Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Chodakowska jest bezkidką

24567

Komentarz

  • edytowano kwiecień 2023
    M_Monia powiedział(a):
    Wiesz o tym że Niedojrzałość właśnie się stąd bierze, że nie ma dojrzałych wyzwań. 

    Zgadzam się. Tylko dziecko nie może być takim pierwszym wyzwaniem, bo nie każdy podoła. 
    Podziękowali 1malagala
  • @DaddyPig problem w tym, że oboje mogą nie być gotowi, żeby być rodzicami. Przecież w sytuacjach znęcania się nad dziećmi często jest tak, jeden rodzic się znęca, a drugi przyzwala. 
  • Pioszo54 powiedział(a):
    hipolit powiedział(a):
    Nie każdy musi mieć dzieci. 
    Może byłaby zła matka. 
    nie dowiemy się, póki nie spróbuje
    Co to znaczy „nie dowiemy się”? 
    A to ma zostać matka, żebyś Ty się przekonał czy się nadaje? 
    A jak nie, to co? Koleje zaniedbane, porzucone dziecko? 
    Takich dzieci jest masa. Iloma się zajmujesz? Ilu dzieciom takim stworzyłeś dom i rodzine, dałeś ciepło, miłość, poczucie bezpieczeństwa? 
    Przymus posiadania dzieci? Rodzenia?
    Juz Rumunia pokazała nam kiedyś do czego takie przymusy mogą doprowadzić. 
    Bezdzietność nie jest czymś złym. Zła jest presja wywierana na innych. 

  • > oboje mogą nie być gotowi, 

    A kto jest gotowy? Nikt nie jest gotowy, bo można się nauczyć bycia rodzicem jedynie będąc rodzicem.
  • Tak, ale na start trzeba mieć pouporzadkowywane sprawy z samym sobą, jak radzić sobie z emocjami, jak reagować w trudnych sytuacjach, jak się zachowywać w interakcji z inną osobą, jak budować relacje. No i jakiś "normalny" wzorzec, jak zajmować się dziećmi, że bicie pasem to nie jest metoda. 
    Podziękowali 1Coralgol
  • edytowano kwiecień 2023
    My często oceniamy innych przez pryzmat własnej osoby i własnych doświadczeń. I nam się wydaje, że coś jest normalne i oczywiste, że wszyscy tak mają.

    Że np. bluzgi, obrażanie, kłótnia od razu przy próbie dyskusji nie są dopuszczalne, dla nas standardem jest normalna rozmowa. Ale dla kogoś, kto nie  doświadczał normalnej rozmowy, taki styl komunikacji może być jedyny jaki zna.

    Jak ja się zdenerwuję, to nie rzucam przedmiotami kopiąc drzwi i wrzeszcząc na wszystkich. Bo nauczono mnie inaczej radzić sobie z z emocjami.
    Jak ktoś mi niechcący boleśnie nadepnie na palec, to nie wpadam od razu w agresję, wyzywając sprawcę, nawet jak przeprosi. Bo nauczono mnie inaczej.
    Ale nie wszystkich nauczono. Nie wszystkich uczono czegokolwiek. Sami się nauczyli, podpatrując zachowania dorosłych.  
    Podziękowali 3malagala ane Coralgol
  • @Chaber zgoda
    Ja mam tylko jeden wątpliwość
    Czy faktycznie brak podstawowoej dojrzalosci, o ktorej piszesz, koreluje w jakikolwiek sposób z chęcią posiadania dzieci

    Bo mam jednak wrażenie, może mylne, że to nie jest tak, że jakiś człowiek nie umie dojrzale reagować w sytuacji konfliktu i stwierdza "o, nie będę mieć dzieci, bo nie podolam"
  • Dojrzałość kojarzy się z pewnym standardem, do którego wszyscy dojdą, jedni wcześniej, inni później. 
    Mi chodzi bardziej o coś innego. Że nie wszyscy startują z prawidłowego poziomu wyjściowego. 

