Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

bardziej i mniej banalne problemy kuchenne :)

1105106108110111148

Komentarz

  • @jukaa te wychodzą smaczne https://aniagotuje.pl/przepis/ciasteczka-orzechowe
    Jak się przebijesz przez tekst. Dużo fajnych przepisów na stronie, ale kobieta dla mnie mocno wodę leje, dlatego wolę korzystać z moich wypieków xD
  • Zainspirowana przez @Dorotak zrobiłam dziś tort. Bezglutenowy i prawie bezmleczny. Mąż zrobił wczoraj biszkopt i trzeba coś było z nim
    Biszkopt na mące kukurydzianej, bo innej nie było :)
    Niektórzy nie mogą mleka w dużych ilościach, więc miałam problem z kremem. Ubiłam masło z cukrem pudrem, dodałam masła nerkowcowego. Dobre, następnym razem spróbuję z margaryną, żeby w ogóle nie było mleka. Blaty nasączyłam połączeniem soku z limonki, wody i cukru. Też dobre ;) Dodatkowo wkroiłam do środka cukierki "galaretki wiosenne" z czekoladą czy jakoś tak. Kremu wyszło mało, ale był ciężki i nie chciałam więcej dorabiać. Znalazłam jakiś marcepan, rozwałkowałam między 2 arkuszami papieru do pieczenia, udało się dość cienko. przykryłam tort. Robiony bez szczególnej okazji, więc jakoś bardzo się nie przyłożyłam do dekoracji i wykończenia.
    Dość drogo to wychodzi, jakieś 70zł na składniki (ale ponad połowę kosztowało masło nerkowcowe i marcepan do dekoracji) za 15-20 porcji.
    Jutro będziemy próbować, dam znać, czy dobre wyszło. Roboty rzeczywiście nie ma dużo. Ale jakby miał być ładny, to musiałabym poćwiczyć
    Podziękowali 1Dorotak
  • Czy ma któraś z was nadmiar zakwasu....biję się z myślami czy by nie spróbować pierwszy raz chleb na zakwasie upiec....
  • Tak, torty z dobrych składników są drogie. Jak się zacznie przeliczać to średnica 20cm na 20 porcji to koszt składników 60-120zl. Plus media. Plus kilka godzin pracy. Trudno jak się na co dzień nie piecze to przeliczyć, dlatego potem ludzie łapią taki bulwers że 'placek z kremem' na 20 małych porcji kosztuje w domowej cukierni 300 zł;)

  • No dobra, sprobowalismy. Smak bardzo dobry, cudowne połączenie smaków, lepszy niż z cukierni. Biszkopt kukurydziany bardzo sypki, trzeba robić inny. Na pewno powinien się dłużej przegryzac i chyba za mało nasaczylam.
    Proporcje : biszkopt z czterech białek, 150g cukierków, 400g masła nerkowcowego i 200g zwykłego. Do nasaczenia dałam sok z 1 limonki z mala ilością wody i cukrem pudrem. Wyszedł niski tort średnicy 22cm. Da radę przykryć masa marcepanowa o wadze 250g.
    Dałabym więcej limonki do nasaczenia. I biszkopt na innej mące. I zrobiłbym kilka dni wcześniej :) 


    malagala powiedział(a):
    Zainspirowana przez @Dorotak zrobiłam dziś tort. Bezglutenowy i prawie bezmleczny. Mąż zrobił wczoraj biszkopt i trzeba coś było z nim
    Biszkopt na mące kukurydzianej, bo innej nie było :)
    Niektórzy nie mogą mleka w dużych ilościach, więc miałam problem z kremem. Ubiłam masło z cukrem pudrem, dodałam masła nerkowcowego. Dobre, następnym razem spróbuję z margaryną, żeby w ogóle nie było mleka. Blaty nasączyłam połączeniem soku z limonki, wody i cukru. Też dobre ;) Dodatkowo wkroiłam do środka cukierki "galaretki wiosenne" z czekoladą czy jakoś tak. Kremu wyszło mało, ale był ciężki i nie chciałam więcej dorabiać. Znalazłam jakiś marcepan, rozwałkowałam między 2 arkuszami papieru do pieczenia, udało się dość cienko. przykryłam tort. Robiony bez szczególnej okazji, więc jakoś bardzo się nie przyłożyłam do dekoracji i wykończenia.
    Dość drogo to wychodzi, jakieś 70zł na składniki (ale ponad połowę kosztowało masło nerkowcowe i marcepan do dekoracji) za 15-20 porcji.
    Jutro będziemy próbować, dam znać, czy dobre wyszło. Roboty rzeczywiście nie ma dużo. Ale jakby miał być ładny, to musiałabym poćwiczyć


