Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

bardziej i mniej banalne problemy kuchenne :)

14647495152148

Komentarz

  • Jestescie nieocenione wiec pytam was i przepis na ciasto bez masy, chętnie czekoladowe, nie w typie mufinkowym. ;) nie sernik.
  • edytowano styczeń 2018
    @uJa jakbys chciala, to mam wyprobowany swoj szlagier, przepis od mamy mojej bratowej. Ciasto mocno czekoladowe, z mokrym środkiem, pyyyycha, na wierzch daje orzechy wloskie i platki migdalowe, do srodka 2 lyzki wodki.
    Tylko napisz czy chcesz przepis, coby sie nie oklikać po proznicy.
  • chce ! wszystkie składniki mam :) nawet wódke :disappointed:

    tylko to nie takie ciasto co je pół dnia bede robić?
    Podziękowali 1Bridget
  • Dawaj Rejczel. :-) 
  • uJa powiedział(a):
    chce ! wszystkie składniki mam :) nawet wódke :disappointed:

    tylko to nie takie ciasto co je pół dnia bede robić?
    O w zyciu! Ja to preferuje same takie przepisy, ze ciachu - machu, chlast na blache a potem duzo jedzenia i zachwyty otoczenia.
  • @uJa i @MAFJa ide teraz na spacer z moim chlopakami, wrzuce przepis jak wroce, dobrze? :)
  • ale zebyś do 19:00 wróciła bo wtedy będem piec !

    chyba że jest w nim jakiś tajny składnik którego nie mam, to pisz szybko bo o 16:00 jade na zakupy :)
  • edytowano styczeń 2018

    uja - u nas szlagierem jest :

    https://www.mojewypieki.com/post/ciasto-mocno-czekoladowe

    i im dłużej stoi tym lepsze, choć niestety nigdy długo nie stoi ;) polecam szczerze

    robię je też z drylowanymi wiśniami zamiast malin

    Podziękowali 2Bridget uJa
  • a co do "janeczek" to można bez dżemu? czyli wtedy samo ciastko kruche z bezą???
  • Od paru lat mi zawsze piękny biszkopt wychodzi.
    Jak się okazało kolejność dodawania składników to właśnie to.
  • A ostatnio u nas sałatka prosta i smaczna 
    Makaron ryżowy szynka ogorek swiezy i kukurydza.
    Sos to 2 ząbki czosnku jogurt naturalny połączony z majonezem.
    Podziękowali 1uJa
  • I juz faworki robilismy bo pogoda taka była zapustowa.
  • A ja śledzie. Bo śledzikowa też. 
  • a ktoś jeszcze pytał o pastę jajeczną

    zamiast czystego majonezu warto dodać taki sosik: majonez pół na pół z jogurtem naturalnym, trochę musztardy, cytryna, sól i odrobina cukru - smaczniej i lżej, no i koniecznie szczypiorek

    Podziękowali 1ewaklara
  • @Bridget, zdradzisz ta kolejność w biszkopcie ? 
    Podziękowali 1Bridget
  • ewaklara powiedział(a):
    @mamuma bardzo poproszę przepis! Mi ostatnio ledwo 2 blaty wyszły. Załamka..
    @ewaklara z tego przepisu robie 
    https://www.mojewypieki.com/post/biszkopt-przepis-ii
    Robilam tez z shar mix b bo musialam miec bez pszenicy i tez ladnie wyszedl. On jest bez proszku do pieczenia.
    Podziękowali 1ewaklara
  • Ja mam własny przepis na pastę jajeczna. Gotowana na twardo, drobno posiekane jajka, serek typu almette naturalny, ser cheddar potarkowany na najdrobniejszych oczkach, szczypiorek i pieprz. Soli nie daje bo cheddar slony. Pyszne to jest.
    Podziękowali 1Bridget
  • Aga85 powiedział(a):
    @Bridget, zdradzisz ta kolejność w biszkopcie ? 
    Proste bardzo.
    Najpierw bialka na sztywno.
    Potem cukier.
    Żótka.
    I jak juz bedzie puszyste to zawsze zdejmuję widełki z miksera i delikatnie dodaję mąkę ziemniaczaną z mąką pszenna plus proszek do pieczenia.

  • Ciasto czekoladowe

    5 jajek
    1 lyzka kwasnej smietany
    1 lyzka rumu lub wodki( duza lyzka)
    2 tabliczki gorzkiej czekolady
    1 kostka masla
    5 dkg maki( to wychodzi niecale 1/2 szklanki troche wiecej niz 1/4 szklanki)
    20 dkg cukru( ja daje nieco ponad 1/2 szklanki)

    Zmiksowac dokladnie zoltka z cukrem. Rozpuscic polamana na mniejsze kawalki czekolade z maslem, ostudzic.
    Do zoltek z cukrem dodac make i smietane, zmiksowac i dodawac porcjami roztopiona, przestudzona czekolade i rum/wodke.
    Na koniec ubic piane z bialek. Delikatnie, szpatulka polaczyc z reszta masy.

    Wlac do blaszki. Ja to ciasto pieke zawsze w malej, okraglej tortownicy. Piec w 180'C okolo 30 minut, moze troche wiecej. Trzeba wyczuc, pomacac po wierzchu czy juz czy jeszcze nie juz. Kazdy ma inny piekarnik, wiadomo.