    To tak, jak z uprawą pomidorów. Jest nasionko, kiełkuje, jest roślinka, rośnie, ma glebę, wodę, słoneczko, minerały. Rozwija się, jest silna, pełna wigoru. Potem są kwiaty, owoce. 

    I jest roślinka, które rosła w niedoborze światła i minerałów. Roślinka jest słaba, wiotka, wyciągnięta, wykrzywiona. Nikt jej nie nauczył pić wody z deszczu, więc pije z kałuż. Sama ledwo się trzyma. Ale słyszy wokół: "ale z ciebie bezkidka, egoistka, Kaśka młodsza od ciebie i ma już 2 owoce". No i pojawiają się małe pomidorki. Roślinka albo da radę, albo nie da rady, albo nie będzie chcieć dać rady.  

    Nie wszystkie roślinki muszą być idealne. Jedne są bardziej silne, inne mniej. Ale są też roślinki tak słabe, że najpierw muszą się wzmocnić minerałami, nauczyć pić wodę z deszczu,wyprostować łodyżki. I dopiero myśleć o owocach. A często nie widać tego na zewnątrz i nasze słowa mogą popchnąć kogoś w coś, do czego teraz nie jest zdolny. 
    Podziękowali 1Coralgol
  • edytowano kwiecień 2023
    Czytałam wypowiedzi ludzi, zdarzyło mi się rozmawiać a bardziej przysłuchiwać na ten temat i główne powody dlaczego ludzie nie chcą miec dzieci, których poznałam bądź czytałam wypowiedzi były takie, że nie mają wystarczających środków finansowych, nie czują potrzeby, nie lubią dzieci, chociaż ogolnie to skomplikowane.
  • Monika, bo to jest skomplikowane. Tysiące ludzkich historii, nie raz tak zawiłych, i pogmatwanych, że trudno uwierzyć.
    M_Monia powiedział(a):
    Mi takie osoby przeszkadzają bo wydaje mi się że uchylają się wobec obowiązku wobec starzejącego się społeczeństwa. 
    Na zewnątrz nie widać, co ktoś ma środku, jaka jest jego historia.
  • Mi tam nie przeszkadza, że ktoś nie ma dzieci, ale przeszkadza, gdy ktoś nagabuje na rodziny, zrównując wszystkich do patologii. 
  • Chaber powiedział(a):
    Dojrzałość kojarzy się z pewnym standardem, do którego wszyscy dojdą, jedni wcześniej, inni później. 
    Mi chodzi bardziej o coś innego. Że nie wszyscy startują z prawidłowego poziomu wyjściowego. 

    To tak, jak z uprawą pomidorów. Jest nasionko, kiełkuje, jest roślinka, rośnie, ma glebę, wodę, słoneczko, minerały. Rozwija się, jest silna, pełna wigoru. Potem są kwiaty, owoce. 

    I jest roślinka, które rosła w niedoborze światła i minerałów. Roślinka jest słaba, wiotka, wyciągnięta, wykrzywiona. Nikt jej nie nauczył pić wody z deszczu, więc pije z kałuż. Sama ledwo się trzyma. Ale słyszy wokół: "ale z ciebie bezkidka, egoistka, Kaśka młodsza od ciebie i ma już 2 owoce". No i pojawiają się małe pomidorki. Roślinka albo da radę, albo nie da rady, albo nie będzie chcieć dać rady.  

    Nie wszystkie roślinki muszą być idealne. Jedne są bardziej silne, inne mniej. Ale są też roślinki tak słabe, że najpierw muszą się wzmocnić minerałami, nauczyć pić wodę z deszczu,wyprostować łodyżki. I dopiero myśleć o owocach. A często nie widać tego na zewnątrz i nasze słowa mogą popchnąć kogoś w coś, do czego teraz nie jest zdolny. 
    Ale problem z niedojrzalsocia jest taki, że zasadniczo osoba niedojrzała nie jest jej świadoma.

