby rozmawiać i zachęcać. Chętnych brak. 
    Nie wszyscy oczywiście tacy leniwi. 
    Są kobiety, które dorabiają sobie robieniem pierogów- sama kupuje, bo przepyszne robią. Inna robi ciasta.’
    to starsze panie. 
    Młode? Młode nie garną się do pracy.

    Podziękowali 1balbi
  • Nie wiem. Przychodza na magazyn po żywność. 
    Ale to się już zaczyna kończyć. Wiele punktów zamknięto już, nasz wciąż pracuje ale niewiadomo Olę to pociągnie, to ludzie coraz mniej darów przynoszą a ludzi więcej ze wzg na zamknięte inne punkty. 
    Mieszkają u ludzi, którzy ich przyjęli. 
    Wiadomo, ze nie wszyscy olali prace, ale całkiem sporo cześć nie pracuje. 
    Niektóre dorabiają na czarno robiąc paznokcie a miały propozycje robić to legalnie. Z jakichś przyczyn noe chciały. Ale to te zaczyna irytować dziewczyny, które płaca podatki, zusy, ponoszą koszty prowadzania swoich salonów 
    nie jest ciekawie 
  • @hipolit
    O ile się nie mylę, trzeba wpuścić wszystkich, którzy chcą wejść z Ukrainy, bo jest tam wojna
    Takie mamy traktaty
    Moim zdaniem dobrze sie stało, że była ta pomoc na początku. Dostali czas, by sie ogarnąć, jakieś znajomosci sie nawiązały. Psychologicznie to było bardzo dobre, a to bardzo ważne, bo trzeba będzie funkcjonować razem w jednym kraju. Jaka była alternatywa?
    Oni tu zostaną, w dużej mierze. Po prostu. Trzeba ich włączyć do naszego społeczeństwa. Nic nie da dzielenie, rozliczanie tzw. majątków. Majątek większości ludzi w Polsce to nieruchomości. Ewentualnie firma. Jakby była u nas wojna, to dobre auto by zostało, ale gdzie majątek. U nich podobnie to przecież wyglada. 

    U nas mieszkają 2 rodziny, po kosztach, to jacyś spokrewnieni znajomej. Panowie podobno znaleźli już pracę. Nie wnikam, jak oni się tu dostali. Teraz mówimy papa, mają sobie znaleźć coś do wynajęcia i zacząć żyć normalnie.

    I bardzo dobrze, ze ludzi zaczyna wkurzać rozdawnictwo. Zdrowy odruch. Było kilka miesięcy na ogarnięcie, teraz trzeba się wziąć do roboty. Jak ktos sobie już znalazł prace, to da radę. Reszta musi sie zorientować, w jakiej rzeczywistości żyje. Dalsze kroki to nauka języka itd.

    Dostali szansę, morze wsparcia w tej sytuacji. I tak im współczuję. Zniszczony kraj, rozdzielone rodziny. Inny klimat, inne smaki, inne krajobrazy. Obcy język. Trudne to wszystko. Nie warto robić z nich ani wrogów, ani nieogarniętych dzieci. Tyle.
    Podziękowali 4Aga85 saga Danka Klarcia
  • @mama_malwina ludzie w Polsce jeżdżą na wakacje, kupują w Zarze. Przykro mi, że Ciebie nie stać, zwłaszcza jeśli chodzi o wakacje Jesteś cały rok w domu? Czy masz może na myśli takie wakacje zagraniczne? Tu pewnie w tym roku ogólnie cienko, tez w Polsce. Napisz coś więcej.
  • hipolit powiedział(a):
    Klarcia powiedział(a):
    hipolit powiedział(a):
    Klarcia powiedział(a):
    mama_malwina powiedział(a):
    @hipolit Popieram Ciebie. U mnie to samo Ukraińcy pierwszeństwo do lekarza. Darmowe mieli PKS. Powtarzamy kolejny raz tam na wojnie zostali biedni i co potrzebuja pomoc. A kto uciekał kto miał kase i ma kasę taka jest prawdam.otworczcie oczym stać was na wczasy? Bo mnie nie i każdego szarego Kowalskiego też nie a ich stać! I już ma dosyć słuchanie jacy to Oni biedni. A mają auta o wiele wypasion niż My.
    Jakie to niskie, podłe. Typowe u Polaków.

    Jesteś Polką ;) 

    Jestem, ale należę do wyjątków potwierdzających regułę.  :D
    Polacy słyną z zawiści; najgorzej się mają ci, którzy na Zachodzie pójdą do Polaka mieszkać lub pracować. Znam to z autopsji.
    Polecę klasykiem: 

    Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy.

    To prawda. Pięknie pokazują to Ci, którzy wybyli z tej złej ojczyzny i teraz z daleka krzyczą ;) jacy to rodacy źli :D 
    Ale owi "rodacy" są identycznie źli na obczyźnie. Inaczej jest w środowisku ludzi wierzących, ale środowisko świeckie, to coś okropnego.
    Myszaty powtarzał - od Polaków trzymaj się z daleka. 
    Polaka na ulicy słychać z daleka - w jego mowie dominują wulgaryzmy.
    Tragedią jest pracować z Polakami, szczególnie gdy Polak jest szefem.
    Inne nacje się wzajemnie wspierają, polska nie.
    W Polsce to wygląda nieco lepiej, ale tylko nieco. Bez wątpienia niechęć do "obcych" w środowisku konserwatywnym, jest powszechna. Stało się to wyraźnie widoczne, gdy przyjechali uchodźcy wojenni. Mnóstwo ludzi pospieszyło z pomocą, na ogół  liberalna lewica, ale co najmniej 30% ujada przeciw.
  • "A my jesteśmy biedniejsi a pomagamy bardziej niż państwa bogatsze. "

    Zarazem taki jazgot przeciw Ukraińcom, jak w Polsce, na terenie Niemiec występuje jedynie w środowiskach o prewencji rosyjskiej.
  • A zarazem, mamy obrzydliwy jazgot przeciw Ukraińcom, nawet na tym forum.
    W innych miejscach jest znacznie gorzej.
    Z moich obserwacji wynika, ze uchodźcom pomagają ludzie głębokiej wiary i laicka, liberalna lewica.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.