    Ciasto w srodku jest takie troche ' zywe' i mokre, bo to ta czekolada cala :) To jest takie ciasto- brownie.
    Zawsze na gore daje polewe swojej roboty( bo w przepisie stoi, ze rozpuscic tabliczke mlecznej czekolady i tym polac), ktora idzie tak: 
    polewa czekoladowa:
    2 lyzki zimnej wody
    5 lyzek cukru
    2 lyzki kakao gorzkiego
    1/2 kostki masla( mozna mniej troche)

    Druga stona cienkiego pedzelka lub patyczkiem do szaszlykow zrobic glebokie naklucia w ciescie, drazyc fajne dziury po prostu i w te otworki wlewac polewe, nic sie nie zmarnuje a elegancko 'naponczuje' ciasto. Na wierzchu ulozyc scisle orzechy wloskie, duzo, duzo orzechow! 
    Smacznego
    Podziękowali 2Bridget kasha
  • @Agnicha juz mowie: otoz :) - pieke to w malej tortownicy, tak na oko srednica +- 22-23 cm. Dzieki polewie orzechy sie dobrze trzymaja i nie spadaja z ciasta, kroje w trojkatne, niezbyt grube kawalki( bo jest syte), jak tort. 
    W wiekszej formie piec odradzam, ciasto bedzie bardzo niskie, tu praktycznie nic nie rosnie, sama czekolada z maslem i jajkami i tej mąki tyle co kot naplakal.

    Jest pyszne, takie wytrawne, niezbyt slodkie, takie tresciwe.
  • edytowano styczeń 2018
    agatak powiedział(a):
    a co do "janeczek" to można bez dżemu? czyli wtedy samo ciastko kruche z bezą???
    @agatak robiłam właśnie bez dżemu i chyba będę musiała dziś znów powtórzyć,bo niby za słodkie dla niektórych :wink:  ale już pytali czy jeszcze upiekę :mrgreen:
    Tylko tym razem do ciasta zamierzam dodać szczyptę soli,to jeszcze bardziej podkręci słodką górę.
    Aga85 powiedział(a):
    uJa powiedział(a):
    Biszkopt mi opadl a taki ładny był:/ i muszę robic drugi bo lubię wysokie torty. Buuu
    Umiem piec, ale opadniety właśnie :p  w piekarniku wygląda jak z reklamy, a potem "siada". 
    @Aga85 a taki z olejem próbowałaś?
    Przepis klasyczny :

    5 jajek
    1 szklanka mąki tortowej
    1 szklanka cukru
    oraz tak z 1/4 szklanki oleju
    Tak,bez proszku do pieczenia :smiley:
    Chociaż jak ktoś jest przywiązany może sobie sypnąć pół łyżeczki razem z mąką.
    Jajka w całości przez chwile miksować,dodać do nich cukier i miksować tak długo aż staną się ewidentnie jasne.
    W tym momencie dodać olej,pomiksować jeszcze chwilkę.
    Dodać mąkę i wmieszać ją na małych obrotach mikserem.
    Wlać na blaszkę wyłożoną papierem,piec w 170 około 30 minut (zależy od piekarnika).
    Po 30 minutach można spokojnie sprawdzić patyczkiem czy upieczony (tj.czy patyk włożony do środka ciasta jest suchy) a jak upieczony to go zwyczajnie wyjąć i na gorąco zdjąć papier.
    Ten biszkopt jest zwarty nie taki puchowy,i o ile pamiętam jeszcze nigdy mi nie opadł.
    Wychodzą z niego 3 blaty,które po nasączeniu jeszcze "rosną".


  • mamuma powiedział(a):
    ewaklara powiedział(a):
    @mamuma bardzo poproszę przepis! Mi ostatnio ledwo 2 blaty wyszły. Załamka..
    @ewaklara z tego przepisu robie 
    https://www.mojewypieki.com/post/biszkopt-przepis-ii
    Robilam tez z shar mix b bo musialam miec bez pszenicy i tez ladnie wyszedl. On jest bez proszku do pieczenia.
    też z tego robię. Ale ja mam problem taki, że nigdy chyba z nikim białek nie ubijałam, więc ZAWSZE mam wątpliwości, czy to już, czy jeszcze ubijać, bo mam też stracha, że przebiję ;)
    Podziękowali 1ewaklara
  • Rejczel to ciasto to tak na bogato;) sprobuje!
  • @tymka bardziej mozna przebic smietane, niz bialka, nie zdarzylo mi sie przebic bialek a smietane? Owszem owszem B) Bialka ubija sie do tak zwanych 'sztywnych czubów' i dosc, nie ma sie co znęcać nad materią.
  • Znów dziś zrobiłam "Janeczki".No jak dla mnie to za mało tego białka.
    Zrobiłam duże placki i pociachałam na kawałki po przestygnięciu.
    Dziś wyszło faktycznie kruche,nie listkowane.
    Chyba wiem dlaczego wczoraj wyszło listkowane ale boję się Rejczel i nie napiszę :wink: 
  • MAR-GA-RY- NA!!!! ;)
    Podziękowali 2andora aqq
  • edytowano styczeń 2018
     :relaxed:
    Ale niechcący!
    Dziś odkryłam pomyłkę,bo za dużo maseł mi zostało.
  • @kasha w biedronce znowu masło po 4 zł jak kupisz 2 kostki. ;)
  • @OlaN. dzięki stokrotne!!!
    Jutro polecę a pewno.
     Oczywiście głownie w ramach pokuty za wczorajszą profanację "Janeczek"  :wink: 
  • ale mi mega pyszna masa do tortu wyszła :D
    dla moich fanek galaretek i jogurtu :)

    zastygniete galaretki pokrojone w kostki wymiszane ze szklanką ubitej kremówki, ze szklanką jogurtu greckieego i łyżeczką rozpuszczonej zelatyny, no mówie wam pycha ! :)

    drugą warstawę zrobiłam z kremowki mascarpone i ciastek prawie oreo :D
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.