Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pytanie medyczne

1679111278

Komentarz

  • Badanie glukozy na czczo powinno być zrobione rano zaraz po wstaniu z łóżka. Wysiłek fizyczny między pobudką, a badaniem może wpłynąć na wynik. Inna sprawa, to używanie w przychodniach glukometrów, które nie zawsze są skalibrowane. Nie widzę żadnej wyższości badania glukometrem w przychodni nad takim samym badaniem w domu.
  • Jaka dietę stosować przy ostrym zapaleniu błony śluzowej żołądka spowodowanej przez helikobakter? Osoba dorosła.
    <>




    Pomoże ktoś, w int same ogolniki, nie skażonego, odstawić kawę, narkotyki i alkohol, surowe owoce... Pomóżcie proszę. Katarzyna, mogę Cię prosić. Naprowadz jakoś.
  • @Rosea. dziekuje. Ojciec jest własnie na izbie przyjec. Podaja mu kroplówkę z soli fizjologicznej i jakies lekarstwo . za godzine bedzie miał wyniki badań. Niestey wyprosili mnie , więc niewiele wiem.  Jade tam jak beda wyniki, moze coś sie dowiem.
    A z tymi zaburzeniami akcji elektrycznej serca- ojciec ma rozrusznik. Ale miał dusznosci- no źle z nim...
  • jestem po wizycie w szpitalu zeby nie przeklinac to zmilcze.


  • Ale leczenia zadnego nie wdroza, karmić go jak geś nie beda.... itd...
  • do starszych kobietek i eksperta @Katarzyna oczywiście
    jakie zrobić badania aby być przygotowaną na wizytę u ginekologa
    w sprawie menopauzy
    tak starzeję się, od 2 lat miesiączka co 3-5 miesięcy
    w styczniu byłam w rejonie u pani gin. (czekałam 2 m-ce na wizytę odpaździernika 2012, grudzień m-czka więc przełożyłąm na styczeń jakoś wcisnęłi hehe skąpa się zrobiłam a co pryw.180 zł  i to na przełomie roku... ale opie.e.r.dz. od koleżanki dostałam więc się za siebie biorę)
    stwierdziła ze to za wcześnie na menopauzę a badania nic nie wykażą, po 40 jestem normalnie szok
    gdzie się takie lekarki uchowały?
    cyklodynon przepisała  1x dziennie rano o tej samej porze (brałąm 4 m-ce jakiś ziołowy na bolesne miesiączkowanie i napięciep/m-czk. hehehehe)
    i postraszyła wczesna menopauza to problemy zdrowotne-osteoporoza i coś tam niepamiętam co

    tej gin już podziękuję
    wracam do swojego lekarza w pryw. klinice
    objawy nasilają się, gorąco mi, wciąż wietrzę w biurze, dziś +10 st.C ja zapylałam na rowerze po zakupy odpięta bluza apaszka i sandały bose stopy ale się ludziska dziwowali na osiedlu opatuleni grubo w szale iw kozaczkach do kolan ;) bolą mnie nogi, ręce, opuszki palców czasem, kręgosłup, słąbiej widzę
    brałam to na karb pracy przy kopie i cyferki w tabeleczkach ale nie wiem sama

