Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1202123252655

Komentarz

  • Mam skrzynkę jabłek
    poproszę o przepis, chciałabym je przerobić na mus/cokolwiek co potem będzie służyło jako baza do szybkiej szarlotki.
  • Mam skrzynkę jabłek
    poproszę o przepis, chciałabym je przerobić na mus/cokolwiek co potem będzie służyło jako baza do szybkiej szarlotki.
    Jabłka przerabiam tak....
    Obrać, zetrzeć na tarce na grubych oczkach (na maszynie), do gara (6 litrowewgo)+ 1/2 szklanki wody i zagotowuję, wyłączam i pozostawiam na noc. Rano dodaję cukier -ilość do smaku oraz kwasek cytrynowy -do smaku i zagotowuję - gorące do słoików- dnem do góry- nie pasteryzuję.
  • uJa@  .... mus robię do słoików 0,9 litra. A w zimie robię szybką szarlotkę na kruszonce i wlewam cały słój.
    (szarlotka na kruszonce.... 0,5 kg mąki pszennej, 1 jajo, 1 k. margaryny miękkiej, 1 jajo, 3/4 szkl. cukru, 1mały proszek do pieczenia... wszystko łącze w grudki- kruszonkę. większość kruszonki na dno -dogniatam dłonią, na to mus i pozostała kruszonka. Piec 45 min 180 Stopni)
  • też zrobiłam , z pomidorów Lima - takie jajowate, mięsiste, bez soku. wrzuciłam jeszcze nieco cukru, oliwy, bazylii - bo mi się nawinęly.
    Lima rządzi :D
  • Na ok.2 kg.papryki:
    główka czosnku
    ok.2 łyżki soli
    szklanka (200ml.) oleju słonecznikowego
    pół szklanki cukru
    pół szklanki soku wyciśniętego z cytryn

    Paprykę pokrojoną w paski mieszam z czosnkiem pokrojonym w plasterki i z solą .Przykrywam na ok.3 godziny pieluchą tetrową.Po tym czasie dolewam olej,sok z cytryny,cukier i zostawiam pod pielucha znowu na ok.3 godziny.Ułożoną w słoikach paprykę zalewam wytworzonym sokiem,jeśli zabraknie uzupełniam olejem ale jak się ciasno poukłada to jest w sam raz.Pasteryzuję ok.10 minut od czasu jak się zagotuje.Trzeci rok robię,jest bardzo smaczna.
    :)
  • Aha,kiedyś zostawiłam na noc pod tetrą-nic się nie stało tylko miałam wrażenie że jest więcej soku.
  • Dostałam 15 kg aronii... super, że dostałam ale co z tym zrobić...??????????????
    Wcześniej miałam 5 kg więc zrobiłam sok z dodatkiem liści wiśni oraz dżem jabłkowo aroniowy ale co teraz z taka ilością.... pomóżcie...
  • wysłac mi troche bo nie było u nas na bazarku...  :)
  • przerobiłam skrzynkę brzoskwiń na dżemy i brzoskwinie w syropie ... zostały mi jeszcze 2 skrzynki :-SS

    a wszystko z naszego małego drzewka, co z tą resztą????

    i jeszcze skrzyneczka antonówek będzie - uprażę jak Sylaba tylko, że w kostkę uffff

  • przerobiłam skrzynkę brzoskwiń na dżemy i brzoskwinie w syropie ... zostały mi jeszcze 2 skrzynki :-SS

    a wszystko z naszego małego drzewka, co z tą resztą????i jeszcze skrzyneczka antonówek będzie - uprażę jak Sylaba tylko, że w kostkę uffff
    też nie pasteryzujesz?

    nie cierpię pasteryzować, ale wszystkie niepasteryzowane jabłka które miałam dla Mili się zepsuły :/ więc już teraz się boję bez pasteryzacji

    a czy ktoś z was robił cukinię jak anannas?

    przepis znalzłąm na forum w wątku ProMamy z ciastem :) i na necie, kroi się cukinię w kostkę, zasypuje cukrem i kwaskiem i gotuje, potem się zostawia na 24 godziny i wkłada do słoików, ponoć smakuje jak ananas konserwowy, ktoś próbowal?
  • przerobiłam skrzynkę brzoskwiń na dżemy i brzoskwinie w syropie ... zostały mi jeszcze 2 skrzynki :-SS

    a wszystko z naszego małego drzewka, co z tą resztą????i jeszcze skrzyneczka antonówek będzie - uprażę jak Sylaba tylko, że w kostkę uffff
    też nie pasteryzujesz?

