Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1242527293055

Komentarz

  • babka4, 5-7zł? Gdzie takie drogie wiśnie?

    U nas w sklepach 4 zł, a na targu, uwaga! we wtorek kupowałam po 2 zł :D

  • W związku z przeprowadzką staliśmy się posiadaczami piwnicy. Czy w nieocieplonej, lekko wilgotnej piwnicy można przechowywać przetwory? Czy wilgoć może zaszkodzić przetworom? I tak na przyszłość - czy beczkę z kiszoną kapustą będę mogła tam przechowywać?
    Nie mam gdzie upchnąć słoików z przetworami, mamy tego dużo i przybywa coraz więcej, a miejsca brak :(
  • trochę leń, trochę choroba powstrzymały mnie ostatnio przed słoikami

    w Toruniu na bazarze gdzie 70% to handlarze, reszta ogrodnicy ale też się cenią
    np. 2 tyg temu agrest był po 7-8 zł
    porzeczki po 5 zł
    tydzień temu wiśnie 6 zł
    czekam może stanieją
    jak tylko popada deszcz przez dzień od razu ceny +2 zł idą
    truskawki późne takie różowe po 8 zł
    czereśnie 11 zł
    ogórki kwaszeniaki 2,00 - 2,80 zł
  • AnkaAso a widziałaś nie wilgotną piwnicę?
  • Jakoś nigdy nie przyglądałam się cudzym piwnicom pod kątem przechowywania przetworów. Dla mnie piwnica to nowość  ;)
    Dzięki! Czyli dziś zagonię męża, żeby półki robił w piwnicy - duuuuużo półek 8-}
  • Potrzebuję porady w sprawie ogórków kiszonych. Mam w piwnicy zrobione 6 słoików. W 2 mam pleśń i co z tym zrobić: wyrzucić? może wybrać, zetrzeć na tarce i do mniejszego słoja wrzucić i zapasteryzować jako wkład do zupy ogórkowej?
    Czy po wyjęciu te ogórki kiszone można zamrozić?
    Słyszałam  gdzieś/kiedyś że po wsadzeniu ogórków do słoików odczekuje silę kilka dni aż zakiszą się i pasteryzuje aby przerwać dalszy proces kiszenia ?..... ale nie wiem po jakim czasie i jak długo pasteryzować........   może ktoś wie?
  • te z pieśnią bym wyrzuciła; ją nie pasteryzuję -po kilku dniach w domu wynoszę do piwnicy
  • Z pleśnią wyrzucić bezwzględnie. Poza tym robię jak matka6, ale zamiast do piwnicy, to do spiżarni, bo piwnicy nie mam.
  • Zaczynam!

    Wymyśliłam, że kompot wyjdzie najtaniej (jak siebie znam, to coś sknocę), nabyłam parę kilo wiśni, mam cukier, słoiki i zakrętki. Mam też parę pytań.

    Czy słoiki muszą być gorące, w sensie świeżo wyparzone, czy niekoniecznie?

    Gotowe wkładam do gara z wrzątkiem i liczę czas od razu czy od zawrzenia?

    Mogę ostudzić w garze czy muszę ryzykować życie wyciągając je, żeby postawić di góry nogami?

    Poradźcie, Mądre Niewiasty :)

  • @Katia > nocny marek jak ja
    no chyba ze za oceanem mieszkasz ;)

    wisnie nie pestkuje
    pestki na dłuższą metę rakotwórcze
    ale na rok na kopmpoty od zawsze z dziada pradziada się robi
    do słoików wyparzonych wsypuje do pełna
    nakrętki wyparzam w płaskim garnku tzn. zalewam je wrzątkiem i zostawiam na godzinkę
    w tym czasie gotuję syrop- wodę z cukrem
    zalewam wiśnie gorącym i zakręcam przez scierkę mocno
    wstawiam do garnka wyłożonego gazetami
    koleżanka wykłąda ścierką
     z gorącą wodą i pasteryzuję 15 minut
    czasem dłuzej jak sie zagapię
    wyjmuj przez rękawice wykłądam na stół na gazety do góry dnem
    przykrywam scierką, czy ręcznikiem
    po 2 dniach do spiżarki (brak piwnicy)
  • Nocny marek nadwiślański :D

