Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1232426282955

Komentarz

  • Dzięki :) Poczekam jeszcze chwilę, co net to net, a co forum to forum jednak ;)
  • a jak pigwe sie robi jak cytryne? prosze o szczegolowe instrukcje :)
  • Ja w sobotę wieczorem zrobiłam kapustę .
    Poszatkowane 15 kg.kapusty układam w dużej misce przesypując solą (ja sypię na oko,ale powinno być wg.przepisu jak mawiał kuzyn 2 duże łyżki na 1 kg.kapusty.W trakcie układania dodatkowo ją mieszam.Zostawiam ją potem na 2,3 godziny,może być pewnie i trochę dłużej.Biorę słoiki i nakładm odciśniętą w rękach kapustę.Zakręcam i gotowe.Zaczynam ją podjadać po ok.miesiącu.

    W misce zostawiam trochę kapusty (jest tam dużo soku który puściła kapusta z solą).Łyżką wazowa nalewam do butelek z zakrętkami typu słoikowego i mam pyszota na kapuśniak. (do każdej butelki dodać trochę kapusty).Zwykle u mnie zabraknie ile bym nie zrobiła to jest mało...Polecam.
    Nie pasteryzuję oczywiście ani kapusty ani soku.
    :)
  • U nas wczoraj był bigos z pierwszej własnej kapustki kiszonej. A ile jej zjadłam przed zrobieniem bigosu  :D
  • No nic,trzeba jednak zrobić tę kapustę. jakimś  pracusiem przez was się staję :D
  • Też popełniliśmy z mężem kiszoną kapustę. Dużą i małą beczkę, razem ze 100 kg, sporo, ale zejdzie, wszak my wielodzietni.
  • oj zamarzyła mi się kapusta kiszona :) chyba z półk kila kupię do obiadu
    a raczej zamiast
    bo niedziela wyjazdowa i nic nie mam hehehehe
    dzieciaki wszkole żywione a mężu późno wraca wiec na kapustce popzrestanę
  • @Lila czy do dżemu z pigwy żurawina ma być suszona słodzona czy niesłodzona?

    http://www.badapak.pl/szukaj?szukaj=tak&fraza=żurawina
  • Wczoraj z ciekawości sprawdziłam w sklepie cenę za kilogram kapusty kiszonej - 14 zł. Kupowałam kapustę do kiszenia po 1,80 za kg. Przy 30 kg ukiszonej kapusty oszczędność imponująca, no i wiem, co jeść będziemy.
  • edytowano października 2013
    @AnkaAso 14 zł.za kg.kapusty?
    W jakim to sklepie/?
     wydaje mi się że to strasznie drogi sklep jest.

    a i do kiszenia mam tańszą bo po 1 zł. mąż szatkowaną przywiózł.
  • Pamiętam, że kupowałam wcześniej  kapustę kiszoną w woreczku 400 g to kosztowała ponad 5 zł, więc cena podobna za kg. Kisiliśmy kapustę miesiąc temu, teraz jest tańsza.
  • te w woreczku są  zazwyczaj droższe bo pewnie i za woreczek trzeba zapłacić i za naklejkę na woreczku.
    :-q
    ale i tak najsmaczniejsza własna...
  • Może to i nie czas na przetwory ale rozkroiłam olbrzymią 50 kilową dynię i chcę zapakować ją do słoików jako przecier - półprodukt do zupy dyniowej. Tylko wyczytałam w necie, że taka dynia łatwo się w tych słoikach psuje. Prawda to? Może lepiej ją zamrozić ale w jakiej formie? Na surowo czy ugotowaną?
  • Mroziłam dynię surową pokrojoną w większą kostkę, w woreczku porcja na zupę. 
  • ja mam male sloiczki niektore od bobwity sama dynia zmielona na zupke dla niemowlaka..nic sie nie zepsulo..az w szoku jestem
  • nikt nie robi przetworów w tym roku?
  • @LacertaViridis robi, a jakie pyszne =P~
  • Ja tyż robię. Na razie tylko truskawki, za tydzień-dwa jak dojrzeją biorę się za porzeczki.

    @Lila
    80 słoików!! Hurt normalnie :D
    To z jakiej ilości owoców robiłaś?

    Ja zwykle robię 10-20 słoiczków na sezon a i tak nie wszystko schodzi.
  • u nas też około tego Lilu, na szczęcie truskawki szybko robi się.
  • A ktoś robi przetwory bez cukru, jagnizuje?
  • edytowano lipca 2014
    truskawkowe dżemy zrobione
    czarna porzeczka, jagody przerobione :) 

    groszek i bób w zamrażarce :) 

    @Lila jakbyś miała za dużo czereśni ... ;)
  • groszek i bób własny?
  • Właśnie przerobiłam 25 kg wiśni, a na piątek zapowiedziało się 50.
  • Ja po 10 kg mam chyba dość wiśni, choć dżem wyszedł pyszny. Teraz zbieram się do ogórków, jakieś 30 kg, może więcej. Potem pomidory. No i łazi mi głowie porobienie w słoiki leczo, bo marynownie samej papryki jakoś mi nie leży  mało na nią amatorów. I może na koniec porwę się na śliwki.
  • Rób leczo, rób! Ja w zeszłym roku zrobiłam pierwszy raz i stwierdzam, że to był najlepszy przetworowy pomysł :-)
  • @Ewasz na handel przerabiasz te wiśnie?
    a może chcesz odsprzedać?
  • edytowano lipca 2014
    Dziś biorę się za dżemy brzoskwiniowe słodzone bananami, zagęszczone agarem.
    Sprawdzonego przepisu na kiszone ogórki pilnie potrzebuję  ;;) Robię ogórki od wielu lat, ale ciągle to nie to, co chciałabym. Konkretnie chodzi mi o używaną wodę:
    1. Kranówka przegotowana wrząca/gorąca
    2. Kranówka przegotowana wystudzona
    3. Woda ze studni przegotowana lub nie
    4. Inne opcje?
    Sól i inne dodatki mam opanowane, ale z tą wodą mam dylemat. Do tej pory zagotowywałam wodę z solą i wrzącą zalewałam ogórki. Część się udawała, a druga część szła do śmietnika. Raz robiłam kilka słoików na próbę ze źródlaną butelkowaną - wszystkie się zepsuły.
  • Nie, nie na handel, Mam żarłoczne potomstwo, szczególnie synowie, jak odkurzacze, co jadalne to wciągają.
  • szkoda
    bo u nas po 5-7 zł wiśnie
    może ze 2 kg zamrożę
  • Dżemy brzoskwiniowo -bananowe wyszły wspaniałe. Dzieci zarządziły powtórkę z produkcji na jutro. Można żyć bez cukru, bez słodzonych cukrem przetworów też, nie rezygnując z przysmaków  :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.