    coby 3 razy nie chodzić zrobię badania
    tylko jakie?
    proszę o info
    (w pracy to tylko pani kierownik w wieku ok. 60 lat więc pytać nie wypada)
  • OT - Ty byłaś ubrana normalniej niż oni :D
  • @Majazibi6 - w takiej sytuacji przydałaby się dieta, jak w chorobie wrzodowej żołądka. Tylko, moim zdaniem, to, co się zaleca powszechenie przy chorobie wrzodowej cokolwiek niezdrowe jest (czerstwe białe bułki, biała mąka, nieprzekwaszone mleko, serki homogenizowane, dużo chudego mięsa i ryb, zupy mleczne itp.) Na pewno więcej pożytku będzie z kaszy jaglanej, bo ona łagodna i odkwaszająca. Na pewno warto unikać smażeniny wszelakiej i surowych owoców i warzyw - żołądek będzie lepiej tolerował duszone, pieczone i gotowane. Ja bym sugerowała odstawienie produktów zakwaszających - cukru, białek zwierzęcych, kawy, herbaty. Do picia najlepsza woda lub domowy niesłodzony kompot.
    Bardzo dobre działanie na śluzówkę żołądka mai kisiel gotowany z siemienia lnianego - polecam!
  • @babka4 - jak chcesz "na bogato" i zbadać sobie przed wizytą wszystko, co może być potrzebne, to rozważ:
    * hormony płciowe (FSH, LH, estradiol, estron, progesteron) - trzeba wiedzieć, w jakiej fazie cyklu się jest, czyli najlepiej badać zaraz po miesiączce, jeśli ma się nieregularne cykle;
    * hormony związane z tarczycą - TSH oraz fT3 i fT4;
    * profil lipidowy - cholesterol (HDL i LDL) i trójglicerydy;
    * morfologia krwi z rozmazem;
    * próby wątrobowe aspat i alat;
    * glikemia na czczo.
    Jeśli masz jakieś problemy zdrowotne albo obciążenia w wywiadzie (np. osteoporoza), to można rozważyć jeszcze inne badania.
  • Dziękuję Katarzyna. Dziękuje.

    Jak myślisz, czy z tej listy, która znalazłam na naszym forum można korzystać z tych właśnie produktów niezakwaszajacych i odkwaszajactch czy nie można tego tak prosto przełożyć?
    Produkty bardzo zakwaszające


    Napoje: alkohol, piwo, wino, słodzony sok owocowy, herbata (szczególnie czarna), kawa, napoje gazowane, napoje energetyczne

    Owoce: suszone owoce, marynowane owoce
    Warzywa: grzyby

    Warzywa korzeniowe: ziemniaki (przechowywane)

    Ziarna (świeże): jęczmień, kukurydza, żyto, otręby owsiane

    Orzechy: pistacje, orzechy arachidowe, orzechy nerkowca

    Mięso, drób, ryby: owoce morza, ryby hodowlane, wieprzowina, cielęcina, wołowina, drób, jaja

    Mleko i przetwory mleczne: ser żółty, twaróg, lody, jogurt, ser kozi, serwatka

    Dodatki i przyprawy: musztarda, ocet, sos sojowy, glutaminian sodu, syrop ryżowy, dżem, galaretka, drożdże, słód, kakao

    Substancje słodzące:
    sztuczne słodziki, sacharyna, aspartam, cukier biały, cukier buraczany,
    syrop kukurydziany, melasa, suszona trzcina cukrowa, syrop z trzciny
    cukrowej, syrop ze słodu jęczmiennego, fruktoza, syrop z ryż brązowego,
    syrop klonowy, miód

    Produkty średnio zakwaszające

    Napoje: naturalny sok owocowy

    Owoce: pomarańcza,
    banan, ananas, brzoskwinia, arbuz, melon, mango, jabłko, jeżyna, świeża
    figa, jeżyna, kaki, morela, papaja, mandarynka, porzeczka czerwona,
    agrest, winogrono, żurawina, truskawka, czarna borówka, malina

    Ziarna (świeże): brązowy ryż, pszenica, dziki ryż, biały ryż, owies, biały chleb, herbatnik, chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, chleb żytni

    Orzechy: orzech włoski

    Mięso, drób, ryby: ryby morskie dzikie (nie hodowlane)

    Tłuszcze (tłoczone na zimno): margaryna, masło ghee, olej kukurydziany

    Dodatki i przyprawy: keczup, gałka muszkatołowa, wanilia, sól kamienna, majonez

    Produkty lekko zakwaszające
    Owoce: śliwka, świeży daktyl, czereśnia, porzeczka czarna, nektarynka, kantalupa
    Ziarna (świeże): proso, kasza, pszenżyto, amarantus
    Fasole i rośliny strączkowe (świeże): ciecierzyca, fasola kidney, fasola czarna
    Orzechy: orzechy brazylijskie, orzechy laskowe, pekany
    Ziarna (pestki): słonecznik, siemię lniane
    Mięso, drób, ryby: ryby słodkowodne, dzikie (nie hodowlane)
    Mleko i przetwory mleczne: mleko sojowe, mleko ryżowe, mleko, śmietana
    Tłuszcze (tłoczone na zimno): olej słonecznikowy, olej z pestek winogron, olej konopny
    Dodatki i przyprawy: curry w proszku

