Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Obiad bez zupy to obiad do...

1567911

Komentarz

  • Mleko kokosowe polecam z Tesco, nie ma dodatków typu guma itd.
    Podziękowali 1andora
  • A ja polecam mleko kokosowe real thai w czarnym kartoniku. Jest w Lidlu w opakowaniach 0.5 litra. Zawiera tylko dwa składniki 85%ekstraktu z kokosa i wodę.
    Podziękowali 3matka6 Gloria wiesia
  • Z mlekiem kokosowym smakowała mi bardzo, jesienna zupa dyniowa. 
  • A z zup ogólnie to lubię żurek. Taki z jajkiem, kiełbasą, odpowiednio kwaśny, to bardzo fajna zupa. 
    Podziękowali 1wiesia
  • andora powiedział(a):
    Ostatnio robię taka sobie prosta zupe która uwielbia moje dziecko. Szatkuje 2 małe cebulki, podsmazam, dorzucam 3 utarte marchewki, jeden utarty mały korzeń pietruszki, z 4 ziemniaczki pokrojone w kosteczke. Chwilę podsmazam i Zalewem mlekiem kokosowym rozcieńczonych wodą. Daje sól i pieprz, trochę kminu rzymskiego, można trochę chili. Jak warzywa się podgotuja to dodaje czerwoną soczewice i puszkę krojonyvh pomidorów. Gotuje kolejne 10 minut i już! 
    @andora, wybacz proste pytanie, te warzywa co dorzucasz, zwłaszcza ziemniak, to surowy?
    Soczewica czerwona to jest z puszki czy sucha?

    Podzielę się potem zupa zimową autorstwa mojego Sąsiada na bazie bulionu. Przepisem znaczy.
    Garnek po niej wylizany....
  • Wszystko surowe. Soczewka czerwoną też surowa z torebki. Ona się bardzo szybko gotuje a wręcz rozgotowuje i tylko zagęszcza zupe. 
    Podziękowali 1wiesia
  • Wszystko surowe. Soczewica czerwona też surowa z torebki. Ona się bardzo szybko gotuje a wręcz rozgotowuje i tylko zagęszcza zupe. 
    Podziękowali 1wiesia
  • Zupa duńska (zimowa) - Przepis

    Składniki:

    2 duże cebule; 1 litr bulionu; 0,5 l śmietany 36%; po 2 łyżeczki: rozmarynu, bazylii, oregano, pieprzu cayenne; 2 duże ząbki czosnku; 2 puszki pomidorów; 2 łyzki przecieru pomidorowego; 1 puszka kukurydzy

    Jak przyrządzić?

    2 duże cebule zeszklić na maśle (w osobnym garnku). Do przestudzonego bulionu wlać 0,5l śmietany 36% i dodać przyprawy: 2 łyżeczki rozmarynu, 2 łyżeczki bazylii, 2 łyżeczki oregano, 2 (1) łyżeczki pieprzu cayenne. Do zeszklonej cebuli dodać 2 duże ząbki czosnku roztartego z solą, rozdrobnione pomidory (2 puszki) i 2 łyżki przecieru pomidorowego. Chwilę poddusić i przelać do garnka z bulionem i śmietaną. Gotować na małym ogniu 30-40 min. 10 min przed końcem gotowania dodać kukurydzę (1 puszkę).

    Potrzebne przybory:

    otwieracz do puszek, nóż, deska, garnek

    Jak podawać?

    koniecznie gorącą

    Uwagi:

    Zupa jest wręcz boska ale...

    UWAGA!!!!!

    Na pierwszy raz polecam użycie tylko 1 łyżeczki pieprzu cayenne. No chyba, że pod ręka będziecie mieli gaśnicę lub wiadro wody ;)
    A już poważnie, to ostrożnie z tym pieprzem bo może okazać się, że nie dacie rady tej zupie.