    Dziękuję  :-*

  • też nadwiślańska jestem haha

    a wiesz ze najlepsze ogórki w bęczkach drewnianych kiszono
    i zostawiano je w jeziorze ?
    tak mi się z wodą skojarzyło :)
  • przydała by mi się lokalna koleżanka co by przyszła do mnie i razem bysmy słoików narobiły
    ;)
  • Można kisić ogórki w słoikach typu twist? Muszę w tym roku zrobić zdecydowanie więcej ogórków, a teściowa ma do oddania dużo litrowych twistów. Jeśli można robić, to zakręcać do oporu, czy tak, by pozostał minimalny dostęp powietrza? 
  • Anka podaj proporcje na dżemy z bananami i agarem
  • 6 kg brzoskwiń (waga przed obraniem i pestkowaniem), 2-3 kg bananów (waga ze skórą), ok. 6 łyżeczek agaru, sok z 2 cytryn. Wszystko zblendowałam i gotowałam z 20 min, żeby agar dobrze się rozpuścił. Pasteryzowałam w piekarniku 30 min, 130 stopni z termoobiegiem
  • agaru nie kupie w markecie?

    Muszę gdzieś w Eko?

  • W eko na pewno będzie. Ja kupowałam w necie, najtaniej wyszło, od razu pól kilograma. Wystarczy na cały sezon przetworowy.
  • Czy jest na dyżurze jakaś przetwórczyni? 3/4 słoików po pasteryzacji przecieka. Da się coś z tym zrobić? :(
  • Co przetwarzałaś?

  • Kompot wiśniowy.

  • powinnam po przeprowadzce sie wziac i cos zrobic, cokolwiek. truskawek nie zdazylam, wisnie mi sie tez chyba skoncza, co roku w sezonie to samo, od 3 lat rozpiernicz z z powodu przeprowadzki i zima puste zapasy:-(
  • Po nocy zassały się ładnie. Tylko trochę owoce wystają z płynu. Nie zaszkodzi im to?   :-??
  • jakos wlasnie 3 ostatnie wakacje mnie tak dobijaja, tam na studiach przeprowadzki to pikus,
    3lata temu rodzilam, 2 lata temu uciekalismy przed grzybem, rok temu coś nam odpie***.
    co w polowie sierpnia moge jeszcze zaprawic? sliwki, jablka pozniej, zdaze.
    truskawki i wisnie mi przeszly kolo nosa:-(
  • @katia
    mnie 2 słoiki z 16 przeciekały
    robiłam kompot wiśniowy w tych większych ok 0,6 - 0,7 l
    pierszy rozpiliśmy razem
    a drugi stoi w lodówce
    mnie szkoda czasu na powtórną pasteryzację 
    z nowymi nakrętkami

    nakrętki po 3-4 razach wyrzucam zwłaszcza po kwaszeniakach
    co sezon dokupuję
    a jak robię przetwory to na 16 słoików ze 20 nakrętek wyparzam
  • a co z czerwonych porzeczek zrobić? dostałam trochę od mamy
  • Mają mnóstwo pektyn, więc może dżem?
  • @uJa, kompot rewelacja lub zamrozić i zima wyciagac np. do plesniaka, drozdzowki.
    dzem tez chyba @Olesia kiedys robila. (?)
  • A z winogron. Słodkich białych?

    trochę mąz weżmie na wino, ale wszystkiego nie przepije
  • małą zamrażarkę mam tyle co w lodówce a chciałabym bo lubię kompot z jabłek z dodatkiem garści porzeczek
    a dżem?
    patrzę po necie ale mnóstwo cukru do dżemów z porzeczki dają a ja chciałabym mniej
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.