  • Dorotak powiedział(a):
    Tak, torty z dobrych składników są drogie. Jak się zacznie przeliczać to średnica 20cm na 20 porcji to koszt składników 60-120zl. Plus media. Plus kilka godzin pracy. Trudno jak się na co dzień nie piecze to przeliczyć, dlatego potem ludzie łapią taki bulwers że 'placek z kremem' na 20 małych porcji kosztuje w domowej cukierni 300 zł;)

    No ale jak spojrzysz na te kwoty, to w sumie wszystko jedno czy te składniki kosztują 80 czy 30- końcowej ceny jakoś bardzo to nie zmieni. Bulwers jest bardziej na to, że ktoś ceni swoją pracę... 

  • Każdy powinien cenić. Na swój sposób torty to rękodzieło. Na dodatek jeśli domowa cukiernia działa legalnie - to dużo trudniejsza praca niz robienie np biżuterii - bo tu w grę wchodzi przede wszystkim sanepid ;) ale to temat na inny wątek ;)


    Nie wiem, jaki zrobić tort na swoja trzydzieche. Rodzina przyjeżdża w pierwszy dzień świąt...
  • Cenić się trzeba!
    Ja bym zrobiła taki, żeby mi smakował :D
  • malagala powiedział(a):
    Cenić się trzeba!
    Ja bym zrobiła taki, żeby mi smakował :D
    Problem polega na tym, że ja ogólnie lubię torty. Chyba pójdę w beze ;) 
  • Dorotak powiedział(a):
    Każdy powinien cenić. Na swój sposób torty to rękodzieło. Na dodatek jeśli domowa cukiernia działa legalnie - to dużo trudniejsza praca niz robienie np biżuterii - bo tu w grę wchodzi przede wszystkim sanepid ;) ale to temat na inny wątek ;)



    Tak sanepid piw to temat rzeka i na inny watek
  • @malagala napisalas, ze nastepnym razem dodasz margaryny do kremu. Nie wiem, czy to najszczesliwszy pomysł. 
    Podziękowali 2ewap madzikg
  • Popieram @Rejczel, dla mnie smak masy z margaryny jest nie do przejścia, jakbym świeczkę jadła. Ale wiadomo, jak ktoś ma różne nietolerancje to trzeba się jakoś ratować. 
  • Dodawałam margarynę do wypieków, ciast, ale nie do kremów. Przy obecnych cenach i promocjach na masło, to się margaryny nie opłaca kupować. Można kupić w robalu kostke za 3zl w promocji. Ja robię sobie wtedy zapas. Aktualnie mam 11 kostek w lodówce, każda za 3zl. Do Świąt będę musiała dokupić.xD
  • Muszę spróbować z tą margaryna. To masło nerkowcowe daje dużo smaku,wiec jest nadzieja, że zabije smak margaryny. Teraz tort wyższedl przepyszny, mam nadzieję, że z margaryna będzie dobry (a nie "dobry jak na tort bez mleka") 
  • Są Butterfly i buttergirl, ja jestem tym drugim typem;) Ale warto mieć przepis na tort bez mleka. 
  • No dobra, to jak zrobic krem do tortu bez mleka. Ale krem. Ja nie wiem :/
  • @malaga z masłem.Tyle że klarowanym :)
    Albo z mlekiem kokosowym.
    Trzeba je chłodzić co najmniej ze 2-3 dni,
    potem odlać płyn,a gęste ubić.
    Podziękowali 1malagala
  • Mleko Kokosowe jest niestety nie jadalne dla nas. Spróbuję z klarowanym. Ale oni się nie ubije, żeby coś się ubilo, musi być chyba białko? 
  • Moze w takim razie zamiast kremu zrobic przelozenie z drzemu/musu owocowego(+ chyba troche zelatyny, zeby to sie nie rozjechalo), na to galaretka z owocami albo na wierzch ta przykrywka z marcepanu.
  • Pomarańcza super pasuje, to w wersji bardziej świątecznej.mozna smarować Orange curd- świetnie wychodzi ;) 
  • Mowie Wam dziewczyny, pieczcie! Serio! Szybko można się nauczyć jak zrobić dobry tort. A radocha przy tym ogromna i oszczędność finansowa i na zdrowiu. ;) No i smak bez porównania nawet jak krem płynie...
  • jukaa powiedział(a):
    Żeby się jeszcze od tego chudło... ;)
    Chudnie się! Ja np w ciąży oblize garnek po kremie i rzygam kolejne dwie godziny :P gorzej teraz. Ech...
  • Dorotak powiedział(a):
    jukaa powiedział(a):
    Żeby się jeszcze od tego chudło... ;)
    Chudnie się! Ja np w ciąży oblize garnek po kremie i rzygam kolejne dwie godziny :P gorzej teraz. Ech...
    Ale cała ciążę?
    Mi juz słodycze smakują :).


