Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1192022242555

Komentarz

  • przepis na ketchup
    4 kg pomidorów
    4 ząbki czosnku
    1/2 selera
    2 duże cebule
    sól
    cukier
    3 łyżki octu winnego (ja w zeszłym roku pominełam, bo nie cierpię octu i było ok)
    chili
    papryka słodka
    pieprz

    pomidory obrać
    dodać pokrojoną cebulę, selera i czosnek (ja ścieram na drobnej tarce bądź w mikserze)
    gotować 1 godzinę na wolnym ogniu
    doprawić

    można zagęścić mąką

    gotujące zamykać w słoikach
  • a co można do przetworów owocowych (sok, dżem) zamiast białego cukru
  • a ja dostałam wczoraj w sklepie paprykę 3,99 za kg.....zakupiłam i zaprawiłam 12 słojów :) - ale się cieszę!
  • edytowano sierpnia 2013
    Papryka czerwona w Auchan po 3.49 zł :)
    Cukinia 1.25 zł
  • Na targu w Koźminku po 3zł, jak więcej niż  5 kilo to po 2,50 :)
  • no to mnie przebiłyście....ale jakbym doliczyła benzynkę do Auchan - to bym chyba przedrożyła ;)
  • ale targ...jutro jest w Mosinie targ...może tam warto zajrzeć jeszcze...a ogórki jeszcze warto?
  • Do tej pory przerobiłam 40 kg pomidorów, ale wczoraj w stokrotce były po 99gr i jak tu nie kupić? Kupiłam więc 20 kg pomidorów i brzoskwinie przy okazji  ;) Czy to się da leczyć  :-S =))
  • Czy ćwikłę można zrobić do słoików bez octu, ale z sokiem z cytryny? Do tej pory robiłam po kilka słoików ćwikły z cytryną do bieżącego spożycia i nie wiem czy da się po pasteryzacji długo przechowywać? Buraczki ugotowane już czekają...
  • Do tej pory przerobiłam 40 kg pomidorów, ale wczoraj w stokrotce były po 99gr i jak tu nie kupić? Kupiłam więc 20 kg pomidorów i brzoskwinie przy okazji  ;) Czy to się da leczyć  :-S =))
    Nie tego się nie da leczyć a w dodatku to jest bardzo zaraźliwe. Jak ktoś tu wejdzie i przeczyta coś ciekawego to jak " rażony " prądem kupuje i jak w ślepym amoku wekuje..... wiem po po sobie. Mój syn mówi;" Mama czyta na tym WIELODZIETNIKU i cały czas robi jakieś słoiki"
    :-h
  • Mam pytanie do bardziej doświadczonych w kwestii buraczków z kminkiem. Zrobiłam wg przepisu, upchałam w słoikach buraki (ze względów oszczędnościowych- słoików brak) zalałam zalewą i zakręciłam. Trzymałam wszelkie proporcje ale zostało mi około połowy zalewy? Czy te buraki wytrzymaja w zamałej ilości zalewy? czy nie popsują się?
  • Robiłam wcześniej te buraczki z kminkiem z połowy porcji i zalewy zostało mi ok. 330 ml - duży kubek. Też upychałam w słoikach z tego samego powodu  ;) Ja się nie przejmuję, buraczki są zalane, a to, że zostało zalewy zależy od wielkości słoików, grubości plastrów. 
    Wczoraj znów kupiłam 40 słoików i już widzę, że za mało @-)
  • Podrzuci ktoś przepis na paprykę do słoików? zostało mi trochę na kilka słoików i zastanawiam się jak ją zrobić
  • u mnie właśnie pyka ketchup na ogniu

    potem plan mam na jarzynkę na soli chyba, że urodzę
  • Polecam wszystkim koncentrap pomidorowy z nadwyżek pomidorów-robię najprościej jak się da:pomidory w czwórki, duszę, duszę, duszę, jak się rozpaćkają, miksuję (taktak, z pestkami i skórami) dosypuję trochę soli i w słoiki. Super na zupę, sosy wszelakie itd.
    No chyba że ktoś wybredny, ja nie :D
  • oooooooooooooooooo, bazylia, super pomysł !!!ciekawe czy z oregano dobre, bo na przyprawie oregano napisane, że dobre do pomidorów, a ja mam swoje w ogródku...
  • No psiakość, a jak pisałam, że mam furgon słoików to nie chciały! [-(
  • jak przerobić borówki by były lekarstwem na biegunkę i wytrzymały całą zimę?

    mogę zamrozić czy lepiej w słoiki?
  • @uJa ;
    na biegunkę najlepiej ususzyć 


  • nie umiem ;)
    znaczy że każdy inny sposób nie zadziała?

    to dobrze, zjem je sobie ze śmietaną i z cukrem i już :D
  • @uJa ;
    na biegunkę najlepiej ususzyć 


    czytam uszyć i se myślę co?

    worek ma uszyć?
    :-??























    chyba czas spać
    X_X
  • edytowano sierpnia 2013
    a tak w temacie ... można zamrozić.
  • dostałam skrzynkę śliwek renklod co z nimi mam zrobić?
    mogę powidło?
    wiem że i tak będę musiała pasteryzować jakoś to przeżyję ;) ale może macie jakiś super przepis
  • renklody niekoniecznie nadają się na powidła, bo tygodniami trzeba wysmażać ;) tyle soku mają.
    Ja robiłam kompoty.
  • uuuuuuu
    czyli śliwki do słoika, woda z cukrem albo bez, zakręcić i pasteryzować?
  • uuuuuuu
    czyli śliwki do słoika, woda z cukrem albo bez, zakręcić i pasteryzować?
    tak.

    Możesz trochę zrobić na dżem (ale to nie będą powidła).

    Wtedy oczyść, zasyp cukrem, odstaw na noc. Rano odlej sok (osobno go zapasteryzuj), dobrze odciśnij i wysmażaj.
  • oo i ten drugi przepis też bardzo mi się podoba :)
    to przystępuję do wypestkowywania :) dziękuję

    a
    P.S. nalewkę z renklod ktoś robił? bo w necie tylko jeden przepis i mnie nie przekonuje :/
  • Zalałam słodziutkie maliny miodem w proporcji 1 do 3 .
    Wyglądają świeżutko i apetycznie .Na próbę zrobiłam 3 półlitrowe słoiczki .
    Chciałam zatrzymać powiew lata na zimowe wieczory ale czy to będzie dobre .
    Ktoś może eksperyment ma już za sobą ,niech się zdradzi
    :D
  • ...i jeszcze w kwestii malin .
    Robiąc dżem odlewacie sok czy nie ,co z pestkami .
    Jutro będę się z nimi bujać a na razie zasypałam cukrem .Wracam do aronii.
  • uJauJa
    edytowano sierpnia 2013
    nie sądziłam że się skuszę ale mam 18 kompotów z renklod
    smaży się drzem (od wczoraj, pewnie jeszcze mu zejdzie z 2 dni)
    i jeszcze 3 małe słoiczki borówek pasteryzuję

    czekają mnie jeszcze ogórki, sałatka z cukini i  leczo :)
    pasteryzuję sobie na kominku, więc nie żal mi upływającego gazu :)

    edit: szkoda tylko że na polu jest tak zimno, że w tym kominku trzeba palić
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.