    -----------------------------------------------------------

    To był przepis mojego Sąsiada, zapisany gdzieś w czeluściach dysku.
    Nasz HIT tej zimy.
    2 łyżki pieprzu cayenne (chilli) spowodowały, że nie dało się jeść, także prawda, że trzeba z tym zachowawczo. Polecam :)




  • @andora, kochana :) jeszcze 2 rzeczy. Ile sypać soczewicy?
    Ile lać mleczka kokosowego? (na te ilości warzyw które podałaś)
    Dziękuję :)
  • wiesia powiedział(a):
    @andora, kochana :) jeszcze 2 rzeczy. Ile sypać soczewicy?
    Ile lać mleczka kokosowego? (na te ilości warzyw które podałaś)
    Dziękuję :)
    Ją wsypuje tak z 200 gr tej soczewica. I daje jedno mleko kokosowe. Plus z pól litra wody. 
    Możesz sobie dodawać więcej albo mniej. Zobacz jaka gęstość Ci odpowiada. 
    Ją robię podwójna porcje najczęściej i jemu w 3 osoby dwa dni.  :#
  • Ojejuju powiedział(a):
    @wiesia na tak małą ilość zupy naprawdę jest aż  pół  litra mega tłustej śmietany...?  A przecież w zupie jest też  masło... 

    ja bym ją wyjęła tą śmietanę i zrobiła ogromny deser dla całej rodziny a zupę bez niej :D
  • Ją dzisaj robilam ta. 
    https://aniagotuje.pl/przepis/krem-z-bialych-warzyw

    Bardzo dobra, dodalam do niej chipsy z boczku. Mniam.
    Ją robilam w wersji że śmietaną ale dalej jej ok 150 ml i dalam mniej masła. 
  • Bardzo lubię ten blog Ania gotuje. Są takie normalne życiowe przepisy bez tzw piórka w D**ie
    Podziękowali 1madzikg
  • @Wiesia ; trochę sporo tej śmietany chociaż przepis brzmi smacznie :) 
  • Poza tym na pewno ta śmietana jest w przepisie od @wiesia dla zlagodzenia smaku, bo fakt faktem -pomidory z puszki są kwaśne i intensywne w smaku.

    Ja wczoraj ugotowalam żurek w 7 litrowym garnku, na wywarze z jarzyn, z czosneczkiem, śmietaną, chrzanem, majerankiem, podsmażaną kiełbasą swojska, do tego jajka na twardo, ziemniaki. Jak Pan Bóg przykazał :) To jest jak to mówią - żarcie w deche!
  • O! Lubię to  :D
    Tyle śmietany, to bym się bała dawać, że mdłe będzie. 
    Ale przyznam, że te Wasze zupy bez wywaru, bez mięsa, same jarzynki i mleko kokosowe, na pewno są super zdrowo, ale jak się tym najeść? Więcej się spali kalorii przy ucieraniu warzyw niż zyska jedząc! 
  • OK, jako jedno z dwóch dań super! 
  • Eee moja mama to mawia, że rosół to "głodne jedzenie" ;) Przeleci, przeleci i nic "na sicie" nie zostanie.
  • Nigdy nie dodaje do zupy śmietany tkustszej, niż 12,18 procent (Płynna).
    Z kremówka ma dla mnie zbyt intensywny smak, nie umiem określić, ale taki jakby za bardzo za. Za intensywny. 
    Podobnie mam z mleczkiem kokosowym, raz uległam modzie i  zrobiłam dyniową i dodalam mleczka kokosowego. No niestety, cały gar poszedł w... Nie byłam w stanie zjeść, tak jak pisałam wyżej, za intensywny smak, za bogaty, jakiś taki tłustawy.
    Jest też opcja, że tu dynia była nie ta-jeden jedyny raz zrobiłam z pizmowej, bo nie było hokkaido. A piżmowa jest moim zdaniem bardziej bogata smakowo.
    Jednak zawsze próbuje od innych dań z mleczkiem i zawsze mam to samo - za bogato, za intensywnie, za bardzo za jak dla mnie. Więc to raczej kwestia mleczka
  • edytowano styczeń 2021
    Ja zawsze daje 18-tke. Próbowałam dodawać trzydziestkę do pomidorówki takiej robionej w zimie, z koncentratu ze słoiczka i szło to smakowo w słodka stronę za bardzo. Teraz robię pomidorowa już tylko tak, jak moja teściowa( gotuje tak, że mmmm!) - ze świeżych pomidorów podduszonych na maśle klarowanym( lub na maśle zwykłym z kapka oleju) z dodatkiem papryki czerwonej( nie w proszku tylko warzywa ;) ) z lanym ciastem, odrobina smietany i z koperkiem. No w pytę.
    Edycja - bo telefon durak.
    Podziękowali 1paulaarose
  • A powiecie mi jak porządna zupę fasolowa ugotować? 
    Podziękowali 1kluska
  • Elunia powiedział(a):
    Ja też nie kumam tego mleczka kokosowego, kiedyś ugotowałam według internetów soczewicową z mleczkiem kokosowym i też poszło w kubeł. 

