Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1252628303155

Komentarz

  • małą zamrażarkę mam tyle co w lodówce a chciałabym bo lubię kompot z jabłek z dodatkiem garści porzeczek
    a dżem?
    patrzę po necie ale mnóstwo cukru do dżemów z porzeczki dają a ja chciałabym mniej
  • Pilne! Liście z jakich drzew można dodać do kiszenia ogórków zamiast liści wiśni? Mam na podwórzu orzechy, porzeczki.
  • porzeczki, dąb, chrzan
  • porzeczki napewno
  • Porzeczki czarne najlepsze, debu i orzecha malutko, ja dorzucam jeszcze winogrono.

    Czy ktos z Was zageszczal dzem agarem? Mozna toto potem gotowac/pasteryzowac? Ile dac?
  • Elunia czemu nie orzecha? Sprawiaja ze ogorek twardszy sie robi. Tylko umiar trzeba zachowac.
  • N to i tak za duzo dalas. Na sloik to ze 2cm2.
  • Ja na beczke 30l daje jeden, nieduzy lisc. Chodzi mi o caly lisc, a nie "przylistki".
  • Ja zagęszczałam dżemy agarem. Do dżemu wsypywałam po 2 łyżeczki agaru i gotowałam kilkanaście minut, następnie wlewałam łyżkę dżemu na talerzyk i dawałam na chwilkę do lodówki. Jak konsystencja była za rzadka to do gara dawałam znów agaru i gotowałam kilkanaście minut. Proporcji agaru nie podam, robiłam na przysłowiowe oko. Gęstość zależy też od użytych owoców. Pasteryzowałam normalnie dżemy po 40 min w piekarniku. Te z truskawek mają już półtora miesiąca i nie psują się. 
    Agar jest fajny do przetworów, bo można go wiele razy gotować, podgrzewać i nie traci właściwości zagęszczających.
  • drogie toto jest?
    znaczy agar?
    i gdzie to zielsko kupię?
  • Agar tańszy trochę od żelatyny. Ja kupowałam w necie, od razu pół kilograma, wyszło jeszcze taniej. http://www.skworcu.com.pl/845,pl_agar-zamiast-zelatyny-500g.html
  • dzięki
  • Dorota, my robilismy kompoty z winogorn zielonych.
    Nie slodzimy zadnych kompotow, wiec te maja najwieksze wziecie, bo sa najslodsze ;).
  • edytowano lipca 2014
    Dżem jak kto lubi.
    Ostatnimi laty zamrażam w porcjach. 
    Wykorzystuję do kompotu wieloowocowego (jesienią wykorzystuję spady jabłkowe np.), pleśniaka (jest przepyszny z czerwonymi porzeczkami! @Pax - prawda? :D ) i drożdżówki (u nas robi furorę, ktokolwiek jej posmakuje.)
    Zimą taka porzeczka, to dla nas kawałek lata. :D
  • Od zawsze dodaję do ogórków liście wiśni, dębu, winogron, orzecha włoskiego, czarnej porzeczki, chrzanu. Te do każdego słoika, do niektórych dodatkowo jeszcze liście selera, żadnej goryczy nie stwierdzam i inni jedzący takoż.
  • Nie wiem jak Wy to robicie. Pasteryzowalam w piekarniku zgodnie z instrukcja. Wyjelam, a denka wypukle, ledwo tknelam - sloiki otwieraly sie. Na 30 chyba tylko 3 byly porzadnie zamkniete. Pokrywki dalam nowe. No wiec zapasteryzowalam tradycyjnie w garze.
  • gary górą !
  • Jak wyjmuję gorące słoiki z piekarnika, to ustawiam do góry dnem i wtedy ładnie się zamykają. 
  • edytowano lipca 2014
    babka4 dokladnie :D
  • Tez ustawialam i kiszka.
    Juz wiecej nie probuje. Nie wychodzi mi :P
  • A temperatura? Ja pasteryzuję w 130- 140 stopniach z termoobiegiem. No wiesz, żeby dać się pokonać byle piekarnikowi  :P  :D
  • edytowano lipca 2014
    AnkaAso drugi sezon walczymy i trudno, zwojowal mnie #:-S.
  • Doszły mnie słuchy, że ten wątek ma duże wzięcie wśród czytających.
    Pozdrawiam wszystkich i zalecam nadal kurs czytania ze zrozumieniem.
    ;-)

    co do tematu, nie wiem, czy zdążę załapać się na wiśnie:-( i... czy ktoś ma jakiś dobry przepis na ogórki z curry albo ogórki z chilli?? może jak będę pomiędzy przeprowadzką a kartonami u Olesi uda mi się trochę zrobić ;-)
  • Tak suszę jabłka na słoneczku :)
  • Mam pytanie, w tym tygodniu będę kisić ogórki, potem wyjeżdżam na prawie 3 tyg. Czy koniec sierpnia to dobra pora na leczo, czy słoikować je jeszcze później? Na pomidory dobry wrzesień, ale z papryką i cukinią nie mam doświadczenia przetwórczego...
  • Wiśnie mi przepadły. Już się skończyły i nie zdążyłam zrobić... :-(
  • Spoko, zrobisz w przyszłym roku. A w tym jest (i będzie) jeszcze mnóstwo innych pyszności :)
  • edytowano sierpnia 2014
    Kupiłam takie cudo i przelewanie do słojów i słoiczków stało sie banalna czynnoscia, znacie? U nas za 2,50 :)
    image
  • też mam takie :) wreszcie lubię nalewać drzemy :)
  • W tym roku to mamy wielki urodzaj ogórków. 
    Dziś narobiłam 45 słoików kisz.a razem ze 100 już mamy.
    Od jutra sałatki z ogórków.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.