    Ludzie, którzy NIE DECYDUJĄ się na dzieci z powodu własnej niedojrzałości to jakiś margines

    Osoba niedojrzała może np chcieć mieć dzieci, bo to czyni ja w jakimś sensie częścią elity. Bo ciotka zapytała. Bo ciotka nie zapytała. Nie przewidzisz. W przypadku takiej niedorozwiniętej osobiwosci, o której piszesz, jakieś pytania siódmej wody po kisielu, raczej nie wyglądają jak języczkiem u wagi
  • A inni chcą, bo nie mogą nie chcieć. To jest właśnie presja społeczna. A my sami do tej presji się przyczyniamy. 
  • Bo presja na dzieci jest. Mniejsza niż kiedyś, ale jest i to jest problem. Sama napisałaś:

    "Mi takie osoby przeszkadzają bo wydaje mi się że uchylają się wobec obowiązku wobec starzejącego się społeczeństwa."

    Głosząc takie poglądy też wywierasz presję na bezdzietnych, bo oni nie chcą uchodzić za aspołecznych egoistów. Niby nie duża presja, ale tu taka, tam inna, i to się sumuje. 

  • @M_Monia Masz prawo miec swoje zdanie, ale są ludzie, których takie opinie dotykają. Jak ktoś nie chce mieć dzieci, to nie musi, to nie jest obowiązek. 
  • Od czasu wprowadzenia 500+ to każdy wielodzietny z automatu stał się nieodpowiedzialnym dzieciorobem. Wcześniej słyszeliśmy komentarze "jaka fajna rodzinka", "musi być u was wesoło", a potem od tych samych ludzi "to teraz już nie musisz pracować" "masz tyle dzieci, to cię stać". Więc moim zdaniem to nie presja przeciw nieodpowiedzialnemu płodzeniu, tylko zwykła zawiść, dolary w oczach, które zasłaniają rzeczywistość.

    A presja na dzieci silnych jednostek nie dotknie, mają to w nosie. Dotknie słabych, tych co sami ledwo na nogach stoją i mają mnóstwo nierozwiązanych spraw, i może im się wydawać, że dziecko to dobry pomysł. I gdyby nie podszepty ciotki, może by nie brali tej opcji pod uwagę, ale słyszą to tu, to tam i to kiełkuje. 
  • Monika, możesz mieć swoje zdanie. Tylko powinnaś mieć nie w d, ale w głowie, że Twoje zdanie , twoje słowa wpływają na innych i mogą kogoś skrzywdzić.
  • @M_Monia Myśle, ze nadal jest duże grono kobiet, które chce mieć dzieci. Nie wszystko stracone :) 
  • Chaber powiedział(a):
    Bo presja na dzieci jest. Mniejsza niż kiedyś, ale jest i to jest problem. Sama napisałaś:

    "Mi takie osoby przeszkadzają bo wydaje mi się że uchylają się wobec obowiązku wobec starzejącego się społeczeństwa."

    Głosząc takie poglądy też wywierasz presję na bezdzietnych, bo oni nie chcą uchodzić za aspołecznych egoistów. Niby nie duża presja, ale tu taka, tam inna, i to się sumuje. 

    Wielu przypadkach brak dzieci jest efektem zwykłego konformizmu i konsumpcjonizmu. Nie ma co dorabiać szczytnych idei do prozaicznych i niskich motywów. 
  • Tak czy tak, najwyżej będą żałować na starosc, albo wręcz przeciwnie, będą z tego powodu zadowoleni. Torbicka z tego wiem nie ma dzieci a najmłodsza nie jest. Dla mnie rodziny z dziećmi to coś wspaniałego, ale są i tacy, którzy nie czują tego czegoś. 
  • Chaber powiedział(a):
    Od czasu wprowadzenia 500+ to każdy wielodzietny z automatu stał się nieodpowiedzialnym dzieciorobem. Wcześniej słyszeliśmy komentarze "jaka fajna rodzinka", "musi być u was wesoło", a potem od tych samych ludzi "to teraz już nie musisz pracować" "masz tyle dzieci, to cię stać". Więc moim zdaniem to nie presja przeciw nieodpowiedzialnemu płodzeniu, tylko zwykła zawiść, dolary w oczach, które zasłaniają rzeczywistość.