    nie cierpię pasteryzować, ale wszystkie niepasteryzowane jabłka które miałam dla Mili się zepsuły :/ więc już teraz się boję bez pasteryzacji

    a czy ktoś z was robił cukinię jak anannas?

    przepis znalzłąm na forum w wątku ProMamy z ciastem :) i na necie, kroi się cukinię w kostkę, zasypuje cukrem i kwaskiem i gotuje, potem się zostawia na 24 godziny i wkłada do słoików, ponoć smakuje jak ananas konserwowy, ktoś próbowal?
    nie robiłam,ale jadłam dynię tak zrobioną.
  • Wczoraj zerwałam dużo malin i robiliśmy mężem do późna soki. Wyszło mi 13 litrów soku i znów słoików brak ;))
  • uja - nie, będę pasteryzować, jakby tę moją robotę szlag trafił to chyba bym się załamała! boję się nie pasteryzować

     

    asia - ciekawy przepis ten z czekoladą!

    chyba zrobię z reszty dżemy (powidła) bo i do naleśników, i do gofrów i na chleb będą

    moje tak długo się wysmażały że je w końcu podmiksowałam bo już mnie wkurzyły

    8-|

    wyszły przepięknie złociste

  • Jukaa@ a czy ta aronia do suszenia powinna być najpierw mrożona? czy taka normalna - od razu...? Czy suszyć w suszarce do owoców czy jakoś na dworze na sicie?- zaczynam dopiero z suszeniem i nie wiem?
    Agatek, uJa- jeśli chcecie pasteryzować to polecam w piekarniku na 130 stopni 25 minut i pozostawić do wystygnięcia w piekarniku- zawsze to pewniej ale u mnie popsuły się tylko te co miały mało cukru.
    AnkaAso... co to za odmiana malin taka plenna? W tym roku chcę założyć maliniak i szukam sadzonek
  • przepis @Karolinka
    znaleziony w wątku z ciastem, wypróbowany :) to znaczy cukinie są w słoiku pachniały ananasowo, ale nie spróbowałam :) bo szkoda mi pasteryzowanego słoika otwierać
    ale wyglądają i pachną super

    Składniki
    * ok. 3 kg. kabaczka lub cukinii
    * 2 - 3 szkl. wody
    * 70 dkg. cukru
    * 3 łyżeczki kwasku cytrynowego
    * 1 olejek ananasowy


    Kabaczek " ala ananas "

    - Kabaczki lub cukinię obrać ze skóry i pokroić w kostkę. Jeżeli są duże ziarna, to je wydrążyć.
    - Pokrojone zalać wodą z kwaskiem i zostawić na noc.
    - Na drugi dzień zlać sok, dodać do niego cukier z olejkiem i zgotować.
    - Kabaczki wkładać do słoików, zalać gorącym syropem i 10 - 15 min. pasteryzować.

    Smakują jak ananasy z puszki i dodaję je do różnych sałatek zamiast kupnego ananasa z konserwantami.

    Przepis
    sprawdzony zaczerpnięty z serwisu wielkiezarcie. Ja nie dodawałam
    olejku ananasowego( tak myślę, że takie olejki widziałam kiedyś w
    kaułflandzie), bo nie miałam, ale i tak były pyszne:bigsmile:
  • śliwki na wolnym ogni przez 3 dni   pa parę godzin dziennie  smarze     i pilnuje  by się nie  przypaliły
    i bez cukru   bo raz matka  zamiast cukru to nasypała  sól

  • A czy mus z jabłek można mrozić, czy bez sensu i lepiej w słoje?
  • Dostałam dziś bardzo dużo papryczek chili i co teraz mam z nimi zrobić? Zamrozić? Nie stracą jędrności i smaku, czy suszyć, marynować? Rzućcie sprawdzonymi przepisami, żeby to jeszcze zjadliwe było jak je przerobię. Nigdy nie używałam papryczek chili, więc do czego można je zużyć w codziennym gotowaniu i uwzględnieniu podniebienia małych dzieci  ;)
  • Ja zwykle mroze (bo u lokalnego chinczyka tylko w woreczkach pakowane juz sprzedaja). Nie traca na smaku, ani wlasciwosci.
    Uzywam do kuchni tajskiej/chinskiej. Najprostsza "baza": na oleju sezamowym (moze byc i inny) podsmazam krotko posiekany imbir z czosnkiem i papryczka chili. Na to wrzuca sie warzywa, mieso, mozna zalac mlekiem kokosowym. Jesli wywali sie z papryczki nasionka, nie jest ona wtedy az tak ostra. Moje dzieci jedza takie potrawy.
    A! Jest jeszcze w kuchni wloskiej makaron aljo, olio, peperoncino (czy jak to sie pisze), czyli makaron pomieszany z czosnkiem i papryczkami smazonymi na oliwie. Proste i dobre.
  • papryczki zasuszyć, nanizać na sznureczek/białą nitkę i powiesić podobnie jak się suszy grzyby
  • zepsuła mi się cała partia dżemów :(

