Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1343537394055

Komentarz

  • edytowano września 2014
    Ja z tych pudełek łyżką kruszę/nabieram ile mi potrzeba.
    Wody nie leję, to koperek super do ziemniaków zimą.
  • AJWAR

    na surowo mielę (sito o dużych oczkach, takich kiełbasianych)
    5kg papryki
    2kg bakłażana
    2-3główki czosnku - zdejmuję łuskę tylko z grubsza z główki, ewentualnie patyczek wewnętrzny wyciągam

    proporcje czasem nie są 100%

    Duszę dodając
    ok. litr oleju
    suszone ostre papryczki (do smaku)
    1/2 słoiczka musztardy
    sól do smaku

    Gdy smaczne - gorące do słoików i pasteryzuję

    czy paprykę i bakłażana mogę zetrzeć na tarce? z dużymi oczkami?
    mam je obierać ze skórki? a bakłażana też z pestek?
  • Koperek i pietruszkę podobnie jak @Savia w plastykowe pojemniczki.
    Bez wody na sucho.
    No opłukane rzecz jasna ;)
    Najcześciej - zeby roboty było mniej - wszystkie letnie nadwyżki powyższych ( kupuje zamiast pęczka dwa lub trzy do obiadu) zamrażam stopniowo. Robi sie potem z tego zapas na cała zimę :)

    Zielona cześć selera, pora i łodygi z pietruszki dziele ma porcje, obwiazuje ciasno nitka i takie pakieciki zamrażam
    Potem pakiecik zieleniny do zupy i już :)
  • @uJa nie ucierałam nigdy, więc nie wiem czy warto i czy to nie jest strasznie ciężka praca. Moze lepiej rozgotować nieco i blenderem zmiksować? Nie obieram ze skórki. Z bakłażana nic nie wyciągam.
  • Mam problem z pasteryzacja.

    Czy sprawdzacie szczelnosc sloikow z nakretkami przed zapakowaniem w nie sokow, dzemow itp? Ostatnio kupilam nowe nakretki, nic nie sprawdzalam tylko od razu wlalam w nie soki. Zapasteryzowalam w piekarniku, Pô wyjeciu jeszcze odwrocilam do gory nogami i tak postaly do calkowitego wystygniecia. Zakretki Pô wyjeciu z piekarnika byly wypukle (zawsze tak sie dzieje) a zassaly sie dopiero po wystygnieciu w pozycji do gory nogami. Czy mam uwazac soki sa zapasteryzowane?
  • Moim zdaniem wszystko z nimi ok-moje się tak często zachowują i nic się złego nie dzieje.
  • zrobiłam Ajwar i jest
    paskudny ! o nie to nie będzie nasz smak, śmierdzi i o łe
    no nie wyrzucę, zapasteryzuję w słoikach i będę rozdawać :D może komuś zasmakuje
    haha
  • @uJa Cos Ty tam dodala ze takie paskudztwo Ci wyszlo? :-?
  • no według Twojego przepisu ;) może trochę więcej bakłażana było niż w przepisie
    podejrzewam że to sprawa bakłażana który mi poprostu śmierdzi:D i pewnie smakuje też tak jak śmierdzi
    hehe :)

    spoko Balumy mają zajrzeć w weekend może zjedzą :P ;)
  • Dzieki Elunia! :-*
    Uratowalas moj ajwar od kompromitacji ;-)
  • haha
    toteż nie obwiniam Savi o zły przepis
    tylko moje złe kubki smakowe ;)
    będę testować na ludziach :D
    a jak nie to wyślę do Jukaa - a ona mi prześle jakąś rybkę czy coś :)
  • z Ustronia czy Wisły to Sylwunia jest :P
  • Dyskusje o smakach sa the best :D
  • @uJa Sylwunia to z Kociewia jest dla ścisłości :D
  • A @uJa to kokietuje! Ajwar był pyszny! Dzieci zażądały otwarcia nowego słoika do kolacji :) Jak ktoś jeszcze ma cos do posmakowania, to się z rodziną polecam ;)

  • jak robicie ocet jabłkowy?
  • Mięta mi w tym roku oszalała i mam więcej, niż bym chciała - co mogę z nią zrobić?
  • technicznie, to wiem, ale bardziej mi chodzi o wykorzystanie tejże, niż samo przechowanie ;)
  • Dobrze, że mąż obiecał drugą zamrażarkę - ok, mrożę! 
  • mięta słąbiutka i zbielała jakaś za żyzna gleba czy coś
    szkoda
    jedna od ogrodnika druga rożlinka od koleżanki
    ze 3 razy latem herbatki były
    a teraz rachityczne roślinki
    chude takie i małolistne
    co robić?

  • Pektynę, ksylitol do przetworów kupował ktoś w necie? Szukam jednego sprzedawcy żeby miał wszystko, najlepiej jeszcze nakrętki :) żeby raz za przesyłkę zapłacić :D
  • Watek ma 48 stron, a potrzebuje informacji lopatologicznej jak zrobic ogorki kiszone - moze ktos skrobnac?
  • a ta sól może być zwykła? bo coś mi sie kojarzy, że powinna być niejodowana? kamienna czy coś?
  • Dodaję jeszcze liście czarnej porzeczki, winogron, selera, zależy od nastroju. Sól obojętne jaka, ale zawsze gotuję wodę z solą, moja teściowa zalewa kranówą.
  • zrobiłam próbnie - z 2kg 4 słoiki (ale rodzina wyżerała świeże)
    Ale się cieszę, że w ogóle zadebiutowałam :)>-
  • Zrobilam 20 słoików dzemu truskawkowego :)
  • @-)

    ja zrobiłam kilka słoiczków dżemu truskawkowego z różą, baardzo dobry :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.