    A presja na dzieci silnych jednostek nie dotknie, mają to w nosie. Dotknie słabych, tych co sami ledwo na nogach stoją i mają mnóstwo nierozwiązanych spraw, i może im się wydawać, że dziecko to dobry pomysł. I gdyby nie podszepty ciotki, może by nie brali tej opcji pod uwagę, ale słyszą to tu, to tam i to kiełkuje. 

    Ale jest też presja na nieposiadanie dzieci. Bo muszą mieć własne pokoje, trzeba się nimi osobiście zajmować do 3. roku życia, bo potem kobieta sika pod siebie, bo mąż przenosi się na kanapę w salonie itd. I ta presja dotyka osób, które są dostatecznie dojrzałe, ale sprawa przedstawiona jest w sposób, który sprawia, że uważają, że nie podołają. Myślę, że w obecnych czasach ludzie raczej potrzebują, żeby ich popchnąć czy zachęcić do wartościowego życia, niż żeby ciągle traktować ich jak nieugotowane jajka.
    Podziękowali 1Pioszo54
  • A czemu to w ogóle wchodzić komuś do łóżka i podglądać czy robią dzieci? 
    Nikt tu z obecnych nie lubi wchodzenia z buciorami  życie, wyliczania ilości dzieci i bochenków chleba na śniadanie. Czemu zatem wyliczać innym ile maja wszytkiego oprócz dzieci. I ze w ogóle tych dzieci nie maja. 

  • malagala powiedział(a):

    Ale jest też presja na nieposiadanie dzieci. Bo muszą mieć własne pokoje, trzeba się nimi osobiście zajmować do 3. roku życia, bo potem kobieta sika pod siebie, bo mąż przenosi się na kanapę w salonie itd. I ta presja dotyka osób, które są dostatecznie dojrzałe, ale sprawa przedstawiona jest w sposób, który sprawia, że uważają, że nie podołają. Myślę, że w obecnych czasach ludzie raczej potrzebują, żeby ich popchnąć czy zachęcić do wartościowego życia, niż żeby ciągle traktować ich jak nieugotowane jajka.

    To co mówisz, to bardziej presja na posiadanie tylko 1, max. 2 dzieci, a nie na nieposiadanie w ogóle. Właśnie wielu ma jedno, żeby się inni odczepili, czemu nie mają wcale. Żeby uciąć komentarze, pytania, domysły. Posiadanie dziecka, choćby jednego jest ok, już spełnia społeczne  oczekiwania. Nieposiadanie wcale to wciąż jeszcze stan wyjątkowy.

    Sami przed sobą przyznajcie - dowiadujecie się, że kuzynka z mężem, 10 lat po ślubie, nie mają dzieci. Jaka jest wasza pierwsza myśl? Że wybrali taki styl życia? Raczej to będzie - pewnie nie mogą. 
  • Nic pewnie się nie stanie jak ktoś będzie miał jedno dziecko. Jedno dziecko już uprawnia do bycia rodzicem i jest błogosławieństwem.
  • Co mnie obchodzi ta pani?
  • Monia, ja nie sugeruję, że bezdzietni z wyboru byliby złymi rodzicami. Tylko mówię, że niektórzy są złymi rodzicami, a mają dzieci z powodu presji społecznej i lepiej byłoby, gdyby nie było tej presji, wtedy nie byłoby tylu drastycznych sytuacji, do których dochodzi, kiedy dzieci mają osoby do tego nie nadające się. 