    Produkty lekko alkalizujące

    Napoje: woda destylowana

    Owoce: limonka, cytryna, grejpfrut, kokos, wiśnia

    Warzywa: brukselka, groszek, szparagi, karczochy, żywokost lekarski, kalafior, cukinia, rabarbar, por, rzeżucha, szczypior, kalarepa

    Warzywa korzeniowe: brukiew, chrzan, rzepa, marchew

    Ziarna (świeże): komosa ryżowa, kasza gryczana, pszenica, orkisz

    Fasole i rośliny strączkowe (świeże): soczewica, mąka sojowa, tofu

    Orzechy: migdały









    Ziarna (pestki): sezam, kmin rzymski, koper włoski (fenkuł), kminek

    Mleko i przetwory mleczne: mleko kozie

    Tłuszcze (tłoczone na zimno):
    oliwa z oliwek, olej z ogórecznika, olej kokosowy, olej z awokado, olej
    lniany, olej z wiesiołka, lipidy morskie, olej z wątroby dorsza

    Dodatki i przyprawy: zioła, większość przypraw

    Substancje słodzące: stewia, cykoria

    Produkty średnio alkalizujące


    Warzywa: pomidor,
    awokado, fasolka szparagowa, szczaw, szpinak, czosnek, seler naciowy,
    kapusta, sałata, papryka słodka, brokuły, endywia, rukola, liście
    gorczycy

    Warzywa korzeniowe: burak, rzodkiewka, imbir

    Fasole i rośliny strączkowe (świeże): fasola biała

    Dodatki i przyprawy: czerwona papryka ostra, pieprz cayenne, czosnek, imbir, cebula

    Produkty bardzo alkalizujące




    Napoje: woda zasadowa

    Warzywa: trawy, kiełki, mniszek lekarski, ogórek, warzywa morskie, zielony kalafior, jarmuż, natka pietruszki

    Fasole i rośliny strączkowe (świeże): orzechy sojowe, lecytyna sojowa

    Ziarna (pestki): dynia

    Mleko i przetwory mleczne: mleko ludzkie

    Dodatki i przyprawy: sól morska, sól celtycka
  • @Majazibi6 - możesz z tej listy korzystać. Warto dodatkowo pamiętać, że przy chorobie wrzodowej żołądka nie wystarcza odkwaszanie. Niewskazane są produkty podrażniające żołądek - pieczywo pełnoziarniste, fasola, groch, soja, bub, grube kasze (gryczana, pęczak), pełnoziarniste makarony, warzywa kapustne, ogórki, rzodkiewki, szczypior i cebula, kukurydza a także wszelka smażenina oraz surowizna.
  • @babka4 - jak chcesz "na bogato" i zbadać sobie przed wizytą wszystko, co może być potrzebne, to rozważ:
    * hormony płciowe (FSH, LH, estradiol, estron, progesteron) - trzeba wiedzieć, w jakiej fazie cyklu się jest, czyli najlepiej badać zaraz po miesiączce, jeśli ma się nieregularne cykle;
    * hormony związane z tarczycą - TSH oraz fT3 i fT4;
    * profil lipidowy - cholesterol (HDL i LDL) i trójglicerydy;
    * morfologia krwi z rozmazem;
    * próby wątrobowe aspat i alat;
    * glikemia na czczo.
    Jeśli masz jakieś problemy zdrowotne albo obciążenia w wywiadzie (np. osteoporoza), to można rozważyć jeszcze inne badania.
    o mamusiu słodka ale badań  @-)
    no cóż raz na 5 lat można dać się pokłuć

