Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

bardziej i mniej banalne problemy kuchenne :)

15758606263148

Komentarz

  • Obawiam sie, ze sie tak nie da, przerosniete ciasto drozdzowe bedzie smierdziec fermentacja drozdzowa, bedzie wstretne. Juz lepiej szybko upiec nawet same suche placki i potem w sobote np.cos zaimprowizowac na nich, jakis przecier, podsmazone dodatki na gore i na chwike wlozyc do piekarnika, zeby sie "zacieplilo" i bylo smaczne, najwyzej jakos tak uchronic to ciasto przed zmarnowaniem.
    Podziękowali 1balum
  • Szukam przepisu na szybki a dobry placek z truskawkami.
  • edytowano maj 2018
    weronika85 powiedział(a):
    Szukam przepisu na szybki a dobry placek z truskawkami.
    Właśnie wykopałam, bo jutro chcę upiec  z truskawkami.
    Proste i smaczne pomimo że ilość proszku do pieczenia mnie początkowo przeraziła to warto było spróbować.
    Piekę to ciacho od lat.

    1/2 kg truskawek
    40 dkg maki
    25 dkg cukru
    12,5 dkg masła (napisałabym lub margaryny ale mnie Rejczel bez łeb ścierą zdzieli)
    3-4 jajka
    1/2 szklanki mleka
    3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    cukier wanilinowy

    1.Jajka z cukrem i cukrem wanilinowym utrzeć do białości-całe i żółtko i białko razem.
    2.Do powstałej masy powolutku dodać mleko z rozpuszczonym w nim proszkiem do pieczenia (uwaga może powstać piana i chcieć uciec z naczynia).
    3.Dodać miękkie masło lub m... zmiksować.
    4.Dodać mąkę.Wymieszać.
    5.Na wierzchu ułożyć owoce.
    Piec w 180 st okolo 45minut (do suchego patyczka).



    Podziękowali 1weronika85
  • u nas ten , pyszny i szybki



    1 masło 
    1 szkl cukru
    6 łyżek śmietany 
    cukier waniliowy
    4 jajka
    3 szkl mąki ,
    1, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 
    truskawki, cukier puder 

    rozpuścić masło ( lub margarynę) z cukrem 
    (nie studzić ), dodać śmietanę, jajka - wymieszać
    dodać mąkę, proszek do pieczenia, cukier waniliowy - wymieszać dokładnie
    wylać na formę, położyć regularnie połówki truskawek , tak aby sok z truskawek nie wylewał się do ciasta piec ok 1/2 godz w 180 stopniach , po upieczeniu posypać cukrem pudrem
    Podziękowali 2blaekie weronika85
  • A dajcie se siana z ta margaryna, przeciez to rakotworczy syf. Jak juz sie zabieram za domowe pieczenie to z maselkiem. Jak chce pojesc sklepowego shitu z margaryna, to sobie ciastek na wage kupuje ;)
    Podziękowali 3Aniuszka Quintana Elf77
  • W sklepie dają tłuszcze cukiernicze a nie margarynę, choć też masło wole
  • matka - jakiej śmietany, kwaśnej czy słodkiej?
  • Do ciast to kwasnej sie daje, najlepiej 18-tki ale 12-tka tez ladnie wchodzi.
  • Kwaśnej

  • Dziś odeszłam od zasady i zrobiłam drożdżowe z truskawkami i zjedliśmy po 22  :)
  • Macie przepis na ciasto z cukinia? Niekoniecznie czekoladowe, bardziej nawet jasne bym wolala.


  • Ja sobie kupiłam 9 kostek masla za 2,90 zł na przecenie ( krótka data ważności) . Zamroziłam i sie cieszę jak dziecko . Będzie do ciast . Nigdy nie używam margaryny do ciasta , nigdy !!! Juz wole kupic sobie czekoladę zjeść niż piec ciasto na margarynie . Także , @Rejczel ; nie jesteś sama  :D
  • MonikaN powiedział(a):
    Macie przepis na ciasto z cukinia? Niekoniecznie czekoladowe, bardziej nawet jasne bym wolala.


    Ja robię z tego przepisu - bardzo proste i smaczne:


    Podziękowali 1MonikaN
  • matka6 powiedział(a):
    Dziś odeszłam od zasady i zrobiłam drożdżowe z truskawkami i zjedliśmy po 22  :)
    @matka6 a podasz proszę przepis na to ciasto drożdżowe? 
  • na dużą blachę lub trzy rynienki:
    1kg mąki 
    1 szkl cukru
    8 dag drożdży
    1 i 3/4 szkl mleka
    8 żółtek i 2 jaja
    1/2 łyżeczki soli
    10 dag masła i łyżeczka kwaśnej śmietany
    wanilia
     rodzynki
    1.Zaczyn- 3/4 szkl mleka, 4 łyżki maki, trochę cukru- odstawić do wyrośnięcia

    2.masło rozpuścić , wymieszać z łyżeczką śmietany

    3. Żółtka, jajka i cukier ubijać ok 7 minut

    4. Do maki dodać 1 szkl mleka letniego, ubite jajka,zaczyn, sól, wanilię i rozpuszczone masło- dobrze wyrobić i odstawić do wyrosnięcia

    5. Po wyrośnięciu, dodać rodzynki sparzone, oprószone w mące, przerobić i do brytfann , dać owoce i zostawić  do wyrośnięcia ; 

