Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1303133353655

Komentarz

  • edytowano sierpnia 2014
    Tyndalizacja - takie trudne słowo ;) -  pasteryzowanie 2-3-krotne.

    Raz zapasteryzowałam.  Dokręciłam, bo pokrywka chyba luźno była. Słoik wystygł i zassał. Czy jak jutro wsadzę go do gara i będę gotować 30min to go ciśnienie nie rozwali? :-B Wybaczcie, ale ciągle mam obawy 8-X

    @Lila @mamababcia @babka4 @Bea ; i kto tam jeszcze może doradzić plisssssssssssssss
  • Czy już pora na robienie soku z bzu czarnego?
    Jeszcze poproszę łopatoloicznie co zrobić z orzechami? Wiem, że się je suszy, tylko gdzie? Można rozsypać na strychu, czy lepiej wystawiać na słońce? Ile trwa takie suszenie? Pierwszy raz mamy swoje orzechy ;)
  • @Savia - czy do dżemu wykwintnego obierasz jabłka i gruszki ze skórek ?
  • @matka6 w tym roku nie obierałam i wszystkie owoce przepuściłam przez maszynkę o dużych oczkach. Łatwiej niż mieszać do rozgotowania czy drobno kroić, a równie znakomity dżem wyszedł.
  • Chcę się tylko pochwalić, że dostałam w spadku po mojej śp mamie garnek cynkowany do pasteryzacji  :x
    Nie jestem już skazana na pasteryzację w piekarniku :-D
  • Super! :-)

    Tata mi kiedyś zrobił drewniany krążek z dziurkami na dno garnka. Służy mi już kilka lat. :-)
  • Przeczytałam tytuł wątku: Czas na POZYTYWY
  • Dziewczyny, no weźcie mi napiszcie jak to jest z tym podwójnym pasteryzowaniem.
  • Mam 2 skrzynki antonówek.
    Ile dać cukru przy smażeniu i czy pasteryzować?
  • Kuczę, chyba się poddam. Zrobiłam te nektarynki i sałatke ogórkową. Pasteryzowałam 2x i większość słoików nie zassała :O
    po akcjach w akademiku 2lata temu się boję. chyba poprzestanę na mrożeniu...
  • @Savia, ja pasteryzuje z dokręconymi nakrętkami i nie wysadziło mi nic....jeszcze ;) Czasem piszczy któraś podczas gotowania, ale potem samo zasysa przy stygnieciu. Poza tymi tegorocznymi truskawkami  nigdy nic nie było zepsute (miesnych nie robiłam). 
    Ps. Ciagle obstawiam, że truskawi były felerne, a nie moja pasteryzacja. Może , gdybym tą wielokrotna zrobiła...:/
  • Dorotak, przeanalizuj co wcześniej pisałam i co robisz inaczej.

    1. jak dokręcasz słoiki wstawiając do gara?
    2. czy dokręcasz po wyjęciu?
    3. Czy odwracasz do góry dnem i czy wtedy cieknie?
  • edytowano sierpnia 2014
    Nie poddawaj się!
    Znajdziemy przyczynę i na całe lata będziesz się cieszyć własnymi przetworami!
  • 4. Czy po wystygnięciu słoiki są otwarte czy rozszczelniają się po czasie?
  • Dzięki balum :-)
  • Dorota, duże słoje Ci się nie domykają czy małe?
  • małe. a najlepsze jest to, że zaczynają cieknąć dopiero po drugiej pasteryzacji:O

    głupieję trochę...
  • a po co dwa razy pasteryzujesz?

    owoców i zakwaszanych warzyw nie trzeba

    odpowiedz mi na powyższe 4 pytania
  • @Dorotak cyknij mi na pw Twój telefon. Zadzwonię. Straciłam wszystkie kontakty wraz ze śmiercia smartfona. :-(
  • 1-3 tak,
    4. po wystygnięciu

    po 1 pasteryzacji nie ciekły, ale się nie wciągnęły, więc wstawiłam dziś drugi raz i gratis zaczęły cieknąć :-D ja chyba jestem łamaga po prostu :P
  • edytowano sierpnia 2014
    jak nie zassały to znaczy że już po 1 coś nie tak

    5. czy do góry dnem stoją do całkowitego wystygnięcia?

    Qrcze, a moze one niedokręcone są...

    6. Czy zostawiasz tak 1-2cm przerwy od pokrywki?

    7. Czy wody w garze jest tak 3cm poniżej pokrywek (czy mniej lub więcej)

    8. Czy woda bulgocze przy gotowaniu?

    9. Czy gwint i pokrywka są super czyste?
  • 10. ile czasu pasteryzujesz? od wrzenia wody?
  • Savia
    Prrrrrrryyy szalona
    Bo nam wypasteryzujesz wszystkie owoce i warzywa :))


    Poproszę 3 kg papryki
    - nie ma , Savia wykupiła wszystko
    ;)
  • Hahahaha!!!!!!!!!!!!!!

    Dziś ojcu pasteryzuję kiszone ogórasy na zimę, bo sobie już nie mam co :((

    No, ale niech no tylko Mąż na bazar w sobotę dojedzie B-)
  • @Dorotak czy Ty pokrywek nie wyprażałaś w piekarniku? Czy nie używałaś ich w przetworach pasteryzowanych w piekarniku?
  • @Savia, zaraz napiszę priwa. Muszę F.spać położyć;-)

    i podejrzewam, że to zakrętki. Nie mam niestety nowych, chociaż to nie takie po kiszeniu ogórków:P
    ale z drugiej strony Olesia całe życie kilka razy używała tych samych zakrętek i nie pamiętam, żeby miała takie przeboje.
    wszystko wyparzone (nie w piekarniku), czyste, ładnie mi bulgotały 30min. No dobra, woda wyparowała trochę, ale bez przesady.

    ok, kładę małego i już piszę zaraz;-)
  • Olesia mogła używać starych, bo ma doświadczenie, zauważa pewnie już subtelności, które dyskwalifikują nakrętkę.

    Ja używane używam do rzeczy kwaśnych (kiszone, pomidorowe, octowe), do dżemów często biorę nowe.
  • @asia robię różnie, takie już utarte na zupę pasteryzuję. Obawiam się czy nie zainfekowane podczas tarcia i całej procedury.
  • Podbijam pytanie o cukier do jabłek!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.