    i to żeby było śmieszniej, te które zrobiłam samodzielnie w domu, te robione u mamy się trzymają

    jednak nie potrafią robić przetworów
    wrrrrrrrrrrrrrr
  • do dżemu na koniec cukier lub cukier zelujacy, gorące zalewać wygotowane słoiki i wyparzone nakrętki, dobrze zakręcić i postawić do góry dnem
    na drugi dzień do spiżarki/piwnicy i nawet 2 lata stoją sobie dobre 

  • sesese

    taką teorię to i ja znam
    i zawsze stosowałam

    tyle że tym razem zawiodło
  • może owoce były zbyt dojrzałe? niedokładnie przebrane i wdała się pleśń?
    jeszcze sezon trwa i mozna coś jeszcze porobić :)

  • właśnie akurat ta partia była przygotowana z należytą starannością, owoce świeżo zebrane, piękne, nie nadpsute i w ogóle super i się zepsuły

    a następna, gdzie śliwki trochę mi posiedziały na balkonie i zaczęły się psuć, więc je szybko zużyłam do dżemu jest zupełnie ok :)

    no nic śliwki jeszcze mam , aronię też, zrobię powtórkę, skoro słoiki mam odzyskane :D

    ale się wkurzyłam z rana


  • papryczki zasuszyć, nanizać na sznureczek/białą nitkę i powiesić podobnie jak się suszy grzyby
    Papryczki suszy się w całości, czy bez nasionek? I po wysuszeniu jak je w kuchni stosować: mielone jako przyprawa czy krojone? 
    Cześć dziś zamrożę, a część  ususzę. Za kilka dni mam mieć nową dostawę papryczek ;))
  • papryczki zasuszyć, nanizać na sznureczek/białą nitkę i powiesić podobnie jak się suszy grzyby
    Papryczki suszy się w całości, czy bez nasionek? I po wysuszeniu jak je w kuchni stosować: mielone jako przyprawa czy krojone? 
    Cześć dziś zamrożę, a część  ususzę. Za kilka dni mam mieć nową dostawę papryczek ;))
    AnkaAso@ pamiętaj że te papryczki powodują że 2 razy boli, pierwszy raz przy jedzeniu, 2 raz ......
    :-((
  • edytowano września 2013
    zepsuła mi się cała partia dżemów :(

    i to żeby było śmieszniej, te które zrobiłam samodzielnie w domu, te robione u mamy się trzymają

    jednak nie potrafią robić przetworów
    wrrrrrrrrrrrrrr
    Ale zepsuła, że słoiki nie trzymają, czy co innego wyszło? Bo tak, to na nakrętki można zwalić, albo zbyt krótką pasteryzację... :/

    E: Pytam, bo nigdy nie wiem, czy przetwory mi sie udały, dopóki ich nie użyję. Poza kompotem z truskawek, bo w razie wpadki owoce w słoju opadają na dno...widać zdecydowanie;)
  • uJauJa
    edytowano września 2013
    nie wiem na co zwalić, bo pół zakrętek było nowych a pół używanych
    pasteryzacji nie było bo to z żelfixem, więc tego się nie pasteryzuje (i nigdy nie pasteryzowałam i dżemy nawet po latach były dobre)

    normalnie od rana myślę o co chodzi, może żelfix był jakiś trefny?

    edit: a zepsuła bo była na nich pleśń, co odkręciłam słoik to biała pianka blee
  • papryczki zasuszyć, nanizać na sznureczek/białą nitkę i powiesić podobnie jak się suszy grzyby
    Papryczki suszy się w całości, czy bez nasionek? I po wysuszeniu jak je w kuchni stosować: mielone jako przyprawa czy krojone? 
    Cześć dziś zamrożę, a część  ususzę. Za kilka dni mam mieć nową dostawę papryczek ;))

    suszyc w calosci, pozniej kruszyc, stosowac do gotowanych potraw (zup, sosow, jednogarnkowcow).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.