    6. Zrobić kruszonkę z mąki, cukru i masła  i posypać

    7. Piec 45 minut w 160 stopniach lub w wyższej temp. - zależy od piekarnika

    Podziękowali 3blaekie Quintana kasha
  • Dobre proporcje, tez tak robie tylko bez smietany i bez rodzynek, bez truskawek, bo u mnie niektorzy wydlubuja. No i kruszonka, oczywista! I zeby bylo jej duzo i grubo.
  • edytowano maj 2018
    U mnie wszystkie dzieci wydłubują , ale my z mężem lubimy,więc niech sobie wydłubują

    Całe lata im sie podporzadkowywalam jedzeniowo,więc garaż czas na nich

    Można bez śmietany , napisałam  taki ,jak w pierwowzorze
  • matka6 powiedział(a):
    U mnie wszystkie dzieci wydłubują , ale my z mężem lubimy,więc niech sobie wydłubują

    Całe lata im sie podporzadkowywalam jedzeniowo,więc garaż czas na nich

    Można bez śmietany , napisałam  taki ,jak w pierwowzorze
    to jedzą w garażu?? :D
  • edytowano maj 2018
    Teraz , oczywiście

    Mój telefon pisze ,co chce


    Garażu nie mam ;)
    Podziękowali 1Bridget
  • blaekie powiedział(a):
    matka6 powiedział(a):
    Dziś odeszłam od zasady i zrobiłam drożdżowe z truskawkami i zjedliśmy po 22  :)
    @matka6 a podasz proszę przepis na to ciasto drożdżowe? 
    @blaekie ciasto drożdżowe jest najwdzięczniejszym ciastem jakie znam i wyjdzie na wszystkim:i na śmietanie i na jogurcie i na mleku i na wodzie.
    Dasz mniej drożdży-wyjdzie tylko będzie dłużej rosło.
    Dasz same żółtka-też wyjdzie,nie dasz jajka wcale, też wyjdzie :smiley: 
    Dasz masło-super,dasz olej też super :smiley:
    Włożysz do lodówki,bo chcesz żeby wolniej rosło-będzie rosło wolniutko w lodówce.
    Uwielbiam ciasto drożdżowe :smiley:
    Quintana powiedział(a):
    Ja sobie kupiłam 9 kostek masla za 2,90 zł na przecenie ( krótka data ważności) . Zamroziłam i sie cieszę jak dziecko . Będzie do ciast . Nigdy nie używam margaryny do ciasta , nigdy !!! Juz wole kupic sobie czekoladę zjeść niż piec ciasto na margarynie . Także , @Rejczel ; nie jesteś sama  :D
    @Quintana jak mam wybór (finansowy) to też masło.Ale czasem bywa tak,że ciasta się chce a z kasą cieniutko.
    Albo masła nie może, bo to produkt mleczny.
    Różnie bywa w życiu,a niektóre ciasta można zrobić i na margarynie i też będą smaczne.
    Dlatego tam gdzie można zastąpić masło-margaryną piszę to lub to,
    żeby ktoś kto potrzebuje,
    nie musiał się dopytywać o margarynę,ale wiedział od razu.

  • @matka6 a to drożdżowe nadaje się np. na strucle lub drożdżówki?
  • Nigdy nie robilam z tego przepisu

    Strucle robię z przepisu podanego tu na forum przez promamę a drożdżówki robię z ciasta topionego
    Podziękowali 1weronika85
  • @weronika85 jak najbardziej nadaje sie na buleczki drozdzowe, moja mama takie robi i ja tez sie nauczylam, jak natoczy cala blache buleczek z dzemem, to z reszty ciasta robi jeszcze taka bulke z kruszonka i do keksowki ja wklada i to wszystko razem do piekarnika sie miesci na raz: blaszka z buleczkami i keksowka napelniona ciastem drozdzowym. Po wierzchu buleczek smarujemy rozmąconym jajkiem i posypujemy makiem.
    Podziękowali 1weronika85
  • Wynysliłam sobie na obiad cukinię faszerowane (ryz, papryka, pomidor, cebula, i środki z wydrążonych cukini). 
    U góry chcę dać ser, mozzarella będzie pasować? Może jakiś inny?
    I sos jeszcze chciałam dorobić, ale jakiś inny niż pomidorowy, macie może jakiś pomysł? 
  • Poproszę o przepis na dużą blachę murzynka. Ostatnio wychodzi mi z zakalcem....ktoś ma pomysł czemu?
  • Nie dopieka sie, to albo za wysoka temperatura na starcie albo za krotki czas pieczenia albo jakis lipny przepis.
    Podziękowali 1awia
  • @Elunia dzięki wypróbuję :)
  • edytowano maj 2018
    Siłą rozpedu wrzuciłam do zmywarki metalową komorę mielenia maszynki. Okazalo sie, ze w myciu zczarniała- najwidoczniej była aluminiowa, choc na taką nie wyglądała.
    Gdzies słyszałam, ze taka zczarniala nie nadaje sie do uzytku, bo wytwarzają sie jakies substancje szkodliwe dla zdrowia.
    Dodam, ze to zupełnie nowa maszynka, uzyta drugi raz.
    Co moge zrobic? Czym to odczyscic/zneutraliziwać?
  • Ja bym sodą powalczyła.
    Podziękowali 1Małgorzata32
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.