  • @Jukaa ja nie będę się przyznawać ile lat z ostatnich 8 byłam w ciąży.
    Trzymam względnie figurę xD
  • Nie, galaretka to nie krem.  A co do propozycji @kasha sam tłuszcz mleczny tj masło klarowne się nie ubije, bez szans. On jest twardy albo plynny
    Mogę zastąpić w maśle białko mleczne jakimś innym. Robię masło klarowane i dokładam białka. Tylko co dodać? Wodę z cieciorki odparowana??? Białko jaja kurzego w proszku? Lecytyne? Potem ubijam. Ma to szanse.

    Mogę stopic czekolade weganska, połączyć z masłem orzechowym, schłodzić i ubić.
    Też może wyjść. 


  • Lata temu robiłam pewnej dziewczynce na urodziny tort urodzinowy z kremem budyniowym miksowanym z Kasią ; jej mama
     nie chciała na maśle 
    Do tego były drobno krojone ananasy lub brzoskwinie  i to był bardzo dobry tort

    Mam wrażenie, że lepszy niż na maśle, bo miękki

    Jedyne , co przeszkadzało ,to świadomość ,że margaryna nie jest zdrowa
     


    Podziękowali 1malagala
  • @malagala - cienkie placki kruche przekładane powidłami np.?

    Jest opcja kremu tradycyjnego z żółtek ubijanych z kawą   albo  kakao,ale ta opcja  może mieć salmonellę w tle 


    Podziękowali 1malagala
  • dzięki; może to wyglądać tak, że wybrzydzam. Ale chcę zrobić tort np. na swoje urodziny. I chciałabym, żeby wszyscy mogli jeść, a galaretki, żelatynę, agar i leguminę mam już przerobione w każdą możliwą stronę. Nie musi to być zdrowe,  na litość, tort ma tyle cukru  że o zdrowiu nie ma mowy.  I je się go kilka - kilkanaście razy do roku.


    @matka6 przeczytałam najpierw "(...)  z kremem budyniowym ubijanym z Kasią, jej mamą. Nie chciała na maśle... (...)" i się zastanawiam, bo co dwie kucharki do ubijania budyniu :D
    a ten krem na żółtkach to chodzi o ubicie żółtek z pudrem w kąpieli wodnej? Ostatnio kombinowałam jeszcze, czy nie da się zrobić kremu z bezy włoskiej, tak w temacie jajek


  • Ale tu nie chodzi zupełnie o kwestie zdrowotne, to znaczy z wyjątkiem tej alergii. Ale przyjmuję do wiadomości, że krem na margarynie może być niesmaczny. Śmietanka kokosowa też się nieźle ubija, ale ja jakoś nie mogę zdzierżyć smaku, ciasto od razu smakuje tak "wegańsko" ;)
  • Zrobiłam na urodziny syna tort bezowy, cynamonowy, z powidłem i orzechami włoskimi. Przepyszny, ale zamiast ładnych kawałków jedlismy paciaje, bo o ile góry bez były chrupiące, to doły gumowate i nieprzekrajalne. Co zrobiłam nie tak?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.