  • Córcia ma okropną biegunkę, dosłownie wszystko przez nią przelatuje a zalecanej marchwianki i kleiku ryżowego nie chce jeść, co jeszcze można dać lekkostrawnego żeby jednak coś w tym brzuszku zostało?
  • Nie musi jeść. Ważne, żeby piła.
  • Pije na szczęście chętnie, to na razie odpuszczam "wciskanie":)
  • rano byłam wywiedzieć się z tą listą w/w badań 
    w rejonie u pielęgniarki 
    dziś po południu jest pani gin i lekarz POZ
    udam się po prośbie o skierowanie na badania do  lek. POZ
    zobaczymy co powie
    na pewno ft3 i fT4 nie dostanę bo to tylko endokrynolog wystawia, nawet gin nie może
    - powiedziała pielęgniara
    zdziwiona nie była bo sie znamy osobiście-mieszka w sąsiedztwie
    wie co ze mnie za konkretna "babka" ;-)
  • @Agnieszka3 - z biodrem do specjalisty trzeba. Jeśli HGB i RBC w normie, to nie bardzo widzę sens w suplementacji żelaza. Ale ja jestem, generalnie, mało wyrywna z suplementacją. Jak chcesz sobie coś zapodawać, to polecam Floradix żelazo. 
  • Jak bardzo lubisz, to bierz.
  • Ja tytułem uzupełnienia moich wpisów. Tata ma zrobiona diagostykę. Jest w szpitalu. Oprócz kwasicy i cukrów  wysokich wyszło powazne zapalenie płuc i  wrzody zoładka i dwunasnicy (helikobakter pyroli) Antybiotyki na płuca dostaje, cukry w końcu się normują, A antybiotyki na wrzody dostanie po wypisie ze szpitala. Na razie osłonowe. I dzisiaj po wielu dniach coś zjadł.
  • Mam pytanie: skąd się bierze wrażliwość zębów na zimno? Nigdy tego nie miałam, a teraz nie bardzo mogę siekaczami gryźć jabłko, mój pokarm podstawowy :((
    I czy da się z tego "wyleczyć" w domu?
  • nie jestem pewna ale może brać się ze stanu zapalnego dziąsła lub z odsłoniętej tej części zęba, która powinna być w dziąśle schowana. Moja dentystka zawsze uczulała nas na to, żeby wrażliwości zęba na zimno/gorąco nie lekceważyć bo może trzeba go przeleczyć lub oczyścić zęby z kamienia (który powoduje stan zapalny). Czy można leczyć w domu to nie wiem. Ale jeżeli rzecz jest bardzo dokuczliwa to warto chyba dentyście pokazać bo nie leczone stany zapalne dziąseł osłabiają zęby. Piszę tak bardzo intuicyjnie ale z zębami mam lekkiego schiza bo kilka lat zaniedbań moich zębów kosztowało mnie duuuużo kasy wydanej na ich leczenie (w tym borowanie w ciąży).
  • pasta sensodyne bardzo dobra
    oraz lek. stom. polecają pastę paradontax raz w tyg. profilaktycznie dla osób po 35 roku życia
  • B.dobra, tzn, że to jakoś uśmierza?

    Dziąsła mam raczej w porządku, w jednym miejscu jest "obsunięte", ale to przy trzonowym. W sumie, nie jest to straszny ból, po prostu jestem zdegustowana, że nie mogę chrupać lodu.
  • na nadwrażliwość także zabiegi np. jonoforeza fluorkowa
    popytaj w gabinetach
  • tak delikatna pasta
    czyszczenie przestrzeni międzyzębowych wodą - irygator
    bo nitka uraża bolesne miejsca
    i płukanie płynem - wybierz delikatniejszy
  • Dzięki, ale póki co po lekarzach nie chodzę. Niemniej jednak, dobrze wiedzieć :)
  • aha i jadanie zimnych z gorącym zabronione np. ziemniaczki czy kotlet z patelni + surówa z lodówki
    też powodują nadwrażliwość słodkie np. ciągutki, kwaśne i napoje typu cola - niszczą szkliwo
    wtedy nadwrażliwość i później osad i kamień
    i wtedy usuwanie kamienia
  • brak kamienia dłużej ząbek zdrowy  =D>
  • Przerażające, trza będzie zarzucić jedzenie
    :-SS
  • jesc , myć, pielęgnować
    zamiast cukierków , w gębie szczoteczka i płyny różniste hehehe

    łątwo sie mówi
    ja już swoje u dentysty odsiedziałam ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.