    Ono pasuje moim zdaniem na styl orientalny. Przyprawy odpowiednie muszą być. Tak zamiast śmietany to bleee
  • Ją kocham mleczko kokosowe w zupie.

    U nas też najczęściej zupa i drugie. Ale zupa o 12 a drugie koło 16.
    A zupa jak że strączkowych to sycaca. Moza dozucic kiełbaski i jeszcze bardziej syci.

    Jutro robię carry dyni owe. Mój maz jest fanem. Nie wiem czy dawałam już przepis. 


  • edytowano styczeń 2021
    Podsmazam cebulę na od robinie oleju, 
    Dodaje pokrojone żółtą paprykę, podduszam.
    Następnie daje pokrojonego batata, cukinie i dynie.
    Zalewem mlekiem kokosowym rozcienczonym wodą. Dodaje sól i przypraw do kuchni tajskiej. Pod koniec gotowania dodaje puszkę pomidorów oraz sloik cicierzycy. 
  • Jeszcze ta jest super. 
    Robię w wersji z MLEKIEM KOKOSOWYM  :D oraz z mięsem z uda indyka. Bardzo. Dobre. 

    https://www.kwestiasmaku.com/przepis/zupa-meksykanska-z-batatami-kurczakiem-i-soczewica
  • Kusisz @andora.
    U mnie wielu chętnych na takie orientalne smaki spróbuję.


  • patrzę że leje kubek, 330ml albo 18% albo tej 30. No dobre to jak nie wiem :) pewnie dlatego przytyłam nieco... ech... może dam połowę tej śmietany. Nie ma co, zupa jest wyborna.
    A do podsmazania nie używam masła tylko oleju.
  • edytowano styczeń 2021
    jestem na poście przerywanym
    ostatni posiłek do 15.00
    i czytam wieczorem o tych smakołykach 
    po co ????  :D
  • Żeby dotrwać do rana. 
  • wiesia powiedział(a):
    andora powiedział(a):
    Ostatnio robię taka sobie prosta zupe która uwielbia moje dziecko. Szatkuje 2 małe cebulki, podsmazam, dorzucam 3 utarte marchewki, jeden utarty mały korzeń pietruszki, z 4 ziemniaczki pokrojone w kosteczke. Chwilę podsmazam i Zalewem mlekiem kokosowym rozcieńczonych wodą. Daje sól i pieprz, trochę kminu rzymskiego, można trochę chili. Jak warzywa się podgotuja to dodaje czerwoną soczewice i puszkę krojonyvh pomidorów. Gotuje kolejne 10 minut i już! 
    @andora, wybacz proste pytanie, te warzywa co dorzucasz, zwłaszcza ziemniak, to surowy?
    Soczewica czerwona to jest z puszki czy sucha?

    Podzielę się potem zupa zimową autorstwa mojego Sąsiada na bazie bulionu. Przepisem znaczy.
    Garnek po niej wylizany....
    Zrobiliśmy @andora. Bardzo fajna, słodkawa (z nutką orientalna?) nam wyszła i bardzo gęsta. Pyszna. Mąż zwykle niezupowy, bardzo chwalił, także niebanalna.
    Podziękowali 1AgaMaria
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.