    Pytacie, co jest złego w tym, że jakieś małżeństwo zdecyduje się na tego jedynaka pod presją rodziny. Cały czas mając przed oczami obraz normalnego małżeństwa, ludzi mających wpojone podstawowe wartości,  rozróżnienie dobra i zła, podstawowe umiejętności społeczne. Którzy pokochają, zapewnią temu dziecku dom, dobry mniej lub bardziej, ale prawidłowy i bez traum. Więc w ich przypadku nic złego się nie stanie. 

    Ale jest masa ludzi, którzy mieli zepsute dzieciństwo,  nieprzepracowane traumy, brak dobrych wzorców, a ogrom złych wzorów reagowania, różnego rodzaju schorzenia czy zaburzenia, często nie rozpoznane i nie leczone, zaburzenia tworzenia więzi; ludzi, którzy są cenni, ale w takim stanie i etapie swojego życia nie nadają się być rodzicami. I tego nie widać na zewnątrz. I nie zawsze oni sami zdają sobie sprawę. 

    Zasadniczo chodzi mi o to, żeby nie podsycać tej presji społecznej na posiadanie dzieci. Zwłaszcza wobec osób, których dobrze nie znamy. Bo ona jest i nieprawda, że w dzisiejszych czasach wszystko każdemu wolno i nikt się nie czepia. Ręka do góry, kto nigdy nie zapytał nikogo z rodziny/znajomych, kiedy dziecko, albo kiedy następne, kto nie plotkował o tej kuzynce 10 lat po ślubie i nie krytykował bezdzietnych znajomych na kolejnej egzotycznej wycieczce. I nie marudził, że system emerytalny w przeszłości się zawali przez egoistów. 

    Podziękowali 1Coralgol
  • Nie rozumiem. Wyjaśnij 
  • edytowano kwiecień 2023
    Do każdego człowieka trzeba podchodzić z miłością i wyczuciem (nie mylić z brakiem wymagań czy pobłażliwością). Nie chodzi mi o grupę bezdzietnych, tylko w ogóle o społeczeństwo. O tych słabych członków społeczeństwa, bo silni nie są podatni na presję czy manipulację. Wszyscy członkowie społeczeństwa to potencjalni rodzice (w określonych ramach czasowych). Ale nie wszyscy są powołani do rodzicielstwa bądź nie wszyscy w danym czasie są powołani. Więc oczekiwanie od nich, że będą mieć dzieci może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

    Przykład z wyborami nie zupełnie pasuje, bo wybory są tajne i ktoś może głośno opowiadać się za partią X, a głosować na Y. Znam kogoś, kto opowiada się za stosowną partią w zależności od tego, z kim rozmawia. Z każdym się zgadza i każdego poglądy podziela.

    Tak, wszystko może kogoś skrzywdzić. Dlatego trzeba z większym wyczuciem. Cały czas mając na względzie dobro drugiego człowieka. I pamiętając, że każdy jest inny. I nie postrzega świata i nie przetwarza go w ten sam sposób, co ja sam. 
  • Społeczeństwa, w których presji na posiadanie dzieci nie ma, znikają z powierzchni ziemi. Historycznie nigdy nie będą mieć racji.

    Nie szłabym w kierunku, o którym piszesz @Chaber
    Bo ktoś niedojrzały, słaby itd.  To jakiś problem z kosmosu. Taka osoba może kupę głupich rzeczy zrobić, nie tylko zostać rodzicem.
    Raczej uważam należy przestać się ze wszystkim cackać. Oczywiście przede wszystkim w swoim własnym kontekście. Żyć trzeba, po prostu, a nie bać się, być niedojrzałym, nie naciskać, nie pytać, w ogóle się nie odzywać.
    Podziękowali 2Pioszo54 Modnightwalker
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.